Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Πέμ, 09 Οκτ 2008 6:00 pm

6-10-2008
Έγινε ένα εισαγωγικό μάθημα και προτάθηκε σε όσους θέλουν να ασχοληθούν αυτήν την εβδομάδα να ψάξουν στο διαδίκτυο και στις βιβλιοθήκες για το βιοκλιματικό σχεδιασμό και τον σχεδιασμό για άτομα με ειδικές ανάγκες.Κάποια στιγμή θα ανακοινωθεί το θέμα της ομαδικής εργασίας στην ιστοσελίδα του μαθήματος στο mycourses και στο τζάμι έξω από τα γραφεία των καθηγητών για όσους δεν έχουν internet.
Στο επόμενο μάθημα θα χωριστούμε σε ομάδες περίπου 5 ατόμων. Η πρώτη διδακτική ώρα θα αφιερώνεται στη θεωρία που θα γίνεται στο αμφιθέατρο και τις δύο επόμενες ώρες θα σπάμε σε δύο τμήματα.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 13 Οκτ 2008 6:09 pm

Άκουσα ότι τις ομάδες θα τις δηλώσουμε την επόμενη φορά.Σήμερα τι κάναμε? :P
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Δευτ, 13 Οκτ 2008 6:35 pm

13-10-2008
Κάναμε την πρώτη ώρα μόνο (πάλι...) και ο κ.Τζουβαδάκης ανέλυσε εκτενώς τον τρόπο με τον οποίο καθορίζουμε τους χώρους ενός κτίσματος, λαμβάνοντας υπόψιν τους χρήστες και τις επιτελούμενες λειτουργίες. Ειπώθηκαν χαρακτηριστικά παραδειγματάκια για το πως καθορίζουμε διαστάσεις, μεγέθη κλπ. Αναφέρθηκε επίσης στη χρήση οικολογικών υλικών και στην αναγκαιότητα του βιοκλιματικού σχεδιασμού. Τέλος, έκανε μια πιο μακροσκοπική και καθολική θεώρηση της αρχιτεκτονικής και μια μικρή πρόβλεψη για το μέλλον της αρχιτεκτονικής.

Όπως και την προηγούμενη φορά μπορούμε να ψάξουμε στο Internet , στη βιβλιοθήκη κλπ και να εμβαθύνουμε πάνω στα θέματα αυτά
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Gerber » Δευτ, 13 Οκτ 2008 6:57 pm

έχω την εντύπωση ότι ο τζουβαδάκης το πάει με το πάσο του....
η ζωή είναι ταξίδι και όχι προορισμός...
Άβαταρ μέλους
Gerber Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευτ, 02 Ιουν 2008 5:47 pm
Τοποθεσία: χαμένος μέσα σε κάποιον ευρωκώδικα....
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Δευτ, 13 Οκτ 2008 7:32 pm

Εκεί που νομίζω ότι καθυστερούμε είναι στο θέμα των εργασιών. Έτσι κ αλλιώς, το μάθημα είναι 1 ώρα θεωρίας στο αμφιθέατρο και το υπόλοιπο αφιερώνεται στην εργασία (στις αίθουσες). Θα βάλει πάλι τεράστιο θέμα και θα τρέχουμε στο τέλος.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό MaRKiSi0s^ » Δευτ, 13 Οκτ 2008 9:00 pm

Ένα πράγμα ξέρω εγώ και ο gandalf, ότι τα Χριστούγεννα παιδιά το autocad ήτανε στη λίστα πιο πάνω κι απ το msn :οΡ
Δυστυχώς πάμε από το ΠΑΣΟΚ στο χειρότερο...
Άβαταρ μέλους
MaRKiSi0s^
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 441
Εγγραφή: Δευτ, 19 Μάιος 2008 8:58 pm
Τοποθεσία: Kypseli city!!!
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό PAINTER » Τετ, 15 Οκτ 2008 12:38 am

εγω ξερω ότι για να βγάλω όλη αυτή την εργασία, έγινα μάστουρας του autocad(χωρίς ούτε ένα μάθημα).η ανάγκη σε κάνει να κάνεις πολλά!και δεν ξέρω αν γίνεται πια...αλλά για να γλυτώσουμε χρόνο, την μακέτα στο τέλος την έκανα στον υπολογιστή!
αυτό το ίδρυμα,εσείς οι ίδιοι το απαξιώνετε κάθε μέρα...με τον να μπαίνετε το πρωί και το να βγαίνετε το βράδυ χωρίς να προσφέρετε τίποτα σ'αυτό,χωρίς να γυρνάτε κάτι σ'αυτό.Εάν κατανοήσετε τη σημασία του να είσαι μέλος του πολυτεχνείου ίσως ανακαλύψετε ότι ο άνθρωπος δεν έχει μόνο έναν ρόλο.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΙΚΙΟΥΝΙΤΕΣ

http://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI
Άβαταρ μέλους
PAINTER
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: Κυρ, 01 Ιουν 2008 3:40 pm
Τοποθεσία: 109.74.3.51
Έτος εισαγωγής: 2002

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 20 Οκτ 2008 3:53 pm

Ανέβηκε στο mycourses το Θέμα της ομαδικής εργασίας
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Τρί, 21 Οκτ 2008 9:58 pm

Elendil έγραψε:Κάναμε την πρώτη ώρα μόνο (πάλι...) και ο κ.Τζουβαδάκης ανέλυσε εκτενώς τον τρόπο με τον οποίο καθορίζουμε τους χώρους ενός κτίσματος, λαμβάνοντας υπόψιν τους χρήστες και τις επιτελούμενες λειτουργίες. Ειπώθηκαν χαρακτηριστικά παραδειγματάκια για το πως καθορίζουμε διαστάσεις, μεγέθη κλπ. Αναφέρθηκε επίσης στη χρήση οικολογικών υλικών και στην αναγκαιότητα του βιοκλιματικού σχεδιασμού. Τέλος, έκανε μια πιο μακροσκοπική και καθολική θεώρηση της αρχιτεκτονικής και μια μικρή πρόβλεψη για το μέλλον της αρχιτεκτονικής.

Όπως και την προηγούμενη φορά μπορούμε να ψάξουμε στο Internet , στη βιβλιοθήκη κλπ και να εμβαθύνουμε πάνω στα θέματα αυτά


Eυχαριστώ πολύ για την άμεση και αναλυτική σου απάντηση.

Επειδή δεν μπόρεσα να φτάσω(!!!!) μέχρι τη σχολή αυτή τη Δευτέρα, μήπως θα μπορούσε να εξηγήσει κάποιος συνάδελφος τι ζήτησαν οι καθηγητές για την επόμενη φορά?
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Στοιχεία Αρχιτεκτονικής (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τετ, 22 Οκτ 2008 7:43 pm

Κοίτα,ο κ.Τζουβαδάκης δεν ήταν και πολύ ακριβής. Παρέδωσε το 2ο βήμα (οργάνωση χώρων αφού έχουν προσδιοριστεί οι λειτουργίες ενός κτηρίου και τα μέσα ικανοποίησής τους & π.χ. εφαρμογής των αρχών αυτών) και αφέθηκε να εννοηθεί ότι την άλλη φορά θα τους δείξουμε σκαριφήματα των κατοικιών του θέματος ακολουθώντας τις μέχρι τώρα δοσμένες οδηγίες.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Επόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης