Σχόλια Εαρινής Εξεταστικής 2019-20

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Re: Σχόλια Εαρινής Εξεταστικής 2019-20

Δημοσίευσηαπό vee » Τετ, 19 Αύγ 2020 5:59 pm

Δεν ξερω αν μπορει ενα συστημα οπως τα microsoft teams με online ομαδες να εχει συνεχομενη ενεργη καμερα και μικροφωνο κατα την εξεταση σε τοσο μεγαλο αριθμο φοιτητων ανα επιτηρητη. Αλλα και να γινεται χωρις να κρασαρει το συστημα, ο επιτηρητης ηλεκτρονικα δεν μπορει να ελεγχει τοσα ατομα με τον ιδιο τροπο οπως δια ζωσης. Στα ρευστα χρησιμοποιηθηκε μονο για ταυτοποιηση και μετα εκλεισαν οπως αποφασιστηκε απο την συγκλητο. Σε πανεπιστημιο του εξωτερικου υπηρχε καταλληλη εταιρεια που ειχε εναν υπαλληλο ανα φοιτητη , με συνεχομενη ενεργη καμερα και μικροφωνο καθως και επιδειξη του δωματιου οπου βρισκονταν ο φοιτητης. Αν αυτο δεν χρειαζεται οικονομικους πορους για αυτες τις παροχες τοτε τι θελει; Το πανεπιστημιο απο μονο του δεν μπορει να αναλαβει online τοσο μεγαλο φορτο παρακολουθησης . Φυσικα μιλαω για το αν θελουμε να εχουμε μια οσο το δυνατον αξιοκρατικη online εξεταση αφου για πολλους καθηγητες , αυτο ηταν το βασικο προβλημα. Θα μου πεις βεβαια, εχει η Ελλαδαρα μας τετοια ειδους εταιρεια για να την ζηταμε κιολας κυρα μου; Δεν το εχω ψαξει αν και ολοι φανταζομαστε την απαντηση.Θα μπορουσε να προσλαβει μια του εξωτερικου;; πφφφ πολλη κουραση και χρημα .
Και ναι προφανως , υπαρχει ελλειψη ορεξης και προσπαθειας . Βεβαια αν συγκρινω με ενα αλλο ιδρυμα εδω που αποφασισε να τα κανει ολα online , το θεμα της αξιοκρατιας ποσως τους ενδιεφερε οποτε η εξ αποστασεως ηταν ευκολη λυση χωρις ιδιαιτερη υπαρξη ορεξης.
Ναι θα συμφωνησω το οτι υπαρχουν εναλλακτικοι τροποι, οχι τοσο αποδοτικοι βεβαια, αλλα καπως πρεπει να βολευτουμε. Το ανεφερα αλλωστε και εγω απο πανω σαν μια λυση συμβιβασμου , αλλα μαλλον σταθηκες περισσοτερο στο πρωτο κομματι για να γκρινιαξεις :P
Άβαταρ μέλους
vee
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τετ, 17 Ιουν 2015 1:29 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σχόλια Εαρινής Εξεταστικής 2019-20

Δημοσίευσηαπό FutureTrunks » Τετ, 19 Αύγ 2020 8:10 pm

Η ερωτηση ειναι εαν εγω χωρις να εχω καποιο ,γνωστο σε εμενα, υποκειμενο νοσημα ή καποιος απο τους δικους μου, παθει κατι επειδη εγω κολλησα κοβιντ σε εξεταση του μαθηματος της σχολης, εχουν οι καθηγητες ποινικη ευθυνη?
It's ok to feel the rage
FutureTrunks
 
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τρί, 21 Ιούλ 2020 7:02 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Σχόλια Εαρινής Εξεταστικής 2019-20

Δημοσίευσηαπό vee » Τετ, 19 Αύγ 2020 8:43 pm

Με τα κρούσματα να αυξάνονται συνεχόμενα μέχρι το Σεπτέμβριο , δεν νομίζω να μπορείς να αποδείξεις ότι κόλλησες τον ιό από την σχολή , όποτε πρακτικά δεν θα γινόταν να τους κατηγορήσεις . Και εκτός των άλλων, ποινική ευθύνη έχει μόνο αυτός που γνωρίζει πως έχει τον ιό αλλά αδιαφορεί και κυκλοφορεί.
Άβαταρ μέλους
vee
 
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τετ, 17 Ιουν 2015 1:29 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Σχόλια Εαρινής Εξεταστικής 2019-20

Δημοσίευσηαπό living things » Τρί, 01 Σεπ 2020 1:45 pm

Καλησπέρα και καλό μήνα συνάδελφοι .Με αφορμή κάποια μαθήματα που δεν έγινε προβολή γραπτών λόγω της κατάστασης (ενώ σε άλλα οι καθηγητές κάνανε μέσω webex τουλάχιστον και μπράβο τους ) τι μπορούμε να καταφέρουμε;; γτ ήταν λίγο αποκρουστικό να βλέπεις καθηγητές να πετσοκόβουν και να σ λένε δεν μπορούμε να δείξουμε τα γραπτά (υπάρχει και το webex) ...Γτ προβλέπω σε παρόμοιες τακτικές τώρα πάλι..
living things
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Παρ, 31 Ιούλ 2020 11:47 am
Έτος εισαγωγής: 2016

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron