Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Συντονιστής: University Editors

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό pantazisioannis84 » Δευτ, 18 Μάιος 2015 9:52 pm

Καλησπέρα! Λόγω του ότι είμαι από ΔΟΑΤΑΠ και δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθώ λόγω δουλειάς και τόπου διαμονής, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια όσον αφορά τις διατομές. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκονται οι διατομές Α1,Δ1,Α1',Α3,Δ3,Δ3' ή που πρέπει να τις πάρω πάνω στα σχέδια που μου έχει δώσει ο κ.Μερτζάνης. Προφανώς κάποια στοιχεία τα δίνει στο μάθημα που εγώ δεν έχω δει και ακούσει...
Αν θα ήταν δυνατό θα ήθελα τη χιλιομετρική θέση των διατομών για να μπορώ να συνεχίσω.
Ευχαριστώ πολύ! :thumbup:
pantazisioannis84
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ, 19 Μαρ 2015 10:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 18 Μάιος 2015 10:01 pm

pantazisioannis84 έγραψε:Καλησπέρα! Λόγω του ότι είμαι από ΔΟΑΤΑΠ και δεν έχω την δυνατότητα να παρακολουθώ λόγω δουλειάς και τόπου διαμονής, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια όσον αφορά τις διατομές. Δεν καταλαβαίνω που βρίσκονται οι διατομές Α1,Δ1,Α1',Α3,Δ3,Δ3' ή που πρέπει να τις πάρω πάνω στα σχέδια που μου έχει δώσει ο κ.Μερτζάνης. Προφανώς κάποια στοιχεία τα δίνει στο μάθημα που εγώ δεν έχω δει και ακούσει...
Αν θα ήταν δυνατό θα ήθελα τη χιλιομετρική θέση των διατομών για να μπορώ να συνεχίσω.
Ευχαριστώ πολύ! :thumbup:

Η χιλιομετρική θέση των χαρακτηριστικών σημείων αλλάζει στον καθένα μας,βάσει του δρόμου που έχει σχεδιάσει. Άρα δεν έχει νόημα να σου πούμε εμείς. :P
Στα σχέδια που σου έδωσε ο κ.Μερτζάνης δε φαίνονται τα σημεία ή δε δίνονται κάπως τα στοιχεία τους? Τα Δ είναι τα σημεία-κορυφή των στροφών ουσιαστικά, ενώ τα Α,Α' τα σημεία που τελειώνει και αρχίζει αντίστοιχα η ευθυγραμμία πριν και μετά τη στροφή.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα κάπως...
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό pantazisioannis84 » Δευτ, 18 Μάιος 2015 10:07 pm

Δηλαδή δεν είναι προκαθορισμένη η θέση της διατομής. Ο καθένας την βάζει όπου νομίζει στην αρχή και στο τέλος της ευθυγραμμίας?
pantazisioannis84
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ, 19 Μαρ 2015 10:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 18 Μάιος 2015 10:13 pm

Όχι δεν βάζουμε όπου θέλουμε τα σημεία. Οι χιλιομετρικές τους θέσεις,βγαίνουν μέσω διαφόρων τύπων, βάσει γωνιών/ακτινών κτλ, που μετρήθηκαν όταν κάναμε την οριζοντιογραφία.
Γι'αυτό λέω,ότι δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε σχετικά με το δικό σου δρόμο.
Αν ο κ.Μερτζάνης σου έχει δώσει μόνο την οριζοντιογραφία και τίποτα άλλο, όπως π.χ. έναν πίνακα με τα στοιχεία αυτών των χαρακτηριστικών σημείων, χιλιομετρικές θέσεις κτλ, νομίζω ότι εμείς δεν μπορούμε να βοηθήσουμε.Πρέπει να πας να του τα ζητήσεις ή έστω να σου στείλει ένα σχετικό excel με αυτά που χρειάζεσαι.
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό tsimento_lagneia » Δευτ, 18 Μάιος 2015 10:17 pm

λογικα θα εχεις παρει ενα ετοιμο θεμα που μοιαζει καπως ετσι http://prntscr.com/76pgk6
οι θεσεις των διατομων ειναι προκαθορισμενες πχ Α1 θα κανεις την διατομη του δρομου στο σημειο αυτο ,λογικα μαζι με την οριζοντιογραφια θα πρεπει να σου δωσανε και ενα φυλλο εξελ με ολες της απαραιτητες μετρησεις ! απο εκει θα παρεις υψομετρα κλισεις και οτι σου χρειαζεται για να σχεδιασεις την διατομη σου :)
ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ: Αισιόδοξος με εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
tsimento_lagneia
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί, 15 Ιαν 2013 9:32 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό pantazisioannis84 » Δευτ, 18 Μάιος 2015 11:01 pm

Ο κ.Μερτζάνης μου έχει δώσει μια οριζοντιογραφία με 10 διατομές σημειωμένες με αριθμό από το 1 έως το 10, μια τομή εκσκαφών απ'ότι καταλαβαίνω και μηκοτομή οριογραμμών.
pantazisioannis84
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ, 19 Μαρ 2015 10:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό tsimento_lagneia » Δευτ, 18 Μάιος 2015 11:08 pm

pantazisioannis84 έγραψε:Ο κ.Μερτζάνης μου έχει δώσει μια οριζοντιογραφία με 10 διατομές σημειωμένες με αριθμό από το 1 έως το 10, μια τομή εκσκαφών απ'ότι καταλαβαίνω και μηκοτομή οριογραμμών.


δεν σου εχει δωσει κατω απο την μηκοτομη τις επικλησεις ? θα πρεπει τα στοιχεια να τα παρεις λογικα απο τα σχεδια επειδη δεν σου τα εχει δωσει ολα μαζεμενα σε εξελ ... εγω σου προτείνω ελα αυριο εχουμε μαθημα και μετα ασκήσεις να ρωτησεις καλυτερα καποιον διδάσκοντα να σε βοηθήσει με το θεμα και επισης στο mycourses γραψου στην οδοποιία 1 πηγαινε εφαρμογες και δες τις ασκησεις με τις διατομες για να παρεις μια ιδεα :)
ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ: Αισιόδοξος με εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
tsimento_lagneia
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί, 15 Ιαν 2013 9:32 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό pantazisioannis84 » Δευτ, 18 Μάιος 2015 11:15 pm

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα πάρω τηλ αύριο τον κ.Μερτζάνη μήπως βγάλω άκρη γιατί βρίσκομαι στην Κέρκυρα και δεν μου είναι δυνατό να έρθω στο μάθημα.
pantazisioannis84
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ, 19 Μαρ 2015 10:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό jamaouaa » Δευτ, 25 Μάιος 2015 1:18 pm

καλημερα! Η διατομη μου Δ4 βρισκεται πανω στον αυχενα ,θα σχεδιασω το εδαφος με κλιση μηδεν?
jamaouaa
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευτ, 11 Μαρ 2013 9:43 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Οδοποιία ΙΙ (2014-15)

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Δευτ, 25 Μάιος 2015 7:30 pm

jamaouaa έγραψε:καλημερα! Η διατομη μου Δ4 βρισκεται πανω στον αυχενα ,θα σχεδιασω το εδαφος με κλιση μηδεν?

Κοίτα γενικά αυτό προβλημάτισε κι άλλους νομίζω. Κάποιοι το έκαναν έτσι όπως λες με κλίση μηδέν.
Προσωπικά, το χειρίστηκα όπως ακριβώς τα άλλα σημεία -φέρνοντας δηλαδή ενδιάμεσες ισουψείς- και δημιουργήθηκε ουσιαστικά έδαφος με -μικρή μεν- κλίση. Είχα ρωτήσει σχετικά τον κ.Γλαρό και μου είχε πει πως ότι κι αν επιλέξουμε να κάνουμε είναι οκ!
Δεν ξέρω αν στο τμήμα του κ.Μερτζάνη έχει ειπωθεί κάτι διαφορετικό.


Ερώτηση: Η άσκηση με το σχεδιασμό του ανισόπεδου κόμβου, αποτελεί μέρος του θέματος και πρέπει να παραδοθεί μαζί μ'αυτό??
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 6ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες