Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό elena13 » Δευτ, 07 Σεπ 2009 1:10 pm

Κάπου βρήκα αυτή την ύλη. Δεν ξέρω αν είναι σωστή. Αν μπορεί κάποιος που παρακολουθούσε να επιβεβαιώσει...
Συνημμένα
ΜΕΡΙΚΩΝ ΔΙΑΦΟΡΙΚΩΝ ΕΞΙΣΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΜΙΓΑΔΙΚΩΝ ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΩΝ.doc
(31 KiB) Έχει μεταφορτωθεί 245 φορές
elena13
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Κυρ, 08 Φεβ 2009 11:16 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 07 Σεπ 2009 1:13 pm

Με έκανες και γέλασα elena13. Aυτή η ύλη είναι από το mycourses

Δεν υπήρχε λόγος να την επισυνάψεις σε doc :D
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό civil_emp » Δευτ, 07 Σεπ 2009 2:02 pm

Πάντως παιδιά το μάθημα είναι κινέζικο... Ειδικά οι Μερικές Διαφορικές. Ξέρει κανείς τι από αυτά που λέει η ύλη στο my courses έχουν διαδαχτεί και τι όχι? Και κάτι άλλο σημειώσεις από τις παραδόσεις έχει κανείς μπας και βγάλουμε άκρη? (Αν φυσικά θέλει να τις ανεβάσει)
civil_emp
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Πέμ, 23 Ιούλ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό minoas » Δευτ, 07 Σεπ 2009 5:39 pm

Ειναι ελαφρως κωμικοτραγικο το γεγονος οτι αυτο το παραλογο μαθημα, το οποιο δεν υπαρχει ποτε πιθανοτητα να χρειαστει σε κανεναν και για κανενα λογο (ακου μιγαδικες συναρτησεις! χλα χλα χλα) βασανιζει αρκετους απο εμας... Καθομαστε και διαβαζουμε τις βλακειες τους και τελικα ουτε καταλαβαινουμε γιατι, και θα μας κοψουν και απο πανω! Αισχος!

Και τωρα στο διαταυτα: Μιλησα με κατι παιδια και μου ειπαν θα μου βρουν σημειωσεις εξαμηνου. Πιθανολογειται οτι θα τις εχω Πεμπτη η Παρασκευη. Επειδη θα κατεβω την Παρασκευη στο Γκινη, μπορω να τις αφησω στο Γραμμικο κατι τις 12 με το κωδικο ονομα Σημειωσεις Διαφορικες - Μιγαδικες. Δεν ξερω αν εξυπηρετω κανεναν, αλλα το ελπιζω.
Επιπλεον:
Μου ειπαν οτι το καλυτερο βιβλιο για διαβασμα διαφορικων ειναι το καφε που μοιραζαν παλια μαζι με το λεπτοκαμωμενο κρεμ για τις σειρες Φουριε. Οσοι ειχαν διαβασει απο αυτα η/και τα ειχαν μαζι τους την προηγουμενη φορα, περασαν! Ολοι εμεις οι υπολοιποι γκαντεμηδες που για καποιο λογο εχουμε βρεθει με το γκρι βιβλιο του Σταυρακακη, την πατησαμε! Συνιστω, λοιπον, να βρουμε το ζευγαρι καφε - κρεμ βιβλιων και να διαβασουμε απο εκει.

Αυτα προς το παρον. Αυτη την Παρασκευη θα αφησω στις 12 στο Γραμμικο το πακετακι που ΠΙΘΑΝΩΣ να μου φερουν, αν και εφοσον μου το φερουν. Αν οχι, θα σας ενημερωσω εγκαιρα να μην κατεβαινετε αδικως και φαω τη βλαστιμια του αιωνα.
minoas
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ, 19 Ιαν 2009 7:58 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό civil_emp » Δευτ, 07 Σεπ 2009 6:22 pm

Minoa, αν τα καταφέρεις ίσως δούμε καμιά άσπρη μέρα! Συνάδελφοι μεγαλύτερων εξαμήνων να ρωτήσω κάτι... Αυτό το μάθημα όντως δε χρησιμεύει πουθενά?? Για παράδειγμα από τη Μαθηματική Ανάλυση ΙΙ, χρησίμευσαν πχ οι διαφορικοί τελεστές που τους ξανασυνάντησα στη Μηχανική των Ρευστών. Εφαρμογές αυτού του μαθήματος δεν θα συναντήσουμε πουθενά αλλού? Γιατί αν είναι έτσι, τότε γιατί διδάσκεται?? Και ταλαιπωρούμαστε και για το διάβασμά του?
civil_emp
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Πέμ, 23 Ιούλ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό jackson » Τρί, 08 Σεπ 2009 10:48 am

Αν κ δεν το έχω περάσει το μάθημα (δεν το έχω δώσει ακόμα, τώρα ετοιμάζομαι) θα πω τη γνώμη μου για τις μερικές διαφορικές που έχω κοιτάξει. Κάτι που είναι χρήσιμο είναι οι εξισώσεις ταλαντώσεων που πραγματεύεται σε γραμμικούς, επιφανειακούς κ χωρικούς φορείς. Όταν εννοώ χρήσιμο δεν εννοώ ότι υπάρχει περίπτωση να το χρησιμοποιήσετε ποτέ στην καριέρα σας (ΠΟΤΕ), αλλά μπορεί αργότερα σε τίποτα δυναμικές να το βρείτε μπροστά σας έτοιμο στη μορφή που το μάθατε στις Μερικές Διαφορικές ή λίγο διαφορετικά. Π.χ. οι ταλαντώσεις σε 2 διαστάσεις είναι η ταλάντωση μιάς πλάκας σκυροδέματος. Κάπως έτσι. Αν κάποιος από εσάς κάνει αργότερα Εδαφοδυναμική, κάποια θα τα συναντήσετε εκεί μέσα. Για μιγαδικές δεν ξέρω, δεν έχω διαβάσει ακόμα. Μην έχετε τη λογική "δεν θα το χρησιμοποιήσω ποτέ". Ούτε Στατική 2,3 θα χρησιμοποιήσετε ποτέ, ούτε Δίκαιο, ούτε κ πολλά άλλα. Με αυτή τη λογική η σχολή θα ήταν 3 χρόνια.

Φιλικά.
jackson
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ, 01 Ιούλ 2009 10:58 am
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Τρί, 08 Σεπ 2009 12:15 pm

Μιγαδικές χρησιμοποιούνται στα ρευστά (π.χ ροή σε πορώδη μέσα), αλλά μέχρι στιγμής είναι εκτός ύλης. Πάντως υπάρχουν πεδία της επιστήμης μας στα οποία χρησιμοποιείται το παρόν. Όχι βέβαια ότι θα πρέπει να το χουμε χωριστό μάθημα, αλλά λέμε τώρα! :mrgreen:
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό roxy » Τρί, 08 Σεπ 2009 12:23 pm

Εγω πιστευω οτι ειναι απλα ενα μαθημα για να μας ταλαιπωρει. Κοντευω να τελειωσω τη σχολη, αλλα δε μου εχουν χρειαστει πουθενα!πουθενα πουθενα. Ναι, δεν αντιλεγω, ισως χρειαζοντουσαν αν εκανα καποια ερευνα κλπ, κατι το οποιο δεν κανουν ολοι, ουτε διδακτορικο θα κανουν ολοι. Θα μπορουσε να ειναι ενα μαθημα επιλογης, οπως η προχωρημενη αριθμητικη αναλυση. Εξαλλου, εχω ρωτησει πχ στους μηχανολογους εμπ και απθ, δεν κανουν μερικες διαφορικες ή μιγαδικες, περιοριζονται στις συνηθεις. Στο κατω κατω ας ηταν ενα κομματι στο τελος των συνηθων διαφορικων, να περνιοταν αυτο το μαθημα!
roxy Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 8:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2003

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό civil_emp » Πέμ, 10 Σεπ 2009 7:40 pm

Συνάδελφε minoa θα κατεβάσεις αύριο τις σημειώσεις που έλεγες στο Γραμμικό ή όχι?
civil_emp
 
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Πέμ, 23 Ιούλ 2009 7:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Mερικές Διαφορικές Εξισώσ. και Μιγαδ. Συναρτήσεις (2008-09)

Δημοσίευσηαπό minoas » Παρ, 11 Σεπ 2009 3:21 pm

Παιδια, ναι, τις εχω αφησει στο Γραμμικο και ειπα οτι θα ζητηθουν ως σημειωσεις Διαφορικες - Μιγαδικες. Κρατησε αντιτυπο οποτε οποιος θελει παει και τις παιρνει και σημερα και μεσα στην εβδομαδα. Εγω τους εριξα μια ματια και οφειλω να ομολογησω οτι δεν ειδα ασκησεις παρομοιες με αυτες που εβαλε τον Ιουλιο... Εντουτοις ειναι πολυ καλες και καθαρες και ενδεικτικες του τι εχει διδαχθει εντος ταξης. Ενα μεγαλο ευχαριστω στο/στη συναδελφο που τις διεθεσε.
minoas
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ, 19 Ιαν 2009 7:58 pm
Έτος εισαγωγής: 0

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 2ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες