Μαθήματα επιλογής 4ου εξαμήνου (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Μαθήματα επιλογής 4ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό michaelm393 » Πέμ, 25 Φεβ 2010 9:03 pm

Γεια σας παιδιά! Θα μπορούσε κάποιος να μας διαφωτίσει με το τι "παίζει" για το κάθε μάθημα επιλογής ώστε να μπορέσουμε και εμείς να αποφασισουμε; υπάρχει πολύς κόσμος που ψάχνεται και δεν ξέρει τι να επιλέξει...ευχαριστώ εκ των προτέρων!
michaelm393
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ, 06 Μαρ 2009 8:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα επιλογής 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Elendil » Πέμ, 25 Φεβ 2010 9:27 pm

Ρίξε μια ματιά στην περσινή συζήτηση: viewtopic.php?f=29&t=647

Προσωπική επιλογή: Π.Α.Υ. απαιτητικό μεν, χρησιμότατο δε. Παρακολούθηση απαραίτητη λόγω εργαστηρίων (ο Κουρκουλής που κάνει θεωρία είναι επίσης καταπληκτικός)
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα επιλογής 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό michaelm393 » Πέμ, 25 Φεβ 2010 9:59 pm

Ευχαριστώ πολύ Elendil! Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Το να δηλώσεις μηχανική συνεχούς μέσου και να παρακολουθείς ΠΑΥ παίζει;ή τελικά δεν περνάς εύκολα το πρώτο και δε μαθαίνεις και τίποτα ουσιαστικό από το δεύτερο;
michaelm393
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ, 06 Μαρ 2009 8:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα επιλογής 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό civil_emp » Πέμ, 25 Φεβ 2010 10:26 pm

Να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Τα μαθήματα επιλογής του 4ου έχουν τελείως άλλη φιλοσοφία από αυτά του 3ου. Όπως είπε και ο Elendil, το ΠΑΥ, είναι ενδιαφέρον, αλλά απαιτητικό. Βέβαια με παρακολούθηση και σωστή κατανοήση, περνιέται εύκολα. Είναι και μια ευκαιρία να ξεκαθαρει κανείς έννοιες και φαινόμενα που διδαχτήκαμε στη Μηχανική 2. Αν κάποιος είναι φανατικός στην παρακολούθηση, ασ διαλέξει ΠΑΥ.
Από την άλλη, όποιος ψάχνει μαθήματα που δεν απαιτούν παρακολούθηση, τότε η Μηχανική Συνεχούς Μέσου είναι μονόδρομος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτό δε σημαίνει ότι με το μάθημα αυτό ξεμπερδεύεις άνετα (Βλέπε Εφαρμοσμένη Οικονομική - Ενεργειακή Τεχνολογία) Κάθε άλλο, έχει λεπτές έννοιες, είναι περίεργο το ύφος της εξέτασης (αν και ο Βαρδουλάκης είχε στη σελίδα του μαθήματος, κάποιες στανταρ ασκήσεις) και το καλύτερο το άφησα για το τέλος.... Τα γραπτά διορθώνει η κυρία Πατσαλιά...... :eh: :eh: :eh: :eh:
civil_emp
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Πέμ, 23 Ιούλ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Μαθήματα επιλογής 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Δευτ, 05 Μαρ 2012 1:37 am

civil_emp έγραψε:Να πω και εγώ τη γνώμη μου.
Τα μαθήματα επιλογής του 4ου έχουν τελείως άλλη φιλοσοφία από αυτά του 3ου. Όπως είπε και ο Elendil, το ΠΑΥ, είναι ενδιαφέρον, αλλά απαιτητικό. Βέβαια με παρακολούθηση και σωστή κατανοήση, περνιέται εύκολα. Είναι και μια ευκαιρία να ξεκαθαρει κανείς έννοιες και φαινόμενα που διδαχτήκαμε στη Μηχανική 2. Αν κάποιος είναι φανατικός στην παρακολούθηση, ασ διαλέξει ΠΑΥ.
Από την άλλη, όποιος ψάχνει μαθήματα που δεν απαιτούν παρακολούθηση, τότε η Μηχανική Συνεχούς Μέσου είναι μονόδρομος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτό δε σημαίνει ότι με το μάθημα αυτό ξεμπερδεύεις άνετα (Βλέπε Εφαρμοσμένη Οικονομική - Ενεργειακή Τεχνολογία) Κάθε άλλο, έχει λεπτές έννοιες, είναι περίεργο το ύφος της εξέτασης (αν και ο Βαρδουλάκης είχε στη σελίδα του μαθήματος, κάποιες στανταρ ασκήσεις) και το καλύτερο το άφησα για το τέλος.... Τα γραπτά διορθώνει η κυρία Πατσαλιά...... :eh: :eh: :eh: :eh:


Από το τελευταίο που είπες εγώ καταλαβαίνω ότι η επιλογή της ΠΑΥ είναι μονοδρομος!... :lol:
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μαθήματα επιλογής 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 05 Μαρ 2012 1:41 am

Αυτη η δημοσίευση αναφέρεται στο 2009, που η κ. Πατσαλιά ήταν στο μάθημα επειδή το δίδασκε ο μακαρίτης ο Βαρδουλάκης. Δεν ισχύει πια. Επειδή έχουν αλλάξει οι καθηγητές θα έπρεπε να έχει μεταφερθεί το τόπικ στο αρχείο. Αν θες πιο φρέσκιες γνώμες, άνοιξε καινούριο.

edit: Το topic μεταφέρθηκε στο αρχείο
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007


Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης