Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Συντονιστής: University Editors

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό sofibo » Δευτ, 10 Οκτ 2011 1:41 am

Becoming_I έγραψε:Μήπως έχει κάποιος τα Σωστά/Λάθος και τα Ναι/Όχι των θεμάτων του Φεβρουαρίου; Αν υπάρχουν και οι λύσεις των ασκήσεων των εξετάσεων της αντίστοιχης περιόδου φυσικά καλοδεχούμενες :D

@ingenieurin26 ωραίο το ευρετήριο για τους τύπους των ασκήσεων :thumbup:

+1...Όσο για τις ασκήσεις,έχει κανείς καμία ιδέα για τις ασκήσεις με διαχυτήρα και στρωματωμένη ή μη στρωματωμένη θάλασσα?
sofibo
 
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: Πέμ, 11 Ιουν 2009 7:55 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό Merlin » Δευτ, 10 Οκτ 2011 11:44 am

Κοίτα την Άσκηση 5: Παγίδευση Πεδίου Λυμάτων από τις λυμένες ασκήσεις που υπάρχουν στην καρτέλα του μαθήματος.
Merlin Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Πέμ, 11 Φεβ 2010 5:44 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό nicklaou » Δευτ, 10 Οκτ 2011 12:29 pm

παιδια να ρωτησω κατι ?
οι ασκησεις που πεφτουν ειναι καπως παρομοιες με αυτες που υπαρχουν λυμενες?
nicklaou Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Κυρ, 11 Οκτ 2009 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Δευτ, 10 Οκτ 2011 1:23 pm

Μμμ, δεν θα το έλεγα. Μόνο οι μισές είναι εντός ύλης και από αυτές ελάχιστες ανταποκρίνονται στις ασκήσεις που πέφτουν. Από μια πρόχειρη ματιά:
Εντός ύλης: 1,2,5,7,10,11,14
Εντός τα αντίστοιχα θέματα θεωρίας, αλλά δεν επικεντρωθήκαμε σε ασκήσεις ή οι συγκεκριμένες που έχει το φυλλάδιο δεν είναι στο πνεύμα των ασκήσεων που μπαίνουν: 6,12,13,15,16
Εκτός: 3,4,8(για φέτος),9(για φέτος),17,18,19
Επίσης σημαντικές είναι οι ασκήσεις για τους ΧΥΤΑ από το βιβλίο
Για το μάθημα αυτό η καλύτερη πηγή για διάβασμα είναι οι σημειώσεις που κρατιούνται στην τάξη, γιατί αρκετές από τις ασκήσεις που μπαίνουν είναι παραλλαγές αυτών που γίνονται μέσα στην τάξη, ενώ το βιβλίο είναι λίγο χαώδες και δεν έχει ασκήσεις.
Αλήθεια, nicklaou σκοπεύεις να το δώσεις τώρα; (3ο έτος μπαίνεις;)
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό blindone1712 » Δευτ, 10 Οκτ 2011 1:48 pm

Lost.in.Athens έγραψε:Μμμ, δεν θα το έλεγα. Μόνο οι μισές είναι εντός ύλης και από αυτές ελάχιστες ανταποκρίνονται στις ασκήσεις που πέφτουν. Από μια πρόχειρη ματιά:
Εντός ύλης: 1,2,5,7,10,11,14
Εντός τα αντίστοιχα θέματα θεωρίας, αλλά δεν επικεντρωθήκαμε σε ασκήσεις ή οι συγκεκριμένες που έχει το φυλλάδιο δεν είναι στο πνεύμα των ασκήσεων που μπαίνουν: 6,12,13,15,16
Εκτός: 3,4,8(για φέτος),9(για φέτος),17,18,19
Επίσης σημαντικές είναι οι ασκήσεις για τους ΧΥΤΑ από το βιβλίο
Για το μάθημα αυτό η καλύτερη πηγή για διάβασμα είναι οι σημειώσεις που κρατιούνται στην τάξη, γιατί αρκετές από τις ασκήσεις που μπαίνουν είναι παραλλαγές αυτών που γίνονται μέσα στην τάξη, ενώ το βιβλίο είναι λίγο χαώδες και δεν έχει ασκήσεις.
Αλήθεια, nicklaou σκοπεύεις να το δώσεις τώρα; (3ο έτος μπαίνεις;)


με λίγα λόγια παίζει καμία σημείωση φετινή?τα παντα ευπροσδεκτα :D
Κι εγώ είμαι ο Μάκης....
blindone1712
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τετ, 29 Οκτ 2008 1:14 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό nicklaou » Δευτ, 10 Οκτ 2011 2:09 pm

Lost.in.Athens έγραψε:Μμμ, δεν θα το έλεγα. Μόνο οι μισές είναι εντός ύλης και από αυτές ελάχιστες ανταποκρίνονται στις ασκήσεις που πέφτουν. Από μια πρόχειρη ματιά:
Εντός ύλης: 1,2,5,7,10,11,14
Εντός τα αντίστοιχα θέματα θεωρίας, αλλά δεν επικεντρωθήκαμε σε ασκήσεις ή οι συγκεκριμένες που έχει το φυλλάδιο δεν είναι στο πνεύμα των ασκήσεων που μπαίνουν: 6,12,13,15,16
Εκτός: 3,4,8(για φέτος),9(για φέτος),17,18,19
Επίσης σημαντικές είναι οι ασκήσεις για τους ΧΥΤΑ από το βιβλίο
Για το μάθημα αυτό η καλύτερη πηγή για διάβασμα είναι οι σημειώσεις που κρατιούνται στην τάξη, γιατί αρκετές από τις ασκήσεις που μπαίνουν είναι παραλλαγές αυτών που γίνονται μέσα στην τάξη, ενώ το βιβλίο είναι λίγο χαώδες και δεν έχει ασκήσεις.
Αλήθεια, nicklaou σκοπεύεις να το δώσεις τώρα; (3ο έτος μπαίνεις;)




ναι το σκεφτομαι. λεω να παω δομικες πρωι και μετα να παω να δω τι παιζει και σε αυτο το μαθημα αφου ειναι με ανοιχτα βιβλια κτλ κτλ :) ισως λιγο υπερβολικο δεν ξερω αλλα αφου δεν εχω ν κανω κατι αλλο γιατι οχι ?
nicklaou Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Κυρ, 11 Οκτ 2009 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Δευτ, 10 Οκτ 2011 2:23 pm

@blindone: Δυστυχώς τις έχω δώσει τις σημειώσεις μου...

@nicklaou: Καλά με ανοιχτά βιβλία είναι, αλλά δεν λέει κάτι αυτό (ρευστά; :-P) . Ειδικά το βιβλίο δεν λέει και κάτι ιδιαίτερο τη στιγμή της εξέτασης. Αν το έχεις δηλώσει στις εγγραφές πήγαινε να το δώσεις για την πλάκα σου, αλλά αν δεν έχεις δει ασκήσεις που γίνονται μέσα στην τάξη μην περιμένεις και πολλά. Άλλωστε όπως έχεις καταλάβει ήδη φαντάζομαι, ο μεγάλος εχθρός είναι ο χρόνος και αν δεν έχεις κάτσει να ασχοληθείς κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη στην εξέταση. Οι ασκήσεις που πέφτουν δεν είναι και πολύ απλές... Τεσπα, ας μην σε απογοητεύω, άλλωστε δεν χάνεις και τίποτα, και να μην γράψεις καλά τώρα θα τα κάνετε εξ άλλου! ;-)
btw, οι παρατάξεις που λένε ότι αυτό το μάθημα είναι εύκολο και δεν χρειάζεται παρακολούθηση (έστω απλά για σημειώσεις και για να κρατάει κάποιος επαφή), δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή συμβιβάζονται απλά με 5-6άρια...
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό nicklaou » Δευτ, 10 Οκτ 2011 2:28 pm

Lost.in.Athens έγραψε:@blindone: Δυστυχώς τις έχω δώσει τις σημειώσεις μου...

@nicklaou: Καλά με ανοιχτά βιβλία είναι, αλλά δεν λέει κάτι αυτό (ρευστά; :-P) . Ειδικά το βιβλίο δεν λέει και κάτι ιδιαίτερο τη στιγμή της εξέτασης. Αν το έχεις δηλώσει στις εγγραφές πήγαινε να το δώσεις για την πλάκα σου, αλλά αν δεν έχεις δει ασκήσεις που γίνονται μέσα στην τάξη μην περιμένεις και πολλά. Άλλωστε όπως έχεις καταλάβει ήδη φαντάζομαι, ο μεγάλος εχθρός είναι ο χρόνος και αν δεν έχεις κάτσει να ασχοληθείς κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη στην εξέταση. Οι ασκήσεις που πέφτουν δεν είναι και πολύ απλές... Τεσπα, ας μην σε απογοητεύω, άλλωστε δεν χάνεις και τίποτα, και να μην γράψεις καλά τώρα θα τα κάνετε εξ άλλου! ;-)
btw, οι παρατάξεις που λένε ότι αυτό το μάθημα είναι εύκολο και δεν χρειάζεται παρακολούθηση (έστω απλά για σημειώσεις και για να κρατάει κάποιος επαφή), δεν ξέρουν τι τους γίνεται ή συμβιβάζονται απλά με 5-6άρια...



σωστο αυτο που λες.. κ εγω αν δω οτι δεν γραφω εστω απο τυχη πανω απο 7 θα βαλω ρητρα η θα το κοψω καπως ;) απλα παω να δω τι παιζει και αν μου κατσει μου εκατσε. αλλιως δεν σκοτιζομαι κιολας ιδιαιτερα. αλλιως το καθε πραγμα στην σειρα του. δεν ειναι οτι δεν θα το παρακολουθουσα στο εξαμηνο μου. και βελτιστοποιηση πηγα να δω τι παιζει . ετσι για να δω ξερεις.. και βλεπουμε..
nicklaou Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Κυρ, 11 Οκτ 2009 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό akis » Δευτ, 10 Οκτ 2011 6:37 pm

"Με τη διύλιση επιτυγχάνουμε σημαντικό βαθμό απομάκρυνσης διαλυτών στερεών" ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ (Θέματα Κανονικής 2011)

Σε προηγούμενες λύσεις το έχει σωστό, αλλά στο βιβλίο εξηγεί ότι με τη διάλυση απομακρύνονται κολλοειδή και αιωρούμενα σωματίδια...???
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περιβαλλοντική Τεχνολογία (2010-11)

Δημοσίευσηαπό kavourdista-amugdala » Δευτ, 10 Οκτ 2011 7:10 pm

Γενικά αυτό το έγγραφο με τις λύσεις δεν είναι και πολύ αξιόπιστο νομίζω, τουλάχιστον όσον αφορά στα Σ/Λ. Δεν ξέρω, αν κάποιος άλλος έχει διαπιστώσει το ίδιο, ας επιβεβαιώσει.

(Η απάντηση σε αυτό είναι Λ)
Ήμουν αντάμης, δε θα πεθάνω κιότης κι αναδρομάρης χορτασμένος και προδότης
kavourdista-amugdala
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: Δευτ, 09 Μαρ 2009 5:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron