Μαθήματα 2ου εξαμήνου (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό ingenieurin26 » Δευτ, 09 Μαρ 2009 4:24 am

rosenrot έγραψε:Επίσης σ εμάς στην ανάλυση2 δεν έδιναν βιβλίο που να κάλυπτε την ύλη των ολοκληρωμάτων, η οποία διδάσκεται προς το τέλος του εξαμήνου, οπότε χρειάζονταν οπωσδήποτε καλές σημειώσεις εκεί.


Τα δίνουν και τα 2 τεύχη φέτος από ότι είδα στη λίστα.
ingenieurin26
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 6361
Εγγραφή: Τρί, 03 Ιουν 2008 6:56 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό konstantinos » Δευτ, 09 Μαρ 2009 6:59 pm

ρε παιδια απο επιλογης τι να παρω;
οικονομια ή φιλοσοφια;
Τελευταία επεξεργασία από Καμένος και Δευτ, 09 Μαρ 2009 8:27 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Greeklish
konstantinos
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2008 9:44 pm

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Elendil » Δευτ, 09 Μαρ 2009 7:13 pm

Και τα 2 εύκολα είναι. Η ύλη της οικονομίας μοιάζει πολύ με του λυκείου. Ειδικά αν έχεις κάνει ΑΟΘ, μην το πολυσκέφτεσαι, με διάβασμα μιας μέρας από τις σημειώσεις του καθηγητή, περνάς.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό akis » Δευτ, 09 Μαρ 2009 7:32 pm

Συγγνώμη αν κάνω λάθος αλλά απ ότι κατάλαβα στη λίστα για τα τεχνικά υλικά δίνουν μόνο τον έναν από τους 4 τόμους που καλύπτουν ο καθένας διαφορετικό κομμάτι θεωρίας... Αυτό δεν είναι ολίγον τι ανέντιμο;;;;;
akis:-Πάμε για καφέ;
lybe:-Περιμένεις λίγο να πάω τα δίδακτρα στη Γραμματεία;
akis:-ΟΚ. Εγώ τα πλήρωσα χτες. Έμαθα θα σε πάρουν στο πρόγραμμα του ΑΚΤΩΡΑ.
lybe:-Ναι ισχύει. Καλός ο Μπόμπολας. Δίνει πολλά λεφτά στο ΕΜΠ. Δουλεύει κι η αδερφή μου εκεί. Πληρώνεται 500ευρώ το μήνα. Καλά είναι κι αν είναι καλή δεν θα την απολύσουν του χρόνου όπως μπορούν να κάνουν αλλά θα την κρατήσουν με 700ευρώ.
akis
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: Κυρ, 01 Φεβ 2009 10:35 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό konstantinos » Δευτ, 09 Μαρ 2009 8:14 pm

Elendil έγραψε:Και τα 2 εύκολα είναι. Η ύλη της οικονομίας μοιάζει πολύ με του λυκείου. Ειδικά αν έχεις κάνει ΑΟΘ, μην το πολυσκέφτεσαι, με διάβασμα μιας μέρας από τις σημειώσεις του καθηγητή, περνάς.


για αυτο ρωταω γιατι στο λυκειο δεν ειχα παρει ΑΟΘ.
το οτι ειναι ευκολη μου το ειπαν και αλλοι αλλα μου ειπαν οτι η φιλοσοφια ειναι πιο ευκολη!
δινουν λεει 40 ερωτησεις και απο αυτες μπαινουν οι 10.
ισχυει κατι τετοιο;
Τελευταία επεξεργασία από Καμένος και Δευτ, 09 Μαρ 2009 8:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Greeklish
konstantinos
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ, 17 Οκτ 2008 9:44 pm

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Δευτ, 09 Μαρ 2009 8:19 pm

Καλησπέρα.Στο εγγραφολόγιο τι παίζει με τα μαθήματα που μπορώ να τα μαρκάρω ως 'επιπλέον'?Εγώ θα διαλέξω φιλοσοφία.Να μαρκάρω το επιπλέον ή όχι?
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Δευτ, 09 Μαρ 2009 8:47 pm

Έχω την εντύπωση ότι το επιπλέον είναι όταν επιλέγεις μαθήματα πέραν του υποχρεωτικού αριθμού μαθημάτων. Πχ μπορείς να διαλέξεις Φιλοσοφία (χωρίς να κάνεις κλικ στο "επιπλέον") και να θες να δώσεις και την εφαρμοσμένη οικονομική, χωρίς όμως να μετράει στο βαθμό του πτυχίου. Σε αυτό το μάθημα που δεν θες να μετράει κάνεις κλικ στο επιπλέον. Έχω όμως την απορία γιατί υπάρχει και γιατί να θέλει κάποιος να δώσει παραπάνω μαθήματα; Ούτως ή άλλως μπορείς να παρακολουθείς κάποιο μάθημα χωρίς να έχεις γραφτεί απαραίτητα σε αυτό...

Όσον αφορά τα συγγράμματα, φαντάζομαι ότι αύριο θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί γύρω από τα συγγράμματα των τεχνικών υλικών και να είναι απλά λάθος της γραμματείας που δεν τα έχει ως ενιαίο σύγγραμμα. Άλλωστε διαφορετική ύλη δεν καλύπτουν; Ελπίζω να μην μας πουν να πάρουμε έναν τόμο και τους υπόλοιπους να αναγκαστούμε να τους εκτυπώσουμε με δικά μας έξοδα... Σε αυτήν την περίπτωση αν επιλέξουμε να μην συμπληρώσουμε λίστα (που παρεπιμπτώντως έχει ενσωματωθεί έντεχνα στο εγγραφολόγιο... :silent: ), θα μας δωθούν τα βιβλία που έπαιρναν πέρυσι (άρα θα τα πάρουμε και τα 4), όπως έγινε δηλαδή στο χειμερινό εξάμηνο; Όσον αφορά στην οικοδομική, πέρυσι ποιο δινόταν; Το Neufert και οι σημειώσεις;
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Δευτ, 09 Μαρ 2009 9:00 pm

Αυτό το καταλαβαίνω.Απλά ρωτάω αν είναι καλο το μάθημα της φιλοσοφίας να δηλωθεί ως 'επιπλέον'?
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό Καμένος » Δευτ, 09 Μαρ 2009 9:14 pm

Konstantinos πρωτον αποφευγουμε τα greeklish...
Δευτερον, με τι καθεσαι και ασχολησαι; πανευκολα ειναι και τα δυο... Μονο ενας ανθρωπος-legend που κυκλοφορει αναμεσα μας στο φορουμ εχει καταφερει να χρωσταει φιλοσοφια (επειδη βαριοταν να παει να δωσει)!

Στο εγγραφολόγιο τι παίζει με τα μαθήματα που μπορώ να τα μαρκάρω ως 'επιπλέον'?Εγώ θα διαλέξω φιλοσοφία.Να μαρκάρω το επιπλέον ή όχι?


Αν καταλαβα καλα τι εννοεις:
Μπορεις να επιλεξεις παραπανω απο ενα κατ'εκλογην υποχρεωτικο μαθημα, ομως δεν μπορεις να παρεις το συγγραμα του επιπλεον επιλεγομενου, συμφωνα με τον νεο νομο πλαισιο, ενω παλαιοτερα μπορουσες. Παρ' ολα αυτα, στη σχολη μας ισως να μην εφαρμοστει το συγκεκριμενο μετρο του νεου νομου, αν θες προσπαθησε και αν δεν παρεις ελα στο φορουμ και πες το μας να δουμε τι θα κανουμε :D. Αν το επιλεξεις, δεν εισαι υποχρεωμενος να το περασεις.
Το προαιρετικο μαθημα μπορεις να το επιλεξεις ουτως η αλλως και ουτε αυτο ουσιαστικα εισαι υποχρεωμενος να το περασεις, ενω ουτε ο βαθμος του μετραει στον τελικο βαθμο πτυχιου, απλα αναφερεται (οπως εγραψα σε προηγ ποστ, αξιζει να το παρακολουθησεις).
42
Άβαταρ μέλους
Καμένος
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 881
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 9:05 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Μαθήματα 2ου εξαμήνου

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Δευτ, 09 Μαρ 2009 9:25 pm

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.Αυτό που εννοώ είναι: Αν διαλέξω μόνο φιλοσοφία θα μαρκάρω και το κουτί επιπλέον ή μόνο το κουτί με τον κωδικό?
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης