Πιθανότητες - Στατιστική (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Πιθανότητες - Στατιστική (2009-10)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Πέμ, 30 Σεπ 2010 11:17 pm

Νομίζω η λογική είναι η εξής: Εμείς ψάχνουμε να βρούμε το θ που μεγιστοποιεί την πιθανοφάνεια. Αφού όμως η παράγωγός της είναι παντού θετική όπως λες, και η πιθανοφάνεια είναι γν. αύξουσα ως προς θ. Οπότε θέλουμε να πάρουμε το μέγιστο δυνατό θ. Όμως υπάρχει ο περιορισμός x>=θ, οπότε το θ πρέπει να είναι ίσο με το μικρότερο Χ. Δηλαδή όταν μηδενίζεις την παράγωγό της, ψάχνεις στην ουσία το ακρότατο της συνάρτησης πιθανοφάνειας. Και πάλι ξαναλέω δεν είναι σίγουρα σωστό.


Σωστός. Στις περιπτώσεις που η πρώτη παράγωγος της ln(L(θ)) δεν μηδενίζεται θα πρέπει να τις πάμε εποπτικά μέσω των διαστημάτων στα οποία ορίζεται. Το παράδειγμα με την ομοιόμορφη κατανομή είναι αρκετά κατατοπιστικό.

ξερει κανεις τι κάνουμε στο θεμα 1ο ιούλιος 2009 το Β ερώτημα 2ο (Υ=(Χ-3)/Χ να βρούμε την σ.π.π. γνωρίζοντας την Χ..)


Αλλαγή μεταβλητής πιθανώς, με τη γνωστή διαδικασία Y=G(X) => X=G-1(Y), στα διαστήματα στα οποία η G αντιστρέφεται. Δεν την έχω λύσει αλλά κάτι τέτοιο θα προσπαθούσα.
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Πιθανότητες - Στατιστική (2009-10)

Δημοσίευσηαπό sailor moon » Παρ, 01 Οκτ 2010 10:51 am

ξερει κανεις τι κάνουμε στο θεμα 1ο ιούλιος 2009 το Β ερώτημα 2ο (Υ=(Χ-3)/Χ να βρούμε την σ.π.π. γνωρίζοντας την Χ..)


Αλλαγή μεταβλητής πιθανώς, με τη γνωστή διαδικασία Y=G(X) => X=G-1(Y), στα διαστήματα στα οποία η G αντιστρέφεται. Δεν την έχω λύσει αλλά κάτι τέτοιο θα προσπαθούσα.


Ναι δίκιο έχεις.. Ευχαριστώ! :)
sailor moon
 
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ, 06 Ιουν 2010 10:20 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης