Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Δευτ, 29 Σεπ 2008 8:34 pm

(Σκέφτηκα πως θα 'ταν καλή ιδέα, τώρα που τελειώνει και η εξεταστική, να δημιουργηθεί ένα topic, ανάλογο με αυτό του 5ου εξαμήνου, για τα μαθήματα επιλογής. Όσοι, λοιπόν, έχετε κάποια γνώμη και κάτι να προτείνετε για τα μαθήματα επιλογής του 3ου (υπενθυμίζω ότι είναι Πολεοδομία-Χωροταξία, Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία και Εισαγωγή στην Παραγωγή Τεχνικών Έργων) ας συμβάλλει και να μας διαφωτίσει.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Alexander » Δευτ, 29 Σεπ 2008 10:15 pm

Αν ενδιαφέρει το πιο περνιέται πιο εύκολα, εγώ 2 συνεχόμενες χρονιες είχα διαλέξει Πολεοδομία και είχα κοπεί, μέχρι που διάλεξα Ενεργειακή Τεχνολογία φέτος και πέρασα στο πολύ χαλαρό. Κατα τα άλλα Πολεοδομία ενδιαφέρον μεν, δεν έχει νόημα για εμάς δε (γνώμη μου πάντα). Εισαγωγή στη Διαχείρηση λογικά θα βοηθάει κάπως για τις Δομικές Μηχανές 6ου και Διαχείρηση 7ου, χωρίς να ξέρω όμως τι παίζει ενώ για την Ενεργειακή ας πει κανας άλλος λεπτομερειες :D
Alexander Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: Σάβ, 14 Ιουν 2008 1:00 am
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Καμένος » Δευτ, 29 Σεπ 2008 10:53 pm

Ειχα επιλεξει Εισαγωγή στην Παραγωγή Τεχνικών Έργων και τελικα....θα παρω Πολεοδομια! Το μαθημα εχει διαφορες πληροφοριες για την οικονομικη διαχειρηση των τεχνικων εργων που μπορει να πει καποιος οτι εχουν ενδιαφερον, αλλα το βρηκα πολυ θεωρητικο...
Οσον αφορα την ενεργειακη τεχνολογια: Το μαθημα το ειχα επιλεξει στο 2ο εξαμηνο νομιζω, πριν γινουν οι αλλαγες στο προγραμμα σπουδων. Δινεται με ανοιχτα βιβλια και σημειωσεις, με τις ασκησεις που πεφτουν να ειναι οι ιδιες που γινονται στην αιθουσα με διαφορετικους αριθμους... Δυσκολο να κοπεις, ειδικα αν εχεις μαζι σου τις ασκησεις την ωρα της εξετασης. Υψηλοι βαθμοι με ανεση.
Πληροφοριακα, η καθηγητρια ασχολειται πολυ με το μαθημα και τη βελτιωση του. Αν θυμαμαι καλα ειχε στειλει mail σε ολους τους φοιτητες που παρακολουθουσαν το μαθημα, με ολες τις ασκησεις που ειχαν διδαχθει. Και στο διαγωνισμα,στο τελος συμπληρωνες προαιρετικα και ενα ερωτηματολογιο σχετικα με το μαθημα. Αυτα.
42
Άβαταρ μέλους
Καμένος
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 881
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 9:05 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Sentient 6 » Τρί, 30 Σεπ 2008 10:24 am

Λοιπόν για την Εισαγωγή στην Παραγωγή Τεχνικών Έργων δεν έχω άποψη δεν το έχω παρακολουθήσει.

Για την ενεργειακή τεχνολογία συμφωνώ με τον φίλο Καμένο,εύκολο μάθημα,παρακολούθηση όχι απαραίτητη!(Ευκαιρία για καφέ και τάβλι!!!)Ίσως μόνο στις ασκήσεις που αν θυμάμαι καλά δίνουν +1 στον τελικό βαθμό,αν και δεν είμαι σίγουρος!Και η καθηγήτρια ήταν όντως αρκετά φιλική!

Η Πολεοδομία προσφέρει αρκετές εγκυκλοπαιδικές κυρίως γνώσεις και αφορά σε θέματα όπως οι όροι δόμησης, η διαχείρηση της κυκλοφορίας, η επίδραση της βιομηχανίας της οικοδομής στην οικονομία, καθώς, αρκετά ιστορικά στοιχεία για την εξέλιξη της Αθήνας και άλλα διάφορα.Εμένα μου φάνηκε ενδιαφέρον, με (φαινομενικά τουλάχιστον) εύκολη εξέταση:Μας έδωσαν 30 ερωτήσεις να βρόυμε και να διαβάσουμε από τα βιβλία(κάποια από τα οποία ήταν χαωτικά!),τελικά μας έβαλαν 8 ερωτήσεις για να γράψουμε τις 2!Εύκολο δεν ακούγεται?Ε,λοιπόν δεν ήταν και τόσο! Αν δείς τους βαθμούς θα καταλάβεις!Τέλος, υπάρχει προεραιτική (ηλεκτρονική) εργασία που βγαίνει σχετικά άνετα αν ασχοληθείς και βοηθάει στον τελικό βαθμό!Αυτά βέβαια ίσχυαν για εμάς, φέτος δεν ξέρω τι θα γίνει!

Ελπίζω να βοήθησα!Καλή αρχή σε όλους!!!
Life's too short to cry,long enough to try...
Sentient 6
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τρί, 09 Σεπ 2008 11:48 am
Τοποθεσία: Βυρωνας

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό brahe » Τρί, 30 Σεπ 2008 1:09 pm

Συμφωνώ απόλυτα με όσα έχουν ήδη έχουν ειπωθεί.
Το πιο ευχάριστο κλίμα κατά την άποψη μου το έχει η Ενεργειακή Τεχνολογία.Η καθηγήτρια έχει διάθεση και είναι πολύ συνεργάσιμη.Δεν το παρακολουθούν πολλοί γιατί θεωρείται εύκολο.Να φανταστείς ότι στο δεύτερο τμήμα είμαστε 3 άτομα και η καθηγήτρια μας είχε μάθει(όχι ότι το είχα επιδιώξει..).Οι ασκήσεις στο τέλος είναι ίδιες με αυτές που γίνονται μέσα στη χρονιά τις οποίες επιτρέπεται να έχεις μαζί σου!
Όσον αφορά τη Πολεοδομία πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο μάθημα,απλά οι βαθμολογητές είναι λίγο περίεργοι!Σου δίνουν μια λίστα με ερωτήσεις,από τις οποίες πέφτουν οι 2.Αν τις μάθεις καλά ή αν γράψεις 2,3 πραγματάκια αν δεν θυμάσαι ακριβώς την απάντηση,νομίζω ότι θα τα πας μια χαρά.
Από το τρίτο μάθημα δεν έχω προσωπική εμπειρία,θυμάμαι όμως ότι παιδιά που το είχαν διαλέξει "ζήλευαν" εμάς που είχαμε πάρει πολεοδομία(τουλαχιστον μέχρι να δουν τους βαθμούς...)

Καλή Επιλογή!!
"Ο τέλειος ο άνδρας,
ο άνδρας ο σωστός,
είναι μονάχα ο έξυπνος...
ο όμορφος...
...ο δομοστατικός"
brahe
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: Σάβ, 05 Ιούλ 2008 2:02 pm
Τοποθεσία: Στέλμπουργκ, Ουρανούπολη
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό akis » Παρ, 25 Σεπ 2009 4:46 pm

Διαβασα με προσοχη οσα εχετε πει στα προηγουμενα post αλλα και στο shoutbox παλιοτερα για τα μαθηματα επιλογης του 3ου εξαμηνου αλλα λογω προσωπικης ανασφαλειας θα ηθελα να επαναφερω το διλημμα: Πολεοδομια ή Ενεργειακη Τεχνολογια??? (Την Εισαγωγη στην Παραγωγη Τεχνικων Εργων την εχω αποκλεισει ηδη)...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό civil_emp » Παρ, 25 Σεπ 2009 5:12 pm

Χώρις δεύτερη σκέψη ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ!!! Το μάθημα αποτελεί εγγύηση για σίγουρο 10άρι... Οι ασκήσεις επιτρέπονται ανοιχτές στην εξέταση και πέφτουν ολόιδιες με άλλα νούμερα! Το μόνο που χρειάζεσαι είναι κομπιουτεράκι...
civil_emp
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Πέμ, 23 Ιούλ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Παρ, 25 Σεπ 2009 5:19 pm

Η Ενεργειακή Τεχνολογία δεν είναι απλά ένα εύκολο μάθημα, είναι ένα μάθημα από το οποίο δεν μαθαίνεις τίποτα. Δεδομένου ότι το 3ο έξαμηνο δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το 2ο , καλύτερα να πάρεις πολεοδομία να μάθεις και κάτι. Η ενεργειακή τεχνολογία είναι μια καλή λύση για όσους χρωστάνε αρκετά μαθήματα και δεν έχουν περιθώρια...
(Στην ενεργειακή ούτε βιβλίο δεν δίνουν)
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό akis » Παρ, 25 Σεπ 2009 5:21 pm

Πολύ ελκυστικό πακέτο θα έλεγα για την Ενεργειακή Τεχνολογία... Απλά πιστεύω οτι η Πολεοδομία ειναι εξίσου ενδιαφέρον μάθημα με αντικείμενο πολύ χρήσιμο για εμας που δεν το καλύπτουν άλλα μαθήματα στη σχολή. Εκτός κι αν η διεξαγωγή του μαθήματος είναι τέτοια που δεν πολυαξίζει τελικά.

Spoiler: show
Απ ότι εχω δει κάποτε ήταν και υποχρεωτικό μάθημα όπως σε όλες τις άλλες σχολές πολ μηχ στην Ελλάδα... Γιατι το έκαναν επιλογής;
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα επιλογής 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό mike89 » Παρ, 25 Σεπ 2009 5:24 pm

Συμφωνώ και εγώ με ότι έχει ειπωθεί. απλώς επειδή στη χρονια μου ειχαμε επιλογή μεταξύ πολεοδομίας και εισαγωγής στην παραγωγή και διαχείριση τεχνικών έργων είχα επιλέξει το δεύτερο. Η ύλη είναι μικρή 60-70 σελ. αν θυμάμαι καλά. του στυλ οικονομικά και και γενικότερα για το πως αναθέτοντα τα τεχνικά έργα, πως γίνονται δημοπρασίες κλπ. Υπάρχουν ενδιάμεσα 2 προφορικές πρόοδοι (μισή και μισή ύλη) που δίνουν κάποιο bonus στο τελικό βαθμό αλλά και σε ψιλοστρώνουν να κάτσει και να διαβάσεις το μάθημα. Προσωπικά το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον αλλά αν είχα την επιλογή της ενεργειακής τεχνολογίας δε θα το σκεφτόμουν καθόλου. Ενεργειακή τεχνολογία για βαθμό και λιγότερο ζόρι..

Alexander έγραψε: Εισαγωγή στη Διαχείρηση λογικά θα βοηθάει κάπως για τις Δομικές Μηχανές 6ου

δε θα το έλεγα.
mike89 Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2008 2:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Επόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron