Τεχνική Μηχανική ΙΙ (Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος) (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ (Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος) (2009-10)

Δημοσίευσηαπό homer » Τετ, 15 Σεπ 2010 1:29 pm

Ο πόλος των επιπέδων και ο πόλος των καθέτων είναι αντιδιαμετρικά σημεία πάνω στον κύκλο, δεν είναι το ίδιο πράγμα

Αυτο ειπα και εγω,εννουσα πως τα τελικα αποτεσματα ενδεχομενως να ταυτιζονται(γωνια του επιπεδου που ψαχνεις,τασεις στο επιπεδο που ψαχνεις κλπ),και οχι φυσικα οι δυο πολοι..
Στον κύκλο Μοhr έχουμε επιλέξει να θέτουμε την τxy (που κοιτάζει προς τα θετικά του άξονα y) ως -τxy και να διατηρούμε τη γωνία στροφής αντιωρολογιακή

Αυτο σημαινει οτι μια διατμητικη ταση που τεινει να στριψει το κεντρο του στοιχειου ωρολογιακα,λαμβανεται ως θετικη στον κυκλο.Με αυτην την προυποθεση,τα τελικα αποτελεσματα ταυτιζονται,με οποιον πολο αποφασισεις να δουλεψεις,διοτι το σημειο (σχ,-τχψ) εχει την ιδια ''συμβαση'',ειτε αναφερεσαι στην συμβαση επιπεδων των Εδαφομηχανικης,ειτε σε εκεινη της Αντοχης των υλικων.Σωστα?
homer
 
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Δευτ, 04 Μάιος 2009 12:05 am
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Τεχνική Μηχανική ΙΙ (Μηχανική του Παραμορφώσιμου Σώματος) (2009-10)

Δημοσίευσηαπό empfan » Τρί, 21 Σεπ 2010 1:45 pm

Ειμαι διπλωματουχος ηλεκτρολόγος μηχανικος ΕΜΠ και θελω να δωσω κατατακτήριες στη σχολή των πολιτικών μηχανικών. Τα μαθήματα ειναι Τεχνική Μηχανικη 1 και 2 και Μαθηματική ανάλυση 2. Θα ήθελα να κανω καποια εντατικά ιδιαίτερα με κάποιον που να γνωρίζει καλά και την ύλη των μαθημάτων και το στυλ των εξετάσεων. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ. Ευχαριστώ.
empfan
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί, 21 Σεπ 2010 1:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης