Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:15 pm

Ποστάρω και ό,τι θυμάμαι από θεωρία για να μείνει και για τους επόμενους μιας και δεν ανεβάζεται. Όποιος ξέρει ας συμπληρώσει και αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να τα μαζέψει σε ένα ποστ για να μείνουν.

1. Να βρεθεί ο συντελεστής Cd, σε αυτοκίνητο που κινείται
Δίνονταν: επιφάνεια Ε, ταχύτητα, ισχύς μηχανής
2. Δεξαμενή με δύο οπές. Στη μία είχαμε ελεγχόμενη εκροή (δινόταν η παροχή) και στην άλλη κανονική εκροή. Επίσης υπήρχε εισροή στην ελεύθερη επιφάνεια. Ζητούσε να προσδιορίσουμε τι κάνει η στάθμη.
3. Δοχείο με νερό πάνω σε ζυγαριά και στο νερό επέπλεε φελός με δεδομένη πυκνότητα και όγκο. Η ένδειξη της ζυγαριάς είναι W (βάρος). Στη συνέχεια με ένα μολύβι ασκούμε δύναμη στο φελό μέχρι να βυθιστεί και ζητούσε τη νέα ένδειξη της ζυγαριάς. (ρ, g τα γνωστά)
3. Ερώτηση με ΠΓ, ΕΓ: Να προσδιορίσεις σε δεδομένα διαγράμματα αν ο αγωγός στενεύει-διευρύνεται, και αν υπάρχει αντλία -στρόβιλος
4.Φλέβα χτυπάει σε πλάκα: Να βρεις τη δύναμη που ασκείται στην πλάκα
5. Πρόβλημα με στρωτή ροή, απλή εφαρμογή τύπων (αν τους θυμάσαι :crazy: )

Και άλλο ένα που μου διαφεύγει :oops:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό george mamal » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:21 pm

+1
george mamal
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τρί, 28 Ιουν 2011 10:10 am
Έτος εισαγωγής: 2003

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό zetavar » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:21 pm

Αρχικά DimaCivil νομίζω ότι έχει λάθος (το ίδιο με εμένα, αλλά λαθος!). Νομίζω ότι το σωστό είναι του george16! Όσον αφορά τα θέματα, θα έλεγα ότι μετά από 160 ώρες διάβασμα (20μέρες*8ώρες) το να είμαι οριακά στο 5... μάλλον δύσκολα θα τα χαρακτήριζα... :thumbdown:

Υ.Γ.: OxYdO όλα τα έγραψες απλά έβαλες 2 φορές το νούμερο 3 :)
Τελευταία επεξεργασία από zetavar και Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
"Κι αν βρίσκομαι μες σε συμφορές, ωστόσο η παιδεία μου με έκανε ελεύθερο"
zetavar
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ, 06 Σεπ 2009 1:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό amazing_happens » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:23 pm

Προσωπικα βρηκα, τα θεματα δυσνοητα... και δυσκολα. Δεν υπηρχε τιποτα που να το εγραφες ανετα. Ο χρονος ηταν, ως γνωστον, για γελια.
Νομιζω οτι ο ΘΕΟΥΛΗΣ στο παρακατω βιντεο (της 3ης δεσμης του μακρινου 1997) τα λεει ολα. Για την ιστορια το βιντεο ειναι απο τις μεγαλυτερες επιτυχιες του youtube.

http://www.youtube.com/watch?v=11YgMR_VtWI

"Μπηκαν ολα τα αντι-SOS..." χαχαχαχαχαχα!

Υ.Γ-1 Φημες λενε οτι το θεμα της υδροστατικης θα συζητηθει.

Να στε καλα,
amazing_happens
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: Τρί, 10 Φεβ 2009 3:07 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό epicas » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:25 pm

Ρε παιδια υπαρχει κανεις που να εβγαλε αποτελεσμα στην πρωτη ασκηση οτι Η^3 = με κατι σταθερο ? Προσωπικα πηρα 3 οριζοντιες και μια προς τα κατω .. :P η οποια προς τα κατω φ=γ*L*πD^2/4
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό epicas » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:34 pm

αν και τωρα που το σκεφτομαι σωστο ειναι του george16
“Δε με ενδιαφέρει τι δουλειά κάνεις. Θέλω να μάθω τι λαχταράς- και αν τολμάς να ονειρευτείς ότι συναντάς αυτό που επιθυμεί η καρδιά σου. Δε με ενδιαφέρει πόσων χρονών είσαι. Θέλω να μάθω αν θα κινδυνεύσεις να φανείς σαν χαζός- για την αγάπη- για τα όνειρά σου- για την περιπέτεια που είναι η ζωή.”
Oriah Mountain Dreamer
Άβαταρ μέλους
epicas Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: Τρί, 20 Σεπ 2011 2:04 am
Τοποθεσία: Sekempanti-Beyonseti-Stolmitiv
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό skype » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:38 pm

πραγματικα θα ηθελα να δω τα θεματα της μηχανικης των ρευστων απο πανεπιστημια στο εξωτερικο και να τα συγκρινουμε με τα δικα μας...
skype
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ, 09 Ιούλ 2010 6:25 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό OxYdO » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:39 pm

epicas έγραψε:αν και τωρα που το σκεφτομαι σωστο ειναι του george16


Off topic:
και ο όχυντο έτσι το έχει :twisted:


skype έγραψε:πραγματικα θα ηθελα να δω τα θεμεατα της μηχανικης των ρευστων απο πανεπιστημια στο εξωτερικο και να τα συγκρινουμε με τα δικα μας...

Η συζήτηση προβλέπεται να εκτροχιαστεί :P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
OxYdO Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: Παρ, 07 Οκτ 2011 12:18 am
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό smari » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:41 pm

OxYdO έγραψε:Ποστάρω και ό,τι θυμάμαι από θεωρία για να μείνει και για τους επόμενους μιας και δεν ανεβάζεται. Όποιος ξέρει ας συμπληρώσει και αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να τα μαζέψει σε ένα ποστ για να μείνουν.

1. Να βρεθεί ο συντελεστής Cd, σε αυτοκίνητο που κινείται
Δίνονταν: επιφάνεια Ε, ταχύτητα, ισχύς μηχανής
2. Δεξαμενή με δύο οπές. Στη μία είχαμε ελεγχόμενη εκροή (δινόταν η παροχή) και στην άλλη κανονική εκροή. Επίσης υπήρχε εισροή στην ελεύθερη επιφάνεια. Ζητούσε να προσδιορίσουμε τι κάνει η στάθμη.
3. Δοχείο με νερό πάνω σε ζυγαριά και στο νερό επέπλεε φελός με δεδομένη πυκνότητα και όγκο. Η ένδειξη της ζυγαριάς είναι W (βάρος). Στη συνέχεια με ένα μολύβι ασκούμε δύναμη στο φελό μέχρι να βυθιστεί και ζητούσε τη νέα ένδειξη της ζυγαριάς. (ρ, g τα γνωστά)
3. Ερώτηση με ΠΓ, ΕΓ: Να προσδιορίσεις σε δεδομένα διαγράμματα αν ο αγωγός στενεύει-διευρύνεται, και αν υπάρχει αντλία -στρόβιλος
4.Φλέβα χτυπάει σε πλάκα: Να βρεις τη δύναμη που ασκείται στην πλάκα
5. Πρόβλημα με στρωτή ροή, απλή εφαρμογή τύπων (αν τους θυμάσαι :crazy: )

Και άλλο ένα που μου διαφεύγει :oops:


σε πέθαναν τα ρευστά!! ούτε μέχρι το 6 δε μπορείς να μετρήσεις. συμπληρώνω ότι στο 1. δινόταν και πυκνότητα αέρα.
Όλοι οι μηχανισμοί έχουν τριβές. Το θέμα είναι να μην αποκτούν οι τριβές, μηχανισμό.
Άβαταρ μέλους
smari Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιαν 2012 2:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Μηχανική των Ρευστών (2012-13)

Δημοσίευσηαπό zetavar » Δευτ, 10 Ιουν 2013 6:44 pm

Από απορία σε αυτό με την πλάκα έβγαλε κανείς 12,57? Και στο συνελεστή σχήματος 0,37?
"Κι αν βρίσκομαι μες σε συμφορές, ωστόσο η παιδεία μου με έκανε ελεύθερο"
zetavar
 
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ, 06 Σεπ 2009 1:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron