Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Συντονιστής: University Editors

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό sonam » Τρί, 07 Ιουν 2016 8:12 pm

Από το τελευταίο μάθημα.
σοσ είπε πως είναι οι αντλίες για ερώτηση και φορτωτής αυτοκίνητο για άσκηση.
Από τις γέφυρες να ξέρουμε την διαφοροποιήση μεθόδων, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και να γνωρίζουμε πότε απορρίπτεται μια μέθοδος.(για εμένα σοσ)
Και γενικά έλυνε τις απορίες σχετικά με τις ασκήσεις και την πρόοδο.
Άβαταρ μέλους
sonam
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ, 12 Ιουν 2015 7:22 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό nikostt » Τετ, 08 Ιουν 2016 1:22 am

ωραιος ;)
Άβαταρ μέλους
nikostt
 
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Κυρ, 26 Ιαν 2014 12:25 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό alexgeo » Τετ, 08 Ιουν 2016 2:12 am

μπορει καποιος να μ εξηγησει πως λυνεται η ερωτηση με την αντλια απο 03ΜΑΘΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑ ενδεικτικες ερωτησεις? ευχαριστω
alexgeo
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ, 07 Νοέμ 2013 5:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό foititis1000 » Τετ, 08 Ιουν 2016 9:24 pm

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα σήμερα; Είμαι μεγαλύτερο έτος και το έδινα πρώτη φορά το μάθημα.
foititis1000
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τρί, 28 Μάιος 2013 8:48 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό icepink » Πέμ, 09 Ιουν 2016 10:03 am

Περιγραφή θεμάτων κανεις? :D #notdesperate
If you can't play the game, play the gamer
Άβαταρ μέλους
icepink
 
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Σάβ, 25 Οκτ 2014 6:40 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό panwkatw » Πέμ, 09 Ιουν 2016 1:02 pm

2 μοναδες θεωρια απο 4 ερωτησεις μια εισαγωγης μια αντλιας μια επιλογη μεθοδου για γεφυρες την αλλη δεν θυμαμαι...1,5μοναδα υπολογισμος κοστους εκμεταλλευσης μηχανηματος 5 μοναδες αρχικα προμετρηση εκσκαφης ξυλοτυπου κ σκυροδεματος θεμελιου και μετα λειτουργικη αναλυση ενος εκσκαφεα με φορτηγα και 1,5 μοναδα ασκηση παραγωγη σκυροδεματος απλη...ευκολο το περασμα θεωρω
panwkatw
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ, 03 Ιαν 2013 1:36 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό nopg » Πέμ, 09 Ιουν 2016 1:16 pm

επισης στη θεωρια ορισμος εποπτευουσας και επιβλεπουσας αρχης. Και εγω νομιζω οτι ηταν σχετικα ευκολο
nopg
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί, 19 Νοέμ 2013 2:42 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό siamos » Πέμ, 09 Ιουν 2016 2:05 pm

Θεωρία στα θέματα που είχα εγώ (νομίζω είχε ομάδες) ζητούσε να δόσεις και ορισμό "Κύριου του Έργου" και "Φορέα Κατασκευής του έργου" , γενικά νμζ πως οι ορισμοί είναι από το 1ο μάθημα που δεν έχει αντίστοιχο κεφάλαιο το βιβλίο. Επίσης το 4ο ερώτημα της θεωρίας σου ζητούσε να πεις την διαφορά που έχει στους περιορισμούς ένα κοινό φορτηγό μεταφοράς υλικού , με την βαρέλα που μεταφέρει σκυρόδεμα (Εγώ απάντησα πως η βαρέλα δεν έχει τον περιορισμό του ωφέλιμου φορτίου γιατί μεταφέρει μόνο σκυρόδεμα που για δεδομένο όγκο έχει και δεδομένο βάρος).

Τα υπόλοιπα έιναι όπως τα είπαν τα παιδιά. Γενικά απέφυγαν αρκετά πολύπλοκους υπολογισμούς και σε 1-2 ερωτήματα έπρεπε απλά να έχεις καταλάβει τι υπολογισμούς κάνεις και να μην χρησιμοποιείς απλά τους τύπους γιατί ήθελε κατανόηση του τι γίνεται.

Όσοι είναι μεγαλύτερο έτος μπορούν να το διαβάσουν γρήγορα το μάθημα και να το περάσουν Σεπτεμβρη εύκολα και ίσως με βαθμό.
siamos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ, 31 Ιαν 2013 11:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό gousia » Πέμ, 09 Ιουν 2016 2:41 pm

siamos έγραψε:Θεωρία στα θέματα που είχα εγώ (νομίζω είχε ομάδες) ζητούσε να δόσεις και ορισμό "Κύριου του Έργου" και "Φορέα Κατασκευής του έργου" , γενικά νμζ πως οι ορισμοί είναι από το 1ο μάθημα που δεν έχει αντίστοιχο κεφάλαιο το βιβλίο. Επίσης το 4ο ερώτημα της θεωρίας σου ζητούσε να πεις την διαφορά που έχει στους περιορισμούς ένα κοινό φορτηγό μεταφοράς υλικού , με την βαρέλα που μεταφέρει σκυρόδεμα (Εγώ απάντησα πως η βαρέλα δεν έχει τον περιορισμό του ωφέλιμου φορτίου γιατί μεταφέρει μόνο σκυρόδεμα που για δεδομένο όγκο έχει και δεδομένο βάρος).

Τα υπόλοιπα έιναι όπως τα είπαν τα παιδιά. Γενικά απέφυγαν αρκετά πολύπλοκους υπολογισμούς και σε 1-2 ερωτήματα έπρεπε απλά να έχεις καταλάβει τι υπολογισμούς κάνεις και να μην χρησιμοποιείς απλά τους τύπους γιατί ήθελε κατανόηση του τι γίνεται.

Όσοι είναι μεγαλύτερο έτος μπορούν να το διαβάσουν γρήγορα το μάθημα και να το περάσουν Σεπτεμβρη εύκολα και ίσως με βαθμό.


Οσον αφορα τη βαρελα και το κοινο φορτηγο, αν θυμαμαι καλα σου ζητουσαν διαφορα ως προς το χρονο μεταβασης...Εγω απαντησα οτι στην περιπτωση της βαρελας η μεταβαση θα πρεπει να εχει γινει εντος 2 ωρων (αυτο συμβαινει για να μην υποβαθμιστει η ποιοτητα του νωπου σκυροδεματος), ενω στο φορτηγο που μεταφερει γαιες, προφανως, δεν ισχυει κατι τετοιο.

Γενικα τα θεματα νομιζω οτι ηταν ευκολα. Η θεωρια ηταν απλη* και οι ασκησεις ηθελαν κατανοηση και οχι απλη εφαρμογη τυπων( τουλαχιστον στα τελευταια ερωτηματα)

*Το πρωτο ερωτημα με την αντλια και τις απωλειες ειναι πολυ δυσκολο να λυθει απο εναν πρωτοετη, ο οποιος δεν εχει ακουμπησει ακομα κανενα μαθημα υδραυλικης και το βιβλιο δεν το εξηγει καθολου καλα (πετα εναν τυπο Bernoulli...) Γενικα υπαρχουν και αλλα κομματια στην υλη που θεωρω οτι θα παιδευαν ενα παιδι απο το δευτερο εξαμηνο (π.χ. προμετρηση οπλισμου...) Ισως τελικα να μου φανηκαν ευκολα τα θεματα γιατι και ειχα διαβασει και ειμαι απο μεγαλυτερο ετος. Γνωμη μου ειναι οτι το μαθημα αυτο (που ειναι και χρησιμο και ενδιαφερον) πρεπει να φυγει απο το πρωτο ετος και να μεταφερθει εκει που ηταν.
γιαούρτι με κέτσαπ
gousia
 
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί, 22 Φεβ 2011 2:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Δομικές Μηχανές & Κατασκευαστικές Μέθοδοι (2015-16)

Δημοσίευσηαπό nopg » Πέμ, 09 Ιουν 2016 4:56 pm

ισχυει οτι για πρωτος ετος ειναι λιγο extrem. Ενω και η αντλια δεν ηταν κατι φοβερο , αν δεν εχεις κανει αλλο μαθημα υδραυλικης μπορει να μην καταλαβεις πως λειτουργει. Καλυτερα στο εξαμηνο που ηταν το μαθημα !
nopg
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί, 19 Νοέμ 2013 2:42 am
Έτος εισαγωγής: 2013

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Εξάμηνο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης