Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Michalis » Σάβ, 04 Οκτ 2008 4:17 am

Αν μπορεί κάποιος μεγαλύτερος ας πει μια άποψη για τα συγγράμματα του 5ου εξαμήνου που προτείνονται...
Michalis Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Πέμ, 10 Ιούλ 2008 6:00 pm

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 04 Οκτ 2008 3:23 pm

Μπορώ να σου μιλήσω για τα συγγράμματα που πήραμε εμείς στο 5ο εξάμηνο.
Εδαφομηχανική Ι: Πήραμε τις σημειώσεις Γκαζέτα και τις σημειώσεις Καββαδά. Οι σημειώσεις αυτές είναι οι κλασσικές μαυρόασπρες εκδόσεις του ΕΜΠ, αυτές που μοιάζουν με φωτοτυπίες (δεν είναι κάτι φοβερό σαν βιβλίο δηλαδή), και οι οποίες αλληλοκαλύπτονται από πλευράς ύλης (έχουν πάνω-κάτω τα ίδια πράγματα). Εφ'όσον λοιπόν μοιράζονται έτσι κ αλλιώς του Γκαζέτα, ψάξε σοβαρά το ενδεχόμενο να πάρεις το 1010Β (Terzaghi-Peck). Δες το πρώτα από καμία βιβλιοθήκη, και να τσεκάρεις κυρίως αν είναι καλή η μετάφραση.

Στατική ΙΙ: Μεταξύ Αρμενάκα και Σταυρίδη, σαφώς καλύτερος και πιο κατανοητός ο Σταυρίδης. Το βιβλίο του θα σε βοηθήσει πολύ να κατανοήσεις τις έννοιες της Στατικής. Για τα άλλα δεν έχω γνώμη.

Οδοποιία Ι: Οι σημειώσεις που πήραμε (Σημειώσεις για το Γεωμετρικό Σχεδιασμό των Οδών) είναι αρκετά καλογραμμένες (αν και πάλι είναι κλασσική έκδοση ΕΜΠ) και είναι βοηθητικές του μαθήματος. Είδα και τις άλλες εκδόσεις και δεν τις ξέρω, αλλά να τσεκάρεις το εξής: στις Σημειώσεις καλύπτονται τόσο οι Αμερικάνικοι και οι Γερμανικοί κανονισμοί. Επειδή είδα ένα Αμερικανικό βιβλίο και ένα Γερμανικό, μου δίνεται η εντύπωση ότι αυτά θα καλύπτουν μόνο τους αντίστοιχους κανονισμούς, και δεν θα αναφέρουν τους άλλους, αφήνοντας κενά στην ύλη (αν και στο μάθημα γίνονται κυρίως Γερμανικοί)

Εφαρμοσμένη Υδραυλική: Όταν ήμουν κάναμε ένα φρικτότατο βιβλίο, το οποίο άλλαξε και τη θέση του πήραν 2 άλλα που δεν τα γνωρίζω. Δυστυχώς δεν έχω δει κανένα από τα τρία για να μπορώ να δώσω συμβουλές .
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό lawine » Σάβ, 04 Οκτ 2008 4:13 pm

Συμφωνώ με όσα λέει ο merde_conserve.
Θέλω μόνο να προσθέσω πως το σύγγραμμα του Καββαδά διατίθεται δωρεάν από την ηλεκτρονική σελίδα http://users.civil.ntua.gr/kavvadas/Books/books.htm, το οποίο είναι υπερπλήρες και καλογραμμένο!
Για το βιβλίο των Terzaghi και Peck δε γνωρίζω..απλά ανησυχώ για την ποιότητα των μεταφράσεων
lawine Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ, 03 Σεπ 2008 1:31 am
Τοποθεσία: Γκουτζαλάκα
Έτος εισαγωγής: 2004

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 04 Οκτ 2008 7:13 pm

απλά ανησυχώ για την ποιότητα των μεταφράσεων


Αυτό ξαναπές το, άσε που οι εκδόσεις Γκιούρδα δεν θεωρώ ότι έχουν και τις καλύτερες μεταφράσεις...για αυτό σου λέω να πας σε κάποια βιβλιοθήκη ή στον οίκο, να δεις κάποια κεφάλαια και να αποφασίσεις.
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό gandalf » Σάβ, 04 Οκτ 2008 8:13 pm

Στατική ΙΙ: Μεταξύ Αρμενάκα και Σταυρίδη, σαφώς καλύτερος και πιο κατανοητός ο Σταυρίδης. Το βιβλίο του θα σε βοηθήσει πολύ να κατανοήσεις τις έννοιες της Στατικής. Για τα άλλα δεν έχω γνώμη.

Το βιβλίο αυτό του Σταυρίδη, μοιράστηκε στο 4ο εξάμηνο, μαζί με τον 1ο τόμο τόμο του Αρμενάκα, σαν επιπλέον!
Οπότε μην πάει κάποιος και το διαλέξει!!!! Απ'τα υπόλοιπα συγγράμματα δεν ξέρω ποιο ειναι καλύτερο, καλύτερα να ρωτήσουμε και τους καθηγητές του μαθήματος ποιο προτείνουν...
"Στου Μακρυγιάννη πριν προλάβεις να μιλήσεις,
Εγγλέζου βόλι σε γονάτισε,
μας κοίταζες με βλέμμα μελαγχολικό,
να σκεφτόσουνα -θαρρείς- πόσο λίγο η μέρα κράτησε..."
Άβαταρ μέλους
gandalf
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1108
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 6:27 pm
Τοποθεσία: Γοργοπόταμος
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 04 Οκτ 2008 9:00 pm

Έχεις δίκιο, δεν θυμόμουν ότι άρχισαν να το μοιράζουν στην Ι... :roll:
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Σάβ, 04 Οκτ 2008 10:20 pm

Για τη "Εφαρμοσμένη Υδραυλική" θα ξαναπροσπαθήσω να σας ενημερώσω αύριο (Έγραψα ένα "κατεβατό" και με "πεταξε έξω")...
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό dimos » Κυρ, 05 Οκτ 2008 12:59 pm

Λοιπόν να πω και εγώ την άποψη μου, με βαση τη χθεσινή μου βόλτα στα βιβλιοπωλεία. :D

Οδοποιία Δίνονται 2 τόμοι απο το Υπουργείο Δημοσίων Έργων των ΗΠΑ και ενα βιβλίο από τη Γερμανία. Το αμερικάνικο μου φάνηκε καλύτερο, κατά αρχάς σαν δομή βιβλίου, αλλά και λόγω του όγκου του, αφού το γερμανικό είναι ένα μικρό βιβλιαράκι, ενώ αυτό είναι δίτομο.
Ποιος είπε ότι η ποσότητα δε μετράει? :ellinofreneia:


Τεχνική Υδρολογία Τα βιβλία της κ. Μιμίκου μου φάνηκαν αρκετά καλογραμμένα και κατανοητά. Την άλλη επιλογή δεν την είδα.

Εδαφομηχανική Το βιβλίο των Teraghi- Peck θεωρείται κλασικό βιβλίο και δεδομένου ότι το βιβλίο του κ. Καββαδά μπορεί κανείς να το βρει στο Ίντερνετ, νομίζω είναι μια καλή επιλογή.

Εφαρμοσμένη Υδραυλική Είδα μόνο τη 2η επιλογή, αυτή του κ. Δημητρίου και η αλήθεια ειναι πως δεν με εντυπωσίασε, χωρίς όμως να ξέρω τι γίνεται με τα άλλα βιβλία.

Στατική Το βιβλίο του Hirschfield θεωρείται πολύ καλό, καλύπτει αρκετά κεφάλαια της Στατικής, αλλά δε έχει πολλά παραδείγματα. Του Αβραμίδη μου φάνηκε πολύ καλογραμμένο και κατανοητό, όπως και του Βαλιάση. Του Νιτσιώτα δε μου άρεσε συγκρινόμενο με τα άλλα, ούτε και του Αρμενάκα, βιβλίο του οποίου είχαμε στη Στατική Ι.

Αυτά από μένα, αν και όλα τα παραπάνω είναι η άποψη που σχημάτισα με ένα απλό ξεφύλλισμα.
Δυο δυο, τρεις τρεις, να παίξετε, να ερωτευθείτε,
Και να ξεσκάσετε, αδελφέ, μετά από τόση κούραση.

(Μας γέρασαν προώρως, Γιώργο, το κατάλαβες;)
Άβαταρ μέλους
dimos
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1370
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 4:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Κυρ, 05 Οκτ 2008 2:06 pm

Εφαρμοσμένη Υδραυλική
1. Θα υπάρχει νέο βιβλίο (Ροή υπό Πίεση) του Α. Στάμου, θα αργήσει κάπως να τυπωθεί και θα υπάρχει διαθέσιμο το 1ο κεφάλαιο στο διαδίκτυο.
2. Θα διανεμηθεί το ¨συνοπτικό" τεύχος Σημειώσεων Τ. Κατσαρέλη και φυσικά θα υπάρχουν τα πιο εκτεταμένα τεύχη στο διαδίκτυο.
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Επιλογή Συγγραμμάτων 5ου εξαμήνου (2008-09)

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Κυρ, 05 Οκτ 2008 3:16 pm

Εφαρμοσμένη Υδραυλική (συνέχεια)
3. Για τη Ροή με Ελεύθερη Επιφάνεια θα υπάρχει το βιβλίο (Νουτσόπουλος κλπ.) το οποίο διανέμεται στην Υδραυλική Κατεύθυνση από πέρυσι στο αντίστοιχο Μάθημα.
Φυσικά δεν θα είναι όλη η ύλη, αλλά όσα κάνουμε πάντοτε (η ύλη είναι αυτή που υπάρχει στις αντίστοιχες δικές μου Σημειώσεις).
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Επόμενο

Επιστροφή στο 3ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες