Eφαρμοσμένη Οικονομική (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Eφαρμοσμένη Οικονομική (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akis » Κυρ, 21 Ιουν 2009 10:28 pm

Παιδια πριν σφιξουν για τα καλα οι ζεστες και μπουμε τελειως στο πνευμα της εξεταστικης ας ανεβασει καποιος απο εκεινους που παρακολουθουσαν οσα ειχε τονισει ο Τσωλας...

Spoiler: show
Ναι ομολογω εμεσα οτι δεν πολυπαρακολουθησα :)
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Έφαρμοσμενη Οικονομική (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό akis » Δευτ, 13 Ιούλ 2009 8:33 pm

Ας ανεβασει καποιος (αν το δει) τα SOS απο σημερα... Αυριο πιστευω θα ειμαστε ζαλισμενοι απο τα τεχνικα υλικα...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Έφαρμοσμενη Οικονομική (2008-2009)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Τρί, 14 Ιούλ 2009 1:43 am

akis έγραψε:Ας ανεβασει καποιος (αν το δει) τα SOS απο σημερα... Αυριο πιστευω θα ειμαστε ζαλισμενοι απο τα τεχνικα υλικα...


Eπειδή αυτό το μάθημα το παρακολουθούν ελάχιστοι και δεν προβλέπω να σου απαντήσει κάποιος ρίξε μια ματιά στο περσινό topic: viewtopic.php?f=24&t=54#p183
Ουσιαστικά απο το βιβλίο διαβάζεις τις επεξηγήσεις των διαγραμμάτων που έχει αυτός στις σημειώσεις του, γιατί έτσι χύμα δεν λένε τπτ τα διαγράμματα.
Επίσης τα θέματα της ΣΕΜΦΕ που μοιάζουν με τα περσινά δικά μας, εμένα με βοήθησαν πολύ.

Η εκφώνηση της άσκησης που κάναμε πέρσι στο τελευταίο μάθημα και δεν υπάρχει στην ιστοσελίδα του μαθήματος (έπεσε παρόμοια στην τελική εξέταση) έχει ανέβει εδώ
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Έφαρμοσμενη Οικονομική (2008-09)

Δημοσίευσηαπό gregoire » Τρί, 14 Ιούλ 2009 5:48 pm

Να επισημάνουμε κάποια tips θεωρίας που ο Τσώλας είχε κάποια ιδιαίτερη αγάπη, χωρίς να σημαίνει βέβαια κάτι αυτό , απλά δίνει ένα στίγμα για τις θεωρητικές ερωτήσεις που θα πέσουν αύριο και θα είναι μάλλον μία ή δύο.
Προσδιοριστικοί παράγοντες ζήτησης-προσφοράς και ελαστικοτήτων
Μορφές αγοράς(κατά την άποψη μου κάντε διπλή ανάγωση)
Τακτική-απόλυτη χρησιμότητα και διαφορές τους (λατρεμένο θέμα, το εξήγησε 3 φορές οι διαφορές δε βγαίνουν εντελώς άμεσα κάντε και μια καλή αναζήτηση στο βιβλίο στα αντίστοιχα χωρία)
Καμπύλες αδιαφορίας
Διάφορους ορισμούς οι οποιοι είναι χρήσιμοι και για την επίλυση ασκήσεων(μακροχρόνια-βραχυχρόνια περίοδος, εισοδηματικό αποτέλεσμα κτλ.)
Καλή ερμήνευση κόστους ευκαιρίας και καμπύλης παραγωγικών δυνατοτήτων

Όσον αφορά τις ασκήσεις οι οποιές και αυτές θα είναι δύο λογικά, ως αναμενόμενο διαβάστε τις λυμένες στο site στο mycourses. Από εκεί και πέρα σίγουρα θα μπει μία τύπου 7-8 ενώ προσέξτε και τις 3, 4,5. Όλες παλεύονται και με στοιχειώδη γνώση, απλά η 9 είναι λίγο τραβηγμένη σε κάποιο ερώτημα αλλά προτείνω να τη δείτε!!!
Απο εκεί και πέρα, υπομονή, ένα απογευματάκι είναι και τα θέματα προμηνύονται στρωτά. (δεν εξετάζονται και οι μελλοντικοί Paul Krugman στο κάτω κάτω!!!).
gregoire
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 3:23 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Έφαρμοσμενη Οικονομική (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akis » Τρί, 14 Ιούλ 2009 6:42 pm

Ωραιος ο gregoire... :) :) :)

Spoiler: show
Και η συντονιστρια μας :D Ευχαριστουμε...


Αντε να περασει και αυτο το απογευμα να παμε για μπανιο...
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Έφαρμοσμενη Οικονομική (2008-09)

Δημοσίευσηαπό morisson » Τρί, 14 Ιούλ 2009 9:22 pm

akis έγραψε:Αντε να περασει και αυτο το απογευμα να παμε για μπανιο...


o yes!! :D :D
...brothers and sisters of the pale forest
children of night
who among you will run with the hunt?
Άβαταρ μέλους
morisson
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2306
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2008 5:27 pm
Τοποθεσία: On the corner of Rush Street and Chestnut Street.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Eφαρμοσμένη Οικονομική (2008-09)

Δημοσίευσηαπό akis » Παρ, 02 Οκτ 2009 4:50 pm

Τα θέματα της εξεταστικής του Ιουνίου έχουν ανέβει εδώ
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008


Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης