Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τρί, 06 Οκτ 2009 3:02 pm

Σήμερα 6/10 έγινε μάθημα μία από τις τρεις ώρες (κάναμε μόνο το πρώτο μέρος από το προγραμματισμένο για σήμερα μάθημα), ενώ μοιράστηκε το πρόγραμμα των μαθημάτων που θα διδαχθούν:

Energeiaki.Texnologia.Programma.Mathimaton.2009-10.pdf
(455.35 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 452 φορές
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Δευτ, 16 Νοέμ 2009 3:06 pm

Το ακόλουθο email εστάλη σε όσους είχαν δώσει το email τους στην κ. Καλκάνη:

Αγαπητοί φοιτητές,
Σας στέλνω τις λυμένες ασκήσεις του μαθήματος. Θα αρχίσω να μοιράζω και τις σημειώσεις, έχω υπόλοιπο από πέρσι και περιμένω να μου ετοιμάσουν νέα τεύχη για φέτος.
Σας χαιρετώ,
Ευφροσύνη Καλκάνη

Το συνημμένο αρχείο με όλες τις ασκήσεις λυμένες μπορείτε να το βρείτε εδώ: university/courses.php?id=44
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Τρί, 01 Δεκ 2009 9:49 pm

Υπάρχει ένα προβληματάκι σχετικά με το "σύγγραμμα" που μας μοιράστηκε για το μάθημα. Και είναι σε εισαγωγικά γιατί είναι απλά ένας τόμος γραμμένος στα αγγλικά με κάποιες ασκήσεις στο τέλος του στα ελληνικά που είναι και το αντικείμενο εξέτασης. Προφανώς και είναι ευκολότερο για μας που μόνο αυτές οι ασκήσεις εξετάζονται (και καλό θα ήταν να παραμείνει έτσι δεν είναι εκεί το πρόβλημα) αλλά όσοι διάλεξαν αυτό το μάθημα (πέρα από την ευκολία του) πιστεύω ότι επιθυμούν να έχουν μια θεωρητική πληροφόρηση σχετικά με τις πηγές ενέργειας σήμερα χωρίς να χρειάζεται να αγοράσουν αγγλικό λεξικό "ενεργειακής ορολογίας". Κι από την άλλη μπορεί να ξέρουμε όλοι λίγο πολύ αγγλικά αλλά είναι απαράδεκτο σύγγραμμα του ΕΜΠ που δεν αναφέρεται σε τεχνική ορολογία άλλης γλώσσας να δίδεται ξενόγλωσσο ή τουλάχιστον μόνο ξενόγλωσσο. Και ειδικά σε έναν τομέα όπου θα έπρεπε ως χώρα να έχουμε βρει ήδη λύσεις για να ξεφύγουμε από τους παραδοσιακούς τρόπους παραγωγής ενέργειας που ρυπαίνουν αλόγιστα το περιβάλλον και σήμερα κάτι τέτοιο καθίσταται ιδιαίτερα επιτακτικό...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Σάβ, 23 Ιαν 2010 4:02 pm

Ρε παιδιά μήπως έχει ακούσει κανείς φέτος αν θα πέσει θεωρία; Γιατί κάτι τέτοιο έμαθα... Αλλά χλωμό το βλέπω... Πρώτον γιατι δεν έχουμε που να διαβάσουμε και δεύτερον θεωρώ απίθανο να αλλάξει αυτή η εκνευριστική (αλλά βολική) ευκολία του μαθήματος...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό MaRKiSi0s^ » Σάβ, 23 Ιαν 2010 4:31 pm

Και σε μας είχε πέσει θεωρία ρε...
Άνοιγες το βιβλίο και την έβρισκες, σιγά που σου δυσκολεύει και το μάθημα :οΡ
Δυστυχώς πάμε από το ΠΑΣΟΚ στο χειρότερο...
Άβαταρ μέλους
MaRKiSi0s^
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 441
Εγγραφή: Δευτ, 19 Μάιος 2008 8:58 pm
Τοποθεσία: Kypseli city!!!
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Σάβ, 23 Ιαν 2010 4:38 pm

Μάλλον σε εσάς το βιβλίο ήταν γραμμένο στα ελληνικά!!! Γιατί φέτος εισήγαγαν την καινοτομια το βιβλίο να είναι γραμμένο στα αγγλικά... Τέλος πάντων εύκολο είναι το μαθηματάκι όπως και να χει... Δε γίνεται να δυσκολέψει δικιο έχεις...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Σάβ, 23 Ιαν 2010 4:43 pm

ούτε πέρσι είχαμε ελληνικό βιβλίο και γι αυτό δεν βάλανε θεωρία.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό michaelm393 » Σάβ, 23 Ιαν 2010 6:24 pm

Οπότε εφόσον δεν πέφτει θεωρία χρειάζεται απλώς να διαβάσουμε τις ασκήσεις του mail (που είναι με μικρές διαφορές ίδιες με του βιβλίου) και τις ασκήσεις στο mycourses;
michaelm393
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ, 06 Μαρ 2009 8:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Σάβ, 23 Ιαν 2010 7:32 pm

Βασικά δεν χρειάζεται να τις διαβάσεις απλά να τις κοιτάξεις λίγο πριν την εξέταση αφού τα βιβλία θα είναι ανοιχτά... Εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω... Δευτέρα μεσημέρι για καφέ και "διάβασμα" Ενεργειακή στο κέντρο...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Εισαγωγή στην Ενεργειακή Τεχνολογία (2009-10)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 23 Ιαν 2010 10:47 pm

akis έγραψε:Υπάρχει ένα προβληματάκι σχετικά με το "σύγγραμμα" που μας μοιράστηκε για το μάθημα. Και είναι σε εισαγωγικά γιατί είναι απλά ένας τόμος γραμμένος στα αγγλικά με κάποιες ασκήσεις στο τέλος του στα ελληνικά που είναι και το αντικείμενο εξέτασης. Προφανώς και είναι ευκολότερο για μας που μόνο αυτές οι ασκήσεις εξετάζονται (και καλό θα ήταν να παραμείνει έτσι δεν είναι εκεί το πρόβλημα) αλλά όσοι διάλεξαν αυτό το μάθημα (πέρα από την ευκολία του) πιστεύω ότι επιθυμούν να έχουν μια θεωρητική πληροφόρηση σχετικά με τις πηγές ενέργειας σήμερα χωρίς να χρειάζεται να αγοράσουν αγγλικό λεξικό "ενεργειακής ορολογίας". Κι από την άλλη μπορεί να ξέρουμε όλοι λίγο πολύ αγγλικά αλλά είναι απαράδεκτο σύγγραμμα του ΕΜΠ που δεν αναφέρεται σε τεχνική ορολογία άλλης γλώσσας να δίδεται ξενόγλωσσο ή τουλάχιστον μόνο ξενόγλωσσο. Και ειδικά σε έναν τομέα όπου θα έπρεπε ως χώρα να έχουμε βρει ήδη λύσεις για να ξεφύγουμε από τους παραδοσιακούς τρόπους παραγωγής ενέργειας που ρυπαίνουν αλόγιστα το περιβάλλον και σήμερα κάτι τέτοιο καθίσταται ιδιαίτερα επιτακτικό...


cute kitten(weee).jpg

Πόσο αφελής! :D (με την καλή έννοια πάντα)
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Επόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron