Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Σάβ, 12 Δεκ 2009 11:33 pm

Lost.in.Athens έγραψε:-11/12-

μιλήσαμε για τη μέθοδο των πεπερασμένων στοιχείων

Μου φαίνεται λίγο άκαιρο(και άκυρο :lol: )αυτό που κάναμε...
Απ' ότι είδα δεν ήταν στην ύλη άλλες χρονιές (οπότε :raspberry: )...
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Κυρ, 13 Δεκ 2009 12:39 am

Γεια σου ρε lybe χρησιμοθήρα!!!

Spoiler: show
Μη μου τη πεις δεν είναι σωστό... Είμαι ακόμα άρρωστος άνθρωπος :D
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Κυρ, 13 Δεκ 2009 4:43 pm

Δεν είμαι χρησιμοθήρας!!!
Απλώς λέω:κάθε πράγμα στον καιρό του και τα πεπερασμένα στο 5ο εξάμηνο...
Spoiler: show
Και,ναι,απάντησα...
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Κυρ, 13 Δεκ 2009 4:56 pm

Α, προσωπικά μου άρεσε που κάναμε αυτό το μάθημα για να δούμε στο περίπου τι είναι αυτά τα πεπερασμένα στοιχεία. Ούτως ή άλλως στο 5ο εξάμηνο δεν ξέρω πόσοι επιλέγουν Προχωρημένη Αριθμητική Ανάλυση, γιατί ένα άλλο επιλεγόμενο στο 5ο είναι και οι εφαρμογές Η/Υ, εξίσου ενδιαφέρον μάθημα (αν και με παρόμοιο αντικείμενο μάλλον), αλλά σίγουρα θα αναλύσουμε τη μέθοδο και σε κάποιο άλλο μάθημα... Απλά δεν γνωρίζω αν η μέθοδος είναι εξετάσιμη τώρα για εμάς και από πού θα διαβάσουμε...
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Κυρ, 13 Δεκ 2009 5:05 pm

Off topic:
οι εφαρμογές υπολογιστών ασχολούνται κυρίως με εκμάθηση matlab - για τα πεπερασμένα στοιχεία μη βιαζεστε, θα τα φάτε στη μάπα ως Ανάλυση Φορέων με Πεπερασμένα Στοιχεία :P
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Σάβ, 19 Δεκ 2009 6:47 pm

-18/12-

Μέθοδος Newton-Raphson για επίλυση μη γραμμικών συστημάτων
Σύνθετοι τύποι Αριθμητικής Ολοκλήρωσης

Επίσης, για το βιβλίο του κ. Τυχόπουλου, το οποίο δεν έχουμε πάρει ακόμα (!), θα πρέπει να επικοινωνήσουμε πάλι την ερχόμενη Τρίτη με τον εκδοτικό οίκο, καθώς σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του (τέτοιοι είναι πλέον!), θα έχει τότε διαθέσιμα βιβλία για διανομή.
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Σάβ, 19 Δεκ 2009 7:24 pm

Elendil έγραψε:Off topic:
οι εφαρμογές υπολογιστών ασχολούνται κυρίως με εκμάθηση matlab - για τα πεπερασμένα στοιχεία μη βιαζεστε, θα τα φάτε στη μάπα ως Ανάλυση Φορέων με Πεπερασμένα Στοιχεία :P


Off topic:
Πάντως και η Ανάλυση Φορέων με Πεπερασμένα Στοιχεία επιλογής είναι στο 8ο και μάλιστα για τους δομοστατικάριους και τους γεωτεχνικούς μόνο ενώ για τους άλλους υπάρχει ώς μάθημα επιλογής τα "Πεπερασμένα Στοιχεία" σκέτο. Οπότε και πάλι δε ξέρω κατά πόσο θα τα φάμε στη μάπα...

Καλώς έγινε μια νύξη τώρα... Τώρα δε νομίζω να εξεταστούν αφού δεν αναφέρονται στον οδηγό σπουδών (στον περσινό τουλάχιστον). Αλλά λογικά δε θα υπάρχουν και στα βιβλία ως ξεχωριστό κεφάλαιο;

Spoiler: show
Γεια σου ρε lost ειδησεογραφάρα!!!
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Σάβ, 19 Δεκ 2009 8:20 pm

akis έγραψε:Τώρα δε νομίζω να εξεταστούν αφού δεν αναφέρονται στον οδηγό σπουδών (στον περσινό τουλάχιστον).


Ρωτήσαμε τον κ. Τυχόπουλο αν θα συμπεριλαμβάνονται στην εξεταστέα ύλη τα πεπερασμένα στοιχεία και οι διαφορικές εξισώσεις, τις οποίες δεν έχουμε κάνει ακόμα και μάλλον ούτε πρόκειται να κάνουμε πέρα από τη λύση δ.ε. για τα πεπερασμένα στοιχεία σύμφωνα με τα λεγόμενά του, και μας απάντησε ότι δεν θα εξεταστούν. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο αυτό είναι "επίσημο" ή off-the-record και αν ισχύσει τελικά (δεν ξέρουμε και τι θα πει ο κ. Χρυσοβέργης)... Οπότε δεν παίρνω και όρκο...
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό matty » Δευτ, 21 Δεκ 2009 7:45 pm

Ο κύριος Τυχόπουλος ενημέρωσε ότι από αύριο (επιτέλους!!) θα ειναι διαθέσιμο το βιβλιο ' Αριθμητική Ανάλυση' των Γ. Σοφιανός, Ε. Τυχόπουλος, στο Βιβλιοπωλείο Σταμούλης..... :clap:
Εικόνα
matty
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευτ, 12 Ιαν 2009 11:04 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Αριθμητική Ανάλυση (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Τετ, 06 Ιαν 2010 3:06 pm

Μια πρώτη εκτίμηση της ύλης γενικά σε τίτλους και από Γκαρούτσο:

Ύλη σε τίτλους
- Μη Γραμμικές Αλγεβρικές Εξισώσεις: Μέθοδοι Διχοτόμησης και Τέμνουσας, Γενική επαναληπτική μέθοδος, Μέθοδοι Newton-Raphson, Ταχύτητα σύγκλισης
- Πολυωνυμική Προσέγγιση: Παρεμβολή Lagrange, Πολυώνυμο Langange υπό μορφή Newton
- Γραμμικά Συστήματα: Μέθοδος απαλοιφής Gauss (Εφαρμογές: Ορίζουσες, Αντίστροφος Πίνακας)), Νόρμες διανυσμάτων και πινάκων, Ευστάθεια γραμμικών συστημάτων, Κριτήρια Σύγκλισης Μεθόδων, Γενική επαναληπτική μέθοδος, Μέθοδοι Jacobi, Gauss-Seidel, Μέθοδος Newton-Raphson για επίλυση μη γραμμικών συστημάτων
- Αριθμητική Ολοκληρώση: Μέθοδοι Τραπεζίου, Simpson και Τριών ογδόων και Σύνθετοι Τύποι αυτών
- Μέθοδος των Ελαχίστων Τετραγώνων

Ύλη από Γκαρούτσο
Κεφάλαιο 1 (1.1,1.2,1.3,1.4,1.5)
Κεφάλαιο 2 (2.1,2.2)
Κεφάλαιο 3 (Όλο εκτός από το 3.7)
Κεφάλαιο 4 (4.1,4.2,4.3,4.4)
Κεφάλαιο 6 (6.1,6.2)

Η Μέθοδος των Ελαχίστων Τετραγώνων βέβαια δεν διδάχτηκε αναλυτικά αλλά θεωρητικά παραμένει μέσα στην ύλη. Επίσης οι Διαφορικές Εξισώσεις δεν διδάχτηκαν φέτος και ούτε μάλλον θα διδαχθούν στα δύο μαθήματα που απομένουν στα οποία θα πραγματοποιηθούν κυρίως ασκήσεις. Η ύλη μέσα από τα βιβλία της λίστας για το μάθημα λογικά θα ανακοινωθεί και από τους καθηγητές τις προσεχείς μέρες.

Ακόμα καλό είναι το διάβασμα να μην περιοριστεί στο Γκαρούτσο καθώς πέφτουν διατυπώσεις και απόδείξεις μεθόδων και θεωρημάτων που βρίσκονται μέσα στα βιβλία. Κάποια από αυτά όπως αναφέρθηκαν κατά τη διάρκεια του εξαμήνου από τους καθηγητές είναι:
- Διατύπωση και απόδειξη της μεθοδου της διχοτόμησης
- Απόδειξη μοναδικότητας και ύπαρξης πολυωνύμου Langrange
- Απόδειξη τύπου σφάλματος Langrange
- Αποδείξεις Κριτηρίων Σύγκλισης Επαναληπτικών Μεθόδων για Γραμμικά Συστήματα
- Κατασκευή τύπων Τραπεζίου και Simpson
Επίσης καλό είναι να γνωρίζουμε ποιες μέθοδοι έχουν τις καλύτερες εκτιμήσεις σφάλματος καθώς και να επιλύουμε ασκήσεις της μορφής: "πόσες επαναλήψεις πρέπει να πραγματοποιηθούν με τη χρήση κάποιας μεθόδου ώστε να ικανοποιείται δεδομένη συνθήκη;".

Για να δείτε τι ακριβώς έχει διδαχθεί φέτος μπορείτε να ανατρέξετε στις προηγούμενες δημοσιεύσεις ενώ χρήσιμο είναι και το site του μαθήματος όπου υπάρχουν σημειώσεις και ασκήσεις προς επίλυση. Αυτά και έρχονται κι άλλα..... :D
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης