Στοιχεία Φιλοσοφίας (2009-10)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στοιχεία Φιλοσοφίας (2009-10)

Δημοσίευσηαπό akis » Σάβ, 05 Ιουν 2010 9:37 pm

Εντάξει τώρα... Ύλη στην φιλοσοφία :crazy2:
Συγκεκριμένη απ όσο ξέρω δεν υπάρχει. Απλά πάρε το βιβλίο κάνε του μια ανάγνωση (υπάρχουν και στο mycourses κάποιοα κομάτια) και πήγαινε γράψε... Αυτοί που το είχαν δώσει θυμάμαι το μόνο που είχαν "μάθει" ήταν καποιοι ορισμοί της γνώσης, της αλήθειας, της πεποίθησης κτλ... Βαθμό
όπως είπαν και τα παιδία πιο πάνω είναι δύσκολο να γράψεις αλλά το μάθημα το περνάς εύκολα.

Spoiler: show
Βέβαια κάποιοι έλεγαν να το αφήσουν για πτυχίο και κάποιοι άλλοι μετρ των θετικών επιστημών κόπηκαν και το πέρασαν Σεπτέμβρη... :D Σπάνιες περιπτώσεις πάντως...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στοιχεία Φιλοσοφίας (2009-10)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 05 Ιουν 2010 9:48 pm

Βέβαια κάποιοι έλεγαν να το αφήσουν για πτυχίο και κάποιοι άλλοι μετρ των θετικών επιστημών κόπηκαν και το πέρασαν Σεπτέμβρη... :D Σπάνιες περιπτώσεις πάντως...


Δυστυχώς κάτι τέτοιο σουρρεαλιστικό όπως το "χρωστάω Φιλοσοφία για πτυχίο" δεν μπόρεσε να πραγματοποιηθεί διότι νίκησε τελικώς η επιχείρηση-σκούπα των μικρών μαθημάτων. Μάλλον θα πάμε σε κάτι τρε μπανάλ όπως το "χρωστάω μπετό για πτυχίο" (πφφ :raspberry:).

Να πω και εγώ ότι το μάθημα έχει ένα ενδιαφέρον όσον αφορά στο αντικείμενό του (καταφέρνει να εισάγει κάποιον στη φιλοσοφική σκέψη, ειδικότερα στο θέμα της γνωσιολογίας), αλλά βαθμός δε βγαίνει. Η απάντηση των θεμάτων θέλει συγκεκριμένη οπτική και τρόπο ανάλυσης (την οποία πετυχαίνετε με παρακολούθηση), και η universal πρακτική το-διαβάζω-δύο-μέρες-και-γράφω-θεωρητικές-αράδες-στο-τελος δεν θα σας βγάλει πάνω από έξι, για τον απλούστατο λόγο ότι θα είστε μερικώς ή ολικώς εκτός θέματος. :P
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στοιχεία Φιλοσοφίας (2009-10)

Δημοσίευσηαπό Nysta » Σάβ, 05 Ιουν 2010 11:38 pm

λάθος!!! υπάρχει !!!! από το βιβλίο του ίδιου του κ.κουτούγκου ''Περι Φιλοσοφικής Μεθόδου'' , : από τη αρχή μέχρι σελ.105, χωρίς τον πρόλογο αν δεν κάνω λάθος.. στην 105, είπε την παράγραφο 2.2 να τη διαβάσουμε.. γενικότερα, sos παραδείγματα : gettier(αν το γράφω σωστά) , αχυρώνας, Δαρβίνος.. και κλασικά για το μάθημα , έμφαση στην έννοια της αλήθειας(ορισμός κ.τ.λ.) !!! στο mycourses , στη σελίδα του μαθήματος έχε κάτι σημειώσεις. ο ίδιος είπε να αφήσουμε όλα τα ιστορικά σημειώματα που υπαρχουν εκεί και να διαβάσουμε μόνο τα θεωρηρικά..δεν είναι πολλά είπε
Η πληρότητα του μπλε κάδου είναι ευθέως ανάλογη με το επίπεδο του διαλόγου στο forum..
Άβαταρ μέλους
Nysta
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Πέμ, 08 Οκτ 2009 3:49 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Στοιχεία Φιλοσοφίας (2009-10)

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Κυρ, 06 Ιουν 2010 12:30 pm

akis έγραψε:Βέβαια κάποιοι έλεγαν να το αφήσουν για πτυχίο και κάποιοι άλλοι μετρ των θετικών επιστημών κόπηκαν και το πέρασαν Σεπτέμβρη... :D Σπάνιες περιπτώσεις πάντως...

Λοιπόν σε μας το Σεπτέμβρη είχαν πέσει ακριβώς τα ίδια θέματα και παρ'ότι ήξερα πλέον τις απαντήσεις ταβάνι ήταν το 7.Όσο για τον Ιούλη η προτροπή μου προς το συνάδελφο να γράψει τον ορισμό της γνώσης συνοδευόμενο με υπερθεωρητικοποιημένες σάλτσες του απέφερε ένα ωραίο πενταράκι,ενώ εμένα ένα στρογγυλό τέσσερα.Συνεπώς,τα κριτήρια της βαθμολόγησης είναι απλώς ό,τι να'ναι...
Δείτε και το περσινό τόπικ.
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Στοιχεία Φιλοσοφίας (2009-10)

Δημοσίευσηαπό teo » Κυρ, 06 Ιουν 2010 4:01 pm

χαχαχαχαχαχαχαχαχ
teo
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί, 17 Φεβ 2009 1:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης