Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Δευτ, 04 Οκτ 2010 3:24 pm

vassak έγραψε:Τώρα πώς τους ήρθε να έχουμε κλειστά βιβλία στις ασκήσεις... :wtf:

Μα είναι κλασσική τακτική στη σχολή για να δυσκολεύει ένα εύκολο μάθημα :silent: :ninja:
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Alexander » Δευτ, 04 Οκτ 2010 3:33 pm

Εντάξει μεταξύ μας, δεν έχει και πολλά πράγματα για να θυμάσαι απ'έξω. Θα παρα-ευκόλευε με ανοικτά βιβλία - ή θα έπρεπε να βάζουν πιο δύσκολες ασκήσεις απο οτι τώρα...
Alexander Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Σάβ, 14 Ιουν 2008 1:00 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Δευτ, 04 Οκτ 2010 3:44 pm

Off topic:
Μα αυτό ακριβώς λέω. Το αντικείμενο ενός μαθήματος δεν πρέπει να συγχέεται με τον τρόπο εξέτασης. Δηλαδή επειδή το μάθημα δεν έχει πολύ υλικό για ασκήσεις (διότι έτσι είναι η φύση του), ας κλείσουμε τα βιβλία για να "ζοριστούμε" λίγο; Αυτοί χάνουν βασικά (και το περιβάλλον) που θα πρέπει να βγάζουν φωτοτυπίες τους πίνακες :problem:
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό vassak » Δευτ, 04 Οκτ 2010 4:31 pm

Αν και σε εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η κατεύθυνση μας,
νομίζω μια τέτοια κομπλεξική τάση υπάρχει αρκετα κι από άλλους καθηγητές,
γιατί ίσως τα μαθηματα είναι πολλά και κατατεμαχισμένα.
Πόσο να εμβαθύνει κανείς σε προπτυχιακό επιπεδο στο σχεδιασμό αεροδρομίων;
Όχι πολυ.
Συνεπώς,ας μοιρασουμε ενα βιβλιο 850 σελίδων :thumbdown: ,
ας είμαστε ασαφείς στα κομμάτια εντός ύλης :thumbdown: ,
ας κλείσουμε τις σημειώσεις στην εξέταση :thumbdown: ,
ας φυλάμε τα θέματα με μυστικοπάθεια :thumbdown: (αυτό πάει κ σε αλλα μαθήματα της κατεύθυνσης π.χ.Αστικά Οδικα-που ο άνθρωπος πλέον βάζει θέματα άνω ποταμών, Συνδυασμένες κλπ-που είναι τόσο περιορισμένο το τι μπορει να πέσει που τα φύλανε τα θέματα σαν τα μάτια τους και μετά φόβου Θεού πιστεως, αφού βάζουν τα ίδια.)
Αλλά αυτό με τις κλειστές σημειώσεις είναι αστείο.
Κακογουστο μεν, αστείο δε.
Να αφιερώνεις χρονο να μάθεις "απλή μεθοδολογία ασκήσεων" είναι κακή σχολική-δευτεροβάθμια-εμπειρία. :silent:
vassak
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ, 27 Ιουν 2009 12:29 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Alexander » Δευτ, 04 Οκτ 2010 5:27 pm

Λίγο υπερβολικούς σας βρίσκω. Τα ίδια πάνω-κάτω έλεγα κι εγώ την πρώτη φορά που το δωσα (4αράκι :twisted: ) μέχρι που ανακάλυψα οτι τα πράγματα δεν ειναι και τόσο τραγικά. Ναι το βιβλίο είναι μεγάλο (γι'αυτό δεν το είχα ανοίξει καν πριν δώσω την 1η φορά), αλλά αν κάτσεις και διαβάσεις μόνο τα κεφάλαια που είναι στην ύλη το μόνο που χρειάζεσαι είναι ~ μια μέρα "χαλαρή" ανάγνωση (σαν ένα καλό βιβλίο :P ), κι άλλη μια να εστιάσεις σε εκείνα που πιστεύεις οτι είναι τα κυριότερα σημεία (διαγραμματάκια, μεθοδολογία ασκήσεων κτλ). Στην πορεία κάνε κι ένα μικρό τυπολόγιο σε ένα δισέλιδο, εύκολα το μαθαίνεις απ'έξω. Επίσης εγώ είχα απλοποιήσει όσο γινόταν τους τύπους για το μήκος διαδρόμου, βοηθάει πιστεύω και δε μου το είχε πιάσει λάθος - το αποτέλεσμα να'ναι σωστό. Κάνε αυτά κι αν δεν περάσεις και με βαθμό, έλα και πες μου :mrgreen:
Το θέμα είναι οτι λίγοι το κάνουν αυτό (είναι επιβλητικό το βιβλίο), πέφτουν βροχή τα 3-4αράκια, και βγαίνει η βρώμα οτι η καθηγήτρια και καλά θέλει να κάνει το μάθημα δύσκολο. Ε αν αυτό είναι δύσκολο ρε παιδιά τι να πω, τύφλα να'χουν τα μπετά και οι στατικές. Ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ οτι και καλά κάνω τον έξυπνο: Κι εγώ τα ίδια (και χειρότερα) με σας έλεγα όταν είχα κριθεί "ανεπαρκής" (ναι, με είχε τσούξει λίγο). Απλά είδα εκ του αποτελέσματος οτι είναι ένα απ'τα ευκολότερα και πιο "light" στο διάβασμα μαθήματα της σχολής, κι είπα να πω την άποψή μου σαν παππούς. 2 μερούλες :arrow:
Alexander Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Σάβ, 14 Ιουν 2008 1:00 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Δευτ, 04 Οκτ 2010 5:59 pm

Off topic:
Alexander τώρα υπερβάλεις και εσύ, δεν είπε κανείς πως είναι δύσκολο να το περάσεις επειδή είναι κλειστά τα βιβλία. Δύσκολο θα ήταν αν δεν έδινε τους πίνακες για τις επιφάνειες, τις αποστάσεις κτλ :ugeek:

Αυτό που έγραψα εγώ είναι πως δεν κρίνεται ένα μάθημα από το γεγονός πως επειδή το περνάς με τον Χ,Ψ τρόπο, αυτός είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος εξέτασής του και όλα καλά και όλα ωραία.

over and out από μένα[καλή μας τύχη αύριο :relaxed: ], μιας και είμαστε και ψιλο-offtopic

φιλικά πάντα :angel:
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Τρί, 05 Οκτ 2010 3:24 pm

Τα σημερινά θέματα (όπως τα θυμάμαι, νομίζω λείπει ένα υποερώτημα από κάποια ερώτηση αλλά δε μου ρχεται τώρα)

edit: Τα θέματα ανέβηκαν εδώ. Ευχαριστούμε!!
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό lx1842 » Τρί, 05 Οκτ 2010 5:59 pm

Καλησπέρα!

Το υποερώτημα που λεει ο akrovolistos ότι λείπει είναι στο θέμα 5 <Ποιά καινοτομία συνέβαλε στην ανάπτυξη της υποδομής των αεροδρομίων?>

Επίσης στο Θέμα 2 <Στο αεροδρόμιο της Αθήνας το κτίριο επιβατών χρειάζεται επέκταση...>

edit: Ευχαριστούμε για τις προσθήκες!! Τα θέματα διορθώθηκαν.
lx1842 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ, 31 Ιαν 2010 12:42 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Τρί, 05 Οκτ 2010 8:03 pm

lx1842 έγραψε:<Ποιά καινοτομία συνέβαλε στην ανάπτυξη της υποδομής των αεροδρομίων?>


Α ναι, το διέγραψα από τη μνήμη μου διότι δε μπορούσα να καταλάβω τι απάντηση ήθελε :crazy: Any ideas :?:
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Σχεδιασμός Αεροδρομίων (2009-10)

Δημοσίευσηαπό lx1842 » Τρί, 05 Οκτ 2010 8:07 pm

Έλα ντε; Και εγώ θα ήθελα να το ήξερα αυτο :idea:
lx1842 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ, 31 Ιαν 2010 12:42 am
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 5ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης