Στατική Ι (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό eleftheria » Κυρ, 20 Σεπ 2009 3:11 pm

δεν ειχα παρατηρησει την ινα εννοω πωσ δεν ειχα δωσει την προσοχη που επρεπε στο αρχικο σχημα κ την ειχα βαλει καπωσ "αυθαιρετα" απο την αλλη μερια.. :) οπου αν ηταν απο εκει οι δυναμεισ 20 κ 30 εφελκυουν την ινα οποτε μ εβγαινε θετικη ροπη.. οντωσ τωρα καταλαβα πωσ βγαινει αρνητικη.. :) ευχαριστω!! :D
eleftheria
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2008 5:24 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Balleader » Κυρ, 20 Σεπ 2009 4:08 pm

Να ρωτησω και εγώ κάτι?
Στις λύσεις 2004-2005 κανονικη νομιζω στην υποδειγματικη λύση του θέματος της Αρχής δυνατών έργων υπολογίζεται ενα dT= Tεσ - Το το οποίο δεν υπολογίζει η ματίνα.
Τελικά ποιο ΔΤ πρεπει να χρησιμοποιούμε στον όρο με το Εμβδό του Ν?

Επίσης δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε πρεπει να συμπεριλάβω κ τον όρο με τα Sελκ. Ξέρω πως τον συμπεριλαμβάνω μόνο οταν επηρεάζει την κίνηση του σημείου που εξετάζουμε? αλλά αυτο το "επηρεάζει" με μπερδεύει κάπως :crazy:

Ευχαριστώ πολύ.
Always Confused
Balleader Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ, 16 Οκτ 2008 12:39 am

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Κυρ, 20 Σεπ 2009 4:55 pm

Balleader έγραψε:Επίσης δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε πρεπει να συμπεριλάβω κ τον όρο με τα Sελκ. Ξέρω πως τον συμπεριλαμβάνω μόνο οταν επηρεάζει την κίνηση του σημείου που εξετάζουμε? αλλά αυτο το "επηρεάζει" με μπερδεύει κάπως :crazy:

Ευχαριστώ πολύ.


Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.. Εφόσον ο φορέας έχει δικτύωμα (οπότε έχεις Sελκ), τότε μπαίνει ο όρος.
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό κων » Κυρ, 20 Σεπ 2009 5:39 pm

akrovolistos έγραψε:
Balleader έγραψε:Επίσης δεν μπορώ να ξεχωρίσω πότε πρεπει να συμπεριλάβω κ τον όρο με τα Sελκ. Ξέρω πως τον συμπεριλαμβάνω μόνο οταν επηρεάζει την κίνηση του σημείου που εξετάζουμε? αλλά αυτο το "επηρεάζει" με μπερδεύει κάπως :crazy:

Ευχαριστώ πολύ.


Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.. Εφόσον ο φορέας έχει δικτύωμα (οπότε έχεις Sελκ), τότε μπαίνει ο όρος.


φανταζομαι εννοει οτι στη ματινα καποιες φορες,(τις περισσοτερες) δε λαμβανει υποψιν δικτυωμα,θεωρώντας ο,τι δεν επγρεαζει τη μετατοπιση.πανω σε αυτο ηθελα κ εγω να ρωτησω στο 1θεμα του ιουλιου,για την οριζοντια μετατοπιση στον κομβο 6 παιρνω ολοκληρο φορεα παλι με το δικτυωμα 'η μονο το τμημα(1364)??? με δεδομενο οτι η μοναδιαια δυναμη π εχω βαλει σπρωχνει το φορεα προς τα αριστερα.

ευχαριστω πολυ σε οποιον μου λυσει την απορια..
κων
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ, 22 Μάιος 2009 7:17 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Κυρ, 20 Σεπ 2009 5:53 pm

Εξαρτάται από τη στατική λειτουργία του φορέα. Αν ο κόμβος που μετακινείται είναι "κάτω" απ' το δικτύωμα, τότε αυτό υφίσταται μια άτονη μετακίνηση/στροφή, π.χ. αν έχουμε βύθιση κόμβου, για το δικτύωμα είναι σαν "υποχώρηση" στήριξης και δεν προκαλεί ένταση λόγω της ισοστατικότητας.
Τώρα στην περίπτωση που ο κόμβος είναι "πάνω" απ' το δικτύωμα, αυτό παραμορφώνεται κανονικά και συμπεριλαμβάνουμε στην ΑΔΕ τις αξονικές του.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό κων » Κυρ, 20 Σεπ 2009 6:01 pm

Elendil έγραψε:Εξαρτάται από τη στατική λειτουργία του φορέα. Αν ο κόμβος που μετακινείται είναι "κάτω" απ' το δικτύωμα, τότε αυτό υφίσταται μια άτονη μετακίνηση/στροφή, π.χ. αν έχουμε βύθιση κόμβου, για το δικτύωμα είναι σαν "υποχώρηση" στήριξης και δεν προκαλεί ένταση λόγω της ισοστατικότητας.
Τώρα στην περίπτωση που ο κόμβος είναι "πάνω" απ' το δικτύωμα, αυτό παραμορφώνεται κανονικά και συμπεριλαμβάνουμε στην ΑΔΕ τις αξονικές του.


με δεδομενο οτι εκεινη τη στιγμη δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει να συμπεριλαβω ολοκληρο ή τμημα του φορεα κ εχω ενδοιασμους,θα ειναι λαθος να παρω ολοκληρο φορεα ωστε να ειμαι σιγουρη?γιατι το ''πανω'' κ ''κατω'' απο το φορεα π μ ειπες δε το καταλαβα καλα :? κ στο 1θεμα ιουλιου ο κομβος 6 του οποιου ηθελε μετατοπιση μαλλον θα συμπεριλαβω κ τις αξονικες δικτυωματος συμφωνα με τα λεγομενα σου? :think:
κων
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ, 22 Μάιος 2009 7:17 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Κυρ, 20 Σεπ 2009 6:17 pm

Βασικά δε θα 'πρεπε να έχεις ενδοιασμούς εκείνη τη στιγμή, τη στατική λειτουργία την καταλαβαίνεις εξ΄αρχής, όταν σπας το φορέα για να βρεις αντιδράσεις και [M], [Q], [N]. Έχω την εντύπωση. ότι και να συμπεριλάβεις και τμήματα που δεν συμμετέχουν στην ΑΔΕ, αυτό δε θα αλλάξει κάτι, γιατί τα έξτρα ολοκληρώματα θα μηδενιστούν, απλά θα χάσεις χρόνο.

Και στο 1ο θέμα της φετινής κανονικής: τμήμα 1-3-6: δενδροειδής (=>ισοστατικός) σχηματισμός πακτωμένος (=>ισοστατικά στηριζόμενος) -> θεωρείται πλέον μαζί με το έδαφος ως "έδαφος" -> το δικτύωμα 6-7-8-9-10 & η δοκός 2-8-5 συνδέονται μεταξύ τους με άρθρωση, οπότε μαζί με το "έδαφος" αποτελούν τριαρθρωτό.

Επομένως, μετατόπιση του 6 προκαλεί ένταση μόνο στο πακτωμένο τμήμα 1-3-6. Το υπόλοιπο στηρίζεται πάνω στον 6 οπότε η μετατόπιση του δεν προκαλεί ένταση λόγω της ισοστατικότητας, μόνο μια άτονη μετακίνηση/στροφή αυτού.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό κων » Κυρ, 20 Σεπ 2009 6:27 pm

Elendil έγραψε:Βασικά δε θα 'πρεπε να έχεις ενδοιασμούς εκείνη τη στιγμή, τη στατική λειτουργία την καταλαβαίνεις εξ΄αρχής, όταν σπας το φορέα για να βρεις αντιδράσεις και [M], [Q], [N]. Έχω την εντύπωση. ότι και να συμπεριλάβεις και τμήματα που δεν συμμετέχουν στην ΑΔΕ, αυτό δε θα αλλάξει κάτι, γιατί τα έξτρα ολοκληρώματα θα μηδενιστούν, απλά θα χάσεις χρόνο.

Και στο 1ο θέμα της φετινής κανονικής: τμήμα 1-3-6: δενδροειδής (=>ισοστατικός) σχηματισμός πακτωμένος (=>ισοστατικά στηριζόμενος) -> θεωρείται πλέον μαζί με το έδαφος ως "έδαφος" -> το δικτύωμα 6-7-8-9-10 & η δοκός 2-8-5 συνδέονται μεταξύ τους με άρθρωση, οπότε μαζί με το "έδαφος" αποτελούν τριαρθρωτό.

Επομένως, μετατόπιση του 6 προκαλεί ένταση μόνο στο πακτωμένο τμήμα 1-3-6. Το υπόλοιπο στηρίζεται πάνω στον 6 οπότε η μετατόπιση του δεν προκαλεί ένταση λόγω της ισοστατικότητας, μόνο μια άτονη μετακίνηση/στροφή αυτού.

Ησουν αναλυτικοτατος-η.......και παλι ευχαριστω :clap:
κων
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ, 22 Μάιος 2009 7:17 pm
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akrovolistos » Κυρ, 20 Σεπ 2009 6:48 pm

homer έγραψε:
η Γ.Ε. για το V1 ειναι ενα τραπεζιο που ξεκιναει απο τιμη 7/8 και καταληγει σε 1/8
για το V2 ειναι παλι τραπεζιο που ξεκιναει απο 1/8 και καταληγει σε 7/8
και για το Μα ειναι ενα ορθογωνιο με τιμη 1/2

κατι τετοιο ειπαν και οι καθηγητες δηλαδη...


Ισχυει αυτη η λυση για το 3ο θεμα??(Ο neoaktana ειχε διαφωνησει..)


Κοίταξε. Αν πάρεις τη ράβδο (4-5), με ΣFx,ΣFy,ΣM=0 και το φορτίο στη θέση 4, βρίσκεις V4=1, H4=V5=0. Αν μεταβιβάσεις τη V4 ίση και αντίθετη στο υπόλοιπο τμήμα, εύκολα βρίσκεις πως V1+V2=1 και με μια ΣΜ=0 βγάζεις πως V2=1/8 άρα V1=1/8. Ομοίως αν το φορτίο είναι στο 5, βρίσκεις V1=7/8 και V2=1/8. Στις περιπτώσεις αυτές προφανώς Μα=0. Ε, άμα πάρεις και το φορτίο στη μέση της (4-5) θα βρεις ροπή V4=V5=0.5 και αντίστοιχα V1=v2=0.5 και Μα=1/2. :think: Ε? :think:
Ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου για την επαναφορά του shoutbox στο mqn.gr
Ζήτω οι ρετσέτες!
akrovolistos Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τετ, 04 Φεβ 2009 6:31 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Στατική Ι (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Balleader » Κυρ, 20 Σεπ 2009 7:23 pm

κων έγραψε:
Elendil έγραψε:Βασικά δε θα 'πρεπε να έχεις ενδοιασμούς εκείνη τη στιγμή, τη στατική λειτουργία την καταλαβαίνεις εξ΄αρχής, όταν σπας το φορέα για να βρεις αντιδράσεις και [M], [Q], [N]. Έχω την εντύπωση. ότι και να συμπεριλάβεις και τμήματα που δεν συμμετέχουν στην ΑΔΕ, αυτό δε θα αλλάξει κάτι, γιατί τα έξτρα ολοκληρώματα θα μηδενιστούν, απλά θα χάσεις χρόνο.

Και στο 1ο θέμα της φετινής κανονικής: τμήμα 1-3-6: δενδροειδής (=>ισοστατικός) σχηματισμός πακτωμένος (=>ισοστατικά στηριζόμενος) -> θεωρείται πλέον μαζί με το έδαφος ως "έδαφος" -> το δικτύωμα 6-7-8-9-10 & η δοκός 2-8-5 συνδέονται μεταξύ τους με άρθρωση, οπότε μαζί με το "έδαφος" αποτελούν τριαρθρωτό.

Επομένως, μετατόπιση του 6 προκαλεί ένταση μόνο στο πακτωμένο τμήμα 1-3-6. Το υπόλοιπο στηρίζεται πάνω στον 6 οπότε η μετατόπιση του δεν προκαλεί ένταση λόγω της ισοστατικότητας, μόνο μια άτονη μετακίνηση/στροφή αυτού.

Ησουν αναλυτικοτατος-η.......και παλι ευχαριστω :clap:


+1
Always Confused
Balleader Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ, 16 Οκτ 2008 12:39 am

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης