Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Πληροφορίες που αφορούν στο σύνολο της εκπαιδευτικής δραστηριότητας της σχολής και δεν εντάσσονται σε κάποιο έτος.

Συντονιστής: University Editors

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Πέμ, 17 Μαρ 2016 10:34 pm

Μπορει να ακουστει γελοιο, αλλα σε μαθηματα σαν αυτο (αλλα και γενικα στη σχολη) το καλο κομπιουτερακι και η ικανοτητα στην χρηση του κανουν θαυματα! Περα απο τον χρονο που σου γλιτωνει, μειωνεις σημαντικα τις πιθανοτητες και για αριθμητικο λαθος. Εγω αυτη την εξεταστικη την επαθα και εμαθα, επενδυστε σε ενα καλο κομπιουτερακι. Πετας εκει ολη την παρασταση και γλιτωνεις απο το + που εγινε - και σου εβγαλε οτι να'ναι αντιδρασεις..
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό politikos mhxanikos » Πέμ, 17 Μαρ 2016 10:47 pm

για σιδερα Ι ξερουμε κατι??????
politikos mhxanikos
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Κυρ, 13 Φεβ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Πέμ, 17 Μαρ 2016 10:53 pm

politikos mhxanikos έγραψε:για σιδερα Ι ξερουμε κατι??????


ναι
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό politikos mhxanikos » Πέμ, 17 Μαρ 2016 10:54 pm

TEL9021 έγραψε:
politikos mhxanikos έγραψε:για σιδερα Ι ξερουμε κατι??????


ναι



τι ξερουμε?? :crazy:
politikos mhxanikos
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Κυρ, 13 Φεβ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό TEL9021 » Πέμ, 17 Μαρ 2016 10:55 pm

Ο Γαντές είπε την Τετάρτη ότι θα βγουν μέσα στη βδομάδα.
Άβαταρ μέλους
TEL9021 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 590
Εγγραφή: Τετ, 10 Οκτ 2012 6:32 pm
Τοποθεσία: Παιανία - Ganja
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Πέμ, 17 Μαρ 2016 11:05 pm

GiannisRad έγραψε:Μπορει να ακουστει γελοιο, αλλα σε μαθηματα σαν αυτο (αλλα και γενικα στη σχολη) το καλο κομπιουτερακι και η ικανοτητα στην χρηση του κανουν θαυματα! Περα απο τον χρονο που σου γλιτωνει, μειωνεις σημαντικα τις πιθανοτητες και για αριθμητικο λαθος. Εγω αυτη την εξεταστικη την επαθα και εμαθα, επενδυστε σε ενα καλο κομπιουτερακι. Πετας εκει ολη την παρασταση και γλιτωνεις απο το + που εγινε - και σου εβγαλε οτι να'ναι αντιδρασεις..


Κομπιουτερακι @work με πεντε ευρω απο το πλαισιο και τα μυαλα στο μπλεντερ !!
#notgreyad
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό efyv2 » Παρ, 18 Μαρ 2016 12:07 am

GiannisRad έγραψε:Ελπιζω να μην προσβληθει κανεις, αλλα δεν πιστευω πως ειναι σφαλμα των καθηγητων αυτο, μαλλον οι φοιτητες φταινε.

Προσωπικα πιστευω πως αν καποιος ασχοληθει, λυσει τις (μισες εστω) ασκησεις, παραδωσει τα θεματα και λυσει 3-4 διαγωνισματα, δυσκολα θα κοπει.

Εξαλου ειναι θεωρητικα απο τα δυσκολα μαθηματα της σχολης.. Δεν ειναι περιβαλοντικη χημεια ουτε γραμμικη αλγεβρα. Θα συμφωνησω ομως πως τα θεματα φετος ηταν λιγο τσιμπημενα.


Δε θέλω να σε λυπήσω αλλά ειλικρινά δεν έχει να κάνει πάντα με την προετοιμασία... Ο μεγάλος αριθμός των πράξεων που πρέπει να κάνεις σε μικρό χρονικό διάστημα μπορεί να σου κοστίσει. Το παραμικρό αριθμιτικό λάθος σου κοστίζει ολόκληρη άσκηση για το έτσι θέλω. Αντί να εξεταστούν οι γνώσεις πάνω στις μεθόδους που χρησιμοποιείς βαθμολογούνται κατά πόσο μπορείς να πραγματοποιήσεις αριθμητικές πράξεις.... Αντί να φροντίζουν να σας προετοιμάσουν για το τι υπάρχει εκεί έξω, κολλάνε σε άνευ ουσίας λάθη. Δεν είναι μόνο δικοί μου άποψη, αλλά και με άλλους που το έχω συζητήσει. Νομίζω ουκ ο λίγοι την έχουν πατήσει σε αυτό το μάθημα λόγω αριθμητικού λάθους. Δηλαδή γιατί στατική ΙΙΙ επικεντρώνονται στην μέθοδο???
Άβαταρ μέλους
efyv2
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ, 05 Οκτ 2012 5:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Παρ, 18 Μαρ 2016 1:06 am

Μαλλον υπηρξε μια ασυνεννοησια μεταξυ μας. Συμφωνω πως οι πολλες πραξεις σε λιγο χρονο ειναι λιγο "χαζο" σαν concept, ισως μονο ο Γκαζετας να το πετυχαινει καπως αφου οι απαντησεις που ζηταει, τουλαχιστον στα εδαφη 2, ειναι λιγες γραμμες. Τα θεματα του βεβαια ειναι οτι ναναι, αλλα ας μην ξεφευγουμε. Στη στατικη και τα εδαφη 1, καηκε πολυς κοσμος λογω χρονου και ειναι τερμα χαζο να μην γραφεις λογω χρονου και οχι λογω δυσκολιας θεματων.

Ομως..τι σχεση εχει ο χρονος με το 30.34% ποσοστο επιτυχιας; Εσυ πιστευεις πως οσοι κοπηκαν με 2-3, ειναι επειδη δεν προλαβαν; Συμφωνω πως η ελλειψη χρονου μπορει να κανει το 9->7 ή το 8->6, αλλα για να γραψεις 5 αρκει να λυσεις σωστα το πρωτο θεμα και τις γραμμες επιρροης. Δεν φτανουν 3 ωρες για μια μεθοδο δυναμεων με ενα υπερστατικο και τις αστειες γραμμες επιρροης; Φτανουν και περισσευουν.

Να σου πω εγω τι πιστευω.. Πιστευω πως αρκετα παιδια δεν δινουν βαση στην στατικη 1 και αν δεν σου φαινεται απλη αυτη, οι υπερστατικοι φορεις γινονται ξαφνικα θεωρεια χορδων. Οποτε αποκαρδιωνονται, ψιλοδιαβαζουν χωρις να καταλαβαινουν πολλα και επειτα πανε και παιρνουν απο 0 εως 3. Σκεψου πως υπαρχουν παιδια που κατεβηκαν στατικη ΙΙ χωρις να εχουν καν περασει την πρωτη. Δεν γινεται να ζοριζεσαι στους ισοστατικους και να ζητας να περασεις τους υπερστατικους..! Αν το καλοσκευτεις, ειδικα η μεθοδος δυναμεων ειναι στατικη 1 με μια πουτανια, σχεδον ενας αλγοριθμος.

Εκτος αμα πιστευεις πως οσοι γραφουν 8,9 και 10 ειναι οι διανοιες του συμπαντος και οι υπολοιποι ειναι ταπεινα χαμομηλακια. Δεν ισχυει κατι τετοιο, απλα αυτο που καποιος λεει προετοιμασια, καποιος αλλος το λεει ζεσταμα και συνηθως ο δευτερος γραφει τον καλο βαθμο. Αν ενα πραμα εχω μαθει στη σχολη, περα απο mqn και τασεις, ειναι πως τα ορια της (συνηθους) εξυπναδας ειναι, ενα πανω ενα κατω, στο 6. Απο εκει και περα, μονο με χαρτι και στυλο (ή μολυβι) πετυχαινεις κατι καλο, στα οποια (λιγα) δυσκολα μαθηματα της σχολης μας.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Παρ, 18 Μαρ 2016 1:54 am

Νομίζω είναι μια αντικειμενική αλήθεια ότι κάποιοι άνθρωποι έχουν, από τη φύση τους, μια πιο μαθηματική σκέψη και μπορούν να ανταπεξέλθουν καλύτερα σε τέτοιου είδους εξετάσεις, χωρίς αυτό να έχει κάποια άμεση συνάρτηση με το πόσο πολύ έχουν βάλει κάτω το μολύβι.

Εγώ προσωπικά είμαι από εκείνους (τους πολλούς) που δυσκολεύονται να ανταπεξέλθουν σε τόσο "μαθηματικοποιημένες" εξετάσεις και θεωρώ ότι αυτού του τύπου η διαδικασία μας αδικεί, γιατί σε καμία περίπτωση δεν εξετάζει το αν ξέρουμε πώς παραμορφώνεται ένας υπερστατικός φορέας και τι εντατικά μεγέθη αναπτύσσονται σε αυτόν. Για τέτοιους ανθρώπους, ο χρόνος (σε τέτοιου τύπου εξετάσεις) είναι σημαντικός περιοριστικός παράγοντας, ανεξαρτήτως της προετοιμασίας που έχει προηγηθεί.


(Επίσης, το θεωρώ πολύ ηλίθιο που το ποιοτικό πιάνει λίγες μονάδες. Για μένα εκεί βρίσκεται η ουσία)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Αποτελέσματα Χειμερινής Εξεταστικής 2015-16 (Σχόλια)

Δημοσίευσηαπό efyv2 » Παρ, 18 Μαρ 2016 10:15 am

Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι και εγώ. Γι αυτό ανέφερα και το παράδειγμα της στατικής ΙΙΙ. Σημασία έχει η αντίληψη και η γνώση το πως θα παραλάβει φορτία και πως θα παραμορφωθεί ένας φορέας, όχι αν έχω την ικανότητα να κάνω τις άπειρες πράξεις (σσ στην αγορά εργασίας όταν θα βγει κάποιος από εσάς με το καλό ζήτημα να χρειαστεί να υπολογίσει κάτι με χαρτί και μολύβι μια φορά στην καριέρα του...). Γνωρίζω άτομο που έχει περάσει όλα τα μπετά, σιδηρές, στατική Ι & ΙΙΙ, γενικώς είναι τελοιόφοιτος και χρωστάει ακόμα στατική ΙΙ (και άλλα 5 μαθήματα του τομέα του), τυχαίο?
Άβαταρ μέλους
efyv2
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Παρ, 05 Οκτ 2012 5:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μαθήματα-Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες