Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Μαθήματα 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Κυρ, 18 Οκτ 2009 6:15 pm

Υπάρχουν συμβουλές διάσπαρτες από μεγαλύτερους σε διάφορα τόπικ για τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου. Καλό θα ήταν να συμμαζευτούν στο υπάρχον τόπικ ώστε (έστω και λίγο καθυστερημένα) να υπάρχουν διαθέσιμες για όλους τους συναδέλφους του 2ου ή οποιουδήποτε άλλου έτους συγκεντρωτικά. Να θυμίσω ότι τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου είναι Αριθμητική Ανάλυση, Διαφορικές Εξισώσεις, Τεχνική Μηχανική ΙΙΙ(Κινηματική-Δυναμική), Φυσική, Γεωδαισία & Στοιχεία Αρχιτεκτονικής. Για τα μαθήματα επιλογής υπάρχει το viewtopic.php?f=7&t=192..

Τουλάχιστον οι δικές μου απορίες αφορούν ποια μαθήματα χρειάζονται παρακολούθηση, τι ενδιαφέρον παρουσιάζει κάθε μάθημα, αν υπάρχουν ασκήσεις ή πρόοδοι στη διάρκεια του εξαμήνου, αν τα προτεινόμενα συγγράμματα καλύπτουν την ύλη... Αυτά...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα 3ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό dimos » Κυρ, 18 Οκτ 2009 7:35 pm

Aριθμητική Ανάλυση: Γενικά είναι ενδιαφέρον μάθημα, για το οποίο όμως δεν βλέπετε τώρα τις εφαρμογές του. Όταν ήμουν 3ο εξάμηνο το έβρισκα άσχετο με τις σπουδές μας, κάτι όμως που δεν ισχύει. Θα χρειαστείτε τις γνώσεις του αργότερα στα Υδραυλικά κυρίως μαθήματα, αλλά και σε πλείστες εφαρμογές. Καλό είναι να το παρακολουθείτε, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν χάσετε μερικά μαθήματα δε θα μπορέσετε να ανταποκριθείτε. :P

Γεωδαισία: Προσωπικά, το θεωρώ το χρησιμότερο μάθημα του εξαμήνου, άλλωστε όσα διδασκόμαστε σε αυτό και στις Γεωδαιτικές Εφαρμογές του 4ου εξαμήνου οι Τοπογράφοι το κάνουν σε 5 χρόνια. :lolno: Πολύ χρήσιμη η επίλυση των ασκήσεων, η καλή γνώση χρήσης των γεωδαιτικών οργάνων και οι σωστές-ακριβείς μετρήσεις υπαίθρου. (Με λίγο μαγείρεμα τα αποτελέσματα γίνονται ακόμη ακριβέστερα. :angel: ) Δυστυχώς, κάποιοι από τους διδάσκοντες δεν είναι καθόλου φιλικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν, θυμάμαι ότι τους είχα ζητήσει να μας δείξουν πώς δουλεύουν τα GPS και μου είπαν ότι δεν μου χρειάζεται...

Διαφορικές Εξισώσεις: Σχετικά ενδιαφέρον μάθημα, εγώ είχα τον Γιαννακάκη, ο οποίος δε διδάσκει τώρα και κρατούσες πολύ καλές σημειώσεις. Καλό είναι να το παρακολουθείτε σχετικά συχνά, ώστε να μην έχετε και ιδιαίτερη δυσκολία για την εξεταστική.

Αρχιτεκτονική: Είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να μάθετε το Autocad ή ακόμη καλύτερα το Autocad Architecture. Από εκεί και πέρα δυστυχώς δεν θα μάθετε πολλά από τους διδάσκοντες, καθώς έχουν καλύτερα πράγματα να κάνουν από το να μπαίνουν στις αίθουσες... :silent: Η εργασία που θα κληθείτε να κάνετε έχει πολύ μεγάλο όγκο και σχεδόν όλα θα πρέπει να τα βρείτε μόνοι σας. Η τελική εξέταση είναι σχετικά εύκολη, συνήθως είναι ο συνδυασμός χώρων μιας οικίας. Για τον τελικό βαθμό μετρούν η εργασία και η εξέταση από 50% το καθένα.

Μηχανική 3 Χαρακτηριστικό Γκαρουτσομάθημα, του οποίου την χρησιμότητα δεν έχω δει πουθενά... Η παρακολούθηση είναι εξαιρετικά βαρετή, συνεπώς βρείτε κάτι πιο δημιουργικό να κάνετε εκείνη την ώρα. :yawn:

Φυσική: Δεν ξέρω/δεν απαντώ, όταν διδάχτηκα την Φυσική ήταν τελείως διαφορετικό το αντικείμενο της από τη δική σας.


Εν κατακλείδει, είναι ευκαιρία να ασχοληθείτε και με πράγματα πέρα από την σχολή, π.χ. ξένες γλώσσες, εθελοντικές ομάδες, πιάνο, γαλλικά, μπαλέτο... :lol: Είναι αρκετά εύκολο εξάμηνο, λίγο βαρετό βέβαια... Λίγη υπομονή και στο 4ο αρχίζουν τα καλά!
Δυο δυο, τρεις τρεις, να παίξετε, να ερωτευθείτε,
Και να ξεσκάσετε, αδελφέ, μετά από τόση κούραση.

(Μας γέρασαν προώρως, Γιώργο, το κατάλαβες;)
Άβαταρ μέλους
dimos
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2006


Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες