Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Συντονιστής: University Editors

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό rabbip » Πέμ, 31 Ιαν 2019 3:01 pm

Συμφωνώ οτι είναι λάθος να μιλάνε οι καθηγητές με ασχημο τρόπο στον οποιδήποτε φοιτητή, ανεξαρτήτως τι έχει γίνει. Η σχολή δεν είναι δεκανίκι κανενός. Πας για να μάθεις και όχι να βγαζει πανω σου, ο καθενας τα κόμπλεξ του.
Διαφωνώ στο να κρινετε με αυτό τον τρόπο ενας επαγγελματίας. Νομίζω οτι αυτό δεν θα άρεσε σε κανέναν να του συμβεί στην επαγγελματική του σταδιοδρομία. Εαν δεν μας αρέσει κάτι, μας δίνετε η δυνατότητα να τον κρίνουμε με τις αξιολογήσεις που μας προτίνουν να κάνουμε. Σίγουρα όμως δεν πίστευω οτι είναι σωστό να καταλήγουμε σε λαικό δικαστήριο. Πιστεύω οτι ενας έμπειρος καθηγητής μπορεί να καταλάβει και με μισή ερώτηση εαν καποιος εχει ασχοληθεί ή όχι. Αυτο προυποθέτει οπως είπα και νωρίτερα ο καθηγητής να έχει εμπειρία, αλλά απο οτι ξέρω ο Γλαρός δεν είναι και το πρώτο νιάτο. Εαν ρωτάτε εμένα, πιστεύω οτι μάλλον έχει γίνει αντιγραφή. Καλό είναι να παρατεθούν και οι ερωτήσεις που έγιναν, ωστε να υπάρχουν όλα τα δεδομένα και να καταλάβουμε-κρίνουμε και οι υπόλοιποι.
Για να μήν παρεξηγηθώ καταδικάζω την οποιαδήποτε ανάρμοστη συμπεριφορά του οποιουδήποτε καθηγητή-φοιτητή στον οποιοδήποτε φοιτητή-καθηγητή.
rabbip
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Τρί, 28 Μαρ 2017 1:22 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό scriptame » Πέμ, 31 Ιαν 2019 9:18 pm

Λογικά θα έχουν αλλάξει τα πράγματα με 3 χρόνια πριν που έκανα την εργασία στην Οδοποιία,αλλά είναι από τις λίγες φορές που μένω έκπληκτος με τέτοια ανακοίνωση και θα μπω στην διαδικασία να σχολιάσω(Γιατί προσωπικά στον ίδιο καθηγητή διορθωνόμουν).
Από άποψη καθηγητών στην Οδοποιία ήταν πάντα οι πιο ανεκτικοί σε deadlines,με μεγάλη επιείκεια στην βαθμολόγηση και οι πιο ''ανθρώπινοι''.
Από τα λίγα μαθήματα που σου λέγανε τι είναι sos και όντως έμπαινε.
Και από τα λίγα μαθήματα κορμού που αν είχες κάνει το θέμα μόνος σου είχες περάσει με 6-7+ το μάθημα(αφού η τελική εξέταση βασίζεται πολύ στην μεθοδολογία του θέματος).
Το θέμα εξαμήνου στην οδοποιία βγάζει μάτι πότε είναι αντιγραφή και πότε έχεις κάνει φιλότιμη προσπάθεια και δεν σου βγήκε το τελευταίο 20%. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε 2 πράγματα κάτι δεν πάει καλά(Και οι ερωτήσεις στην προφορική εξέταση είναι πολύ βασικές).
Υπάρχουν περισσότερες λεπτομέρειες για το περιστατικό?
Καταλαβαίνω ότι είναι απαράδεκτο να προσβάλλεις φοιτητή για λόγους προσωπικούς και μη επιτρεπτό αλλά ποτέ δεν ήμουν φαν του να καταγγέλλουμε επώνυμα ανθρώπους με 1 γραμμή αιτιολόγηση σε ανακοίνωση.(όσον αφορά το κομμάτι της προσωπικής επίθεσης).
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό Kat_cem » Παρ, 01 Φεβ 2019 5:27 pm

Η προσωπική επίθεση περιλάμβανε προσβολές και ειρωνείες προς φοιτητή και μέλη της οικογένειάς του. Από εκεί και πέρα δεν μπορεί να πηγαίνει φοιτητής να διορθώσει την εργασία του και ο καθηγητής να έχει τέτοια αντίδραση, είναι απαράδεκτο όπως και να το κάνουμε. Και το ζήτημα είναι τέτοια περιστατικά να αναφέρονται και με ονομαστική καταγγελία προκειμένου αφενός να γίνονται γνωστά και αφετέρου να μειωθεί η πιθανότητα επανάληψης τους.
Άβαταρ μέλους
Kat_cem
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ, 16 Οκτ 2015 11:25 am
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό Rilke » Παρ, 01 Φεβ 2019 8:51 pm

Να σημειωθεί ότι στη θεωρία έχει αλλάξει ο καθηγητής , φέτος ήταν ο κ.Μαυρομάτης για πρώτη χρονιά . Γενικά η δομή του μαθήματος , η διδασκόμενη ύλη , το θέμα εξαμήνου και η εξέταση στο τέλος έχουν διαφοροποιηθεί αρκετά (πχ επιτράπηκε φέτος το autocad στα σχέδια ) .
Συνεπώς τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ και η εμπειρία των παλαιότερων από το μάθημα είναι προφανώς διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
Rilke
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Πέμ, 29 Μαρ 2018 12:21 am
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό scriptame » Παρ, 01 Φεβ 2019 9:25 pm

Λογικά πήρε το νέο πρόγραμμα μπάλα και αυτό το μάθημα σε δυσκολία.
Τι να πω ρε παιδιά.Οποιαδήποτε τέτοια αντιμετώπιση είναι απαράδεκτη.
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό Mggr » Παρ, 01 Φεβ 2019 9:30 pm

Rilke έγραψε:το θέμα εξαμήνου και η εξέταση στο τέλος έχουν διαφοροποιηθεί αρκετά (πχ επιτράπηκε φέτος το autocad στα σχέδια )

Όσον αφορά την περσινή χρονιά, στην αρχή των μαθημάτων είχε ειπωθεί να κάνουμε την εργασία στο χέρι και πολλοί ρωτήσαμε αν μπορούμε να την κάνουμε στο autocad, αλλά δεν είχα ακούσει ρητή απάντηση. Μου είχαν πει "καλύτερα να γίνει στο χέρι" και άλλα τέτοια και έτσι ορισμένοι πήραμε το "ρίσκο" να την κάνουμε στο Autocad.

Περσινή εμπειρία με τον Μερτζάνη στο Spoiler.
Spoiler: show
Εγώ πέρυσι ήμουν στο τμήμα του κ. Μερτζάνη και η εμπειρία ήταν ανάλογη, αλλά λίγο πιο ήπια, από την φετινή που αναφέρουν τα παιδία παραπάνω. Δεν είχα πάει στις ενδιάμεσες παραδόσεις, είχα ολοκληρώσει το θέμα στο Autocad και στην εξέταση δεν απάντησα σε μία από τις δύο θεωρητικές ερωτήσεις και κατευθείαν ακούω "καλά κατάλαβα, για άνοιξε να δούμε και τα σχέδια, αν είναι βέβαια δικά σου". Στην οριζοντιογραφία "καλό είναι αυτό, αν βέβαια είναι δικό σου...". Στην μηκοτομή είχα κάνει σε ένα σημείο λάθος στις επικλίσεις, καθώς είχα κάνει ένα λάθος και μετά το είχα κάνει copy/paste και σε άλλα σημεία και ακολουθεί το "νταξει, δεν είναι δικιά σου". Είχα μείνει... Τον παρακάλεσα να μου κάνει όποιες ερωτήσεις κρίνει ώστε να του αποδείξω ότι το έχω κάνει εγώ, αλλά δεν δέχτηκε και με έδιωξε. Η εργασία πήρε 6.

Πάντως, πέρυσι είχα ακούσει ότι τα πράγματα στον Γλαρό ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα από ότι στον Μερτζάνη, τουλάχιστον πέρσι. Τελικά, δεν επιβεβαιώθηκε αυτό...
Άβαταρ μέλους
Mggr
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ, 03 Μαρ 2016 3:07 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Παρ, 01 Φεβ 2019 10:12 pm

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι η έκταση του θέματος μειώθηκε. Δύο πλέον κυκλικά τόξα αντί για 4 και προφανώς 3 ευθυγραμμίες αντί για 5 (καλύτερα πάντως, προηγουμένως ήταν υπερβολικά μεγάλο το θέμα). Επίσης προφανώς και είναι πρόοδος το autocad, 2019 είμαστε αισίως...
Κι η δική μου εμπειρία από το μάθημα πάντως πριν δυο χρόνια (κρατώντας και μέχρι τώρα πάντως επαφή καθότι πήγα συγκοινωνιολόγος) ήταν ότι οι του Μερτζάνη-όπως εγώ-ατυχήσανε. Πήγα σε όλες τις ενδιάμεσες παραδόσεις (όπου ο Μερτζάνης ήταν πολύ πιο αυστηρός από το Γλαρό), απάντησα σωστά στην ερώτηση που μου έγινε κι επειδή έλειπαν κάποια σύμβολα στς σημαίες της μηκοτομής (μπορεί και για κάτι ακόμα) πήρα 6...Στον Γλαρό πάλι η βαθμολογία ξεκίναγε για όποιον είχε το θέμα ολόκληρο από 7,5 και πάνω. Τι άλλαξε στο μεταξύ δεν ξέρω...
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό scriptame » Σάβ, 02 Φεβ 2019 12:34 am

Αυτό ίσχυε και σε μας παλιότερα,ότι ο Γλαρός ήταν πολύ πιο λογικός και επιεικής στην βαθμολόγηση και ο Μερτζάνης λίγο πιο αυστηρός(αδίκως κατ'εμέ).
Άβαταρ μέλους
scriptame
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευτ, 24 Νοέμ 2014 9:34 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό psgi1214 » Σάβ, 02 Φεβ 2019 1:14 am

scriptame έγραψε:Αυτό ίσχυε και σε μας παλιότερα,ότι ο Γλαρός ήταν πολύ πιο λογικός και επιεικής στην βαθμολόγηση και ο Μερτζάνης λίγο πιο αυστηρός(αδίκως κατ'εμέ).

Μη μιλήσω για τη φήμη που έχει ο Μερτζάνης ότι η βαθμολογία που βάζει στην εκάστοτε εργασία επηρεάζεται ελαφρώς κι από ποιος την έκανε...
psgi1214
 
Δημοσιεύσεις: 281
Εγγραφή: Πέμ, 28 Αύγ 2014 4:00 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Καταγγελία για την εξέταση του θέματος στην Οδοποιία

Δημοσίευσηαπό fiddlerontheroof » Σάβ, 02 Φεβ 2019 1:42 am

Κι εμένα η αλήθεια είναι πως μου έκανε εντύπωση όταν πρωτοάκουσα το ότι υπήρξε τέτοια συμπεριφορά από τον συγκεκριμενο καθηγητή.Στην οδοποιία τύχαινε να είμαι στο τμήμα του και ήταν πάντα ευγενικός ωστόσο ήμουν κι εγώ συνεπής ως προς τις παραδόσεις επομένως δεν είχε ποτέ αφορμή να μην είναι.Όμως αυτό που σκέφτομαι είναι πως το ότι δεν συνέβη σε εμένα δεν σημαίνει ότι λεει ψέματα κάποιος που του συνέβη.Κι επειδή είδα και την κουβέντα που έγινε γι αυτό στην ομάδα του έτους και πως αρκετοί φοιτητές συμφώνησαν θέλω να πιστεύω πως δεν ξυπνησαν απλα μια μερα θελωντας να δυσφημίσουν εναν ανθρωπο και πως αυτα που λενε οντως ισχύουν.

Επίσης,(περα από το οτι μου φαινεται ακραιο το να αντιγραψεις στην οδοποιια που εχει ο καθενας διαφορετικα δεδομενα)θεωρω πως οι ερωτήσεις που γίνονται σε εξετάσεις θεματος πολλες φορες αφορουν βαθυτερες γνωσεις επι του αντικειμένου και δεν κρινουν απαραίτητα το αν έχεις κανει μονος σου το θέμα.Για παράδειγμα:θυμαμαι τις θεωρητικες ερωτήσεις που έκανε ο κ.Μερτζανης σε μια συμφοιτητρια μου στην οδοποιια και που δεν μπορουσε καμια μας να απαντησει παρα το ότι είχαμε και οι δύο ασχοληθεί μονες μας με το θεμα.Θυμάμαι επίσης στο ΣΜΣ να βγαινει ενας συμφοιτητης μου νευριασμενος επειδη η κ.Ψαράκη τον κατηγορουσε πως αντεγραψε τις ασκησεις και να μας φαινεται σε ολους τραγελαφικος ο ισχυρισμός γιατι ηταν από τους καλυτερους φοιτητες του ετους και ξεραμε όλοι πως δεν υπηρχε τετοιο ενδεχόμενο.Κι αλλα τετοια παραδειγματα υπάρχουν(αλλο ενα που μολις σκεφτηκα,στο θεμα στο μπετο) και θα μου εκανε εντυπωση αν καποιος φοιτητης δεν εχει καν ακουσει καποιο στην διαρκεια των σπουδών του.

Παντως το σιγουρο ειναι πως είναι αξιοσέβαστο το οτι τα παιδια του 3ου ετους-οπως και τότε με την Μatlab αν δεν κανω λαθος- κινητοποιήθηκαν και κατάφεραν να επανεξεταστουν οσοι-ες αδικήθηκαν.Δυστυχώς (και το βλεπω και στον εαυτο μου πλεον)γινομαστε αρκετες φορές απαθείς ως προς καποιες καταστασεις που μας αδικουν και ειναι ευχαριστο να βλεπεις πως δεν κραταμε ολοι την ιδια σταση.
make Orwell fiction again
Άβαταρ μέλους
fiddlerontheroof
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Τρί, 14 Οκτ 2014 12:34 am
Έτος εισαγωγής: 2014

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ειδήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες