Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Δευτ, 05 Οκτ 2009 4:10 pm

Καλό θα ήταν μιας που σήμερα άρχισε η ηλεκτρονική εγγραφή στα εξάμηνα καθώς και η συμπλήρωση της λίστας συγγραμμάτων, να γνωρίζουμε ποια συγγράμματα είναι προτιμότερο να επιλέξουμε...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό +blueoystercult+ » Πέμ, 08 Οκτ 2009 5:44 pm

Αν μπορει επισης καποιος μεγαλυτερος,ας προτεινει και κανα βιβλιο για την επιστημη μας,γενικοτερου ενδιαφεροντος,που να μπορει να διαβαστει με τις γνωσεις που εχουμε μεχρι τωρα...
+blueoystercult+
 
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Δευτ, 15 Δεκ 2008 2:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Τετ, 14 Οκτ 2009 5:08 pm

Μπορει καποιος να μας πει τι συγγραμματα ειναι καλυτερο να επιλεξουμε στο 3ο εξαμηνο. Κυριως
Διαφορικες εξισωσεις
Αριθμητικη Αναλυση &
Τεχνικη Μηχανικη ΙΙΙ... :mrgreen:
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό civil_emp » Τετ, 14 Οκτ 2009 5:35 pm

Για διαφορικες θα ελεγα το βιβλιο του Κραββαριτη (παντελιδης, κραββαριτης, χαντζησαββας) και κατα τη γνωνη μου είναι καλα γραμμενο το βιβλιο, δεν θα λεγα οτι χρειαζεται και γκαρουτσος στο τελος. Τα αλλα δυο μαθηματα που ανεφερες θα τα χαρακτηριζα γκαρουτσιακα μαθηματα και για μενα τουλαχιστον περσι η επιλογη συγγραματων ηταν τελειως τυπικη. Για αριθμητικη αναλυση πάντως οι πιο πολλοι περνουν το βιβλιο του τυχοπουλου και οχι του χρυσοβεργη. Τελος για μηχανικη ΙΙΙ νομίζω αυτο των εκδοσεων Φουντα (πάνω απ ολα κατανοητο!!!!!)...
civil_emp
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Πέμ, 23 Ιούλ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τετ, 14 Οκτ 2009 9:23 pm

Για τεχνική μηχανική ΙΙΙ, civil_emp, δεν τους βοηθάς, και τα 2 προτεινόμενα από Φούντα. Εγώ θα πρότεινα το μεταφρασμένο σύγγραμα του Meriam, αν και δεν το χω δει, το έχω όμως ακουστά (στο κάτω κάτω υπάρχει και η βιβλιοθήκη!) Το άλλο, των Παπαδόπουλου-Παναγιωτουνάκου δεν έχει πολλές ασκήσεις και η φυσική σημασία είναι θαμμένη κάτω από το μαθηματικό φορμαλισμό (όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά ρε παιδιά σε "μικρούς" προπτυχιακούς απευθύνεστε, βάλτε λίγα λογάκια ακόμα!!)

Και μιας και ξεκίνησα: Για τα βιβλία διαφορικών δεν έχω γνώμη, καθώς είχα ασχοληθεί με το "Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις" του Στ. Τραχανά, που συστήνω ανεπιφυλαχτα για όποιον θέλει να διαβάσει/μάθει μαθηματικά και έχει και όρεξη. (Και το οποίο υπάρχει στον κατάλογο συγγραμάτων του ΗΜΜΥ, αλλά όχι σε εμάς...... :evil: :evil: :thumbdown: )

Γεωδαισία καλύτερα το δίτομο των Μπαντέλλα - Σαββαίδη κλπ. Είναι σύγγραμμα "αναφοράς" περιέχει ότι μπορείς να χρειαστείς. Βέβαια, για σπουδαστική χρήση, ίσως το βιβλίο του Γεωργόπουλου να είναι πιο κατάλληλο, αλλά το κενό αυτό το καλύπτουν οι σημειώσεις του ΕΜΠ που θα σας δώσουν. Επειδή όμως δεν τις βλέπω στη λίστα, ρωτήστε μήπως τις κόψανε φέτος και απαιτήστε να τις πάρετε. :D

Στη φυσική, όπως θα σας είπε και ο Ράπτης, πιο κατάλληλος είναι ο Pain, αλλά άμα έχετε όρεξη να ασχοληθείτε και δε σας τρομάζουν τα μαθηματικά, ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν: K. Ingard ;)

Στην Αριθμητική ανάλυση, το βιβλίο του Τυχόπουλου επαρκεί για το μάθημα, ίσως χρειαστείτε μεγαλύτερη ποικιλία ασκήσεων και τότε θα καταφύγετε σε Γκαρούτσο. Το βιβλίο του Χρυσοβέργη ίσως δυσκολέψει καθώς διατηρεί περισσότερο μαθηματικό φορμαλισμό στη διατύπωση. Το βιβλίο των Παπαγεωργίου - Τσίτουρα, έχει περισσότερα προγράμματα και υστερεί σε ανάπτυξη θεωρίας σε σχέση με τα προαναφερόμενα.

Αυτά και καλές επιλογές :D
Spoiler: show
Σας το άργησα λίγο το ποστ, ελπίζω να σας πρόλαβα ;)
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 14 Οκτ 2009 11:32 pm

Elendil έγραψε:Το άλλο, των Παπαδόπουλου-Παναγιωτουνάκου δεν έχει πολλές ασκήσεις και η φυσική σημασία είναι θαμμένη κάτω από το μαθηματικό φορμαλισμό (όχι ότι είναι απαραίτητα κακό, αλλά ρε παιδιά σε "μικρούς" προπτυχιακούς απευθύνεστε, βάλτε λίγα λογάκια ακόμα!!)


Βασικά και το μάθημα το κάνουμε με αρκετά μαθηματικό τρόπο, στο τμήμα του κ. Μπαρτζώκα τουλάχιστον. Δηλαδή εμένα πιο πολύ με εφαρμοσμένα μαθηματικά μου μοιάζει το μάθημα παρά μηχανική όπως τις πρώτες μηχανικές που κάναμε. Δεν ξέρω αν γίνεται έτσι γενικά, αλλά εμένα μου αρέσει! :thumbup: Σήμερα πάντως ο κ. Μπαρτζώκας μας έδωσε και το βιβλίο με τις σημειώσεις του για το μάθημα και από ένα πρώτο ξυφύλλισμα φαίνεται καλό, έχει τη θεωρία όπως την κάνουμε στην τάξη, αλλά δεν έχει ασκήσεις.

Elendil έγραψε:Στη φυσική, όπως θα σας είπε και ο Ράπτης, πιο κατάλληλος είναι ο Pain, αλλά άμα έχετε όρεξη να ασχοληθείτε και δε σας τρομάζουν τα μαθηματικά, ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν: K. Ingard


Στην πραγματικότητα το ακριβώς αντίθετο μας είπε ο κ. Ράπτης, ότι δηλαδή το βιβλίο του Pain επικεντρώνει πιο πολύ σε ηλεκτρικές ταλαντώσεις, ενώ εμείς θα ασχοληθούμε κυρίως με μηχανικές και μας πρότεινε να πάρουμε το βιβλίο του Ingard.

Elendil έγραψε:Γεωδαισία καλύτερα το δίτομο των Μπαντέλλα - Σαββαίδη κλπ. Είναι σύγγραμμα "αναφοράς" περιέχει ότι μπορείς να χρειαστείς. Βέβαια, για σπουδαστική χρήση, ίσως το βιβλίο του Γεωργόπουλου να είναι πιο κατάλληλο, αλλά το κενό αυτό το καλύπτουν οι σημειώσεις του ΕΜΠ που θα σας δώσουν. Επειδή όμως δεν τις βλέπω στη λίστα, ρωτήστε μήπως τις κόψανε φέτος και απαιτήστε να τις πάρετε. :D


Τις σημειώσεις θα τις πάρουμε, αλλά προς το τέλος του εξαμήνου.
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τετ, 14 Οκτ 2009 11:41 pm

Lost.in.Athens έγραψε:Στην πραγματικότητα το ακριβώς αντίθετο μας είπε ο κ. Ράπτης, ότι δηλαδή το βιβλίο του Pain επικεντρώνει πιο πολύ σε ηλεκτρικές ταλαντώσεις, ενώ εμείς θα ασχοληθούμε κυρίως με μηχανικές και μας πρότεινε να πάρουμε το βιβλίο του Ingard.


:lol: :lol: Εμάς Pain μας είχε προτείνει πέρσι!!

Επίσης αν είσαι στο τμήμα του Γεωργόπουλου θα μοιράσει στο τέλος τεύχος με τις διαφάνειες των παραδόσεων του.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τετ, 14 Οκτ 2009 11:49 pm

Elendil έγραψε::lol: :lol: Εμάς Pain μας είχε προτείνει πέρσι!!

Καλά, ό,τι να ναι! Αναθεώρησε φαίνεται... :lol:

Όσον αφορά στη γεωδαισία είμαι στο τμήμα του Γεωργόπουλου και μας είπε ότι θα μας δώσει κάποιες σημειώσεις στο τέλος. Σε αυτές τις σημειώσεις νόμιζα ότι αναφερόσουν. Δηλαδή μόνο στο τμήμα μας θα τις δώσει; Δεν είναι οι σημειώσεις που δίνονταν παλιά;
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τετ, 14 Οκτ 2009 11:53 pm

Είναι το κλασικό μπεζ τεύχος "Γεωδαισία Πολιτικών Μηχανικών" που πέρσι το 'χαμε πάρει όλοι και οι διαφάνειες του Γεωργόπουλου που δίνονται μόνο στο τμήμα του (και λαθραία και σε μερικους ακόμα).
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 3ου εξαμήνου (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Κυρ, 19 Σεπ 2010 8:30 pm

Λοιπόν, να προσθέσω και γω κάποια επιλεγμένα πράγματα μιας που αναφέρθηκε και σε ένα άλλο τόπικ:

Στην αριθμητική ανάλυση, το βιβλίο του Τυχόπουλου, αν και είναι κατανοητό στο διάβασμα, έχει αρκετά λάθη και αφήνει αρκετούτσικα κενά σε κάποια θέματα (ιδίως σε αυτά που κάνει ο κ. Χρυσοβέργης, πχ γραμμικά συστήματα, διαφορικές εξισώσεις). Χαρακτηριστικό είναι ότι δεν περιέχει σχεδόν καθόλου τα πεπερασμένα στοιχεία, που αν και φέτος ειπώθηκε από τον κ. Τυχόπουλο ότι δεν θα μπουν (ενώ ο κ. Χρυσοβέργης που μας τα έκανε δεν απέκλεισε να μπει λίγη θεωρία), προσωπικά θα προτιμούσα να τα είχα διαβάσει για σιγουριά... Παρ'όλα αυτά υπάρχουν και οι σημειώσεις του κ. Χρυσοβέργη στο mycourses, οι οποίες αν και είναι λίγο πιο δύσκολες στην κατανόηση λόγω του μαθηματικού φορμαλισμού, μπορείτε να απευθύνεστε σε αυτές στα θέματα στα οποία πάσχει το βιβλίο του κ. Τυχόπουλου, αν επιλέξετε αυτό τελικά. Προσωπικά δεν έχω δει το άλλο για να προτείνω κάποιο...

Στη φυσική, ο κ. Ράπτης μας είχε μπερδέψει πολύ πέρυσι για το ποιο σύγγραμμα να επιλέξουμε τελικά. Στη δική μας χρονιά είπε αρχικά να επιλέξουμε το βιβλίο του Ingard που θα ήταν καταλληλότερο για εμάς, αφού πήραμε όμως τα βιβλία, μας είπε ότι θα ήταν πιο εύχρηστο το βιβλίο του Pain... Μπέρδεμα... Τελικά, το βιβλίο του Ingard απλά δεν έχει καμία σχέση με αυτά που κάναμε όπως τα κάναμε, είναι πολύ πιο θεωρητικό και με πολύ περισσότερες εφαρμογές... Παρ΄όλα αυτά, με καλές σημειώσεις, το μάθημα περνιέται και με βαθμό και χωρίς βιβλίο...
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008


Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες