Μηχανική του Συνεχούς Μέσου ή Πειραματική Αντοχή Υλικών

Συντονιστής: University Editors

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό johnaras » Κυρ, 14 Φεβ 2016 3:36 pm

Χαχα γιατί το λες ετσι;; είναι πιο δυσκολο; έχει πολλές απαιτησεις;ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι να διαλέξω..
johnaras
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευτ, 12 Μάιος 2014 7:54 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό wilshere » Κυρ, 14 Φεβ 2016 4:03 pm

λοιπον μια λιγο πιο σοβαρη απαντηση:
δεν επελεξα παυ επειδη δεν πηγαινα τον κυτοπουλο, επειδη ηεθλα να γλυτωσω τα υποχρεωτικα εργαστηρια και γτ το αντικειμενο του μαθηματος μοιαζει με τεχνικα υλικά που το 6αρι ηταν προσφατο ακομη...

ωστοσο εκει βαθμος μπαινει ευκολα, αν κανεις τις εργασιες κτλ και νομιζω στανταρ πραγματα ρωταει.


τωρα για συνεχες μεσο....λιγοι παρακολουθουν..πολύ κακή μεταδοτικότητα του διδάσκοντα αν και εχει την καλή διαθεση...ακαταλαβίστικη ύλη και μεχρι τώρα πουθενά εφαρμόσιμη (πες πάει στο διαολο, τα κυματακια της φυσικης καααπως τα θυμασαι κανοντας λιμενικα...το συνεχες μεσο ποτέ ομως), το μαθημα δεν εχει ασκησεις αρκετες για να κατανοησεις την υλη και στο τελος παλι καλά μας εκανε ενα μαθημα η κ.πατσαλιά και ειπε 2-3 σος και ελυσε 2-3 σος ασκησεις που ειχαμε ελλειψεις ολο το τμημα...

γενικοτερα θα σου σπασει τα νευρα το μαθημα και θα το βαρεθεις κα ια χρειαστο θα σου ειναι....
το μονο καλό ειναι πως γραφεις με ανοιχτό βιβλίο και πως τα θεματα, τουλ προπερσι, ηταν copy paste από αυτό αρα γραψαμε καλά...

ωστόσο ο τροπος διδασκαλιας αφηνει πολλά κενα που δε ξερω πώς τα μπαλώνεις αν θελησει να βαλει πιο δυσκολα ή συνδυαστικα θεματα.
wilshere Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: Σάβ, 18 Μάιος 2013 12:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό johnaras » Κυρ, 14 Φεβ 2016 4:19 pm

Μάλιστα.. μάλλον θα κατευθυνθω προς παυ. Ευχαριστώ πολύ !!
johnaras
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευτ, 12 Μάιος 2014 7:54 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Κυρ, 14 Φεβ 2016 6:22 pm

Το μαθημα ειναι πολυ θεωρητικο , αλλα για μενα εξαιρετικα ενδιαφερον . Αν την εχεις δει λιγο επιστημωνας και εχεις καει αρκετα απο την σχολη θα σου συνιστουσα να το επιλεξεις . Παντως δεν ειναι ευκολακι αν και ο Γεωργιαδης εξηγει καλα τα πραματα (προσωπικη αποψη) και μπορει να υπαρξει και guest appearance απο το Τσοπελα ( :D ) . Γενικα αν δεν σου αρεσει απλα να παιρνεις τυπους και εχεις μια ταση προς εμβαθυνση να το παρεις .

Για την εξεταση τωρα . Εξεταζεται με βιβλιο και σημειωσεις ανοιχτα και αν εχεις παρακολουθησει μεαα στο εξαμηνο (αν δεν εχεις σκοπο να παρακολουθησεις νμζω δεν αξιζει να το επιλεξεις) δεν θα εχεις προβλημα να περασεις και αναλογα με τα θεματα μπορει να παρεις και εναν ευκολο καλο βαθμο .

Παντως αν ειναι να τα βαλλω σε συγκριση με το ΠΑΥ :

Καθηγητης : Στο ΠΑΥ ειναι ο κυτοπουλος . Νμζω αυτο αρκει . Και αν δεν κανω λαθος σας εχει κανει μηχανικη 1 ο Γεωργιαδης οποτε θα εχεις μια εικονα .
Χρησιμοτητα : Αν γινοταν σωστα η ΠΑΥ θα σου ελεγα προφανως οτι ειναι πιο χρησιμη , αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν . Για αυτο θα ελεγα συνεχες , που μπορει να μην εχει αμεση χρησιμοτητα , αλλα θα σε κανει να καταλαβεις πολλα πραματα απο αυτα που κανεις σε αλλα μαθηματα καλυτερα και μπορει να σουφανει χρησιμο αν κανεις μεταπτυχιακο (υπαρχει σαν μαθημα σε μεταπτυχιακο επιπεδο) ή διδακτορικο .
Εξεταση: Δεν ξερω για αλλες χρονιες αλλα περυσι ο κυτοπουλος εβαλε διαφορετικα απο αυτα που ειπε, βαθμολογουσε οπως ηθελε κτλ κτλ . Για το συνεχες ισχυει οτι εγραψα πανω .

Προσωπικα η επιλογη θα ηταν και παλι συνεχες , but the choice is yours .
Ελπιζω να βοηθησα :D
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό Nestoras » Κυρ, 14 Φεβ 2016 7:31 pm

Προσωπικά με συνεχές κατάλαβα μερικές διαφορικές καλλίτερα....
Άβαταρ μέλους
Nestoras
 
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ, 12 Ιαν 2014 7:31 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό johnaras » Κυρ, 14 Φεβ 2016 8:56 pm

TheMaster βοήθησες πολυ! Ευχαριστώ :D
johnaras
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευτ, 12 Μάιος 2014 7:54 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Κυρ, 14 Φεβ 2016 10:49 pm

Johnara, θα την πω και εγω την αποψη μου, δεν αντεχω!

Η ΜΣΜ ειναι ωραιο μαθημα, αρκει βεβαια να εχεις ενα μαθηματικο υποβαθρο απο τα 3 πρωτα εξαμηνα, διαφορικες κυριως. Εγω που την παρακολουθησα εχοντας περασει (και παρακολουθησει) μονο αλγεβρα (!), προφανως δεν καταλαβαινα τιποτα απολυτως.. αν και περασα, νυχτα προφανως. :lol: Ειναι φουλ μαθηματικοποιημενο σαν μαθημα, θυμιζει φυσικη στο οτι πιο πολυ μαθηματικα κανεις παρα μηχανικη.. Βεβαια, ειναι πολυυυυυ χρησιμο μαθημα αν ενδιαφερεσαι για σκληρη επιστημη, ειναι ουσιαστικα η βαση της ρευστομηχανικης, απο εκει βγαινουν και οι τυποι της εδαφομηχανικης που θα δεις στο μελλον...

Το ΠΑΥ δεν το γνωριζω, απλα εχω ακουσει για τα εργαστηρια οτι ειναι ωραια.. Γενικα στη σχολη, σε προπτυχιακο επιπεδο, δεν θα ερθεις σε εντονη επαφη με εργαστηρια, πειραματα, κτλ, οποτε ειναι ευκαιρια να δεις κατι ιδιαιτερο! Τωρα για τον Κυτοπουλο, εχω ακουσει τα χειροτερα οποτε δεμ εχω αποψη.. Καθηγητες παντως μου ειχαν προτεινει ΠΑΥ για την εμπειρια των εργαστηριων, εμενα ομως δεν με βολευε το προγραμμα οποτε..πηρα συνεχες και δεν καταλαβα τιποτα!

Συνοψιζοντας, εγω προτεινω ενα σκεπτικο:

Αν την εχεις δει επιστημονας και ενδιαφερεσαι, σου αρεσουν τα μαθηματικα και οι προχωρημενου τυπου μηχανικες, παρε ΜΣΜ. Αν παλι τα μαθηματικα δεν ειναι το φορτε σου ή εισαι πιο πρακτικος τυπος, του στυλ πιεσε αυτο, δες ποτε εσπασε, βγαλε συμπερασματα παρε ΠΑΥ, υπενθυμιζω βεβαια πως δεν εχω αποψη για το μαθημα..
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό ch_m » Δευτ, 15 Φεβ 2016 12:25 am

Προσωπική εμπειρία από ΠΑΥ:
Πολύ εύκολο μάθημα με σχετικά μικρή υλη. Οι εργαστηριακές ασκήσεις ειναι υποχρεωτικές και πολύ απλές.
Βασικό αρνητικό ότι το κάνει ο Κυτοπουλος που σημαίνει διόρθωση ανεμιστηρας!!
ch_m
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Πέμ, 12 Φεβ 2015 6:30 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό johnaras » Δευτ, 15 Φεβ 2016 10:45 am

Ευχαριστώ παιδιά! Λογικά θα πάρω παυ
johnaras
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευτ, 12 Μάιος 2014 7:54 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου (2014-2015)

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ, 15 Φεβ 2016 1:05 pm

Wait. Αξίζει ν αναφέρω ότι εγώ είχα επιλέξει ΠΑΥ παλιά και είχα κάνει κ εργαστήρια τα οποία τότε ήταν απαιτητικά από την άποψη ότι έπρεπε να συναντιέσαι με την ομάδα σου και να γράφεις μια εργαστηριακή αναφορά σχετικά με το κάθε πείραμα. Τελικά δεν το είχα δώσει... Οπότε από εξέταση δεν ξέρω τι παίζει. Όμως μετά από καιρό που ξανά ασχολήθηκα μ αυτά τα μαθήματα αποφάσισα να το αλλάξω σε συνεχούς για να γλιτώσω απ το αν χρειάζονται η δεν χρειάζονται τα εργαστήρια και απλά να διαβάσω κάποια πράγματα κ να περάσω. Έτσι στην προηγούμενη εξεταστική χωρίς να έχω ξανα ασχοληθεί καθόλου με τη συνεχούς και με μηδέν παρακολούθηση διάβασα τρείς (3, III) μέρες από τις σημειώσεις π είχε ανεβασμένες στο mycourses τις οποίες τις έχεις και εντυπωμένες στην εξέταση και πήρα 9!
Γιαυτο ηθελα να σου προτείνω πριν διαλέξεις μάθημα να ρίξεις μια ματιά στις σημειώσεις της συνεχούς στο mycourses. Είναι επαρκέστατες. Τανυστές (έννοιες και συμβολισμοί), υλική και χωρική περιγραφή, υλική παραγωγός, θεώρημα Reynolds (εξίσωση συνέχειας, ορμής, ενέργειας). Τα διαβάζεις απ το σπίτι σου και πας και για βαθμό.
meletis
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Παρ, 26 Φεβ 2010 6:45 pm
Έτος εισαγωγής: 2009

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron