Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό dman » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 1:58 pm

AE έγραψε:
apisteutospragmatika έγραψε:Οι περισσότεροι κινούνται με βάση το συμφέρον και έτσι οι καθηγητές "κλέβουν" σε έργο το ελληνικό κράτος.Δεν νοιάζονται καν και δεν σπαταλάνε ενέργεια.


Εντάξει φιλαράκο, το έβγαλες το συμπέρασμά σου. Συνέχισε έτσι να κρίνεις ανθρώπους που δεν γνωρίζεις, ως πανάξιο τέκνο της ελληνικής κοινωνίας που ξέρει μόνο από δικαιώματα και καθόλου από ευθύνες.

κ. Ευστρατιάδη , η αλήθεια είναι ότι είμαι κατά του τσουβαλιάσματος για πολλούς λόγους , ένας είναι πως σπιλώνονται το έργο και κυρίως οι υπολήψεις σε όποιους αναφέρεται ! αλλά μια ερώτηση θέλω να σας κάνω ( με δύο σκέλη :D ) για ποιες ευθύνες φοιτητών αναφέρεστε που δεν έχουν επίγνωση και δεύτερον , ποια ήταν η δικιά σας ευθύνη , στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου , που απαντώντας με αοριστολογίες για την μορφή της εξέτασης του μαθήματός σας , δίχως να κάνετε καμία δοκιμή νωρίτερα για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται , προκαλέσατε μέγιστη σύγχυση τη ημέρα της εξέτασης , εξηγώντας πάλι την διαδικασία με κενές πληροφορίες ? ( θυμάμαι να λέτε , ένα λεπτό πριν ξεκινήσει η εξέταση , θέλω στα κενά να γράψετε τις απαντήσεις , όχι ολόκληρες , περιληπτικά !) τι σημαίνει αυτό σε ένα μάθημα με υπολογισμούς και πράξεις ? αν δεν μπέρδεψε αυτό το (τραγελαφικό) σκηνικό .ζητάω συγνώμη ! πάντως 25% επιτυχία είχε το μάθημα , με μέσο όρο 3,27 ή 67 δεν θυμάμαι !
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό AE » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 2:00 pm

Δεν γνωρίζετε τι παρανοϊκό φόρτο εργασίας έχουμε, καθώς έχετε μια πολύ περιορισμένη εποπτεία των υποχρεώσεών μας. Επίσης, για ιστορικούς λόγους αναφέρω ότι το μακρινό 1998 που έδωσα το τελευταίο μου μάθημα, ο Τομέας Υδατικών Πόρων είχε 15 φοιτητές και περίπου 30 μέλη ΔΕΠ και βοηθούς. Η δε επικοινωνία φοιτητή με καθηγητή ήταν σχεδόν αδιανόητη.
AE
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2013 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 1993

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό FutureTrunks » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 2:06 pm

Δεν νομίζω κάποιος καθηγητής να δεχτεί τον παρανοϊκό φόρτο εργασίας που έχω εγώ ως δικαιολογία για να δεχτεί εκπρόθεσμη κάποια εργασία μου. Γιατί θα πρέπει εμείς να δείξουμε κατανόηση? Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι μας την δυνατότητα να είμαστε μόνο φοιτητές και ορισμένοι πρέπει να δουλεύουμε 8ώρο.
It's ok to feel the rage
FutureTrunks
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τρί, 21 Ιούλ 2020 7:02 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό AE » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 2:18 pm

dman έγραψε:για ποιες ευθύνες φοιτητών αναφέρεστε που δεν έχουν επίγνωση και δεύτερον


Παράδειγμα, να αφιερώσουν ένα λεπτό για να συμπληρώσουν τη φόρμα συμμετοχής στο μάθημα εγκαίρως, και όχι να βρεθούν 50 άτομα να ζητάνε να μπουν εκ των υστέρων στο σύστημα, αναφέροντας κάθε πιθανή και απίθανη δικαιολογία.

dman έγραψε:ποια ήταν η δικιά σας ευθύνη , στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου , που απαντώντας με αοριστολογίες για την μορφή της εξέτασης του μαθήματός σας , δίχως να κάνετε καμία δοκιμή νωρίτερα για να καταλάβουμε περί τίνος πρόκειται , προκαλέσατε μέγιστη σύγχυση τη ημέρα της εξέτασης , εξηγώντας πάλι την διαδικασία με κενές πληροφορίες ? ( θυμάμαι να λέτε , ένα λεπτό πριν ξεκινήσει η εξέταση , θέλω στα κενά να γράψετε τις απαντήσεις , όχι ολόκληρες , περιληπτικά !) τι σημαίνει αυτό σε ένα μάθημα με υπολογισμούς και πράξεις ? αν δεν μπέρδεψε αυτό το (τραγελαφικό) σκηνικό .ζητάω συγνώμη !


Αναγνωρίζω ότι η εξέταση δεν πήγε καλά, άρα εμείς που την οργανώσαμε σαφώς και φέρουμε ευθύνη. Περιμένω όμως να παραδεχτείτε ότι μόνο τίμια δεν ήταν η εξέταση αυτή, όπως δυστυχώς και πολλές άλλες που έχω υπόψη μου.

dman έγραψε:πάντως 25% επιτυχία είχε το μάθημα , με μέσο όρο 3,27 ή 67 δεν θυμάμαι !


Ο μέσος όρος πρέπει να κριθεί βάσει των συμμετοχών. Ξαφνικά, σε εξεταστική Σεπτεμβρίου εμφανίστηκαν 220 άτομα, ενώ όλα τα προηγούμενα χρόνια η συμμετοχή ήταν στο μισό ή και λιγότερο (πέρσι 90!). Αυτό σημαίνει ότι πολλοί συνάδελφοί σας, με λιγότερη επαφή με το μάθημα από το σύνηθες, συμμετείχαν στην εξέταση, το οποιο βεβαίως δεν είναι καθόλου κατακριτέο. Πάντως, στην τελική βαθμολογία που εστάλη στη Γραμματεία το ποσοστό επιτυχίας ανέβηκε περίπου στο 35%, μετά την επαναξιολόγηση (που πάντα οφείλουμε να κάνουμε, σταθμίζοντας διάφορα κριτήρια).
AE
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2013 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 1993

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό apisteutospragmatika » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 2:19 pm

Δεν είπα για όλους.Εγω μίλησα για τους περισσότερους εργαζόμενους του δημόσιου.Το πρόβλημα είναι γενικότερο.Δεν πρέπει να θίγεται κανένας ατομικά,δεν μίλησα στοχευμένα για κάποιους.Υπαρχουν και οι σωστοί επαγγελματίες με καλή νοοτροπία.Παντως τα έχουμε δει αυτά στα δημόσια σχολεία, στρατόπεδα,αρχαιολογιες, δημαρχεία, εφορίες κλπ.Οποιος διαφωνεί ότι οι δημόσιες υπηρεσίες υπολειτουργούν μάλλον δεν είναι και τόσο παρατηρητικός
apisteutospragmatika
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Σάβ, 15 Μαρ 2014 2:37 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό AE » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 2:25 pm

FutureTrunks έγραψε:Δεν νομίζω κάποιος καθηγητής να δεχτεί τον παρανοϊκό φόρτο εργασίας που έχω εγώ ως δικαιολογία για να δεχτεί εκπρόθεσμη κάποια εργασία μου. Γιατί θα πρέπει εμείς να δείξουμε κατανόηση? Δυστυχώς δεν έχουμε όλοι μας την δυνατότητα να είμαστε μόνο φοιτητές και ορισμένοι πρέπει να δουλεύουμε 8ώρο.


Σωστό, για τον λόγο αυτό σε όλο τον κόσμο πλην της Μπανανίας προβλέπονται part-time σπουδές για όσους εργάζονται. Λυπάμαι που το λέω αλλά ούτε εσείς μπορείτε να ανταποκριθείτε πλήρως στις απαιτήσεις της Σχολής, ούτε εμείς να προσαρμοστούμε στις δικές σας ιδιαιτερότητες.
AE
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2013 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 1993

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό FutureTrunks » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 2:33 pm

Και σε όλο τον κόσμο πλην της Μπανανίας οι καθηγητές έχουν παραπάνω βοηθούς , άρα δεν έχω ούτε εγώ δικαιολογία ούτε αυτοί που κάνουν 2 μήνες για 50 γραπτά. Οτι ισχυεί για τους φοιτητές , ισχύει και για τους καθηγητές.
It's ok to feel the rage
FutureTrunks
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τρί, 21 Ιούλ 2020 7:02 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό dman » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 3:08 pm

"Αναγνωρίζω ότι η εξέταση δεν πήγε καλά, άρα εμείς που την οργανώσαμε σαφώς και φέρουμε ευθύνη. Περιμένω όμως να παραδεχτείτε ότι μόνο τίμια δεν ήταν η εξέταση αυτή, όπως δυστυχώς και πολλές άλλες που έχω υπόψη μου. "

κ καθηγητά , σαφώς και φέρεται τεράστια ευθύνη , γιατί για εσάς μπορεί να είναι ένα λάθος οργάνωσης , για εμένα είναι ένα εξάμηνο από την ζωή μου . δεν είναι όμως εδώ να σας καταδικάσω στην ηλεκτρική καρέκλα , άνθρωποι είμαστε , σφάλματα κάνουμε . να τους δίνουμε όμως την ανάλογη βαρύτητα και να μην μεροληπτούμε στα του οίκου μας ! περιμένω καλύτερη οργάνωση την επόμενη εξεταστική ,και είμαι σίγουρος για αυτό . δεν είμαι σίγουρος για το δεύτερο σκέλος της απάντησής σας . και όχι δεν το παραδέχομαι αυτό ! γιατί ξέρω ότι εγώ φέρθηκα τίμια , και το ίδιο θα κάνανε πολλοί άλλοι ! μπορεί και όχι , αερολογώ ! το θέμα είναι πως το τσουβάλιασμα των καθηγητών σας πείραξε , ενώ των φοιτητών , δεν έγινε τίποτα ! εεε πιστέψτε με , δεν είναι όλοι έτσι !
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό AE » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 3:16 pm

Δεν τσουβάλιασα, επίτρεψέ μου όμως να έχω πολύ καλή επίγνωση του τι έγινε. Περί της κωμικοτραγικής εξεταστικής διαδικασίας, παραπέμπω και σε πρότερο ποστάρισμα του κ. Μαμάση (στο οποίο κανείς δεν είχε το θάρρος να απαντήσει).

Οσον αφορά στην οργάνωση του μαθήματος, προσωπικά αφιέρωσα άπειρο χρόνο για την προετοιμασία της, και το μόνο που πραγματικά δεν πήγε καλά ήταν η υποεκτίμηση του χρόνου που απαιτούταν για τα θέματα, το οποιο ωστόσο ελήφθη πολύ σοβαρά κατά τη βαθμολόγηση.

Υπενθυμίζω ότι ήταν απόφαση Συγκλήτου η μιάμιση ώρα εξέτασης με κλειστές κάμερες, και η απόφαση αυτή ήταν απαράδεκτη.
AE
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2013 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 1993

Re: Σχόλια Επαναληπτικής Εξεταστικής (2019-20)

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Κυρ, 01 Νοέμ 2020 3:51 pm

Πάντως ωραία όλα αυτά που λέγονται, όμως εξηγήστε μου και εμένα, αυτές οι απαιτήσεις της σχολής ποιες είναι τελικά, διότι άμα μιλάμε για την κατανόηση θεωρητικού υποβάθρου και την επιτυχία στις εξετάσεις , μιλάμε για 2 πράγματα που ποτέ δεν έχουν ταυτιστεί σε αυτήν την σχολή.
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες