Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Τρί, 15 Νοέμ 2016 3:30 pm

Προσκαλούνται οι φοιτητές της Σχολής σε συζήτηση την Τρίτη 29 Νοεμβρίου 2016 στις 15:30 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της ΣΠΜ. Στην συνάντηση θα ενημερωθούν από τον Πρόεδρο της Επιτροπής Προπτυχιακών Σπουδών καθηγ. Ι Βάγια και τα μέλη της Επιτροπής για την εισήγησή τους για το νέο Πρόγραμμα Σπουδών.
Προσκαλούνται επίσης και όσοι Καθηγητές επιθυμούν.
Ο Κοσμήτορας
Δ. Κουτσογιάννης


πηγή: http://www.civil.ntua.gr/news/2016/11/14/prosklisi/
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τετ, 30 Νοέμ 2016 1:41 am

Ήτανε λέει τρεις και ο κούκος σήμερα στη συζήτηση....

Για θυμείστε μου, όλοι εσείς οι ακομμάτιστοι, ανεξάρτητοι, ελεύθερα σκεπτόμενοι (και τα συναφή) φοιτητές, που σας ενοχλούν και σας κλείνουν το στόμα τα κόμματα, οι παρατάξεις και τα σχήματα και για αυτό δήθεν δεν πατήσατε στις συνελεύσεις του συλλόγου που καλέστηκαν με θέμα το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών.... σήμερα τι σας έφταιγε;

Το έχω ξαναπεί πάρα πολλές φορές εδώ μέσα και, όπως έχω ξαναγράψει ουκ ολίγες φορές, δεν είμαι εδώ για να γλείφω κανέναν μπας και πάρει κανά ψηφαλάκι παραπάνω ο Εγκέλαδος. Όσο φτάνει η ώρα μου να τελειώσω από τη σχολή, τόσο πιο πολύ έχω σιχαθεί το να κρύβετε, αρκετοί, τον σταρχιδισμό-παρτακισμό σας, πίσω από τον δήθεν "αντικομματισμό" που είναι μόδα στις μέρες μας.

Εμείς, τουλάχιστον, οι τρισάθλιοι, εξαρτημένοι και ελεϊνοί Εγκελαδίτες (και οι υπόλοιποι), ασχολούμαστε, όσο μπορούμε, με τα βασικά, έστω, πράγματα που θα έπρεπε να αφορούν τον καθέναν μας.

Υ.Γ. Τίποτα από τα παραπάνω δεν αναιρεί τις τεράστιες ευθύνες της διοίκησης. Όταν χορταίνεις τους φοιτητές με τη "δημοκρατία των ορίων" και με μίζερο και κενό μεταρρυθμισμό, θα λαμβάνεις και την αντίστοιχη απάντηση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό RaR-RiP » Τετ, 30 Νοέμ 2016 1:48 pm

Ενημέρωση από την εκδήλωση του κοσμήτορα για το Πρόγραμμα Σπουδών 29/11:
Η εκδήλωση του κοσμήτορα, που υποτίθεται θα γινόταν κουβέντα μεταξύ φοιτητών και καθηγητών για να βελτιωθεί το πρόγραμμα σπουδών, δεν μάζεψε καθόλου κόσμο. Γεγονός κατανοητό, αφού η αυταρχική στάση των καθηγητών πέρσι σε σχέση με το όριο δήλωσης έδειξε ότι δεν έχουν διάθεση για κανέναν διάλογο. Ταυτόχρονα όμως, οι όποιοι φοιτητές παρευρέθησαν και τοποθετήθηκαν, προσπαθώντας να συμβάλουν στην κουβέντα, ακόμα και αυτοί που δεν ανήκουν σε κάποια παράταξη ή σχήμα, αντιμετωπίστηκαν με επιθετικότητα και ειρωνεία. Οι εισηγητές, κ.Βάγιας και κ.Κουτσογιάννης, αλλά και όλοι οι άλλοι καθηγητές, διέκοπταν επανειλημμένα τους φοιτητές, δεν τους άφηναν να ολοκληρώσουν την σκέψη τους και απαντούσαν με υποτιμητικές ατάκες.
Κόντρα σε μία άποψη που μας θέλει να είμαστε υποδεέστεροι των καθηγητών, εμείς θεωρούμε ότι τα ζητήματα των σπουδών μας μας αφορούν, πρέπει και είμαστε ικανοί, να έχουμε λόγο γι αυτά. Δεν είμαστε ούτε χαζοί ούτε αξίζουμε αυτή την υποτίμηση. Ο χώρος στον οποίο μπορούμε πραγματικά να μιλάμε επί ίσης όροις είναι η Γ.Συνέλευση του συλλόγου μας. Δεν ασπαζόμαστε μία άποψη που λέει ότι οι καθηγητές είναι οι μόνοι ειδικοί να επεξεργαστούν το ζήτημα του Π.Σ και καλούμε όλους και όλες σε κουβέντα για να εμβαθύνουμε σε αυτό.
Ανεξάρτητη Αριστερή Παρέμβαση-ΕΑΑΚ
RaR-RiP
 
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Δευτ, 16 Φεβ 2015 3:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό scriptame » Τετ, 30 Νοέμ 2016 4:53 pm

Το πρόγραμμα σπουδών που παρουσιάστηκε στην ενημέρωση,δεν είναι το ίδιο με αυτό που είναι ανεβασμένο στο blog της σχολής.Είχε μερικές αλλαγές.Ξέρει κανένας αν έχει ανέβει πουθενά?
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Τετ, 30 Νοέμ 2016 5:08 pm

Νόμισα ότι το είχαν βάλει. Έχει 1-2 μαθήματα αλλαγμένα

ΚΟΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FV 22-11-2016.xlsx
(268.78 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 485 φορές
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό scriptame » Τετ, 30 Νοέμ 2016 5:25 pm

Έχω την εντύπωση ότι είδα τεχνικά υλικά 1 και 2 στην παρουσίαση...Γενικά ήταν και διαφορετικό εντελώς το excel.Είχαν γίνει αλλαγές την τελευταία στιγμή.
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 30 Νοέμ 2016 7:16 pm

OxYdO έγραψε:Ήτανε λέει τρεις και ο κούκος σήμερα στη συζήτηση....

Για θυμείστε μου, όλοι εσείς οι ακομμάτιστοι, ανεξάρτητοι, ελεύθερα σκεπτόμενοι (και τα συναφή) φοιτητές, που σας ενοχλούν και σας κλείνουν το στόμα τα κόμματα, οι παρατάξεις και τα σχήματα και για αυτό δήθεν δεν πατήσατε στις συνελεύσεις του συλλόγου που καλέστηκαν με θέμα το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών.... σήμερα τι σας έφταιγε;

Το έχω ξαναπεί πάρα πολλές φορές εδώ μέσα και, όπως έχω ξαναγράψει ουκ ολίγες φορές, δεν είμαι εδώ για να γλείφω κανέναν μπας και πάρει κανά ψηφαλάκι παραπάνω ο Εγκέλαδος. Όσο φτάνει η ώρα μου να τελειώσω από τη σχολή, τόσο πιο πολύ έχω σιχαθεί το να κρύβετε, αρκετοί, τον σταρχιδισμό-παρτακισμό σας, πίσω από τον δήθεν "αντικομματισμό" που είναι μόδα στις μέρες μας.

Εμείς, τουλάχιστον, οι τρισάθλιοι, εξαρτημένοι και ελεϊνοί Εγκελαδίτες (και οι υπόλοιποι), ασχολούμαστε, όσο μπορούμε, με τα βασικά, έστω, πράγματα που θα έπρεπε να αφορούν τον καθέναν μας.

Υ.Γ. Τίποτα από τα παραπάνω δεν αναιρεί τις τεράστιες ευθύνες της διοίκησης. Όταν χορταίνεις τους φοιτητές με τη "δημοκρατία των ορίων" και με μίζερο και κενό μεταρρυθμισμό, θα λαμβάνεις και την αντίστοιχη απάντηση.

Και δεν ηρθα, και συμφωνω με οτι γραφεις.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό stevent » Τετ, 14 Δεκ 2016 12:49 am

ρε παιδιά μασ λέτε και εμάς τι σημαίνει το ΚΕΥ ;δηλαδή θα ειναι υποχρεωτική η επιλογή η επιλογή ενός απο αυτα π είναι στην λίστα των ΚΕΥ ;δηλαδή όλο αυτο έγινε για να έχουμε μεγαλύτερο εύρος επιλογής μαθημάτων ;
stevent
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ, 02 Νοέμ 2016 7:42 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τετ, 14 Δεκ 2016 12:52 am

stevent έγραψε:ρε παιδιά μασ λέτε και εμάς τι σημαίνει το ΚΕΥ ;δηλαδή θα ειναι υποχρεωτική η επιλογή η επιλογή ενός απο αυτα π είναι στην λίστα των ΚΕΥ ;δηλαδή όλο αυτο έγινε για να έχουμε μεγαλύτερο εύρος επιλογής μαθημάτων ;

Κατ επιλογην υποχρεωτικο. Ναι πρεπει να επιλεξεις ενα απο τα μαθηματα καθε ομαδας, οχι δεν εγινε για να εχεις περισσοτερες επιλογες, αφου μειωθηκαν τα μαθηματα. Οι λογοι που εγινε ή ακριβεστερα πηγε να γινει ειναι αλλοι και καθε "ομαδα" θα δωσει δικη της ερμηνια, σιγουρα ομως δεν θα ειναι αυτο που ειπες.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Τρίτη 29/11:Ενημέρωση και συζήτηση σχετικά με το Πρόγραμμα Σπουδών

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Τετ, 14 Δεκ 2016 1:03 am

GiannisRad έγραψε:Οι λογοι που εγινε ή ακριβεστερα πηγε να γινει ειναι αλλοι και καθε "ομαδα" θα δωσει δικη της ερμηνια, σιγουρα ομως δεν θα ειναι αυτο που ειπες.

Έχεις γίνει τέρας διαλλακτικότητας δικέ μου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Επόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron