Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Τετ, 26 Σεπ 2018 10:30 am

Μέχρι τέλους, η απελθούσα διοίκηση Κουτσογιάννη βάλθηκε να καταρρίπτει το ένα μετά το άλλο τα ρεκόρ αστοχίας(sic!). Ανήρτησε αρχικά το πρόγραμμα 6(!!!) εβδομάδων της τωρινής εξεταστικής (ενώ σύμφωνα με το ακαδημαϊκό ημερολόγιο του ακαδημαϊκού έτους 2017-18, θα έπρεπε να διαρκεί μέχρι τις πρώτες 4). Τέλος Ιουλίου γίνεται μια μικροτροποποίηση ώστε να μη συμπίπτει η τελευταία εβδομάδα εξεταστικής με την πρώτη εβδομάδα μαθημάτων σύμφωνα με το ακαδημαϊκό ημερολόγιο 2018-19 (1-5 Οκτωβρίου). Στην πραγματικότητα κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Την εβδομάδα αυτή εξετάζονται η Στατική 2 (σημαντικότατο και πολυχρωστούμενο μάθημα), η Αρχιτεκτονική (μάθημα 2 ετών για φέτος) και επτά μαθήματα του 4ου έτους (μεταξύ αυτών οι Γέφυρες και οι Σύμμικτες, μαθήματα κορμού της πολυπληθούς κατεύθυνσης των Δομοστατικών). Θα μπορούσα να αναφερθώ και στα 10 μαθήματα του 5ου έτους, αλλά έστω ότι αυτοί τελείωσαν με τις παρακολουθήσεις, κάτι που δεν είναι απόλυτο βέβαια.
Το ερώτημα είναι: πότε στην ευχή θα ξεκινήσει το νέο εξάμηνο; Αν ξεκινήσει αφού δωθούν τα μαθήματα(πότε ακριβώς;) χάνεται μέχρι και μία εβδομάδα μαθημάτων και θα βλέπουμε πάλι τρεχάματα και όλες τις εργασίες τη μία πάνω στην άλλη. Αν πάλι ξεκινήσει την ερχόμενη Δευτέρα, ποιος θα απολογηθεί στους φοιτητές για την αναστάτωση στον προγραμματισμό τους με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε χρόνο, χρήμα κ.ο.κ. Εκτός και εάν δούμε τίποτα τραγελαφικό να γίνονται ταυτόχρονα και παραδόσεις και εξεταστική( λες και βρέχει ο Θεός αίθουσες ή θα γυρίσουμε άρον άρον στο Γκίνη για μία εβδομάδα).
ορίστε το ακαδημαϊκό ημερολόγιο 2011-18:https://www.ntua.gr/files/guide/academic_calendar2017-18.pdf
και το αντίστοιχο του 2018-19: https://www.ntua.gr/files/guide/academic_calendar2018-19.pdf

ΥΓ.Δεν αντιλέγω, εμένα προσωπικά με βόλεψε να είναι μεγάλη η εξεταστική (πέραν του παρατεταμένου στρες για ενάμισι μήνα...)Αλλά δε γίνεται, όπως και σε πολλά άλλα πράγματα(π.χ. τις μετεγγραφές των 20 συμφοιτητών όπου τελικά η Σχολή υποχώρησε) το Ε.Μ.Π. κεντρικά να αποφασίζει το Α και η Σχολή να πράττει το Β λες και αποτελεί αυτόνομο ίδρυμα.
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό civil123 » Τετ, 26 Σεπ 2018 10:34 am

Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 4/10.
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Τετ, 26 Σεπ 2018 10:42 am

Εικόνα

Και μην πεις ότι δεν το είπαν γιατί είναι στα ψιλά γράμματα, αυτοί την υποχρέωση τη βγάλανε
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Τετ, 26 Σεπ 2018 10:47 am

civil123 έγραψε:Τα μαθήματα θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 4/10.

Ευχαριστώ για την πληροφορία :) Εχει ανακοινωθεί όμως κάπου γιατί εγώ δεν το γνώριζα (σε ολόκληρο οδηγό σπουδών 220 σελίδων δεν αναφέρει τίποτε απολύτως...);

ΥΓ. Με πρόλαβε ο Zerolord. Ελπίζω να μην ειρωνεύεσαι εμένα, ψιλά γράμματα όντως εγώ δεν το πρόσεξα...
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Τετ, 26 Σεπ 2018 10:58 am

psgi1214 έγραψε: Ελπίζω να μην ειρωνεύεσαι εμένα, ψιλά γράμματα όντως εγώ δεν το πρόσεξα...


Φυσικά και δεν ειρωνεύομαι εσένα, εκδηλώνω την αγάπη που έχω αποκτήσει για τη γραμματεία μας όλα αυτά τα χρόνια. Είναι το αντίστοιχο που είχαν κάνει και με την αλλαγή του προγράμματος της εξεταστικής του Ιουνίου. Εκεί που δίπλα στο πρόγραμμα έγραφε "επικαιροποιημένο", το είχαν αλλάξει σε "διορθωμένο" και θεώρησαν ότι αυτό είναι επαρκής ενημέρωση. Έτσι και τώρα, το έγραψαν εκεί, η υποχρέωση βγήκε, ποιος κάθεται τώρα να βγάζει ανακοινώσεις; Δε βαριέσαι
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Τετ, 26 Σεπ 2018 11:00 am

ZeRoLoRd έγραψε:
psgi1214 έγραψε: Ελπίζω να μην ειρωνεύεσαι εμένα, ψιλά γράμματα όντως εγώ δεν το πρόσεξα...


Φυσικά και δεν ειρωνεύομαι εσένα, εκδηλώνω την αγάπη που έχω αποκτήσει για τη γραμματεία μας όλα αυτά τα χρόνια. Είναι το αντίστοιχο που είχαν κάνει και με την αλλαγή του προγράμματος της εξεταστικής του Ιουνίου. Εκεί που δίπλα στο πρόγραμμα έγραφε "επικαιροποιημένο", το είχαν αλλάξει σε "διορθωμένο" και θεώρησαν ότι αυτό είναι επαρκής ενημέρωση. Έτσι και τώρα, το έγραψαν εκεί, η υποχρέωση βγήκε, ποιος κάθεται τώρα να βγάζει ανακοινώσεις; Δε βαριέσαι

:thumbup: :thumbup: :thumbup:
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Πέμ, 27 Σεπ 2018 10:05 am

Διαβάζουν πάντως πολύ mqn. Εισακούστηκε η συζήτηση αυτή και κατευθείαν ολόκληρη ανακοίνωση
http://www.civil.ntua.gr/news/2018/9/26/Winter_Program/ :lol: :lol: :lol:
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό milfara » Πέμ, 27 Σεπ 2018 6:22 pm

Κλειστά αύριο όλα τα σχολεία λόγω κακοκαιρίας. Εμείς που είμαστε λίγο μεγαλύτεροι από τα παιδιά, γιατί να πέσουμε στο μάτι του κυκλώνα?? Πως περιμένουν να κυκλοφορησουμε? Και πώς περιμένουν να γράψουμε στις κλασικά παγωμένες αίθουσες του Ζ?
milfara
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ, 01 Οκτ 2014 12:52 pm
Έτος εισαγωγής: 1988

Re: Παραδόσεις πάνω στην εξεταστική

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Πέμ, 27 Σεπ 2018 6:57 pm

Θυμήθηκα τώρα Γενάρη του '17. Πρωτη γενικη χιονόπτωση μετά από 9 χρονια στην Αθήνα να μη μπορούτε 608 και 242 να ανέβουν στους ολισθηρους δρόμους της περιοχής και η Σχολή να κάνει τελικά μάθημα από τις 12:45 με τη δικαιολογία ότι θα είχε μεσημεριασει και τα χιόνια θα είχαν λιώσει...
Για τα πρωτεία στα διάφορα rankings, και στους μείον παρόντες...
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014


Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες