H Ελλάδα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι

Εδώ μεταφέρονται κάποια "προβληματικά" μηνύματα-θέματα για να μην διαγραφούν τελείως.

Re: H Ελλάδα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι

Δημοσίευσηαπό morisson » Πέμ, 29 Αύγ 2013 3:18 pm

Nysta έγραψε:Η συντονιστική ομάδα δεν μπορεί να πάρει θέση στον ρατσισμό; εντάξει το να το παίρνετε στην πλάκα με κάθε περίεργο που εμφανίζεται είναι μια άμυνα για αρχή, αλλά πλέον καταντάει προσβλητικό


Ρε Nysta τι δεν καταντάει προσβλητικό εδω μέσα.Το ότι μπαίνουν 98% λιτσέρια, κατεβάζουν θέματα και γειά σας,το ότι μια σοβαρή συζήτηση απο έναν σοβαρό άνθρωπο έχει χρόνια να γίνει ή το ότι το φόρουμ έφτασε να αντιπροσωπεύει μια σχολή που την γνώρισα με δραστήριο κόσμο και τώρα έχει γίνει "η σχολίτσα μου, να την βγάλω να φύγω".Αν ήταν να πάρουμε θέση αξιοσέβαστη απένατι στους εαυτούς μας, να το κλείσουμε έπρεπε, να μην μείνει στο τέλος ένα πτώμα που θα κάνουμε μπάτλινγκ για το ποιός είναι πιό αλληλέγγυος στους μετανάστες.Αυτά.Με ξέρεις και σε ξέρω.Νο οφένς. :P

Όσο για το θέμα είπα να τρολλάρω λίγο και μετά θα το κατεβάσουμε γιατί εκτός του ρατσιστικού, είναι όσο να ναι, κενό νοήματος.

Off topic:
Υ.Γ.Εν τω μεταξύ αλήθεια, αυτό με το να πάρει θέση το φόρουμ ποτέ δεν το κατάλαβα.Να βγάλουμε κείμενο να καλέσουμε σε αντιρατσιστική, τι απ όλα? Όπως μας λέγατε κάποτε "το MQN δεν έχει πολιτικό στίγμα" σαν να πρέπει κάθε φορά που κάνεις κάτι αλληλέγγυο, να το βαφτίζεις κάπως.Τελικά μαλλον και εμείς που δεν το βαφτίζαμε, τι εσείς που το βαφτίζατε πολιτικό, ίσως δεν πείσαμε, τουλάχιστον μεγάλη μερίδα. :-P Οπότε κάτι αλλο παίζει να φταίει.Πρέπει να το βρούμε.Τα άλλα απο κοντά.
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: H Ελλάδα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Πέμ, 29 Αύγ 2013 3:45 pm

Ως παλιό μέλος και από τα πρώτα στο MQN έχω να δηλώσω ότι είμαι πολύ απογοητευμένος από τη συντονιστική ομάδα και την έλλειψη βούλησης και πολιτικής υπόστασης που τη διέπει. Αλήθεια, δεν σας έχω δει να παίρνετε θέση για κρίσιμα ζητήματα του τόπου μας και το κόσμου μας. ΓΙα παράδειγμα, ποτέ δεν πήρατε θέση για τον πόλεμο στη Συρία. Γιατί δεν γράψατε ένα κειμενάκι υποστήριξης για τα πεινασμένα παιδιά στην Αφρική (είναι και πολλά, ένα κειμενάκι από εσάς σίγουρα θα βοηθούσε στη λύση του προβλήματος). Τι έχετε να πείτε για την εκλογή του νέου γραμματέα από το ΚΚΕ; Μούγκα ε; Ποιά η θέση σας για την κόντρα Βαξεβάνη - Σταύρου Θεοδωράκη; Είστε με το κεφάλαιο ή με τους εργάτες; αλήθεια, το μέλλον μας θα είναι ο καπιταλισμός ή ο νέος κόσμος ο σοσιαλισμός;

Ειλικρινά, είμαι σφόδρα εκνευρισμένος από την απραγία σας. Το μόνο που κάνετε είναι λίγος χαλαρός κώδικας για την καβλάντα, λίγο modding μία στο τόσο, ίσα-ίσα να τρέχει ένα μικρό σαιτάκι 5000 μελών. Αρχίδια. Και στα τραπεζάκια το κάνω αυτό. Εύκολα. Με το λαπτοπ στο πιτς φιτίλι. Εκεί παίρνω και θέση αμά λάχει. Έχετε έρθει σε συνέλευση; Εκεί και αν παίρνουμε θέση, για τα πάντα. Λύνουμε όλα μας τα προβλήματα. Εδώ εσείς, το μόνο που κάνετε είναι να τα ξύνετε.

Υ.Γ. Πέρα από την πλάκα, το ότι πρέπει να πάρουν πόδι ορισμένα τρόλια από εδώ μέσα πρέπει. Μπορεί να υπάρχει forum για το Φαχνοφσκούλε στη Γερμανία, δεν ξέρω, πάντως εδώ ίσως η φάση να πρέπει να περιοριστεί στον 'άμεσα ενδιαφερόμενο' κόσμο της σχολής και όχι σε 'είδα φως και μπήκα' καταστάσεις.
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: H Ελλάδα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Πέμ, 29 Αύγ 2013 3:57 pm

Εγώ ως "Επίτιμος" καλύφθηκα από τον morisson.
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: H Ελλάδα δεν είναι ξέφραγο αμπέλι

Δημοσίευσηαπό Nysta » Πέμ, 29 Αύγ 2013 5:51 pm

περίπου Offtopic, ποτέ δεν είπα ότι το Mqn δεν έχει πολιτικό στίγμα, έχει ξεκάθαρο στίγμα στη σχολή και ενισχύει 100% το παιδί που φοβάται να τα πει face to face και χρησιμοποιεί το πληκτρολόγιο, παλιά ιστορία αλλά έτσι τα λεγα. Από εκεί και πέρα james douglas, η προσφορά μας στην κοινωνία δεν τελειώνει όταν η κοινωνία δεν αποδέχεται το κόπο μας, αν μπορείς κάνε μια εικόνα στο μυαλό σου για το πόσο τρέχουμε για μερικά πράγματα στη σχολή και εν τέλει όχι μόνο δε γίνεται τίποτα από αυτά αλλά μπαίνω στο φόρουμ το βράδυ για να μάθω ότι είμαι άλλο ένα εκλογολάγνο τσιράκι του συστήματος. Η κοινωνία αλλάζει με επιμονή και όχι με αναχωρητισμό, απλά όσο περισσότερο ασχολούμαστε βλέπουμε τις δυσκολίες και καταλαβαίνεις αυτό που λένε κάτι μεγάλοι(εσείς οι νέοι που έχετε διάθεση, μαχητικότητα και μπούρδες). Οπότε για να κλείνω, οι καταστάσεις αλλάζουν αυτό μας διδάσκει η ιστορία και το πιο σημαντικό, τις αλλάζουμε εμείς. Άν έχουμε τη βούληση αυτός που σκέφτεται ρατσιστικά θα δεί ότι στην κοινωνία οι ιδέες του διώκονται ως εγκληματικές και είτε δε θα τις εκφράσει είτε θα αναθεωρήσει στη βάση του κοινωνικού κομφορισμού που ζούμε όλοι. Αυτά από μένα.
Η πληρότητα του μπλε κάδου είναι ευθέως ανάλογη με το επίπεδο του διαλόγου στο forum..
Άβαταρ μέλους
Nysta
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Πέμ, 08 Οκτ 2009 3:49 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μπλε κάδος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης