Στατική II (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Παρ, 19 Μαρ 2010 6:23 pm

Ρε παιδιά, ακόμα και κριτική να έχεις στον ίδιο τον Theodore, υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην καλόβουλη κριτική και το διάλογο μεταξύ των δύο μερών και στους κακεντρεχείς αφορισμούς/βρισίδια. Αν και εγώ θεωρώ ότι αυτό το...εκφραστικό βάθος που είδαμε πριν είναι καθαρό προβοκατοριλίκι για διάφορους λόγους τους οποίους δεν θέλω να αναλύσω.

Όπως και να έχει (τώρα μιλάω ως συντονιστής και δεν κάνω προσωπικές εκτιμήσεις), δεν θα ανεχτούμε το πρώτο troll του MQN παραπάνω. :ninja:
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό roxy » Σάβ, 20 Μαρ 2010 4:30 pm

Ο Θοδωρης πραγματι κανει μια πολυ αξιολογη προσπαθεια, θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες. Βεβαια, εγω δεν ειχα παρακολουθησει το μαθημα του και δυσκολευτηκα αρκετα με καποιες σημειωσεις του και τροπους λυσεις. Επισης, νομιζω ειχε καποιες διαφορες σε σχεση με μεθοδολογιες των διδασκοντων, οπως ηταν γραμμενη σε φυλλαδια του μαθηματος (πχ για τη μεθοδο παραμορφωσεων, οπου το ειχε πει και ο ιδιος).
Τελοσπαντων, ειναι ασχημο ναμιλαει καποιος ετσι χωρις επιχειρηματα γα καποιον ανθρωπο που κανει τοση προσπαθεια σε μαθηματα οπως η στατικες.
Παντως, για εμενα ειναι ασχημος και ο τροπος που αναφερεται και ο Theodore στην Ματινα. Ενταξει, κι αυτη τη δουλεια της κανει, και μαλιστα σε καποια μαθηματα οπου οι διδασκοντες δε δειχνουν ενδιαφερον, ειναι "καθηγηταδες" με την πολυ κακη εννοια της λεξης, δεν κανουν σωστο μαθημα και πιστευουν οτι αιγλη αποκτα το μαθημα τους αν το χρωστουν χιλιαδες φοιτητες! Σε αυτο πατησε και η Ματινα και εχει αποκτησει τοση δουλεια και φημη. Δε θεωρω οτι ειναι σωστη, στις σημειωσεις της εχω βρει κατα καιρους πολλα λαθη και πολλες ανακριβειες, πραγματα που δεν ειναι εμπεριστατωμενα. Αλλα τελοσπαντων, ηταν μια εναλλακτικη οταν δεν υπηρχαν πολλες, ωστε να βρισκεις μεθοδολογια την οποια μπορεις να κατανοησεις και λυμενες ασκησεις στο πνευμα των εξετασεων. Προσωπικα δεν εχω παρακολουθησει κανενα μαθημα της και παντα ελεγα οτι δε θα το εκανα και δεν το εκανα. Αλλα για τις στατικες οι σημειωσεις της με βοηθησαν, σε συνδυασμο βεβαια με βιβλια και σημειωσεις-λυμενες ασκησεις διδασκοντων.
Τωρα, οσον αφορα σε ατομα που νομιζαν οτι δε θα περασουν και περασαν, ενω αλλοι που ηταν σιγουροι, κοπηκαν, ειναι πολυ πιθανο να μη φταινε οι διορθωτες που δεν ξερουν πώς διορθωνουν, αλλα ισως το ποσο καλα μπορουμε να κρινουμε αυτα που εχουμε γραψει και το ποσο αυστηροι ειμαστε με τον εαυτο μας. Δηλαδη, το οτι κοπηκε στην περιπτωση αυτη η soso (παραδειγμα επειδη αναφερθηκε εδω) δεν σημαινει κατ'αναγκη οτι ο temptation ειχε γραψει χειροτερα αλλα περασε.
roxy Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 8:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2003

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τρί, 14 Σεπ 2010 4:49 am

Στην ιστοσελίδα του Υ.Δ. Θ. Πάτσιου υπάρχουν λυμένες ασκήσεις για το μάθημα (όπως και για τις Στατικές Ι & V), που μπορούν να βοηθήσουν στην επικείμενη εξέταση!
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τρί, 14 Σεπ 2010 10:45 pm

Συνάδελφοι,

Στην υπ' αριθμόν "06" άσκηση Στατικής ΙΙ που έχω ανεβάσει στην προσωπική μου ιστοσελίδα (δυστυχώς δεν είμαι μέλος ΔΕΠ οπότε δεν μου επιτρέπεται να ανεβάζω υλικό στις σελίδες του μαθήματος, αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη ;) ) υπήρχε ένα λάθος στον σχεδιασμό του παραμορφωμένου φορέα υπό φόρτιση Χ1=1 (στην σελίδα 6). :shifty: Ωστόσο, η όλη μεθοδολογία, οι επιμέρους αριθμητικές πράξεις, και τα τελικά αποτελέσματα, είναι σωστά. :ugeek: Το λάθος στο εν λόγω σχήμα έχει διορθωθεί, οπότε όποιος ενδιαφέρεται, μπορεί να κατεβάσει την ανανεωμένη έκδοση της άσκησης (facelift) :wtf: . :lol:

Επί τη ευκαιρία, εύχομαι σε όλες και όλους καλή επιτυχία στην τρέχουσα εξεταστική :thumbup: , καθώς επίσης και καλό φθινόπωρο για όλους μας!!!! :D

Με εκτίμηση,
Θοδωρής._

__________________________________________
ΥΓ: Πολύ "trendy" ( :lol: ) το αστεράκι δίπλα στο username μου!!! :D Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ!!! :D
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τρί, 14 Σεπ 2010 11:45 pm

Συνάδελφοι,

Μόλις πήρε το μάτι μου κι άλλο ένα λάθος! :oops: => Διορθώθηκε το κειμενάκι για τις γραμμές επιρροής (Influence Lines)!!! - Sorry about that...! :roll:

Θα ακολουθήσει και δεύτερο μέρος με λυμένα παραδείγματα ποιοτικού σχεδιασμού γραμμών επιρροής. Μείνατε συντονισμένοι!!! :D

Με εκτίμηση,
Θ._
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Theodore » Τετ, 15 Σεπ 2010 5:23 pm

Συνάδελφοι,

Μόλις ανέβασα και το δεύτερο μέρος για τις γραμμές επιρροής, με λυμένα παλαιά θέματα εξετάσεων! :D Είναι το φυλλάδιο που είχα μοιράσει φέτος το χειμώνα (όλα τα περιεχόμενα του φυλλαδίου έχουν ελεγχθεί, δεν έχουν λάθη :idea: ). Θα το βρείτε στην προσωπική ιστοσελίδα μου: http://users.ntua.gr/tpatsios/ Καλή συνέχεια με την μελέτη σας! :wave:

Με εκτίμηση,
Θ._
What you see, is not always what you get...! (NO_USER_NAME) :D
Το γεγονός ότι δεν μπορείς να δεις "κάτι", δεν συνεπάγεται ότι αυτό το "κάτι" δεν υπάρχει εκεί που κοιτάς...! :think:
Σε κάθε αξιωματικά θεμελιωμένη θεωρία υπάρχει τουλάχιστον μία αληθής πρόταση που δεν μπορεί να αποδειχθεί. (Kurt Goedel) :ugeek:
Theodore Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Παρ, 07 Νοέμ 2008 9:27 pm
Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Ένωση, Ελλάδα
Έτος εισαγωγής: 1999

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Alexander » Δευτ, 20 Σεπ 2010 7:05 pm

Διαβάζοντας το μάθημα εδώ και λίγες μέρες, οφείλω να πω ένα thanks στον Theodore για ό,τι έχει ανεβάσει. Bοηθάει πάρα πολύ, κι εύχομαι από τη νέα σεζόν να συνεχίσει να μαζεύεται υλικό :clap: (που να μη μου χρειαστεί βέβαια :P )

Αρμένακας για τα θεωρητικά+Theodore stuff+Ασκήσεις Κουμούση είναι ένας αρκετά καλός συνδυασμός πιστεύω...
Alexander Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Σάβ, 14 Ιουν 2008 1:00 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό effie » Τρί, 21 Σεπ 2010 10:47 am

Καλημέρα!!
Μήπως μπορεί να μου όποιος γνωρίζει αν η μέθοδος Cross είναι μέσα στην ύλη?
effie
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ, 09 Νοέμ 2009 9:48 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό vaggelio » Τρί, 21 Σεπ 2010 11:23 am

Απ' οτι ξερω δεν την εχουμε τη μεθοδο Cross!Αν θελει ας επιβεβαιωσει καποιος!
vaggelio
 
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευτ, 19 Ιαν 2009 4:48 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική II (2009-10)

Δημοσίευσηαπό γάντι του μποξ » Τρί, 21 Σεπ 2010 11:42 am

vaggelio έγραψε:Απ' οτι ξερω δεν την εχουμε τη μεθοδο Cross!Αν θελει ας επιβεβαιωσει καποιος!
Ισχύει! Δεν είναι στην ύλη η μέθοδος Cross!
Εικόνα
Friends help you move. Good friends help you move bodies.
γάντι του μποξ
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 896
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 11:22 pm
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες