Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό epicas » Πέμ, 09 Ιουν 2016 4:22 pm

αυτο το πράγμα που ακομα και το τυπολογιο εχει λαθη .
Στον υπερχειλιστή το h στον τύπο για τον υπολογισμό της παροχής ειναι το ύψος πάνω απο τον υπερχειλιστή και οχι το υψος του .
Το κανουν μαλλον για παγίδα .
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό navar » Πέμ, 09 Ιουν 2016 4:27 pm

Σωστός
navar
 
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Παρ, 10 Απρ 2009 4:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό fiddlerontheroof » Σάβ, 11 Ιουν 2016 12:26 pm

Μάθημα Επίλυσης Αποριών:

Την Δευτέρα 13/6 θα γίνει μάθημα επίλυσης αποριών από τον Παπανικολάου στις 17.00 στο κτήριο Υδραυλικής.
make Orwell fiction again
Άβαταρ μέλους
fiddlerontheroof
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: Τρί, 14 Οκτ 2014 12:34 am
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό epicas » Σάβ, 11 Ιουν 2016 5:03 pm

παιδιά στην εξέταση ,δίνουμε με ανοιχτό βιβλιο ;
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό michos » Σάβ, 11 Ιουν 2016 6:10 pm

epicas έγραψε:παιδιά στην εξέταση ,δίνουμε με ανοιχτό βιβλιο ;

ανοιχτο βιβλιο και τυπολογιο που ειναι στο mycourses
michos
 
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ, 01 Ιουν 2011 1:05 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό μουχαλασετοspace » Σάβ, 11 Ιουν 2016 6:23 pm

Παιδια εχει δει κανεις 6η σειρα 1η ασκηση?
μουχαλασετοspace
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ, 25 Φεβ 2016 8:54 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό epicas » Σάβ, 11 Ιουν 2016 6:43 pm

michos έγραψε:
epicas έγραψε:παιδιά στην εξέταση ,δίνουμε με ανοιχτό βιβλιο ;

ανοιχτο βιβλιο και τυπολογιο που ειναι στο mycourses



ευχαριστώ πολύ !
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό epicas » Σάβ, 11 Ιουν 2016 7:50 pm

μουχαλασετοspace έγραψε:Επισης παρατηρω οτι αν αμελησουμε τις τριβες τα μισα δεδομενα του προβληματος (διαμετρος μεγαλου κυλινδρου,P1,P2,ρ) δεν χρησιμευουν πουθενα. Αν εχει καταλαβει καποιος καλυτερα την ασκηση ας απαντησει να μας ξεμπλεξει..


Δεν αμελείς τις απώλειες ενέργειας . Τις λαμβάνεις υπόψιν σου μεσα στην εξίσωση ενέργειας . (ΔΗ)

Ο κ. Κατσαρέλης δεν γνωρίζω τι κάνει , δεν διαβάζω απο τις σημειώσεις του αρα δεν μπορω να σου απαντήσω
Αν και φαντάζομαι πως εννοείς , οτι αμελεί στην εξίσωση ποσότητας κίνησης τις τριβές στα τοιχώματα . Που αυτό φαντάζομαι είναι κατι λογικό .
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό μουχαλασετοspace » Σάβ, 11 Ιουν 2016 10:09 pm

epicas έγραψε:
μουχαλασετοspace έγραψε:Επισης παρατηρω οτι αν αμελησουμε τις τριβες τα μισα δεδομενα του προβληματος (διαμετρος μεγαλου κυλινδρου,P1,P2,ρ) δεν χρησιμευουν πουθενα. Αν εχει καταλαβει καποιος καλυτερα την ασκηση ας απαντησει να μας ξεμπλεξει..


Δεν αμελείς τις απώλειες ενέργειας . Τις λαμβάνεις υπόψιν σου μεσα στην εξίσωση ενέργειας . (ΔΗ)

Ο κ. Κατσαρέλης δεν γνωρίζω τι κάνει , δεν διαβάζω απο τις σημειώσεις του αρα δεν μπορω να σου απαντήσω
Αν και φαντάζομαι πως εννοείς , οτι αμελεί στην εξίσωση ποσότητας κίνησης τις τριβές στα τοιχώματα . Που αυτό φαντάζομαι είναι κατι λογικό .


Δεν εννοουσα οτι αμελεις τις απωλειες ενεργειας αλλα τις τριβες. Εαν αμελησεις τις τριβες(που ειναι και λογικο διοτι δεν υπαρχει τροπος να υπολογιστουν) ολοκληρη η δυναμη Νz' που ασκειται στα στερεα ορια του ογκου ειναι ιση με Fd. Oμως αφου το σωμα ισορροπει η Ν'z ειναι ιση με το βαρος του κυλινδρου. Επομενως αρκει να βρεις το βαρος του κυλινδρου και απο την εξισωση της Fd να λυσεις ως προς τον συντελεστη. Επισης δινει οτι οι κατανομες των ταχυτητων ειναι ομοιομορφες και στις 2 διατομες αρα α1=α2=β1=β2=1 . Αρα η εξισωση ποσοτητας κινησης, τα ΔΗ και τα P1 και P2 δεν χρησιμευουν πουθενα. Αν καποιος βρισκει κατι λαθος ας με διορθωσει.
μουχαλασετοspace
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Πέμ, 25 Φεβ 2016 8:54 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Μηχανική των Ρευστών (2015-16)

Δημοσίευσηαπό epicas » Σάβ, 11 Ιουν 2016 10:33 pm

Προφανώς οταν λεει η κατανομή των ταχυτήτων είναι ομοιόμορφη μαλλον θα ήθελε να πει η κατανομή των πιέσεων , καθώς απο το σχήμα στην διατομή 2 καταλαβαίνεις πως δεν γινεται να ειναι ομοιομορφη η κατανομη της ταχυτητας , αρα και υπολογίζεις συντελεστες .
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης