Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό tsiou » Παρ, 25 Σεπ 2009 5:59 pm

Ρε παιδιά, στο βιβλίο, εκτός από το λάθος που έχουμε εντοπίσει στη σελ. 37 για το (1/Λ)min που έχει "-" αντί επί που εννοείται, μήπως υπάρχει κι άλλο λάθος στη σελ. 40. Στους τύπους για Κm και (1/Λ)min έχει για παρονομαστή και αριθμητή αντίστοιχα tLi + tLα ενώ θα έπρεπε λογικά να είναι "-". Λάθος δεν είναι?
Give me a place to stand, and I will move the Earth.
tsiou Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Κυρ, 06 Ιούλ 2008 10:05 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Παρ, 25 Σεπ 2009 6:03 pm

Όχι,σωστή είναι η σελ 40 (στο συγκεκριμένο σημείο) , είναι 25-(-20)
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Παρ, 25 Σεπ 2009 6:32 pm

έχω μια απορία πάνω στην υγρομόνωση και συγκεκριμένα στην τοποθέτηση του φράγματος υδρατμών. Στις διαφάνειες γράφει ότι το φράγμα υδρατμών θα πρέπει να τοποθετηθεί στην εσωτερική πλευρά της στρώσης που γίνεται η υγροποίηση, ενώ στις σελ 47-48 του βιβλίου ότι πρέπει να τοποθετηθεί στην εσωτερική πλευρά της κατασκευής . Ποιο είναι το σωστό?
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Παρ, 25 Σεπ 2009 7:39 pm

Στην εξωτερική. Η μόνωση πάντα γίνεται εξωτερικά. Αν τυχόν περάσει μέσα υγρασία την έκανες.
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό tsiou » Σάβ, 26 Σεπ 2009 12:32 am

ingenieurin26 έγραψε:Όχι,σωστή είναι η σελ 40 (στο συγκεκριμένο σημείο) , είναι 25-(-20)


ωχ ναι... καλά τα πήγα :D :clap:
Give me a place to stand, and I will move the Earth.
tsiou Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Κυρ, 06 Ιούλ 2008 10:05 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό roxy » Κυρ, 27 Σεπ 2009 3:20 am

Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανουμε στη θερμομονωση οταν υπαρχει κουφωμα; Γιατι οι διαφανειες με μπερδεψαν και στο βιβλιο δεν καταφερα να εντοπισω για ποσοστα επιφανειων τιποτα. Δεν καταλαβα αν παντα θα υπολογιζουμε Qκουφωματος. Αν ο λογος επιφανειων ειναι μικροτερος του 10% δεν υπολογιζεται το q? Ή απλα δεν υπολογιζεται στο Κ?
roxy Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Κυρ, 19 Οκτ 2008 8:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2003

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό sur la route » Κυρ, 27 Σεπ 2009 7:23 pm

roxy έγραψε:Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανουμε στη θερμομονωση οταν υπαρχει κουφωμα; Γιατι οι διαφανειες με μπερδεψαν και στο βιβλιο δεν καταφερα να εντοπισω για ποσοστα επιφανειων τιποτα. Δεν καταλαβα αν παντα θα υπολογιζουμε Qκουφωματος. Αν ο λογος επιφανειων ειναι μικροτερος του 10% δεν υπολογιζεται το q? Ή απλα δεν υπολογιζεται στο Κ?


Αν έχω καταλάβει καλά, αν Fκουφ/Fτοιχ,ολ<10%, δε λαμβάνεις καθόλου υπόψη το κούφωμα, ούτε στο συντελεστή θερμοπερατότητας Κ, ούτε τελικά και στη θερμότητα (στο Fτοιχ,ολ περιλαμβάνεται και το εμβαδό του κουφώματος όμως). Τώρα τι ακριβώς θα κάνεις με τα εμβαδά παραθύρων κτλ για το Km δεν ξέρω. Αφού θεωρείται αμελητέο το κούφωμα, είτε το βάλεις είτε δεν το βάλεις πάνω κάτω το ίδιο θα'ναι.....

Αν είναι >10%, μάλλον υπολογίζεις το Km της σελ.26 λαμβάνοντας υπόψη τα στοιχεία του τοίχου εκτός από το κούφωμα (οπότε σε παράθυρα κτλ δεν περιλαμβάνεις το εμβαδό των κουφωμάτων και στον παρονομαστή βάζεις Fτοιχ' που επίσης δεν περιλαμβάνει το εμβαδό των κουφωμάτων). Και υπολογίζεις το Qτοιχ'=Fτοιχ' *Κm' *(tli-tla) με βάση αυτά.
Χωριστά μετά υπολογίζεις Qκουφ,αγωγής=Fκουφ*Κκουφ*(tli-tla) και Qκουφ,χαραμάδες=0,36*V*(tli-tla).

Tα τρία Q αθροίζονται για την ολική θερμότητα που μεταδίδεται, Qολ. Και μετά, για να βρεις το Kισοδύναμο που θα περιλαμβάνει και τα κουφώματα, εφαρμόζεις την Qoλ=Fτοιχ,ολ *Κισοδ *(tli-tla).

Με κάποια επιφύλαξη αυτά.... Δες και τις 2-3 τελευταίας σελίδες απ'το φυλλάδιο "'Ασκηση Θερμομόνωσης". Έχει άλλη μια διαφάνεια στο τέλος για το Kισοδ, μετά τη διόρθωση δαπέδου.
sur la route
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ, 10 Ιούλ 2008 8:36 pm

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό sur la route » Κυρ, 27 Σεπ 2009 8:04 pm

intelx86 έγραψε:Στην εξωτερική. Η μόνωση πάντα γίνεται εξωτερικά. Αν τυχόν περάσει μέσα υγρασία την έκανες.

και @ ingenieurin26

Ομολογώ κόλλησα όταν το διάβασα το ποστ σου, μου φάνηκε πολύ λογικό!
Αλλά υγρασία δεν έχει μόνο έξω απ'την κατασκευή, έχει και μέσα : )

Βασικά η ingenieurin26 δεν αναφέρεται γενικά σε υγρομόνωση, αλλά στο φράγμα υδρατμών, γι'αυτό το μπέρδεμα.
Στην άσκηση του βιβλίου το νερό κινείται από έξω προς τα μέσα (μεγαλύτερη σχετική υγρασία στο εξωτερικό), όμως οι υδρατμοί κινούνται από το εσωτερικό της κατασκευής προς το εξωτερικό! γι' αυτό πρέπει να μπει εσωτερικά. (είναι η συνέχεια της άσκησης της σελ. 41,η μερική τάση στο εξωτερικό είναι μικρότερη)

Γενικά, στη σελ 40 λέει "το φράγμα υδρατμών τοποθετείται πριν από τη στρώση στην οποία γίνεται υγροποίηση των υδρατμών, κατά την κατεύθυνση διαπίδυσης των υδρατμών", γι αυτό μπαίνει εσωτερικά σ αυτή την περίπτωση. Αναφέρει κιόλας ότι συχνά νερό και υδρατμοί κινούνται αντίθετα, με τρανό παράδειγμα την άσκηση του βιβλίου :D

Αν πέσει άσκηση λύνεις, κάνεις τις καμπύλες και βλέπεις που θα μπει, αν πέσει θεωρία φαντάζομαι γράφεις κάτι γενικό! ;)

p.s. οπότε, το φράγμα πρέπει να μπει γενικά εσωτερικά από το στρώμα. αμέσως πριν, ή "απλά" πριν, δεν ξέρω τι διαφορά έχει...
sur la route
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ, 10 Ιούλ 2008 8:36 pm

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Κυρ, 27 Σεπ 2009 8:44 pm

Το βιβλίο έχει μία μεθοδολογία σε περίπτωση που δεν έχω ενιαία αντίσταση θερμοδιαφυγής 1/Λ στη στρώση(σελ.13), π.χ όταν έχω το παράδειγμα με το ξύλινο δάπεδο σελ.25. Γιατί στο παράδειγμα όμως βρίσκει πρώτα τη συνολική αντίσταση θερμοδιαφυγής (μαζί με τα άλλα ομογενή στρώματα) σε κάθε επιμέρους διατομή Α και Β, και μετά βρίσκει τη μέση αντίσταση θερμοδιαφυγής; Δεν θα μπορούσε να υπολογίσει πρώτα μόνο για το στρώμα ξύλινης έδρασης/αέρα (που είναι και το μη ομογενές) τη μέση αντίσταση θερμοδιαφυγής 1/Λ3 και ΜΕΤΑ να πάρει απλά το άθροισμα με τις άλλες ομογενείς στρώσεις;

Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, sorry αν σας μπέρδεψα. Τελευταίο μάθημα, τελευταίο βράδυ και δεν έχω και πολλή όρεξη να το βγάλω. :yawn:

EDIT: Και με τον άλλο τρόπο τα αποτελέσματα που βρήκα είναι τα ίδια... :think:
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Τεχνικά Υλικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό blink » Κυρ, 27 Σεπ 2009 8:55 pm

οι ερωτησεις θεωριας που υπαρχουν στια διαφορα φυλλαδια παραταξεων και μη, ειναι υποθετω ερωτησεις που εχουν πεσει... αυτες αρκουν αν τις ξερουμε η ισχυει μαλλον το αντιθετο, δηλαδη δεν πεφτουν τα ιδια 2 φορες..?
blink
 
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Σάβ, 24 Ιαν 2009 3:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron