Στατική V (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Πέμ, 23 Σεπ 2010 8:28 pm

@theoxaris:

Η παρατήρησή σας είναι ορθή. :thumbup: Πράγματι, η προσέγγιση με τα ποιοτικά [Μ] δεν είναι η βέλτιστη, λόγω της μη-ολόνομης συμπεριφοράς (διαδοχικές πλαστικοποιήσεις/αποφορτίσεις διατομών που μπορεί να συμβούν κατά την εξέλιξη της φόρτισης, ακόμη και υπό φορτία μονότονης διεύθυνσης και φοράς). Αυτό το φαινόμενο θα οδηγήσει σε ανακατανομές εντάσεων την κατασκευή μέχρι την κατάρρευσή της. Συνεπώς, τα τελικά διαγράμματα [M]safe κατά την κατάρρευση ενδέχεται να διαφέρουν αρκετά από τα διαγράμματα της ελαστικής επίλυσης. Χαρακτηριστικά, αυτό φαίνεται στην επίλυση της άσκησης 02, όπου ο μηχανισμός (και το φορτίο) που υποθέτουμε αρχικά -έχοντας ως βάση την ελαστική κατανομή- δεν δίνει ασφαλές διάγραμμα [M]...! Ωστόσο, το να έχει κανείς στο μυαλό του το ποιοτικό διάγραμμα βοηθάει στο να σχηματίσει μια πρώτη εικόνα για την μορφή του μηχανισμού. (Κοινώς, αν δεν το πετύχεις με την πρώτη, θα το βρεις με την δεύτερη). :D Ας μην ξεχνάμε ότι για μια πολλαπλώς υπερστατική κατασκευή υπάρχουν αρκετοί μηχανισμοί που είναι κινηματικώς αποδεκτοί, έχουν το απαιτούμενο πλήθος πλαστικών αρθρώσεων, αλλά δεν οδηγούν σε ασφαλές διάγραμμα!

Ας μου επιτραπεί να "επαναδιατυπώσω" τα γραφόμενά σας:

<<Προσπαθούμε να μειώσουμε το πλήθος των όρων Mi*(Σcj*θj) του αριστερού μέλους και να αυξήσουμε το πλήθος των όρων λ*(Σcj*θj) του δεξιού μέλους, προσέχοντας οι διατομές που ορίζουμε ως ενεργές (πλαστικοποιούμενες) να αποδίδουν έναν μηχανισμό κινηματικώς αποδεκτό, έχοντας όμως και στο μυαλό μας την μορφή του ποιοτικού [M] ώστε να ξεκινήσουμε από ένα σημείο "κοντά" στην βέλτιστη λύση.>>(*)

Αξίζει επίσης να σημειώσει κανείς ότι η κατανομή [M]safe, την οποία προσδιορίζουμε με τον έλεγχο ασφαλούς και στατικώς αποδεκτού διαγράμματος ροπών, διαφέρει σημαντικά από την πραγματική κατανομή εντάσεων της κατασκευής κατά την κατάρρευση, κυρίως λόγω του ότι με την οριακή ανάλυση δεν παρακολουθούμε την χρονοϊστορία της φόρτισης, αλλά πάμε κατευθείαν στο τελικό σημείο (οριακή ισορροπία/κατάρρευση), και άρα στερούμαστε πληροφοριών για την εξέλιξη των παραμορφώσεων.

Με εκτίμηση,
Θ._

__________________________
(*) Μια παρόμοια διατύπωση της πρότασης αυτής μπορείτε να βρείτε στην σελίδα 6 της άσκησης 03 στην προσωπική ιστοσελίδα μου (διαβάστε το υπογραμμισμένο κείμενο στη σελίδα 6 πάνω-πάνω, καθώς και την παρένθεση που το ακολουθεί). ;)
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό timos.21 » Πέμ, 23 Σεπ 2010 9:22 pm

Θοδωρή νομίζω ότι έχω βρει ένα λάθος στην άσκηση 1.Στον μηχανισμό τεθλασμένου ζυγώματος πλαστικοποιείται στο αριστερό άκρο του ζυγώματος η διατομή 10 και όχι η διατομή 2…
timos.21
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ, 06 Ιούλ 2008 12:33 am

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Πέμ, 23 Σεπ 2010 9:48 pm

@Timos.21:

Πωωωωωωω!!! :o :shock: :!: :?: :!: :crazy2: Έχεις δίκιο!!! Και μάλιστα είναι από εκείνα τα λάθη που δεν τα παίρνεις εύκολα χαμπάρι...! Έπρεπε να είναι Μ10 και όχι Μ2, αλλά επειδή στον κρίσιμο μηχανισμό δεν συμμετέχει ο ανεξάρτητος μηχανισμός 7 (θ7=0), δεν επηρεάστηκε το τελικό αποτέλεσμα. :shock: Γι' αυτό άλλωστε και δεν το είδα...! :problem: Sorry about that...! :shifty: Συνάδελφε, σε ευχαριστώ για την διόρθωση αυτή!!! :thumbup: Keep up the good work!!! :D

@Άπαντες Συναδέλφους Δομοστατικούς:

Διορθώστε τον δείκτη της Μ2 σε Μ10 στον μηχανισμό 7, και τροποποιήστε στην εξίσωση της επαλληλίας:
1) την παρένθεση της Μ2 σε: (+θ3 -/+θ5)
2) την παρένθεση της Μ10 σε: (-/+θ5 -θ7)

Να σημειώσω ότι ο κρίσιμος μηχανισμός και το φορτίο κατάρρευσης δεν επηρεάζονται από τον "δαίμονα" του "τυπογραφείου" ( :twisted: ) που εντόπισε (και επιτυχώς "εξόρκισε") ο συνάδελφος Timos.21. Ωστόσο, θα αλλάξει η πορεία επαλήθευσης του στατικώς αποδεκτού και ασφαλούς [Μ] (εξίσωση 7, σελίδα 6). Ίσως να προκύψουν ελαφρώς διαφορετικές τιμές για κάποιες ροπές. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. :idea:

Με εκτίμηση,
Θοδωρής._
Τελευταία επεξεργασία από Theodore και Πέμ, 23 Σεπ 2010 9:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό BM » Πέμ, 23 Σεπ 2010 9:53 pm

Και κατά τα άλλα κόβουμε΄μονάδες για ψύλλου πήδημα στις εξετάσεις...


Εικόνα
icon_rolleyes.gif
icon_rolleyes.gif (485 Ψηφιολέξεις) 2556 προβολές
Vae Victis
BM
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: Τετ, 11 Φεβ 2009 10:58 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Πέμ, 23 Σεπ 2010 10:13 pm

@BM:

Για αρχή θα ήθελα να τονίσω (για πολλοστή φορά) ότι πλέον έχω πάψει να συμμετέχω στην διόρθωση γραπτών διαγωνισμάτων (καθ' ότι κάτι τέτοιο δεν εμπίπτει στις συμβατικές υποχρεώσεις μου από τον κανονισμό των Υ.Δ.) Επομένως, αν τα "ψέλνεις" σε εμένα για την διόρθωση, άδικα κουράζεσαι.

Θα απαντήσω στο σχόλιό σου με μια ερώτηση: Έστω ότι έκανες εσύ αυτό το λάθος σε ένα διαγώνισμα, και έστω ότι δεν σου αφαιρούσε τίποτε από την βαθμολογία σου ο διορθωτής. Θα ήσουν ευχαριστημένος από τον εαυτό σου; ( Για τον εαυτό μου θα απαντούσα: <<Όχι>>. )

:idea: Πρέπει πάντα να βάζουμε τον πήχη ψηλότερα από την μεταξύ μας συγκριτική συλλογιστική. Αυτό είναι που μας δίνει τις περισσότερες δυνατότητες προσωπικής βελτίωσης. :idea:

Αυτά προς το παρόν. Επιστρέφω στην επίλυση της 4ης άσκησης. Την 1η άσκηση θα την διορθώσω λιγάκι αργότερα, και θα σας ενημερώσω όταν την αναρτήσω.

Με εκτίμηση,
Θοδωρής._
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό BM » Πέμ, 23 Σεπ 2010 10:32 pm

Δεν στα "ψέλνω" φυσικά. Απλά, αναρωτήθηκα...

Όσο για την ερώτηση, η απάντησή μου είναι όχι. Όχι, δεν θα ήμουν ευχαριστημένος με τον εαυτό μου.
Με τη μόνη διαφορά, όμως, ότι στη μεν περίπτωση ενός φοιτητή, που πιεσμένος πανταχόθεν κάνει λάθος (απροσεξίας, αβλεψίας, άγνοιας, πέστο όπως θες), και το αποτέλεσμα είναι να κοπεί και να το ξαναδίνει το επόμενο έτος, ενώ στη δε δικιά σου, κάνεις ένα λαθάκι, ενώ είσαι χαλαρότατος, και στην χειρότερη περίπτωση κάποιος θα στο πει, ή θα το δεις μόνος σου, και πολύ απλά θα το διορθώσεις όποτε γουστάρεις, και ούτε γάτα ούτε ζημιά.....

Ε, όσο να 'ναι, δεν είναι το ίδιο... Και αυτό που "πονάει" σε μια τέτοια περίπτωση, δεν είναι αν είσαι ευχαριστημένος από τον εαυτό σου, αλλά τις -2 μονάδες που έχασες στον αγώνα σου για να περάσεις το μάθημα...

Ιδιαίτερα, αν αναλογιστεί κανείς πόσο εύκολα κόβονται οι μονάδες στην διόρθωση της Στατικής 5 (ο Ιούνιος, τελευταίο παράδειγμα).

Φιλικά...
Vae Victis
BM
 
Δημοσιεύσεις: 213
Εγγραφή: Τετ, 11 Φεβ 2009 10:58 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό queen » Σάβ, 25 Σεπ 2010 4:19 pm

Γνωρίζει κανείς ποια είναι η λύση της άσκησης 4, ερωτήματα α και β; (Aπό τις ασκήσεις που είχαν μοιραστεί στην τάξη.)
queen
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ, 21 Ιουν 2009 11:54 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό R. DeKKeR » Σάβ, 25 Σεπ 2010 5:59 pm

Καλησπέρα παιδια. Μήπως κάποιος συνάδελφος θα μπορούσε να ανεβάσει τις λύσεις των θεμάτων 2 και 3, των εξετάσεων του Ιουνίου 2010!!! Ευχαριστώ :)
R. DeKKeR
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ, 14 Φεβ 2009 6:46 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Σάβ, 25 Σεπ 2010 7:37 pm

@ Άπαντες Δομοστατικούς Συναδέλφους:

Καλησπέρα! :D Διορθώθηκαν τα λάθη που επισήμανε ο συνάδελφος Timos.21 από τις ασκήσεις 01 και 02, έχω ήδη ανεβάσει τις νέες εκδόσεις ("facelift") :wtf: - :lol:. Κατά τα γνωστά, θα τις βρείτε στο "Courses", στην ιστοσελίδα μου. Θα ήθελα να ευχαριστήσω άλλη μια φορά για τις εποικοδομητικές παρατηρήσεις! :relaxed: Καλή συνέχεια με την μελέτη σας! :thumbup:

@ΒΜ:


Το θέμα του άγχους και της πίεσης των εξετάσεων είναι γνωστό... κι εγώ τα πέρασα, και ήταν μεγάλο πρόβλημα και για μένα...! :tired: Σκέψου όμως ότι έτσι είναι και η επαγγελματική ζωή αργότερα...! :crazy: Έχεις να αναλάβεις τις ευθύνες σου, και να τα διεκπεραιώσεις όλα στην ώρα τους, υπό τρομερή πίεση χρόνου!!! (Ως γνωστόν, όλοι τα θέλουν έτοιμα "χθες"...!) :crazy2: Γενικά, δεν είμαι όλη την ώρα "χαλαρότατος", όπως με περιγράφεις (ακόμη και αν βρίσκομαι στο "σπιτάκι" "μου"...!) :roll:

Η ψυχολογία λέει ότι γινόμαστε παραπονιάρηδες και κατακρίνουμε τους άλλους όταν εμείς δεν είμαστε ευχαριστημένοι από τον εαυτό μας (από το γεγονός ότι δεν έχουμε καταφέρει να υπερνικήσουμε τα μειονεκτήματα/ελαττώματά μας), και τότε προβάλλουμε το πρόβλημά μας στους άλλους, και τους περιμένουμε στην γωνία "με το τουφέκι" :wtf: . Ομολογώ ότι δεν σε είδα να συμμετέχεις στην μελέτη της Στατικής V τόσο ενεργά όσο θα χρειαζόταν... :problem: άλλοι συνάδελφοί σου μελέτησαν τις ασκήσεις και εμβάθυναν σε σημείο πλήρους κατανόησης, αφού βρήκαν και τα όποια λάθη υπήρχαν! :thumbup: Μήπως να παράταγες κι εσύ το "τουφέκι σου", και να έκανες το ίδιο, ώστε να πετύχεις να είσαι ευχαριστημένος από τον εαυτό σου; ;)

Με εκτίμηση,
Θ._

___________________________
Υ.Γ.: Η άσκηση 4 ακόμη μαγειρεύεται, ένεκα αυξημένης πρωτοτυπίας...! :wtf:
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική V (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Σάβ, 25 Σεπ 2010 7:48 pm

Theodore έγραψε:Υ.Γ.: Η άσκηση 4 ακόμη μαγειρεύεται, ένεκα αυξημένης πρωτοτυπίας...! :wtf:


Εντάξει, το ομολογώ... από χθες το απόγευμα, και μέχρι αργά το βράδυ, το έριξα "λιγάκι" έξω...! :shifty: - :lol:
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες