Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Συντονιστής: University Editors

Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Παρ, 19 Σεπ 2008 4:31 pm

newPCLab.pdf
(312.19 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 250 φορές
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Παρ, 19 Σεπ 2008 5:07 pm

Άντε καιρός ήτανε, γιατί το PC Lab όπως είναι τώρα, με τους μισούς υπολογιστές χαλασμένους, είναι λίγο παρακμή.

Αυτό με τους thin clients δεν το χω ακούσει, εγώ ήξερα τον...παραδοσιακό τύπο δικτύου, αλλά μου φαίνεται αρκετά καλή ιδέα. Και μόνο που ακούω UNIX, παράλληλα λειτουργικά και τέτοιες καταστάσεις, δεν μπορώ παρά να κουνάω την ουρά μου. :mrgreen:
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό gandalf » Σάβ, 20 Σεπ 2008 10:47 am

Μιας και λέμε για υπολογιστές, αναφέρθηκε απο τη Μιμίκου οτι γίνεται μια προσπάθεια, συγκεντρώνοντας μαθήματα της σχολή στα οποία γίνεται εκτενώς χρήση Η/Υ και άρα αποκτούνται αντίστοιχες δεξιότητες ώστε να απαιτήσει η Σχολή οι απόφοιτοι της να αναγνωρίζεται πως έχουν γνώση χρήσης Η/Υ και να μην χρειάζεται να πάρουν πιστοποιήσεις τύπου ECDL, κάτι που θα είναι πολύ χρήσιμο κυρίως για τον ΑΣΕΠ (αν δεν κάνω καποιο λάθος), για την πρόσληψη στο δημόσιο δηλαδή, αλλα και γενικότερα...
"Στου Μακρυγιάννη πριν προλάβεις να μιλήσεις,
Εγγλέζου βόλι σε γονάτισε,
μας κοίταζες με βλέμμα μελαγχολικό,
να σκεφτόσουνα -θαρρείς- πόσο λίγο η μέρα κράτησε..."
Άβαταρ μέλους
gandalf
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Γοργοπόταμος
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Σάβ, 20 Σεπ 2008 12:02 pm

Χαζομάρες! Εδώ παίρνουμε πτυχίο Πολιτικού Μηχανικού :lol: ( εδώ γελάμε) σε ένα ECDL κολλήσαμε;

Όσο για την αναβάθμιση του υπολογιστικού κέντρου έχω να σχολιάσω μερικά πράγματα.
Πρώτον, μέσα στην επιστολή αναφέρεται:
Χαμηλό κόστος συντήρησης και λειτουργίας του Εργαστηρίου. Ο εξοπλισμός στις θέσεις εργασίας είναι απλούστερος και άρα υπάρχουν λιγότερα σημεία αστοχίας.

Είναι σαν να λες ότι έχω 3 αυτοκίνητα του 99 και θα τα πετάξω/χαρίσω/πουλήσω σε εξευτελιστική τιμή για να πάρω 3 καινούριας τεχνολογίας γιατί παρουσιάζουν λιγότερα προβλήματα. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Οι υπολογιστές δε θέλουν πέταμα. Μερικά format να κάνεις και έστρωσαν.

Δεύτερον, η επιστολή αναφέρει:
Η συνεχώς αυξανόμενη χρήση ασύρματων δικτύων (WiFi) αλλά και η διευρυμένη χρήση φορητών υπολογιστών ενισχύει αυτήν την τάση. Το ΕΜΠ ανταποκρινόμενο στις νέες δυνατότητες που προσφέρει η τεχνολογία έχει εγκαταστήσει σημεία πρόσβασης στο δίκτυο δεδομένων μέσω ασύρματης τεχνολογίας μεταξύ άλλων και στον περιβάλλοντα χώρο γύρω και εντός του Κτιρίου Πολιτικών Μηχανικών.

Κι έρχομαι εγώ να ρωτήσω, ποιου κτιρίου; Πείτε μου κι εμένα γιατί μόνο στο Αντοχής Υλικών υπάρχει πρόσβαση στο internet. Πριν από ένα χρόνο πρωτοκόλλησα μια πρόταση για εγκατάσταση περισσότερων σημείων ασύρματης πρόσβασης στο internet στα Νέα Κτίρια της Σχολής αφού η κατάσταση είναι απελπιστική. Μιλάμε φυσικά για κόστος 50 € ανά συσκευή. Αστείο το ποσό σε τέτοιο βαθμό που πρότεινα στο Κέντρο Δικτύων να προβώ στην αγορά με προσωπικά έξοδα και απλά να αναλάβουν αυτοί την εγκατάσταση. Δεν το δέχτηκαν. Μου είπαν ότι αφού το αγοράσω πρέπει να έρθω και σε συνεννόηση με καθηγητή της σχολής για να δεχθούν να κάνουν την εγκατάσταση. Παρόλα αυτά είδατε πουθενά αυτά τα σημεία ασύρματης πρόσβασης; Η πρόσβαση από το hotspot ntua, με τις απελπιστικές ταχύτητες αφού γίνεται και περιορισμός, επιτυγχάνεται αυστηρά και μόνο στα σκαλάκια (ανάμεσα του κτιρίου διοίκησης και της αίθουσας εκδηλώσεων). Τώρα θα μου πείτε τι γίνεται με το hotspot CIVIL1. Το CIVIL1 πιάνει αμυδρά στον πάνω όροφο του κυλικείου στα τραπεζάκια που είναι προς τα κτίρια της σχολής μας, πιάνει στο πίσω μέρος της αίθουσας 03 στο ισόγειο και σε ορισμένες ακόμη αίθουσες από την πλευρά του χώρου στάθμευσης και αυτό μόνο αν είσαι τυχερός και κοντά στα παράθυρα. Τέλος, το CIVIL1 δεν είναι επίσημο (εννοώ του ΕΜΠ) αφού η πρόσβαση σε αυτό είναι ελεύθερη για όποιον θέλει, χωρίς να απαιτείται ο αριθμός μητρώου και ο προσωπικός κωδικός του κάθε φοιτητή.

Τρίτον, στην επιστολή γίνεται αναφορά για αγορά Thin Clients. Η εμπειρία μου στους Η/Υ μου λέει ότι η υπολογιστική ισχύς ενός Thin Client είναι απαγορευτική για την αποτελεσματική λειτουργία προγραμμάτων όπως AutoCAD κλπ. πόσο μάλλον για virtualization (την ώρα που είναι ο υπολογιστής στα windows να φορτώσει εικονικά κι άλλα λειτουργικά).

Τέλος, έχω να σχολιάσω το κόστος των 30.000 € για την αγορά (ΟΧΙ εγκατάσταση)
κεντρικού εξυπηρετητή
30 σταθμών εργασίας thin clients
Λειτουργικού συστήματος UNIX
Λογισμικού Virtualization


Ας ξεκινήσουμε από το software.
Λειτουργικού συστήματος UNIX: ΔΩΡΕΑΝ το 99,9% των UNIXοηδών λειτουργικών συστημάτων.
Λογισμικού Virtualization: VirtualBox ΔΩΡΕΑΝ και πλέον αναπτύσσεται και χρησιμοποιείται από τον κολοσσό Sun (Solaris, Java, OpenOffice). Αν ρωτήσετε έναν ηλεκτρολόγο θα σας πει.

Τώρα 30 thin clients. μμμ. Για να δούμε, τι καλύτερο υπάρχει. Και βέβαια. Μπαίνω και κοιτάζω τυχαία ένα σύστημα της info Quest (η εταιρία επιλέχθηκε τυχαία)

Συγκεκριμένα το πακέτο Quest Xpand Designer Extreme που περιέχει:
  • Επεξεργαστής INTEL QUAD CORE Q9550
    (2,83GHz Clock Speed, 1333FSB,12MB CACHE)
  • Λειτουργικό Σύστημα Microsoft Vista Business Gr
  • Σκληρός Δίσκος WD 500GB SATA II
  • Μνήμη Kingston 2 Χ1GB HΥΡΕR-X 800Mhz
  • Κάρτα Γραφικών Quadro FX 570 256MB (Autodesk certified) Αν σας λέει τίποτα
  • DVD-RW SAMSUNG SATA Lightscribe 22x
  • Norton Antivirus (12 Mήνες)
  • Microsoft Comfort Curve Keyboard & Wheel Mouse Optical
  • 2 xρόνια πλήρη εγγύηση Pickup & Return (εργασία, μεταφορά, ανταλλακτικά).
  • Οθόνη 20'' Samsung Wide LCD
  • Δύο μήνες Microsoft Office Professional 2007
  • Ελληνοαγγλικό/Αγγλοελληνικό λεξικό της MLS

Ορίστε και οι προδιαγραφές όπως φαίνονται στο site της εν λόγω εταιρείας.
qxp_designer_extreme.pdf
(1.34 MiB) Έχει μεταφορτωθεί 195 φορές


Το παραπάνω μηχάνημα το οποίο είναι στα μέτρα της σχολής μας κοστολογείται σε ένα κατάστημα συμβεβλημένο με την εταιρία και όχι απευθείας από αυτή στα 1.023,40€. Ακόμη και λιανική να είναι η αγορά αυτών των συστημάτων το τελικό κόστος είναι (30 + 1) x 1,023.40 € = 31725.40 €.
Επαναλαμβάνω, μιλάμε για ένα μηχάνημα τελευταίας τεχνολογίας με κάρτα γραφικών σχεδιασμένη για CAD γραφικά, πιστοποιημένη από την Autodesk και όχι για ένα thin client που το κόστος τους φτάνει μετά βίας τα 800 € και οι επιδόσεις τους αυτές ενός φορητού υπολογιστή.

Ελπίζω να μην έγινα πολύ κακός απλά θεωρώ ότι αυτά τα 35.000 € θα πάνε πεταμένα στα σκουπίδια ενώ θα μπορούσαν να καλύψουν το κόστος αρκετών συγγραμμάτων από αυτά που καλούμαστε να "επιλέξουμε"!
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό Wh0cares » Σάβ, 20 Σεπ 2008 4:17 pm

intelx86 έγραψε:Οι υπολογιστές δε θέλουν πέταμα. Μερικά format να κάνεις και έστρωσαν.


+1 Μεγαλη αληθεια
Wh0cares
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί, 10 Ιουν 2008 9:24 pm
Τοποθεσία: Ζωγραφου
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό soso » Σάβ, 20 Σεπ 2008 4:38 pm

πολυ ψαγμενη αναλυση στα αυτια ενος ασχετου οπως εγω.μν κοιτας ομως μονο το θεμα του κοστους.ουτωσ η αλλως μια σχολη οπως η δικη μας με προυπολογισμο 500κ δν παει πουθενα...υποχρηματοδοτηση...
το καλο ειναι πως θα υπαρχει ενα μερος να κανουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ AUTOCAD!επιτελους!!!
γιατι κανεις ποτε δν το ανεφερε σε καποια κουβεντα η συνελευση?τα μικροκομματικα ποτε δν μας αφησαν μου φαινεται...
και θα προλαβω οσους πουν πως ειναι επιλογη 4ου εξαμηνου.σε ΑΥΤΟ το κακομοιρο pclab με 1 υπολογιστη ανα 20 ατομα δν παμε πουθεναααααα.
αν εχουμε ωσ δυναμικο σχολης 40 υπολογιστες πχ μπορουμε να θεσουμε τη σημασια του μαθηματος autcad σε νεα βαση.γιατι ολοι το υποβιβαζουν ως μαθημα οταν ξερουν πωσ θα γινει σε αιθουσα 10 υπολογιστων και 1 ωρα τη βδομαδα.
αντι λοιπον να κανουμε εισαγωγη στη fortran(rewind kai go to!%!%@!@#panagia kai xristeee) και οικολογια ας κανουμε και κανα autocad να μαθουμε και τπτ.λεω εγω τωρα με το φτωχο μου το μυαλο.
Δουλεψε για να ζεις , ζησε για να ταξιδευεις . Ποτε το αντιθετο .
soso
 
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευτ, 07 Ιούλ 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Βαζελόκηποι
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Σάβ, 20 Σεπ 2008 5:15 pm

Συγγνώμη που είμαι εκτός θέματος,αλλά αυτό το ζήτημα με τη fortran,το autocad κλπ είναι λίγο πονεμένο.Ως πολιτικός μηχανικός αυτό από Fortran αυτό που θα πρέπει να ξέρεις είναι να εκτελείς τα προγράμματα και όχι να τα δημιουργείς, επομένως αυτό που χρειάζεται είναι περισσότερη εξάσκηση στο pclab και διαφορετικός τρόπος εξέτασης.Αλλά, από αυτά οπου βλέπω εγώ είναι ότι δημιουργείται μια τάση να θελουν τουλάχιστον όσοι είναι απο θετική να καταργηθεί το μάθημα, κάτι που έγινε στη γεωπονική.Αυτό είναι λάθος,γιατί μπορεί να χρειστεί σε πολλούς αργότερα...
Το χειρότερο όμως είναι ότι η fortran καταλαμβάνει 4 ώρες από το πρόγραμμα του 1ου έτους οι οποίες από την στιγμή που δεν γίνονται εργαστήρια μένουν αχρησιμοποίητες(μας άφηναν νωρίτερα).Έλα όμως που οι ώρες για την μηχανική (από στατική μέχρι κύκλο του mohr) είναι κι αυτές 4!!! με αποτέλεσμα στο τμήμα του βαρδουλάκη να γίνεται μία άσκηση για κάθε κεφάλαιο κι αν, τη στιγμή που που προηγούμενες γενιές μηχανικών που βγήκαν από το ΕΜΠ παρέδιδαν τουλάχιστον 5 ασκήσεις την εβδομάδα!
Την στιγμή ,λοιπόν ,που πάνε να κουτσουρέψουν μηχανικές και στατικές ,επιτρεψέ μου εμένα και κάποιους άλλους να μην μας κόπτει τόσο πολύ για το autocad που είναι ένα απλό εργαλείο ,αλλά για τις μηχανικές και τις στατικές που είναι και η προαπαιτούμενη γνώση για να δημιουργηθούν και προγράμματα σαν το autocad και άλλα που χρησιμοποιούν οι μηχανικοί!
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 20 Σεπ 2008 5:19 pm

το καλο ειναι πως θα υπαρχει ενα μερος να κανουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ AUTOCAD!επιτελους!!!


Βασικά με τον αριθμό ατόμων ανά έτος που έχουμε στη σχολή, θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει υποχρεωτικό μάθημα AutoCAD. Θα μπορούσε κατ'αρχάς (έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, χωρίς καινούργιο PC Lab) να γίνει εκεί που γίνονται οι ασκήσεις της FORTRAN, δηλαδή στο PC Lab δίπλα στους Ηλεκτρολόγους, που έχει επαρκή αριθμό υπολογιστών. Ωστόσο χρειάζεται κατάτμηση σε πολλά τμήματα, διαφορετικές ώρες για κάθε τμήμα, διαφορετικούς καθηγητές. Θα είναι μια αρκετή πολύπλοκη διαδικασία ένα τέτοιο μάθημα.

Όχι βέβαια πως δεν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο. Απλά αναφέρω τα παραπάνω για να δούμε ότι θα πρέπει να γίνει σε οργανωμένη βάση. Βέβαια ήδη έχουν γίνει βήματα βελτίωσης. Για παράδειγμα, το βιβλίο του μαθήματος επιλογής AutoCAD είναι αρκετά καλό.
Ωστόσο, θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο και θα μας γλύτωνε από πολλά χρήματα (>500 ευρώ) να κάνουμε πακέτο CAD στη σχολή. Ίσως και να μας δινόταν η δυνατότητα κάποιας πιστοποίησης (Autodesk, CAD;), μετά από εξετάσεις (τώρα το παρατραβάω, αλλά αφού το θέσαμε επί τάπητος...)

Η ανάλυση του admin μας για το προτεινόμενο σύστημα πάντως ήταν κατατοπιστικότατη. Ίσως αν κρατούσαμε όλα τα stations που έχουμε (επισκευασμένα), και προσθέταμε μερικά ακόμα, να είχαμε μια φτηνή και σχετικά αξιόπιστη λύση, από το να βάλουμε χαμηλής απόδοσης Thin Clients...
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό gandalf » Σάβ, 20 Σεπ 2008 5:48 pm

το καλο ειναι πως θα υπαρχει ενα μερος να κανουμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ AUTOCAD!επιτελους!!!

Υπάρχει μάθημα επιλογής στο 4ο εξάμηνο, Σχεδίαση εργων πολ/μηχ σε Η/Υ που είναι στην ουσία εκμάθηση autocad. Αυτό για ένα Πολυτεχνείο αρκεί, δηλαδή ένα σεμιναριακού τύπου μάθημα, προς θεού δεν είναι δυνατόν να κάνουμε υποχρεωτικό μάθημα την εκμάθηση ενός προγράμματος όσο χρήσιμου και αν είναι, το οποίο μπορεί ο καθένας να το μάθει ακόμα και μόνος του...
(απλά σας λέω απο προσωπική πείρα, και χωρίς φυσικά καμιά πρόθεση επίδειξης, οτι απλά με ένα βιβλίο εκμάθησης απ'οπου έμαθα βασικές εντολές κτλ και με μικρή βοήθεια απο κάποιο μεγαλύτερο έκανα ολόκληρη εργασία Οικοδομικής και Αρχιτεκτονικής χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι βέβαια προσωπική επιλογή του καθενός ο τρόπος που θα επιλέξει να μάθει κάποιο χρήσιμο για το μηχανικό πρόγραμμα, απλά θέλω να πω πως δεν είναι και τόσο τρομερό το όλο θέμα)
"Στου Μακρυγιάννη πριν προλάβεις να μιλήσεις,
Εγγλέζου βόλι σε γονάτισε,
μας κοίταζες με βλέμμα μελαγχολικό,
να σκεφτόσουνα -θαρρείς- πόσο λίγο η μέρα κράτησε..."
Άβαταρ μέλους
gandalf
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Γοργοπόταμος
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Αναβάθμιση του Υπολογιστικού Κέντρου της Σχολής

Δημοσίευσηαπό soso » Σάβ, 20 Σεπ 2008 10:00 pm

ισως να ειναι λιγο πιο σημαντικο απο την οικολογια και την ενεργειακη τεχνολογια.
οσο για τη fortran, η λογικη του προγραμματισμου ειναι ιδιαιτερα σημαντικη αλλα στις παραδοσεις του μαθηματος καναμε αλγοριθμο την επιλυση τριωνυμου.το κουβεντιαζα με τον προγραμματιστη που μου εκανε μαθημα στο λυκειο και γελαγαμε.ο προγραμματισμος γενικα ειναι θεμελιωδης,οπωσ διδασκεται ειναι πασαλειμμα...αυτο ηθελα να πω προηγουμενως.
Δουλεψε για να ζεις , ζησε για να ταξιδευεις . Ποτε το αντιθετο .
soso
 
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευτ, 07 Ιούλ 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Βαζελόκηποι
Έτος εισαγωγής: 2006

Επόμενο

Επιστροφή στο Ειδήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες