Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Τετ, 29 Ιουν 2011 1:40 pm

jkgr έγραψε:-αν εχω ελαστ.κομβο στην αρχη κ στο τελος μελους μπορω να κανω διπλη στατ.συμπυκν. ή πρεπει μία μία να γινει?


Μπορείς να κάνεις μαζί τη συμπύκνωση (διπλή δηλαδή)
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 29 Ιουν 2011 1:48 pm

nami έγραψε:Να ρωτήσω και γω κάτι: Πιστεύει κανείς άλλος ότι στο exam 2 στο mycourses έχει κάνει λάθος εκεί που υπολογίζει το τοπικό μητρώο του μέλους 2 (πριν την συμπύκνωση)? γιατί στις θέσεις 6'-6' και 9-9 νομίζω πρέπει να μπει η τιμή 4*E*I/L ενώ αυτός βάζει 5 και -1 (αντί για 4 και στα δύο)!!!


Μάλλον στο 9-9 έχει λάθος και θα έπρεπε να είναι 4. Τώρα στο 6'-6' είναι 5, γιατί είναι 4 που έχει από μόνο του + το kc του ελαστικού κόμβου που είναι 1.
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό gelos » Τετ, 29 Ιουν 2011 4:23 pm

ξερει κανεις αν εχω ελαστικο κομβο στην αρχη πχ διπλα στην πακτωση,η Δ3 δηλ η στροφη θεωρειται διαφορη του μηδενος?ελευθερη,δλδ?οχι ελαστικη πακτωση,ελαστικο κομβο.γιατι σε μια ασκηση ετσι το ειχε.
και επισης αν εχω δυο ελαστικους κομβους λετε οτι το κανω μαζι αν θελω.γινεται?δηλ πχ βαζω 6 6' και 9 9'?και χωρια δεν γινεται παντως?νουμερα θελει στη συμπυκνωση γενικα?
gelos
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ, 05 Σεπ 2009 6:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Τετ, 29 Ιουν 2011 4:58 pm

gelos έγραψε:και επισης αν εχω δυο ελαστικους κομβους λετε οτι το κανω μαζι αν θελω.γινεται?δηλ πχ βαζω 6 6' και 9 9'?και χωρια δεν γινεται παντως?νουμερα θελει στη συμπυκνωση γενικα?

Το είδα σε λύση άσκησης της Ματίνας να παίρνει και τα δύο μαζί για συμπύκνωση.

gelos έγραψε:ξερει κανεις αν εχω ελαστικο κομβο στην αρχη πχ διπλα στην πακτωση,η Δ3 δηλ η στροφη θεωρειται διαφορη του μηδενος?ελευθερη,δλδ?οχι ελαστικη πακτωση,ελαστικο κομβο.γιατι σε μια ασκηση ετσι το ειχε.

Εννοείς αν έχεις σε πάκτωση στροφικό ελατήριο, εάν πρέπει απλά να προσθέσεις τη σταθερά του ελατηρίου στο μητρώο ακαμψίας ή να τον θεωρήσεις ελαστικό κόμβο και να πας με τη διαδικασία συμπύκνωσης; Αυτό είναι και δικιά μου ψιλο-απορία.
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό sanako » Τετ, 29 Ιουν 2011 5:28 pm

Ρε παίδες...που χρειάζεται τελικά να κάνουμε πράξεις σε αυτό το μάθημα. Κάνουμε μέχρι ενός σημείου και μετά πετάμε τους πίνακες και τους τύπους??Δεν κάνουμε τίποτα εξαρχής?? ΒΟΗΘΕΙΑ
sanako
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί, 10 Νοέμ 2009 11:08 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Τετ, 29 Ιουν 2011 5:39 pm

akrovolistos έγραψε:Εννοείς αν έχεις σε πάκτωση στροφικό ελατήριο, εάν πρέπει απλά να προσθέσεις τη σταθερά του ελατηρίου στο μητρώο ακαμψίας ή να τον θεωρήσεις ελαστικό κόμβο και να πας με τη διαδικασία συμπύκνωσης; Αυτό είναι και δικιά μου ψιλο-απορία.
Εξαρτάται από το σχήμα.
Καταγραφή.JPG
Δηλαδή στην πρώτη περίπτωση στον κόμβο έχεις μια στροφή (β.ε.3) η οποία παραλαμβάνεται ελαστικά, οπότε απλώς προσθέτεις kc στο ολικό μητρώο δυσκαμψίας.
Στη δεύτερη περίπτωση όμως έχεις δύο στροφές (3,3') οπότε απαιτείται στατική συμπύκνωση.
sanako έγραψε:Ρε παίδες...που χρειάζεται τελικά να κάνουμε πράξεις σε αυτό το μάθημα. Κάνουμε μέχρι ενός σημείου και μετά πετάμε τους πίνακες και τους τύπους??Δεν κάνουμε τίποτα εξαρχής?? ΒΟΗΘΕΙΑ

Νομίζω καλύτερα είναι να παρουσιάσεις όλη τη μέθοδο και άμα έχεις χρόνο να γυρίσεις να κάνεις πράξεις ενδεικτικά (στα τοπικά μητρώα δυσκαμψίας, σε ένα-δύο μητρώα μετασχηματισμού & στις δράσεις παγίωσης).
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 29 Ιουν 2011 5:47 pm

Για τις ελαστικές στηρίξεις και τους ελαστικούς κόμβους, θεωρώ και γω ότι είναι διαφορετικά πράγματα. Για παράδειγμα, αν θεωρήσουμε ένα δίπακτο φορέα που στην πρώτη περίπτωση έχει ελαστική στήριξη στο ένα του άκρο και στη δεύτερη περίπτωση έχει ελαστικό κόμβο στο ένα του άκρο, βλέποντας τα μητρώα δυσκαμψίας κάθε φορέα (το κλασικό του P2 με προσθήκη του kc στην πρώτη περίπτωση και το συμπυκνωμένο που έχει στη σελ 81 στη δεύτερη) βλέπουμε ότι για παράδειγμα αν ο φορέας αυτός υφίσταται υποχώρηση στήριξης, οπότε οι αντιδράσεις προκύπτουν αυτόματα πολ/ντας το μητρώο δυσκαμψίας με το μητρώο Δ που περιέχει τις γνωστές υποχωρήσεις στήριξης, στην πρώτη περίπτωση μόνο η ροπή του ενός άκρου επηρεάζεται, ενώ στη δεύτερη όλες οι αντιδράσεις εξαρτώνται από το kc!
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό vanilla » Τετ, 29 Ιουν 2011 5:57 pm

lybe33 νομίζω έχεις μπερδευτεί και μπερδεύεις και τους υπόλοιπους. Είναι απλό. Όταν το στροφικό ελατήριο μας το δίνει σε στήριξη στο έδαφος όπως δείχνεις στο δεξί σου σχήμα τότε ΔΕΝ κανουμε στατική συμπύκνωση στη στροφή της στήριξης απλά προσθέτουμε Κελ στο μητρώο ακαμψίας του φορέα.
(βλ. ΘΕΜΑ 1ο Ιούλιος 2002)

Τροποποίηση λόγω ελαστικού κόμβου κάνουμε όταν αυτό το ελατηριάκι (στροφικό ή διαμήκες) μας το δώσει ΑΝΑΜΕΣΑ σε δύο ράβδους και όχι στο έδαφος. Τότε δεχόμαστε ότι η μια ράβδος συνδέεται ελαστικά με τη γειτονική της που σημαίνει ότι ο ελαστικός κόμβος ανήκει είτε στο τέλος της μίας ράβδου είτε στην αρχή της άλλης. Αν δεν μας δίνει πια ράβδος τότε επιλέγουμε εμείς και τροποποιούμε την αντίστοιχη στροφή (βλ. ΘΕΜΑ 2 Ιούνιος 2010)

Όσο αφορά το σχήμα που έχεις βάλει αριστερά ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, δείχνεις μια ράβδο σε πάκτωση και ένα ελατήριο στο πουθενά πακτωμένο από δύο μεριές. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο σχήμα και αν το έβλεπα σε θέμα δεν θα έβαζα καν Κελ αφού η ράβδος δεν έχει δυνατότητα στροφής....
Everything happens for a reason..
vanilla
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευτ, 28 Σεπ 2009 1:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Τετ, 29 Ιουν 2011 6:21 pm

@vanilla : Και εγώ αυτό είχα καταλάβει, αλλά μετά βλέπω το Θέμα 1/7/1999 (από Ματίνα) που έχει ελατήριο αντίστοιχο με το δεξί σχήμα του lybe33 και στο οποίο κάνει στατική συμπύκνωση.

Για το πρώτο σχήμα (αριστερό) δες το Θέμα 29/6/1998.
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική ΙΙΙ (2010-11)

Δημοσίευσηαπό louloudaki » Τετ, 29 Ιουν 2011 6:27 pm

Η ματινα μια το λυνει ετσι μια γιουβετσι,αν δεις το 1ο θεμα 18/07/2002 το παιρνει το ελατηριο σαν ελαστικη στηριξη,ενω πχ σ'αυτο που λες το θεωρει ελαστικο κομβο.Παντως στη θεωρια της λεει αυτο που ειπε ο/η βανιλα οποτε δεν καταλαβαινω τι κανει...
louloudaki
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί, 02 Ιουν 2009 10:33 am
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης