Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό Δ.Βαμβατσικος » Κυρ, 05 Ιούλ 2020 5:45 pm

dokimi έγραψε:Αγαπητέ κ. Βαμβάτσικε

μου απευθύνατε προσωπική πρόσκληση για καφέ και οφείλω να απαντήσω, αν και είχα πει ότι δεν θα επανέλθω. Θα ήθελα όμως να αναφερθώ και σε κάποια άλλα πράγματα.

Δ.Βαμβατσικος έγραψε: ...τουλάχιστον 20-25 άτομα ... δεν κατάφεραν να εγγραφούν στη δια ζώσης εξέταση των Σιδηρών Ι.


Δ.Βαμβατσικος έγραψε: ...Έχουν γραφτεί όλοι όσοι θέλουν να το δώσουν...


Εδώ διαπιστώνει κάποιος μία ασυνέχεια στα γραφόμενά σας. Είτε αυτό, είτε πραγματικά πιστεύετε ότι ψυχολογήσατε και δεν ήθελαν πραγματικά να δώσουν όσοι γράφτηκαν μεν στο εξάμηνο αλλά έχασαν την ανακοίνωση σας.

Στα του καφέ τώρα, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να πιούμε μαζί καφέ στο 222. Θα ήθελα όμως να φωνάξετε και τα 20-25 άτομα που αποκλείσατε από την εξέταση και να μας εξηγήσετε με ηρεμία πως οι καλές σας προθέσεις οδήγησαν στον αποκλεισμό τους. Ξέρετε τα στοιχεία τους, πιστεύω.
Νομίζω ότι θα τα βολέψουν και θα χωρέσουμε όλοι στο μαγαζί, σε αντίθεση με το campus του πολυτεχνείου που δεν βρέθηκε χώρος.
Αν και εγώ θα προτιμούσα αυτή η συζήτηση να είχε γίνει σε κάποιο τμήμα των καθηγητών της σχολής, όπως προείπα, για να δώσουμε τη δυνατότητα στον κ. Μπαλλή να αλλάξει μέρα/ώρα της σιδηροδρομικής αν θέλει αφού εσείς δεν θέλατε ή να ψάξει ο κ. Λαγαρός στα συρτάρια του να βρεί τα κλειδιά για τις αίθουσες π.χ.στο κτίριο Αντοχής Υλικών.

Αφού αναφέρατε τις μάσκες και τον κορωνοϊό (ελπίζω να μην ήταν ειρωνικό σχόλιο) θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι δεν είναι υποχρεωτικές για τους πελάτες στις καφετέριες.
Αυτό όμως που είναι υποχρεωτικό, σύμφωνα με τον κανονισμό της σχολής για αυτή την εξεταστική, είναι ότι απαγορεύεται η παραμονή των φοιτητών στους χώρους της σχολής πριν και μετά την εξέταση. Οπότε τι προτείνετε να κάνουν οι φοιτητές που δίνουν και τα δύο μαθήματα και με τόση φροντίδα τους βάλατε στην πρώτη βάρδια; Να παραβιάσουν τον κανονισμό και να κάτσουν στην σχολή; Να πάνε σπίτια τους και να επιστρέψουν; Ή μήπως θα φροντίσετε για καφεδάκι στο 222 να τα πείτε; (Αν γίνει το τελευταίο μην ξεχάσετε να φωνάξετε τα 20-25 άτομα που είπαμε πιο πάνω)

Χαίρομαι που θα διορθώσετε ταχύτατα την πρόοδο, η οποία δόθηκε με κλειστά μικρόφωνα και κάμερες και για την οποία είχατε πει ότι ήταν πρόβα για τις τελικές εξετάσεις σύμφωνα με τις υποδείξεις του πρύτανη. Δυστυχώς δεν μπορούμε να διαπιστώσουμε αν ήταν πετυχημένο το πείραμα και ήμασταν αρκετά ώριμοι ή αν αντιγράψαμε και πήραμε όλοι 10, γιατί 3 μήνες μετά και 3 μέρες πριν την τελική εξέταση δεν έχουμε δει τους βαθμούς.

Και αυτό είναι το μόνο που βγήκε από την απάντησή σας. Γιατί γράψατε μία παράγραφο προσπαθώντας να βρείτε επιθετικούς προσδιορισμούς για το πρόσωπό σας που απορρέουν από τα σχόλια μου και άλλη μία παράγραφο να μας καλέσετε για καφέ. Δεν είπατε ούτε λέξη για τους φοιτητές που αποκλείσατε και ότι ζητάγατε τον αυτοαποκλεισμό από τους υπόλοιπους για να σας βγουν οι αίθουσες.

Θεωρείται ότι μπορεί να μην εννοώ αυτά που γράφω. Μην μπερδεύεστε. Τα εννοώ και για αυτό τα γράφω.
Πλέον θεωρώ ότι δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση από μεριάς μου. Στις απαντήσεις σας πετάτε την μπάλα στην εξέδρα, τσουβαλιάζετε τους κακούς φοιτητές, οι οποίοι έχουν την ευθύνη ενώ ο διδάσκων έχει κάνει το καλύτερο που γίνεται και κάτι παραπάνω και φέρνετε παραδείγματα τελείως άσχετα και διαφορετικά με τον τρόπο που θέλατε να κάνετε εσείς την εξέταση ( στο Stanford συγκεκριμένα δεν το κάνουν από ωριμότητα. Είναι ιδιωτικό πανεπιστήμιο με πάρα πολύ ακριβά δίδακτρα και πολύ συγκεκριμένη διαλογή φοιτητών. Αν αποκλειστείς χάνεις και τα δίδακτρα που έχεις προκαταβάλει. Επίσης προωθεί τον ανταγωνισμό με την έννοια ο θάνατος σου η ζωή μου, αφού έχει κύκλους σπουδών που στο πρώτο έτος παίρνει π.χ. 100 άτομα και στο δεύτερο συνεχίζουν μόνο οι π.χ. 50 καλύτεροι).


Αγαπητέ dman

πραγματικά ελπίζω να μη θεωρείς ότι για να διασκεδάσω τιμωρώ φοιτητές και μετά περηφανεύομαι δημοσίως για τους αριθμούς των βασανισμένων. Το έγραψες μεν, αλλά παρά τα όσα λες δεν πιστεύω ότι το εννοείς. Όπως και να έχει, τα 20-25 άτομα στα οποία αναφέρθηκα είναι αυτά τα οποία επικοινώνησαν μαζί μου στις αρχές Ιουνίου, μετά το πέρας της πρώτης προθεσμίας για δήλωση συμμετοχής στη δια ζώσης εξέτασης. Αν θυμάσαι, όλη αυτή η συζήτηση προκλήθηκε από τη ανακοίνωση της δεύτερης δυνατότητας δήλωσης συμμετοχής. Το ζήτημα ανέκαθεν δεν ήταν να εξαιρέσουμε κόσμο, αλλά ακριβώς το αντίθετο: Να μπορέσουν όλοι όσοι θέλουν να έρθουν και να εξεταστούν, είτε είχαν την άνεση να επικοινωνήσουν προσωπικά μαζί μου είτε όχι. Αυτό και έγινε.

Γενικότερα, μη νομίζεις ότι οι συζητήσεις για το πώς θα κάνουμε την αλλαγή της εξέτασης έγιναν πρόχειρα. Το πόσος χρόνος χάθηκε για να συμφωνήσουμε ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος εντός των περιορισμών για να γίνει η δουλειά σωστά.... Θα μου πεις δεν είναι τέλεια η λύση. Συμφωνώ. Όμως κάθε φορά που την κοιτάζεις, πρόσεξε να βλέπεις όλες τις πτυχές. Για παράδειγμα, προτιμήθηκε να μην αλλάξουμε μέρα στην εξέταση για να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα σε όσους είχαν ήδη κλείσει εισιτήρια. Τώρα για τα 10-15 άτομα που εξετάζονται σε Υδραυλική ή Σιδηροδρομική στη 2η βάρδια, νομίζω δε θα δυσκολευτούν να περάσουν μια ή μιάμιση ώρα εκτός διδακτηρίων της σχολής. Στην ανάγκη, γιατί όχι, πάμε κατευθείαν να φρεσκαριστούμε με ένα καφεδάκι από το 222 και επιστρέφουμε δυναμικά για τη 2η βάρδια (ή 2η εξέταση).

Επί του θέματος των "κακών" φοιτητών, χωράει εκτενής και προσεκτική συζήτηση. Είναι εύκολο να παίζουμε σε κλασικούς διαχωρισμούς "οι καθηγητές είναι κακοί" από τη μία, ή "οι φοιτητές είναι κακοί" από την άλλη. Αμφιβάλλω όμως αν κανείς το πιστεύει πραγματικά ότι έτσι είναι τα πράγματα. Ούτως ή άλλως είναι αντιπαραγωγικό και καταστρέφει το διάλογο. Αντιθέτως, θεωρώ ότι η σχολή μας είναι υγιέστατη και από τις δύο πλευρές, καθότι η μεγάλη πλειονότητα φοιτητών και καθηγητών είναι σωστοί στο ρόλο, τις υποχρεώσεις και τις προθέσεις τους. Πάρε ως παράδειγμα την πρόοδο, η οποία όντως ήταν και μια πρόβα για τελική διαδικτυακή εξέταση. Η πλειονότητα των φοιτητών ήταν επαγγελματίες και τους ευχαριστώ για αυτό. Υπήρξε όμως και μια μειονότητα που δεν τους περιγράφεις ακριβώς έτσι. Δεν πειράζει, το περιμέναμε ότι ήταν μη μηδενική η πιθανότητα να συμβεί (και ποια μαθηματάρα πρέπει να πάρετε στο 8ο εξάμηνο για να μάθετε για αυτά; Ποια;). Πρόσεξε όμως και πάλι ότι δε θεωρώ ότι αυτοί είναι οι "κακοί" φοιτητές, ούτε ενδιαφέρομαι να τους τιμωρήσω πέραν του μηδενικού βαθμού στην πρόοδο, άνευ επίπτωσης στο βαθμό της τελικής εξέτασης. Απλά είχαμε μια συζήτηση εκτός μικροφώνου, ζήτησαν συγγνώμη, και θέλω να πιστεύω ότι δεν θα το επαναλάβουν. Βέβαια, δυστυχώς μας έπεισαν ότι χωρίς αυστηρή επιτήρηση θα συνεχίσει να υπάρχει μια μη ώριμη, μικρή αλλά μη αμελητέα, μειονότητα που δε θα πειθαρχήσει. Άλλο ενδιάμεση με 140 συμμετέχοντες, άλλο τελική με 360 δηλωθέντες. Εξού και η απόφαση για την αλλαγή του τρόπου εξέτασης όταν πρακτικώς απαγορεύθηκε η επιτήρηση και ταυτόχρονα εμφανίστηκαν φροντιστήρια που προσπάθησαν να βρουν απόφοιτους, μεταπτυχιακούς, υποψήφιους διδάκτορες να γράψουν στη θέση εξεταζομένων. Ω ναι, δυστυχώς έγινε και αυτό.

Μια και έθιξες το Stanford, όντως τα δίδακτρα είναι πολύ ακριβά. Ως εκεί συμφωνούμε. Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρονται περί ωριμότητας των φοιτητών, κύκλων σπουδών, ο θάνατος σου η ζωή μου, κλπ, ας πούμε απλά ότι η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο διαφέρει πάρα πολύ από αυτό που περιγράφεις. Υπόψιν επίσης ότι ασχέτως αν μιλάμε για ιδιωτικό ή δημόσιο (σοβαρό) πανεπιστήμιο, αν σε πιάσουν να αντιγράφεις οι συνέπειες είναι οι ίδιες. Δεν παίζουν με τη φήμη τους.

Για αυτά λοιπόν και πολλά άλλα, πολύ θα το ήθελα να το πιούμε το καφεδάκι μας. Βλέπεις, η προσπάθειά μου είναι να σε (και σας) πείσω ότι δεν είμαστε ο Άρης Παυρινός που στο ένα χέρι έχει το ουισκι και με το άλλο διατάζει το φόνο της Ζουμπουλίας. Δεν είμαστε ούτε και Αμαλίες, αγγελικά πλάσματα που παρέχουμε θεϊκή καθοδήγηση και ταυτόχρονα άπειρη διασκέδαση. Θέλω όμως να πιστεύω ότι στο φάσμα μεταξύ των δύο, είμαστε πιο κοντά στην Αμαλία παρά στον Παυρινό (τουλάχιστον στο θέμα της διασκέδασης, πιστεύω ότι δεν έχετε παράπονο από εμένα). Ελπίζω να σας πείσω. Καφεδάκι λοιπόν, 7/7, στο 222, κατά τις 1:00? Χώρο έχει, ελάτε με τις μασκούλες σας ή χωρίς.
Δ.Βαμβατσικος
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2020 7:38 pm
Έτος εισαγωγής: 1992

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό dman » Κυρ, 05 Ιούλ 2020 6:51 pm

Κ. Βαμβατσικε, στο dokimi πήγαινε μάλλον η απάντηση! Δεν πειράζει, προχωράμε!!!
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό Δ.Βαμβατσικος » Δευτ, 06 Ιούλ 2020 12:48 pm

dman έγραψε:Κ. Βαμβατσικε, στο dokimi πήγαινε μάλλον η απάντηση! Δεν πειράζει, προχωράμε!!!


Με κατάστρεψες dman. Έκανα την προσποίηση (κατά την καλαθοσφαιρική διάλεκτο) μπας και δε διαβάσει ο dokimi την απάντησή μου και γλιτώσω τον εξάψαλμο. Έτρεξες αμέσως να με δώσεις!
Δ.Βαμβατσικος
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευτ, 29 Ιουν 2020 7:38 pm
Έτος εισαγωγής: 1992

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό dman » Δευτ, 06 Ιούλ 2020 1:43 pm

Δ.Βαμβατσικος έγραψε:
dman έγραψε:Κ. Βαμβατσικε, στο dokimi πήγαινε μάλλον η απάντηση! Δεν πειράζει, προχωράμε!!!


Με κατάστρεψες dman. Έκανα την προσποίηση (κατά την καλαθοσφαιρική διάλεκτο) μπας και δε διαβάσει ο dokimi την απάντησή μου και γλιτώσω τον εξάψαλμο. Έτρεξες αμέσως να με δώσεις!

Δοσίλογος από τους λίγους!! :lol: κ. Βαμβατσικε, τελείως άσχετο, έχουν γίνει συζητήσεις εντός σχολής για την εξεταστική Σεπτεμβρίου, αν θα είναι οπως και η τωρινή;;;
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Παρ, 17 Ιούλ 2020 5:22 pm

Για γέλια:

Μπαλλής για ΣΜΣ, δήλωση μέχρι 20/7 (Δευτέρα), με υπεύθυνη δήλωση του ν.1599/1986 (θα έχει πλάκα μια αγωγή GDPR εναντίον του, με τα στοιχεία που ζητάει).

Τσοπέλας για Μηχανική ΙΙ, δήλωση μεχρι 22/7 (Τετάρτη), τουλάχιστον εδώ είναι μέσω MyCourses.

Τραγέλαφος
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό civilara » Παρ, 17 Ιούλ 2020 7:40 pm

Βέβαια μηχανική2, δεν έχουν βγει αποτελέσματα,όποτε λογικά το δηλώνουμε όλοι ενώ δεν γνωρίζουμε αν περάσαμε τώρα η όχι.
civilara
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ, 14 Σεπ 2018 4:29 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Παρ, 17 Ιούλ 2020 8:22 pm

civilara έγραψε:Βέβαια μηχανική2, δεν έχουν βγει αποτελέσματα,όποτε λογικά το δηλώνουμε όλοι ενώ δεν γνωρίζουμε αν περάσαμε τώρα η όχι.

Αν προλάβεις όμως, 400 θέσεις όλες κι όλες, όταν το κοίταξα είχε ~100 συμμετοχές
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό bt21 » Παρ, 17 Ιούλ 2020 8:52 pm

Ramrod έγραψε:Για γέλια:

Μπαλλής για ΣΜΣ, δήλωση μέχρι 20/7 (Δευτέρα), με υπεύθυνη δήλωση του ν.1599/1986 (θα έχει πλάκα μια αγωγή GDPR εναντίον του, με τα στοιχεία που ζητάει).

Τσοπέλας για Μηχανική ΙΙ, δήλωση μεχρι 22/7 (Τετάρτη), τουλάχιστον εδώ είναι μέσω MyCourses.

Τραγέλαφος


Μόνο όνομα και επίθετο είχα συμπληρώσει στην Υ.Δ. στην εαρινή και δεν υπήρξε θέμα, έδωσα κανονικά και το ίδιο έκανα και τώρα.
bt21
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευτ, 23 Μαρ 2020 4:47 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό Bruce T. Wayne » Σάβ, 18 Ιούλ 2020 11:52 am

Έχουμε κανένα νέο για εξεταστική Σεπτεμβρίου (που φημολογείται ότι εκκινεί σε 4 εβδομάδες), όπως οριστική ημερομηνία έναρξης/ πρόγραμμα μαθημάτων κλπ ή αυτά μετά το 15αύγουστο, μιας και είδαμε ότι το σύστημα με τις εκπληξούλες πέτυχε πρόσφατα;
Άβαταρ μέλους
Bruce T. Wayne
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ, 18 Ιουν 2017 5:10 pm
Έτος εισαγωγής: 1950

Re: Εξεταστική Εαρινού 2019-20 (Κορωνοεξεταστική)

Δημοσίευσηαπό KMPEN » Σάβ, 18 Ιούλ 2020 6:52 pm

Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να δούμε τα μαθήματα που έχουμε δηλώσει για φέτος; Αν δε γνωρίζει αυτό, θυμάστε μήπως αυτοί των μεγαλύτερων ετών αν κάναμε επιπλέον δηλώσεις για τα μαθήματα που δε χωραγαν στη 12αδα φέτος (χειμερινο-εαρινο);
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
KMPEN
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ, 16 Ιαν 2016 7:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες