Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό theoxaris » Πέμ, 17 Σεπ 2009 8:21 pm

Παλιά θεματα υπάρχοθν στο τέλος του βιβλίου του Γκαζέτα αλλά ελάχιστα ειναι λυμενα και είναι ελάχιστα λυμένα.. Γενικά το στυλ των θεμάτων είναι αυτό αλλα δυστυχώς δεν υπάρχουν πουθενά λυμένα θεματα 'οπως του Καββαδά, από όσο τουλαχιστον γνωριζω..
theoxaris
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ, 06 Ιουν 2008 12:49 am

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Πέμ, 17 Σεπ 2009 8:46 pm

Δε νομίζω ότι σου χρειάζεται να διαβάσεις από του Καββαδά. Θεωρητικά από εκεί είναι στην ύλη τα 12.3, 12.4 και 12.7.

Διάβασε από το βιβλίο/σημειώσεις του Γκαζέτα. Το 4 και 5 είναι μάλλον καλά γραμμένο σε σχέση με τον απαίσιο τρόπο που παρουσιάζεται η υδατική ροή (κεφάλαιο 6 και σε σχέση πάντα με τα θέματα που ζητούνται και ζητήθηκαν το καλοκαίρι). Στην ύλη είναι και το 7 (στερεοποίηση).

Τέλος, ας δεηθούμε όλοι να βάλει κάτι νορμάλ αυτή τη φορά (αν και φήμες θέλουν το Γκαζέτα να έχει πει πως το Σεπτέμβρη θα βάλει δύσκολα).
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό RESPONDENT » Πέμ, 17 Σεπ 2009 10:51 pm

Πόσο πιο δύσκολα???έλεος δηλαδή..νομίζω ότι ήδη από την προηγούμενη εξεταστική είχε ξεφύγει απ'τα λογικά πλαίσια το επίπεδο..Πολλοί πιστέψαμε ότι είχαμε πάει να δώσουμε άλλο μαθημα όταν είδαμε τα θέματα.. :wtf:
RESPONDENT
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ, 30 Οκτ 2008 12:01 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό cv1986 » Δευτ, 28 Σεπ 2009 3:07 pm

RESPONDENT έγραψε:Πόσο πιο δύσκολα???έλεος δηλαδή..νομίζω ότι ήδη από την προηγούμενη εξεταστική είχε ξεφύγει απ'τα λογικά πλαίσια το επίπεδο..Πολλοί πιστέψαμε ότι είχαμε πάει να δώσουμε άλλο μαθημα όταν είδαμε τα θέματα.. :wtf:


παιδιά πως σας φανηκαν τα σημερινά θέματα;προλάβατε να τα διαβάσετε ή πρόλαβαν να σας πάρουν την κόλλα;;;
cv1986
 
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μάιος 2009 8:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό sonofthunder » Δευτ, 28 Σεπ 2009 8:48 pm

Απαράδεκτο αυτό που γίνεται σε αυτο το παλιομάθημα. Τα ίδια με το καλοκαίρι. Δύσκολα θέματα (άσχετα θα τα χαρακτήριζα, κανουμε Εδαφομηχανική 2 η ακόμα είμαστε στην 1?) και μικρόσ χρόνος. Μα, μια ώρα? ΕΛΕΟΣ!!!
sonofthunder
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ, 08 Νοέμ 2008 10:32 am

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Gate13 » Δευτ, 28 Σεπ 2009 10:46 pm

Ξέρει κανείς πως λυνόταν η 2η άσκηση (Coulomb); Για την ομάδα με τα κατακόρυφα φορτία μιλάω. Ήθελε δυναμοτρίγωνο και νόμο ημιτόνων κλασικά; Επειδή το c δεν χρειάστηκε πουθενά τελικά... :shock:
Σε γνώρισα από παιδί μικρό...Πανάθα μου μου πήρες το μυαλό...
Gate13 Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 7:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Δευτ, 28 Σεπ 2009 11:56 pm

Η δικιά μου ομάδα είχε τα εξής :

1ο θέμα (Στερεοποίηση 25%) : Μας έδινε στοιχεία από μία δοκιμή (μονής στράγγισης) σε άργιλο. σV=100 Kpa, ύψος δοκιμίου 3 cm, καθίζηση 3 mm σε 200 sec. Ζητούσε να βρούμε την ολική καθίζηση για ένα στρώμα αργίλου ύψους H=8m στο οποίο επιβάλλουμε φορτίο 100 Kpa (κάτω από την άργιλο υπήρχε χαλαρή άμμος) και να βρούμε και το συνολικό χρόνο που χρειάζεται η καθίζηση. Έδινε και τους τύπους της στερεοποίησης, αλλά δεν έδινε το D της αργίλου. (25%)

2ο θέμα (Πρίσματα Coulomb 50%) : Είχε ένα τοίχο ύψους 10m, και δεξιά είχε ένα φορτίο 50Kpa(έκτασης 4m) σε απόσταση 6m από τον τοίχο και αριστερά ένα φορτίο 20Kpa (έκτασης 2m) σε απόσταση 4m από τον τοίχο [Τα νούμερα δε θυμάμαι αν ήταν ακριβώς αυτά]. Ζητούσε με δοκιμαστικά πρίσματα δικά μας να βρούμε την ενεργητική, παθητική ώθηση και τη συνισταμένη δύναμη. Κατόπιν να συγκρίνουμε τις Ενεργ. παθ. ωθήσεις με τις πραγματικές. Δεν έδινε το γ του εδάφους. Έδινε c, φ, δ.

3ο θέμα (25%). Το α ερώτημα είχε κάτι ακαταλαβίστικα, δεν πρόλαβα να το διαβάσω αρκετά καλά.
το β ερώτημα ήταν κλασσικό γκαζετίστικο με την "αδρή" σχεδίαση καμπυλών. Ζητούσε τη μορφή της καθίζησης για 4 περιπτώσεις :
β1) φορτίο σταθερό p σε χώρο με Ε=σταθ. (1η περίπτωση) και Ε=λz (2η περίπτωση)
β2) φορτίο κωνικό σε χώρο με Ε=σταθ. (3η περίπτωση) και Ε=λz (4η περίπτωση)

@gate13 : Άμα δεις τα λυμένα θέματα του Γκαζέτα στο βιβλίο (Ιούνιος 1995). Θέμα 5. Εκεί δίνει το c, και παίρνεις μια επιπλέον συνιστώσα c*(μήκος) σαν συνοχή, οπότε βγαίνει δυναμοπολύγωνο :crazy: Που σύμφωνα με τη λύση του θέματος, βγαίνει εύκολα, άμα δεις τη γεωμετρία του σχήματος και πάρεις προσεγγίσεις. Εγώ επειδή δεν προλάβαινα (άνθρωπος είμαι, όχι ο σούπερμαν), έκανα βέβαια αυτό που έκανες και εσύ (αγνόησα το c).... αλλά μάλλον λάθος είναι.

Και ναι, δε θα το περάσουμε ποτέ αυτό το μάθημα :thumbdown:
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό homer » Τρί, 29 Σεπ 2009 8:52 am

Ξέρει κανείς πως λυνόταν η 2η άσκηση (Coulomb); Για την ομάδα με τα κατακόρυφα φορτία μιλάω. Ήθελε δυναμοτρίγωνο και νόμο ημιτόνων κλασικά; Επειδή το c δεν χρειάστηκε πουθενά τελικά

Ημουν στην αλλη ομαδα και δεν ξερω πως ακριβως ειναι η ασκηση σου,αλλα οταν εχεις c στον Coulomb,το δυναμοτριγωνο που λεμε,γινεται δυναμοπολυγωνο.Υπαρχουν αλλες δυο δυναμεις λογω συνοχης,τοσο μεταξυ τοιχου-εδαφους,οσο και μεταξυ ολισθαινοντος πρισματος-υποκειμενου εδαφους...Εξαλλου δυναμοπολυγωνα εβγαιναν και στην αλλη ομαδα..
homer
 
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Δευτ, 04 Μάιος 2009 12:05 am
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό temptation » Τρί, 29 Σεπ 2009 1:38 pm

Καλά.... Καλά κρασιά... Του χρόνου πάλι.... Υπάρχει κάπου λυμένη τέτοια άσκηση??
temptation
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ, 24 Ιουν 2009 2:30 pm
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Εδαφομηχανική ΙΙ (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Gate13 » Τρί, 29 Σεπ 2009 2:02 pm

Όντως δεν είδα πουθενά λυμένη τέτοια άσκηση. Δεν ξέρουμε πόσο αυστηρός θα είναι. Πάντως κάτι θα πάρουμε πιστεύω άμα το κάναμε με το γνωστό τρόπο, έστω 1-2 μονάδες :(
Σε γνώρισα από παιδί μικρό...Πανάθα μου μου πήρες το μυαλό...
Gate13 Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 7:26 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες