Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Συντονιστής: University Editors

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Πέμ, 25 Φεβ 2021 6:56 pm

Και έλεγα ποτέ θα το σχολιάσουμε. Προφανώς είναι τεράστιο και ήδη εμένα 2 συμφοιτητές μου που ξέρω ότι δεν αντέγραψαν πήραν 0. Ελπίζω ο κ.Ευστρατιαδης να το έκανε για να δει ποιος θα παραπονεθεί για να πειστεί ότι δεν αντέγραψε, αν είχε αμφιβολίες για το γραπτό. Αλλά εν τέλει πως αποδεικνύει ένας φοιτητής ότι δε αντέγραψε άμα τον κατηγορησουν; Ένα μήνα μετά ειδικά μπορεί να έχεις χάσει τα προχειρα και να ξέχασες και τι έγραψες .... Θα δούμε.
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό fofofofo » Πέμ, 25 Φεβ 2021 7:08 pm

Παιδιά εν τέλει ξέρουμε πότε θα γίνει συνάντηση με τον κοσμήτορα για να οργανώσουμε από τώρα την εξεταστική του Ιουνίου και επίσης να συζητηθεί το ζήτημα με τον Παντουβάκη ?
fofofofo
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ, 25 Φεβ 2016 7:20 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Yuri » Πέμ, 25 Φεβ 2021 7:43 pm

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΕΜΠ ΣΤΙΣ 23/2/2021 ΑΠΟ ΠΑΝΣΠΟΥΔΑΣΤΙΚΗ Κ.Σ.

Στις 23/02 έγινε Τμήμα Καθηγητών της Σχολής Πολιτικών ΕΜΠ στο οποίο ακούστηκαν μεταξύ άλλων τα εξής πράγματα:
- Τα προβλήματα της πανδημίας και της τραγικής κατάστασης της εξεταστικής ήταν οι κλειστές κάμερες και μόνο.
- Οι φοιτητές που πιάστηκαν να αντιγράφουν, να διαγραφούν από τη σχολή (!)
- Να τεθεί ως ζήτημα να μην διεξαχθεί η εαρινή εξεταστική αλλά διπλή το Σεπτέμβριο.
- Οι μετεγγραφέντες φοιτητές κατά μέσο όρο αποφοιτούν 1 χρόνο μετά από τους υπόλοιπους φοιτητές και για το λόγο αυτό συστήνεται να παρακολουθούν τα χειμερινά μαθήματα στο τμήμα όπου πέρασαν.
- Η εξέταση του μαθήματος Διαχείρισης Τεχνικών Έργων πήγε πολύ καλά και τα παράπονα των φοιτητών δεν είναι αληθή και προέρχονται από αυτούς που έφυγαν το πρώτο τέταρτο καθώς αντιλήφθηκαν ότι δεν μπορούν να αντιγράψουν.

Προτάθηκε, μάλιστα, να συνταχθεί κείμενο που να αναφέρει τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν εξαιτίας των εκτεταμένων αντιγραφών και να σταλεί στην Πρυτανεία ως αίτημα να μη διεξαχθούν ξανά, εξετάσεις με κλειστές κάμερες και μικρόφωνα.

Εύλογα, λοιπόν, θα αναρωτηθεί κανείς για το ξαφνικό ενδιαφέρον των Καθηγητών μας να τα βάλουν με τους φοιτητές, αλλά την κραυγαλέα απουσία τους σε άλλα κρίσιμα προβλήματα των φοιτητών και της Σχολής γενικότερα.

Τι έκανε η Σχολή για την αναβάθμιση των σπουδών μας εδώ και 1 χρόνο που το επίπεδο της μάθησης έχει πέσει κατακόρυφα; Τι έκανε για τους φοιτητές της που αντιμετωπίζουν προβλήματα σύνδεσης ή έλλειψης υλικοτεχνικού εξοπλισμού, ώστε να εξασφαλισθεί η ισότιμη πρόσβαση των φοιτητών στη μόρφωση; Γιατί η Σχόλη απέρριψε το αίτημα των φοιτητών για παράταση του χειμερινού εξαμήνου κατά μία εβδομάδα προκειμένου να προετοιμαστούν καλύτερα για την εξεταστική περίοδο, να λυθούν απορίες και να αφομειωθούν αρτιότερα τα τμήματα της ύλης, λόγω του νέου διδακτικού τρόπου;

Ακούστηκε, μάλιστα, να γίνει «αντάρτικο» από το Τμήμα των καθηγητών ως προς την απόφαση της Πρυτανείας για κλειστές κάμερες. Και πάλι θα αναρωτηθεί κάποιος, γιατί δεν έγινε «αντάρτικο» κατά την ψήφιση του προϋπολογισμού προκειμένου να απαιτηθούν περισσότερα κονδύλια καλύπτοντας τις ανάγκες των φοιτητών; Πού ήταν το «αντάρτικο» όσον αφορά τον αριθμό των μελών ΔΕΠ στη σχολή; Χαρακτηριστικά να αναφέρουμε ότι το εργαστήριο των Λιμενικών έχει μόλις 1 μέλος ΔΕΠ ενώ των Αντισεισμικών 2. Τι έκανε η Σχολή για αυτό; Γιατί δεν έγινε «αντάρτικο» ως προς τη Σύγκλητο και το Υπουργείο για την κατάπτυστη απόφαση να γίνονται τα εργαστήρια τηλεματικά αντί να δημιουργηθούν αρκετά ολιγομελή τμήματα προκειμένου να τηρούνται τα μέτρα προστασίας;

Γιατί δεν συντάσσεται ένα κείμενο που να καταγγέλει το νέο κατάπτυστο νομοσχέδιο; Γιατί δεν αναφέρθηκε κουβέντα για να βγεί ανακοίνωση – καταγγελία σχετικά με τα γεγονότα στο ΑΠΘ και το βίαιο χτύπημα των δυνάμεων των ΜΑΤ σε φοιτητές που διεκδικούσαν το ασφαλές άνοιγμα των Σχολών τους;

Οποιαδήποτε τακτική και αν ακολουθηθεί στις τηλεματικές εξετάσεις και στην τηλεκπαίδευση θα χειροτερέψει τους όρους εξέτασης και φοίτησης των φοιτητών. Η λύση είναι να παρθούν τώρα μέτρα για το ασφαλές άνοιγμα των Σχολών και την πραγματοποίηση εξετάσεων δια ζώσης, αίτημα που διεκδικούν οι Φοιτητικοί Σύλλογοι εδώ και ένα χρόνο που τα ιδρύματα παραμένουν κλειστά.

Υ.Γ.: Εφόσον οι καθηγητές συντάξουν το περιβόητο κείμενο που θα καταγγέλουν τα φαινόμενα αντιγραφής και την πτώση του κύρους της ΣΠΜ, να μην ξεχάσουν να αναφερθούν και στην κυβερνητική παράταξη της ΔΑΠ – ΝΔΦΚ η οποία χρόνια τώρα έχει οργανωμένο δίκτυο αντιγραφών, γνωριμίες με φροντιστήρια και λοιπά πρόσωπα, αγοραπωλησίες φροντιστηριακών σημειώσεων εντός της Σχολής, φαινόμενα που κυριαρχούν τόσο στις δια ζώσης πόσο μάλλον τώρα.
Yuri
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευτ, 31 Αύγ 2015 3:00 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό fofofofo » Πέμ, 25 Φεβ 2021 8:05 pm

εντάξει ...κατάλαβα ...
Ωστόσο νόμιζα ότι θα γίνει μια συζήτηση των φοιτητών με τον κοσμήτορα και μόνο . Παρ ΄όλα αυτά δεν υπήρξε ειδοποίηση ... Τέλοσπαντων τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου
fofofofo
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ, 25 Φεβ 2016 7:20 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό μουχαλασετοspace » Πέμ, 25 Φεβ 2021 8:23 pm

Kcr565 έγραψε:Και έλεγα ποτέ θα το σχολιάσουμε. Προφανώς είναι τεράστιο και ήδη εμένα 2 συμφοιτητές μου που ξέρω ότι δεν αντέγραψαν πήραν 0. Ελπίζω ο κ.Ευστρατιαδης να το έκανε για να δει ποιος θα παραπονεθεί για να πειστεί ότι δεν αντέγραψε, αν είχε αμφιβολίες για το γραπτό. Αλλά εν τέλει πως αποδεικνύει ένας φοιτητής ότι δε αντέγραψε άμα τον κατηγορησουν; Ένα μήνα μετά ειδικά μπορεί να έχεις χάσει τα προχειρα και να ξέχασες και τι έγραψες .... Θα δούμε.


Μια από τα ίδια και δικός μου φίλος, κουλούρι ενώ έγραψε μόνος του. Δεν ξέρω τι σήμαινε αυτό που είχε γραφτεί εδώ μέσα ότι θα μηδενιστούν όσοι αντέγραψαν χωρίς καμία αμφιβολία αλλά μάλλον δεν έγινε έτσι. Αν έχει γίνει αυτό που περιγράφεις με το δόλωμα είναι επίσης τραγικό και ύπουλο. Ο καθηγητής πρέπει να αποδείξει ότι ο φοιτητής αντέγραψε, όχι να αποδείξει ο φοιτητής ότι δεν είναι ελέφαντας. Επειδή δηλαδή έγινε εξέταση με αυτόν τον τρόπο φτάσαμε να είμαστε όλοι ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου?
μουχαλασετοspace
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ, 25 Φεβ 2016 8:54 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό dman » Πέμ, 25 Φεβ 2021 9:31 pm

μουχαλασετοspace έγραψε:
Kcr565 έγραψε:Και έλεγα ποτέ θα το σχολιάσουμε. Προφανώς είναι τεράστιο και ήδη εμένα 2 συμφοιτητές μου που ξέρω ότι δεν αντέγραψαν πήραν 0. Ελπίζω ο κ.Ευστρατιαδης να το έκανε για να δει ποιος θα παραπονεθεί για να πειστεί ότι δεν αντέγραψε, αν είχε αμφιβολίες για το γραπτό. Αλλά εν τέλει πως αποδεικνύει ένας φοιτητής ότι δε αντέγραψε άμα τον κατηγορησουν; Ένα μήνα μετά ειδικά μπορεί να έχεις χάσει τα προχειρα και να ξέχασες και τι έγραψες .... Θα δούμε.


Μια από τα ίδια και δικός μου φίλος, κουλούρι ενώ έγραψε μόνος του. Δεν ξέρω τι σήμαινε αυτό που είχε γραφτεί εδώ μέσα ότι θα μηδενιστούν όσοι αντέγραψαν χωρίς καμία αμφιβολία αλλά μάλλον δεν έγινε έτσι. Αν έχει γίνει αυτό που περιγράφεις με το δόλωμα είναι επίσης τραγικό και ύπουλο. Ο καθηγητής πρέπει να αποδείξει ότι ο φοιτητής αντέγραψε, όχι να αποδείξει ο φοιτητής ότι δεν είναι ελέφαντας. Επειδή δηλαδή έγινε εξέταση με αυτόν τον τρόπο φτάσαμε να είμαστε όλοι ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου?


Ρε παιδια ξετρύπωσαμε την κρυφή συνωμοσία του κ. Ευστρατιάδη και των λοιπών καθηγητών; βάζανε δόλωμα για να μηδενισουν επίτηδες κόσμο; μην τους δικάζουμε τόσο εύκολα! Υπήρχε θέμα με τις αντιγραφές. Κάτι έπρεπε να κάνουν. Προς τιμήν τους βάλανε σχετικά εύκολα θέματα(μπορούσες να περάσεις). Δεν διαλέξανε την εύκολη οδό των δύσκολων - ακατόρθωτων θεμάτων σε λίγο χρονικό διάστημα! Είχαν μια άλλη προσέγγιση! Και επίσης, πιστεύω ότι έχουν γνώση της δουλειάς τους! Μπορούν να καταλάβουν μια αντιγραφή! Αν έγινε λάθος, που φυσιολογικό είναι να γίνει, υπάρχει χρονικό περιθώριο για αναβαθμολογηση! Δεν έβαλε σε όλους μηδενικά, σε συγκεκριμένο αριθμό έβαλε (κάτι λέει και αυτό). Υπομονή λοιπόν.
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό μουχαλασετοspace » Πέμ, 25 Φεβ 2021 9:57 pm

dman έγραψε:
μουχαλασετοspace έγραψε:
Kcr565 έγραψε:Και έλεγα ποτέ θα το σχολιάσουμε. Προφανώς είναι τεράστιο και ήδη εμένα 2 συμφοιτητές μου που ξέρω ότι δεν αντέγραψαν πήραν 0. Ελπίζω ο κ.Ευστρατιαδης να το έκανε για να δει ποιος θα παραπονεθεί για να πειστεί ότι δεν αντέγραψε, αν είχε αμφιβολίες για το γραπτό. Αλλά εν τέλει πως αποδεικνύει ένας φοιτητής ότι δε αντέγραψε άμα τον κατηγορησουν; Ένα μήνα μετά ειδικά μπορεί να έχεις χάσει τα προχειρα και να ξέχασες και τι έγραψες .... Θα δούμε.


Μια από τα ίδια και δικός μου φίλος, κουλούρι ενώ έγραψε μόνος του. Δεν ξέρω τι σήμαινε αυτό που είχε γραφτεί εδώ μέσα ότι θα μηδενιστούν όσοι αντέγραψαν χωρίς καμία αμφιβολία αλλά μάλλον δεν έγινε έτσι. Αν έχει γίνει αυτό που περιγράφεις με το δόλωμα είναι επίσης τραγικό και ύπουλο. Ο καθηγητής πρέπει να αποδείξει ότι ο φοιτητής αντέγραψε, όχι να αποδείξει ο φοιτητής ότι δεν είναι ελέφαντας. Επειδή δηλαδή έγινε εξέταση με αυτόν τον τρόπο φτάσαμε να είμαστε όλοι ένοχοι μέχρι αποδείξεως του εναντίου?


Ρε παιδια ξετρύπωσαμε την κρυφή συνωμοσία του κ. Ευστρατιάδη και των λοιπών καθηγητών; βάζανε δόλωμα για να μηδενισουν επίτηδες κόσμο; μην τους δικάζουμε τόσο εύκολα! Υπήρχε θέμα με τις αντιγραφές. Κάτι έπρεπε να κάνουν. Προς τιμήν τους βάλανε σχετικά εύκολα θέματα(μπορούσες να περάσεις). Δεν διαλέξανε την εύκολη οδό των δύσκολων - ακατόρθωτων θεμάτων σε λίγο χρονικό διάστημα! Είχαν μια άλλη προσέγγιση! Και επίσης, πιστεύω ότι έχουν γνώση της δουλειάς τους! Μπορούν να καταλάβουν μια αντιγραφή! Αν έγινε λάθος, που φυσιολογικό είναι να γίνει, υπάρχει χρονικό περιθώριο για αναβαθμολογηση! Δεν έβαλε σε όλους μηδενικά, σε συγκεκριμένο αριθμό έβαλε (κάτι λέει και αυτό). Υπομονή λοιπόν.


Δεν περιέγραψα κάποιο σατανικό σχέδιο ή συνομωσία , την υπόθεση του Kcr σχολίασα, μεταξύ άλλων. Τα θέματα δεν τα έχω δει οπότε δεν έχω απάντηση σε αυτό αλλά γενικά τους καθηγητές αυτούς τους εκτιμώ ιδιαίτερα, όπως και το συγκεκριμένο μάθημα, ειδικά τα υδραυλικά έργα που είναι από τα ελάχιστα στη σχολή όπου σε βάζουν να προβληματιστείς ΚΑΙ με το τεχνικό κομμάτι (νόμοι, οικονομικά, βελτιστοποίηση) εκτός από το καθαρά επιστημονικό. Δεν αμφισβητώ ότι υπάρχει θέμα με τις αντιγραφές. Όμως, ακόμα και στους δολοφόνους υπάρχει το τεκμήριο της αθωότητας. Έστω και ένας φοιτητής να μηδενίστηκε χωρίς να έχει αντιγράψει είναι τεράστιο σφάλμα. Και "εδώ" έχουν μαζευτεί 3. Το θέμα είναι, έστω ότι εγώ είμαι ένας φοιτητής που δεν αντέγραψα και πήρα 0. Πώς θα αποδείξω στον καθηγητή ότι αυτό δεν συνέβη σε μια εξέταση με τέτοιο format? Θα πάω και θα λύσω μπροστά του ασκήσεις? Θα μου κάνει προφορική εφ όλης της ύλης 1 μηνα μετά την εξέταση? Αυτά δεν τα γράφω αποκλειστικά για το συγκεκριμένο μάθημα (που όπως είπα τους διδάσκοντες τους εκτιμώ) αλλά και σαν γενικότερο προβληματισμό. Γιατί έρχεται και άλλο εξάμηνο και είναι αρκετά πιθανό και η επόμενη εξεταστική να διεξαχθεί όπως της χειμερινής περιόδου.
μουχαλασετοspace
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ, 25 Φεβ 2016 8:54 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό dman » Πέμ, 25 Φεβ 2021 10:11 pm

Αυτά που γράφεις είναι εύλογα σαν απορίες επί της διαδικασίας, που καλούνται να απαντήσουν οι αντίστοιχοι καθηγητές! Όλα αυτά που ανέφερες είναι πιθανές λύσεις. Θα μπορούσαν να είναι. Υπάρχει χρόνος για αναβαθμολογη(τεκμήριο αθωότητας) πάντως, οπότε με ένα αίτημά τους μπορούν να ανακαλύψουν οι αιτούντες το πως θα γίνει η διαδικασία . Μέχρι τότε βλέπουμε!
dman
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ, 18 Δεκ 2017 2:06 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Πέμ, 25 Φεβ 2021 10:28 pm

Γενικά θα δούμε πως θα πάει η κατάσταση. Εύχομαι να μην αδικηθεί κανείς. Απλά προσωπικά εμένα, θα μου φαινόταν προτιμότερο και λιγότερο προσβλητικό , αντί για ένα 0 στον βαθμό να αναφέρει δίπλα επικοινωνία με τον διδάσκοντα, όπως είχε κάνει ο κ.Μαμάσης όταν υπήρχε παλι κύκλωμα αντιγραφής (για να μην έχουμε λίγο μικρότερες κατάστασεις πανικού και ανησυχίας όπως τώρα). Και εκεί υπήρχαν φοιτητές που δεν αντέγραψαν και αποσο θυμάμαι όλοι δικαιώθηκαν. Εύχομαι να γίνει το ίδιο, διότι είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν αντέγραψες, και δεν θα έπρεπε καν να μπεις στο κόπο να το αποδείξεις βασικά.
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Προβλήματα Διεξαγωγής Εξετάσεων Χειμερινού Εξ. 2020-2021

Δημοσίευσηαπό AE » Πέμ, 25 Φεβ 2021 10:32 pm

Καλησπέρα σε όλους

Προέρχομαι από μια εξοντωτική ημέρα, στην οποία απάντησα σε τεράστιο αριθμό μέιλ και συμμετείχα σε δεκάδες τηλεδιασκέψεις, σχεδόν αποκλειστικά γύρω από περιπτώσεις αντιγραφών.

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι καμία κακή πρόθεση ή σατανικό σχέδιο δεν υπήρξε εκ μέρους μου, όπως και εκ μέρους όλων των υπόλοιπων συναδέλφων. Προσπάθησα να κάνω το ανθρωπίνως καλύτερο προκειμένου να υπάρξει μια δίκαιη βαθμολόγηση. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έγιναν λάθη και προς τις δύο κατευθύνσεις, να πέρασαν κάποιοι που δεν άξιζαν και να μηδενίστηκαν ορισμένοι αθώοι (ελπίζω ελάχιστοι). Οποιαδήποτε διαδικασία αξιολόγησης, άρα και απονομής δικαιοσύνης, ενέχει αυτό τον κίνδυνο, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα μαζικό φαινόμενο υπό τις συγκεκριμένες συνθήκες.

Εξυπακούεται ότι μέχρι να διαλευκανθεί και το τελευταίο παράπονο, δεν πρόκειται να φύγει τελική βαθμολογία στη Γραμματεία.

Απευθύνω έκκληση σε όσους έχουν αντιγράψει, να μην με ενοχλήσουν, παρά μόνο για να ζητήσουν μια απλή συγγνώμη. Αρκετό κακό έχουν κάνει στην εκπαιδευτική διαδικασία και στους συναδέλφους τους, δυστυχώς η σημερινή εμπειρία έδειξε ότι αρκετοί όχι μόνο δεν παραδέχονται το λάθος τους (αναφέρομαι σε εντελώς προφανείς αντιγραφές), αλλά συνεχίζουν να είναι προκλητικοί.

Από την άλλη, όσοι κακώς μηδενίστηκαν, ζητώ συγγνώμη για τον υπερβάλλοντα ζήλο, εδώ είμαστε να το επανορθώσουμε.
AE
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2013 5:53 pm
Έτος εισαγωγής: 1993

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ειδήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 3 επισκέπτες

cron