Εύδοξος

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό Blue_Eyes7 » Τρί, 14 Ιούλ 2020 6:07 pm

Επειδή δεν βρήκα κάπου αλλού σχετικό θέμα, θέλω να σχολιάσουμε το ζήτημα με τα συγγράματα που δικαιούμαστε ανά εξάμηνο σε σχέση με τη δήλωση των μαθημάτων.

Η σχολή δίνει στον εύδοξο μέγιστο αριθμό συγγραμάτων ανά εξάμηνο (στη δική μου περίπτωση 7) ενώ στη δήλωση μαθημάτων μπορώ να πάρω 10 μαθήματα. Αυτό δημιουργεί μια διαφορά 3 βιβλίων τα οποία ναι μεν παρακολούθησα το μάθημα αλλά δεν μπορώ να πάρω το βιβλίο ως υπέρβαση του ορίου.

Σε πρώτη επικοινωνία που είχα με τον εύδοξο (1η δήλωση, εαρινή του 2019) μου είπαν πάρε τα 7 και στην επόμενη δήλωση βάλε τα προηγούμενα συν αυτα που έχεις και πήγαινε το έτσι.

Στην τωρινή δήλωση (3η δήλωση, εαρινή του 2020) μου είπαν ότι πρεπει να επιστρέψω τα 3 έξτρα βιβλία που πήρα άσχετα εάν τα είχα δηλώσει σε προηγούμενη δήλωση.

Τέλος με ενημέρωσαν από τον εύδοξο, ότι ο μόνος υπεύθυνος είναι η γραμματεία της σχολής και αυτή διαμορφώνει τον αριθμό συγγραμάτων.

Έχεις κανείς εικόνα τι κάνουμε και πως διορθώνουμε το θέμα;
Άβαταρ μέλους
Blue_Eyes7
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μαρ 2019 11:55 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Τρί, 14 Ιούλ 2020 8:51 pm

Δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς το εννοείς, εκτός αν είσαι μεταπτυχιακός ή από κατατακτήριες που δηλώνουν παραπάνω.
Απο τη στιγμή που μπαίνεις σχολή κάθε εξάμηνο έχει 6-7 μαθήματα, και κάθε εξάμηνο παίρνεις για κάθε μάθημα ένα σύγγραμα. Δηλαδή για κάθε ένα που δηλώνεις στη δήλωση μαθημάτων, και είσαι στο εξάμηνο του.
Οπότε το να ζητήσεις 10 συγγράματα, σημαίνει πως (i guess) θέλεις να τα πάρεις από προηγούμενα εξάμηνα (που είτε δε μπόρεσες να πάρεις είτε δεν πρόλαβες δεν έχει σημασία).
Αν δεν έχεις πάρει το σύγγραμα στην ώρα του, δλδ πχ για μάθημα 2ου έτους αποφασίσεις αν το πάρεις στο 4ο έτος το βιβλίο, τότε δεν νομίζω πως το δικαιούσαι.
Αλλα καλύτερα είναι όπως και να έχει να ρωτήσεις γραμματεία.
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό Blue_Eyes7 » Τρί, 14 Ιούλ 2020 9:20 pm

Είμαι από κατατακτήριες οπότε αναγκαστικά παίρνω παραπάνω μαθήματα. Μπαίνοντας στο 2ο έτος (Δ εξάμηνο) έχεις και όλο το 1ο πίσω. Με αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να δηλώνεις ολα τα μαθήματα που μπορείς (10).
Άβαταρ μέλους
Blue_Eyes7
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μαρ 2019 11:55 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό jimys » Τρί, 14 Ιούλ 2020 9:31 pm

Blue_Eyes7 έγραψε:Είμαι από κατατακτήριες οπότε αναγκαστικά παίρνω παραπάνω μαθήματα. Μπαίνοντας στο 2ο έτος (Δ εξάμηνο) έχεις και όλο το 1ο πίσω. Με αποτέλεσμα να αναγκάζεσαι να δηλώνεις ολα τα μαθήματα που μπορείς (10).


Same here! όταν το έψαξα δεν έβγαλα άκρη, αυτο που θα σου πω πάντως είναι ότι μερικά μαθήματα δεν έχουν καν βιβλία στον εύδοξο οπότε αμέσως κάπως μειώνεται το διαφορικό 10-7. Απ' την άλλη αυτό γίνεται πρόβλημα αν καταφέρνεις να περνάς 15(>7+7) μαθήματα και πάνω σε κάθε έτος γιατί αν όχι τότε απλά ξαναδηλώνεις αυτά που δεν πήρες βιβλίο και δεν πέρασες. Ειλικρινά σου εύχομαι να περνάς τόσα μαθήματα και να τελειώσεις σε 3 χρόνια απο τώρα τη σχολή, αλλά επειδή το πιο σύνηθες δεν είναι αυτό απλά δήλωνε στον εύδοξο για τα μαθήματα που είσαι πιο σίγουρος ότι θα ασχοληθείς και δες από νωρίς ποια είναι εκείνα που δεν σου δίνουν έτσι κι αλλιώς βιβλίο στον εύδοξο.
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό Blue_Eyes7 » Τρί, 14 Ιούλ 2020 9:34 pm

Τζιμ το θέμα είναι οτι τα μαθήματα περνιούνται. Ο στόχος ειναι 20 το χρόνο σε 3 εξεταστικές με αποτέλεσμα να χάνω 6 βιβλια το χρόνο αρα πάνω απο 15 στα τρία τα οποία όχι απλά τα χρειάζεσαι και μετά τη σχολή αλλα και είναι και οδηγός για διάβασμα στα τρέχοντα. Οσο για να τα αγοράσεις άστο θες 1500.
Άβαταρ μέλους
Blue_Eyes7
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μαρ 2019 11:55 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό jimys » Τρί, 14 Ιούλ 2020 9:54 pm

Blue_Eyes7 έγραψε:Τζιμ το θέμα είναι οτι τα μαθήματα περνιούνται. Ο στόχος ειναι 20 το χρόνο σε 3 εξεταστικές με αποτέλεσμα να χάνω 6 βιβλια το χρόνο αρα πάνω απο 15 στα τρία τα οποία όχι απλά τα χρειάζεσαι και μετά τη σχολή αλλα και είναι και οδηγός για διάβασμα στα τρέχοντα. Οσο για να τα αγοράσεις άστο θες 1500.


Επειδή είμαι κι εγώ από κατατακτήριες και δυσκολεύομαι με δουλειά παράλληλα να κρατήσω ρυθμό που να μου επιτρέπει να περνώ τόσα μαθήματα σε συμβουλεύω να δεις το ποτήρι μισογεμάτο κι όχι μισοάδειο. Δηλαδή αν μπορούσα να περνάω τόσα δεν θα γκρίνιαζα καθόλου και απλά θα δανειζόμουν αυτά τα 4-5 επιπλέον από τη βιβλιοθήκη :D (ξέρω βέβαια ότι θα τα θες και για τη βιβλιοθήκη σου αλλά σκέψου πόσα και πόσα βιβλία από τη πρώτη σου σχολή τα τρώει η σκόνη ;) )
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό Blue_Eyes7 » Τρί, 14 Ιούλ 2020 9:56 pm

Δίκιο έχεις. Αλλα τουλάχιστον να μην πάνε χαμένα. Να ζητήσουμε όσοι ειναι με διαφορετική εισαγωγή στη σχολή (κυρίως κατατακτήριες) να αυξήσουμε το όριο. Δεν νομίζω οτι υπάρχει και πρόβλημα. Θα στείλω ενα μέιλ στη γραμματεία αύριο και θα ενημερώσω σχετικά.
Άβαταρ μέλους
Blue_Eyes7
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μαρ 2019 11:55 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό jimys » Τρί, 14 Ιούλ 2020 10:23 pm

Blue_Eyes7 έγραψε:Δίκιο έχεις. Αλλα τουλάχιστον να μην πάνε χαμένα. Να ζητήσουμε όσοι ειναι με διαφορετική εισαγωγή στη σχολή (κυρίως κατατακτήριες) να αυξήσουμε το όριο. Δεν νομίζω οτι υπάρχει και πρόβλημα. Θα στείλω ενα μέιλ στη γραμματεία αύριο και θα ενημερώσω σχετικά.


Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσε μας ;)
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό Bruce T. Wayne » Παρ, 17 Ιούλ 2020 3:07 am

Blue_Eyes7 έγραψε:Δίκιο έχεις. Αλλα τουλάχιστον να μην πάνε χαμένα. Να ζητήσουμε όσοι ειναι με διαφορετική εισαγωγή στη σχολή (κυρίως κατατακτήριες) να αυξήσουμε το όριο. Δεν νομίζω οτι υπάρχει και πρόβλημα. Θα στείλω ενα μέιλ στη γραμματεία αύριο και θα ενημερώσω σχετικά.

Η αμήχανη στιγμή που μαθαίνεις ότι εκεί που σταματάει η λογική, δεν ξεκινάει μόνο ο ΕΣ αλλά και η ΣΠΜ
Άβαταρ μέλους
Bruce T. Wayne
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ, 18 Ιουν 2017 5:10 pm
Έτος εισαγωγής: 1950

Re: Εύδοξος

Δημοσίευσηαπό Blue_Eyes7 » Παρ, 17 Ιούλ 2020 8:35 am

Πραγματικά ρε φίλε....
Άβαταρ μέλους
Blue_Eyes7
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 190
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μαρ 2019 11:55 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες