Παραστατική και Προβολική Γεωμετρία (2008-09)

Συντονιστής: University Editors

Παραστατική και Προβολική Γεωμετρία (2008-09)

Δημοσίευσηαπό stallion » Σάβ, 10 Ιαν 2009 2:44 pm

Ξερει κανεις κανεναν απλο τροπο να μαθει καποιος να λυνει τις ασκησεις χωματουργικων που βαζουν στην γεωμετρια 1ου εξαμηνου ή μηπως υπαρχουν καποιες σημειωσεις σε pdf να ανεβασει? Το βιβλιο δεν βοηθαει νομιζω και δεν εχω βρει κατι αλλο...
Οι αξιες προσαρμοζονται σε ο,τι εχουμε μπροστα στα ματια μας ενω οι ιδεολογιες παρακαμπτουν οποια γεγονοτα τις αμφισβητουν.
stallion
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Σάβ, 01 Νοέμ 2008 12:51 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Σάβ, 10 Ιαν 2009 3:27 pm

Νομίζω οι σημειώσεις της ΔΑΠ είναι αρκετά καλές αλλά έχουν ελλείψεις στη λεπτομέρεια που θα ζητηθεί. Εγώ από εκεί διάβασα αλλά στο θέμα τα έκανα πρακτικά στην τύχη.
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό blindone1712 » Τρί, 10 Φεβ 2009 9:57 pm

Καλησπέρα παιδιά!
Θα ήθελα να μου πει κάποιος που θυμάται,από προβολική τι πέφτει συνήθως?Ζητάνε κάτι σουπερουάου ήκάτι απλό?
Δυστυχώς τις 2 προηγούμενες φορές δεν είχα διαβάσει προβολική,και δεν τα ακούμπησα καθόλου,με συνέπεια να μην θυμάμαι τι μπαίνει....
Κι εγώ είμαι ο Μάκης....
blindone1712
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τετ, 29 Οκτ 2008 1:14 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τρί, 10 Φεβ 2009 10:19 pm

Ζητάει συνήθως κωνικές τομές, απλά πράγματα του τύπου ''βρείτε 4 σημεία της παραβολής με δεδομένη εστία και διευθετούσα και χαράξτε άλλες 2 εφαπτόμενες'' (ή κάπως έτσι... :mrgreen: )Μπορεί να ζητήσει και κάτι σχετικό με θεωρήματα Πάππου και Desargueκαι διπλό λόγο. Πέρυσι στην κανονική εξεταστική, υπήρχε και η δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε παραβολή και κατασκευή συζυγών αρμονικών σημείων. Κάποιος που παρακολούθησε φέτος, ας αναφέρει τα sos που είπε στο μάθημα.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό lydia » Τρί, 10 Φεβ 2009 10:45 pm

το θεωρημα Desargue το παρεδωσε μονο στο ενα απ τα δυο τμηματα, γενικως δεν παρακολουθουσα και πολυ, αλλα γι αυτο ειμαι σιγουρη. επισης στο τελευταιο μαθημα ειπε πως φετος δεν καναμε και πολλα με τις καταληψεις, οπως το θεωρημα του διπλου λογου, κατι για το οποιο δεν ειμαι σιγουρη αν το καναμε η οχι, αλλα για να το πει, δεν θα το καναμε. :lol: κομματακι θυμωμενος ηταν παντως με τις καταληψεις και τα μαθηματα που χαθηκαν... για τα sos δυστυχως δεν μπορω να σας ενημερωσω...
...είναι ο τελευταίος σχεδόν που πλησιάζει τα σύνορα
ζητάει άσυλο γιατί κουράστηκε απ' το τίποτα...
lydia Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ, 12 Οκτ 2008 3:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Τρί, 10 Φεβ 2009 10:57 pm

Γιατί λέει SOS ο Μαρκάτης; Δεν μας είπε τίποτα... Ούτε καν τι να διαβάσουμε από έλλειψη, υπερβολή και παραβολή από τις σημειώσεις του, ενώ την παραβολή την κάναμε μισή στο πρώτο τμήμα και από ό,τι μας είπε ο ίδιος, στο άλλο τα έκαναν όλα μαζί σε ένα μάθημα (!!!) :shock: . Το θεώρημα του διπλού λόγου και την αρχή του δυασμού τα κάναμε λίγο στην αρχή της προβολικής, μετά τη στερεομετρία, αλλά αν έχω καταλάβει καλά στην εξέταση δεν θα βάλει κάτι τέτοιο. Θα έχει στερεομετρία, κωνικές τομές, χωματουργικά (Μαρκάτης) και παραστατική γεωμετρία(δηλαδή το πιθανότερο τομή κάποιου στερεού με πρόσθιο επίπεδο) (Πάλλα)
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό blindone1712 » Τρί, 10 Φεβ 2009 11:03 pm

Είστε φοβεροί παιδιά.Ευχαριστώ.
Βασικά για την προβολική (επειδή πιάνει και 2 βαθμούς),λέω να δώσω έμφαση,καθώς πάντα ως είθισται γκαντέμης χάνω από χωματουργικά και παραστατική...
Κι εγώ είμαι ο Μάκης....
blindone1712
 
Δημοσιεύσεις: 335
Εγγραφή: Τετ, 29 Οκτ 2008 1:14 am
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τρί, 10 Φεβ 2009 11:05 pm

Τότε τα περσινά δεν ισχύουν για φέτος αφού δεν κάνατε όσα γίνονται συνήθως. Θα σας βάλει ότι σας είπε. Σε μας αυτά μας τα περί εξέτασης (διάρθρωση διαγωνίσματος, σπουδαιότητα ύλης) τα είπε συγκεντρωτικά στο τέλος. Πάντως στην προβολική ότι ζητήθηκε, προέκυπτε άμεσα από τις σημειώσεις. Φροντίστε να έχετε τις πλήρεις φετινές.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό soso » Τετ, 11 Φεβ 2009 12:12 am

η συμβουλη του παθοντα : πριν πατε ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΩΝΙΚΕΣ.
προπερσι που εδινα επιαναν μονο 2/5 , τα χωματα 3 και η παραστατικη 5.
εγραψα τελεια παραστατικη και χωματα και δν ακουμπησα κωνικες γτ ο μαρκατης εκανε τραγικο μαθημα και δν ειχα καταλαβει τπτ.αντιθετα η παλλα ηταν θεα και παραστατικη εγραψαν ολοι τελεια.οποτε περιμενα ενα ωραιο 8... ελα ομως που ολοι εκαναν το ιδιο κολπο και επειδη διορθωνε ο μαρκατης ,οποιος δν ειχε ακουμπησει κωνικες επαιρνε μαξ 5 ! αν ισχυουν τα ιδια και τωρα στα προσωπα που διορθωνουν ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΩΝΙΚΕΣ !
τι να κανουμε με τα ΣΕΜΦΕ που μπλεξαμε .... :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Δουλεψε για να ζεις , ζησε για να ταξιδευεις . Ποτε το αντιθετο .
soso
 
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Δευτ, 07 Ιούλ 2008 6:25 pm
Τοποθεσία: Βαζελόκηποι
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Παραστατική Γεωμετρία - Χωματουργικά (2008-09)

Δημοσίευσηαπό lydia » Τετ, 11 Φεβ 2009 12:34 am

αχαχαχαχαχαχα! συγγνωμη που γελαω, και συγγνωμη που θα το πω ετσι ακομψα, αλλα αυτο δειχνει ποσο κομπλεξικοι ειναι μερικοι καθηγητες. αντι τα αποτελεσματα της εξεταστικης και η προσελευση στο μαθημα τους να τους δειχνει (πανω κατω) την αποτελεσματικοτητα της διδακτικης διαδικασιας τους (οκ, φοιτητικη ζωη και χαβαλες, αλλα δε γινεται να απουσιαζει το 70% απο ενα μαθημα που αξιζει να παρακολουθησεις, ουτε να μην γραφουν τοσο ατομα το δικο σου μονο μαθημα, (αν ισχυουν οσα λεει ο/η soso) και να μην παιρνεις πρεφα πως η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε) αυτοι συνεχιζουν ακαθεκτοι
για την ιστορια, ειχα ρωτησει προσωπικα το συγκεκριμενο καθηγητη για την υλη απ το βιβλιο (προβολικη γεωμετρια) και ειχε απαντησει, αν ερχοσουν στο μαθημα θα ηξερες, αν δεν ερχοσουν θα το πληρωσεις.
:?
θα το πληρωσω????
...είναι ο τελευταίος σχεδόν που πλησιάζει τα σύνορα
ζητάει άσυλο γιατί κουράστηκε απ' το τίποτα...
lydia Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ, 12 Οκτ 2008 3:50 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Επόμενο

Επιστροφή στο 1ο Έτος

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες