Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Συντονιστής: University Editors

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Τετ, 20 Φεβ 2013 10:59 pm

leo8 έγραψε:με τις μερικες και μιγαδικες διαφορικες το παιζει??ο ευδοξος δινει ενα βιβλιο..


Κι εμείς πέρσυ ένα είχαμε πάρει από τον Εύδοξο και τελικά μας έδωσε και το δεύτερο η σχολή λίγο πριν την εξεταστική...
Δεν ξέρω αν θα γίνει έτσι και φέτος όμως...
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό ripapa45 » Σάβ, 29 Ιουν 2013 2:22 am

Παιδιά σίγουρα δεν έχουμε ύλη από το ξενόγλωσσο στις δομικες μηχανες;
ripapa45
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ, 29 Ιουν 2013 2:14 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Jiggly » Πέμ, 10 Απρ 2014 11:15 pm

Για στατική 1 ,από τις παρακάτω επιλογές του Ευδόξου,τι προτείνετε?

1) "Στατική των Γραμμικών Φορέων"Σύγγραμμα, Βαλιάσης Θωμάς Ν., 2013, Ζήτη, ISBN: 978-960-456-347-0

2) "Στατική των κατασκευών τόμος Ι "Σύγγραμμα, Τόμος: Ι, Ιωάννης Αβραμίδης, 2009, Εκδόσεις "σοφία", ISBN: 978-960-6706-29-5

3)"ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΣΤΑΤΙΚΗ"Σύγγραμμα, WALTER WAGNER, GERHARD ERLHOF, 2012, ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΘΜΟΣ ΕΠΕ, ISBN: 978-960-461-461-5


Επίσης,υπάρχει και πάλι το θέμα που είχε προκύψει πέρσι με τις μερικές διαφορικές και τις μιγαδικές, ξέρει κανείς αν η σχολή πρόκειται να πάρει κάποια πρωτοβουλία μόνη της για την εξασφάλιση του 2ου βιβλίου εφόσον το θέμα είναι γνωστό ή πολλά θέλω..???
...άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα,να σου χαλάνε τ'όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις...
Άβαταρ μέλους
Jiggly
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Παρ, 26 Οκτ 2012 8:26 am
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό andskia » Πέμ, 10 Απρ 2014 11:53 pm

Προσωπικά έχω πάρει το 1 και 3 (Στατική 2 θα δωθούν τα ίδια βιβλία).
Έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, μιας και δε τα ανοιξα ποτέ μου. Πέρα από την πλάκα, αυτά τα δύο πιστεύω είναι οι καλύτερες επιλογές.
Μερικές Διαφορικές επίσης δε θα χρειαστεί να ανοίξεις ποτέ βιβλίο, αφού τα θέματα είναι ίδιας λογικής με τη διδασκαλία, οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς για την πιθανότητα να μην καλυφθεί η ύλη.
(Καλύτερα να αγωνιστούμε για άλλα πράγματα, πέρα από την απόκτηση του βιβλίου)
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Παρ, 11 Απρ 2014 12:45 am

andskia έγραψε:Μερικές Διαφορικές επίσης δε θα χρειαστεί να ανοίξεις ποτέ βιβλίο, αφού τα θέματα είναι ίδιας λογικής με τη διδασκαλία, οπότε δε χρειάζεται να ανησυχείς για την πιθανότητα να μην καλυφθεί η ύλη.
(Καλύτερα να αγωνιστούμε για άλλα πράγματα, πέρα από την απόκτηση του βιβλίου)

Ναι, σωστά, γιατί το σύγγραμμα είναι μόνο για την εξέταση. Μετά το καις ή, αν είσαι οικολόγος, όπως εγώ, το πηγαίνεις για ανακύκλωση.

Πιο εργαλειακή αντιμετώπιση της γνώσης και του πανεπιστημίου, ειλικρινά, δεν έχω ακούσει. Εντελώς φάουλ. Περιμένω, λοιπόν, να παραδώσεις στη βιβλιοθήκη της σχολής σου ΟΛΑ τα συγγράμματα που έχεις στη βιβλιοθήκη σου (μαζί με το Νόιφερτ), εφόσον έχεις περάσει τα αντίστοιχα μαθήματα.
Το ότι έχεις επίσης ιεραρχήσει τους αγώνες που πρέπει να δώσουμε και τα δικαιώματα από τα οποία πρέπει ή όχι να παραιτηθούμε με ξεπερνά.

@jiggly: Πέρσι που προέκυψε πάλι το πρόβλημα το βιβλίο δόθηκε. Κάναμε και συνέλευση έτους και όταν πήγαμε στον Γκόλια μας είπε ότι, δήθεν (?), είχε κινήσει ήδη τις απαραίτητες διαδικασίες για να πάρουμε το βιβλίο. Τελικά μας παραδόθηκε, αν θυμάμαι καλά, πολύ μετά την εξέταση (καλοκαίρι) οπότε οι περισσότεροι δεν μπορέσαμε να το πάρουμε. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να πάτε από νωρίς στον Γκόλια να σας ενημερώσει και να του ζητήσετε να κινήσει από νωρίς τις διαδικασίες για να πάρετε εμπρόθεσμα το βιβλίο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό andskia » Παρ, 11 Απρ 2014 1:12 am

Ακριβώς επειδή περίμενα την άστοχη απάντησή σου, ήμουν έτοιμος να κάνω edit στο post. Αλλά λέω "Ασε, αν είναι να σκεφτόμαστε όπως ο oxydo δυστυχήσαμε"
Και φαουλ είσαι εσύ, επειδή γνωρίζονταν την άποψη μου προσωπικά βρήκες αφορμή να συνδικαλίσεις. Και επειδή δυστυχώς μπήκα στον κόπο, ας ολοκληρώσω:
  • Η γνώση σαφώς και δεν αποκτάται με ένα δεκαράκι διαβάζοντας τα ΣΟΣ από τις σημειώσεις δυο μέρες πριν και τέρμα.
  • Απλως, επειδή πλειοψηφικά κοιτώντας οι περισσότεροι επιθυμούν να ξεμπερδεύουν με τα μαθηματικά της σχολής, τότε ναι το δεύτερο βιβλίο δε χρειαζεται.
  • Ας αφήσουμε, λοιπόν, τη κουλτουριά μας στο σημείο αυτό και ας την αναζητήσουμε αλλού, σε πιο ουσιαστικά θέματα (ένα από τα οποία ήταν ο Neufert όπως πολύ ωραία, αν και άστοχα, αναφέρεις)

Μην συνεχίσουμε το offtopic
Άβαταρ μέλους
andskia
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1132
Εγγραφή: Κυρ, 23 Οκτ 2011 9:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Παρ, 11 Απρ 2014 3:03 am

Off topic:
Περίμενες ένα άστοχο ποστ και ήσουν έτοιμος να κάνεις έντιτ; Κάτι τέτοιο, δεν καθιστά αυτόματα το σχόλιό μου εύστοχο;

Για να λυθεί η παρεξήγηση: 10:00 πύλη ζωγράφου με την παρέα σου. 5 εμείς 5 εσείς, όχι κουτουλιές. Μπι δέαρ :ninja:


Να μη συνεχιστεί το offtopic.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό tsik » Παρ, 11 Απρ 2014 3:27 am

ενώ το να μαζέυουμε και να πληρώνουμε βιβλία που απλά χώρο πιάνουν και δεν τα ανοίγουμε ποτέ έχει πολύ νόημα.. :problem:
tsik
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ, 31 Ιαν 2014 7:49 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό edchar » Πέμ, 19 Μαρ 2015 2:53 pm

Πια Μερικες Διαφορικες και Μιγαδικες δίνεται το "Θεματα Εφαρμοσμενων Μαθηματικων" του Κραββαριτη που καλυπτει ολη την υλη.. Τωρα το εδω παρει, δεν το εχω διαβασει για να πω αν τα λεει ωραια αλλα στα περιεχομενα δειχνει να καλύπτει και τα δυο κομμάτια...
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Συγγραμμάτα 4ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Σάβ, 28 Μαρ 2015 11:51 pm

Εχει παρει κανενας το "Στατική των κατασκευών τόμος Ι " του Αβραμιδη και μπορει να εκφερει αποψη ? Επισης στον Ευδοξο αναφερει "Διανέμεται επιπλέον σύγγραμμα με τίτλο "Στατική Ραβδωτών Φορέων" του Α.Αρμενάκα" ... Το μοιραζουν ή τί ακριβως ?
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες