Χρησιμότητα laptop

Hardware, software, gadgets, OS, πλυντήρια, φούρνοι μικροκυμάτων...

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τρί, 11 Οκτ 2016 1:59 am

Μακρια απο τουβλο ξ
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Τρί, 11 Οκτ 2016 2:36 am

GiannisRad έγραψε:Μακρια απο τουβλο ξ


Γενικά το έχω ακούσει κι εγώ αλλά δεν έχω ιδία πείρα
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τρί, 11 Οκτ 2016 2:56 am

Δεν θυμαμαι αν το εχω γραψει παλαιοτερα εδω αλλα κοιτα να δεις απιστευτο σκηνικο.

Λαπτοπ 1000 ευρω πριν 5 χρονια, τουρμπο ξ. Ενα μηνα μετα αρχιζει και πεταει blue screen. Το πηγαινω στο πλαισιο και μου λενε δεν ειναι τιποτα, απλα καναμε update τους drivers της καρτας γραφικων (gpu). Αυτο συνεβηκε αλλες 4-5 φορες. Περνανε 2 χρονια και εντελως τυχαια μαθαινω οτι η καρτα γραφικων nvidia ειχε καει και το λαπτοπ λειτουργουσε με τιν integrated της intel.

Κοινως επειδη για να αλλαξεις gpu στην πλειοψηφια των λαπτοπς πρεπει να αλλαξεις και μητρικη, τα παιδια εκει αποφασισαν να μην πουν τιποτα για την ελλατωματικη καρτα, μεχρις οτου αυτη καηκε και μετα δεν εκανε πια μπλου σκριν, αφου δεν λειτουργουσε καν.

Γενικα ομως, τα τουρμπο ξ ειναι κατασκευασμενα στην κινα απο πρωτες υλες και parts της πλακας, απο μια εταιρια χωρις τεχνογνωσια οπως το πλαισιο. Δεν σημαινει οτι αν παρεις κατι θα χαλασει, ουτε οτι δεν θα σε καλυψουν, απλα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να χαλασει και πλεον ο κοσμος λεει οτι το σερβις τους ειναι απαραδεκτο. Ασε που δεν ειναι φτηνα.

Για τον φιλο μου που του αρεσουν και οι Doors λογικα, προτεινω να κοιταζει καθε σαββατο μεσανυχτα ή κυριακη πρωι τα crazy sundays του eshop, αφου φερνουν κατι καλες ευκαιριες απο βουλγαρο-ρουμανιες, που σε καλυπτει η εγγυηση κανονικοτατα ειτε στην αντιπροσωπια ειτε στο ιδιο το eshop. Επισης για οτι απορια εχει ή αν θελει να τον βοηθησουν με την επιλογη, μπορει να μπει στο insomnia.gr, στην ενοτητα των λαπτοπ και στο τοπικ "βοηθεια για αγορα φορητου". Δεν αξιζει να βιαστει, ειδικα αφου το λαπτοπ θα το χρειαστει απο το 2ο εξαμηνο και μετα.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό dionikkwna » Τρί, 11 Οκτ 2016 3:02 am

To service ειναι απαραδεκτο σίγουρα. Τα σασί του turbo-x τα φτιάχνει μάλλον ακόμα η Clevo. Αυτά δεν είναι απαραίτητα κακά (ανάλογα το μοντέλο) καθώς τα ίδια σασί κάνουν rebranding πάρα πολλές εταιρείες πολύ πιο γνωστές από το πλαίσιο.
dionikkwna
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Κυρ, 10 Φεβ 2013 1:08 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό dionikkwna » Τρί, 11 Οκτ 2016 3:13 am

Όσο για την οθόνη: Μη σε νοιάζει η ανάλυση, στις 15'' σιγά τη διαφορά. Άλλα χαρακτηριστικά είναι πολύ πιο σημαντικά στις οθόνες, αλλά είναι πολύ δύσκολο να αναλυθούν εδώ. Μπορείς όμως να googlareis για γενικές πληροφορίες. Σίγουρα review της οθόνης αυτής δε θα βρεις , μπορείς όμως να πας σε ένα κατάστημα που το χει σε βιτρίνα να τη δεις. Το λέω αυτό γιατί στο γραφείο μου αγοράσαν πρόσφατα μια οθόνη Turbo-x, και είναι χειρότερη από CRT του 1990 ακόμα και μετά από manual calibration.
Λειτουργικό πρόβλημα δε θα έχεις πάντως όπως και να έχει.
dionikkwna
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Κυρ, 10 Φεβ 2013 1:08 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Τρί, 11 Οκτ 2016 9:45 am

dionikkwna έγραψε:Όσο για την οθόνη: Μη σε νοιάζει η ανάλυση, στις 15'' σιγά τη διαφορά. Άλλα χαρακτηριστικά είναι πολύ πιο σημαντικά στις οθόνες, αλλά είναι πολύ δύσκολο να αναλυθούν εδώ. Μπορείς όμως να googlareis για γενικές πληροφορίες. Σίγουρα review της οθόνης αυτής δε θα βρεις , μπορείς όμως να πας σε ένα κατάστημα που το χει σε βιτρίνα να τη δεις. Το λέω αυτό γιατί στο γραφείο μου αγοράσαν πρόσφατα μια οθόνη Turbo-x, και είναι χειρότερη από CRT του 1990 ακόμα και μετά από manual calibration.
Λειτουργικό πρόβλημα δε θα έχεις πάντως όπως και να έχει.


Λίγα τα λόγια σου για τις CRT. Αυτές είναι οι μόνες που υποστηρίζουν πιστόλι πιου πιου. Μας μεγαλώσαν
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό Harthil » Τρί, 11 Οκτ 2016 4:33 pm

GiannisRad έγραψε:Μακρια απο τουβλο ξ


(Off topic:
nice avatar)
Spoiler: show
:' (


Έχω την ίδια εντύπωση για αυτήν την εταιρεία. Μόνο και μόνο από μια βάση-cooler που είχα πάρει για ένα λαπτοπ πριν κάποια χρόνια και μετά από 4-5 μήνες απλά σταμάτησε να λειτουργεί μυστηριωδώς. Δε θυμάμαι τι είχε γίνει με το service, αλλά ήταν απογοητευτικό. Τώρα να πω την αλήθεια, δε θέλω να πιστεύω ότι έχει και μεγάλη σημασία η εταιρεία για λάπτοπ αυτής της κατηγορίας, αλλά βλέπεις κάποια πράγματα περίεργα...Η toshiba να βγάζει λάπτοπ : https://imgur.com/a/8cz0B#FFlxIEw

Αν είναι να προτείνω κάτι (εν τέλει ό,τι νομίζεις πάρε) θα έλεγα Dell ή Asus και σαν "δεύτερη κατηγορία" Lenovo, HP.
Άβαταρ μέλους
Harthil
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ, 27 Νοέμ 2014 6:53 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 11 Οκτ 2016 6:05 pm

Harthil έγραψε:
GiannisRad έγραψε:Μακρια απο τουβλο ξ


(Off topic:
nice avatar)
Spoiler: show
:' (


Έχω την ίδια εντύπωση για αυτήν την εταιρεία. Μόνο και μόνο από μια βάση-cooler που είχα πάρει για ένα λαπτοπ πριν κάποια χρόνια και μετά από 4-5 μήνες απλά σταμάτησε να λειτουργεί μυστηριωδώς. Δε θυμάμαι τι είχε γίνει με το service, αλλά ήταν απογοητευτικό. Τώρα να πω την αλήθεια, δε θέλω να πιστεύω ότι έχει και μεγάλη σημασία η εταιρεία για λάπτοπ αυτής της κατηγορίας, αλλά βλέπεις κάποια πράγματα περίεργα...Η toshiba να βγάζει λάπτοπ : https://imgur.com/a/8cz0B#FFlxIEw

Αν είναι να προτείνω κάτι (εν τέλει ό,τι νομίζεις πάρε) θα έλεγα Dell ή Asus και σαν "δεύτερη κατηγορία" Lenovo, HP.


Λιγα για τα TOSHIBA :raspberry: :raspberry:

Προσωπικα ο δικος μου φτανει αισιος τα 7.5 χρονια αρκετα απαιτητικης και συνεχομενης χρησης , μαζι με μια περιοδο 8 μηνων που δεν ανοιξε καν (και ξερω για υπολογιστες που δεν αναρρωσαν ποτε απο τετοια αχρηστια) ... Και γενικα απο αλλους που εχω δει ξερω οτι ειναι σκυλια ... Αν ηταν να προτεινω να αποφυγει κατι λογω κατασκευαστικων , θα ελεγα τα HP και Turbo-X ...
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Τρί, 11 Οκτ 2016 6:29 pm

Σε αυτές τις κατηγορίες, όλα πάνω κάτω τα ίδια εξαρτήματα έχουν μέσα. Επεξεργαστή από την intel, σκληρό seagate κτλ. Εκεί που διαφέρουν είναι στην ποιότητα κατασκεής (πλαστικά) και το service. Μου έχει τύχει για παράδειγμα μητρική gigabyte να έχει είναι ελαττωματική και να μου την αντικαταστήσουν μέσα σε 2 μέρες και σε laptop lenovo να περιμένω 1 μήνα για αντικατάσταση της μπαταρίας. Όχι ότι η lenovo είναι κακή εταιρεία, η μεγαλύτερη της Ασίας είναι. Απλά το service τους στην Ελλάδα δεν με άφησε καθόλου ικανοποιημένο.

Τα turbo-x συγκεκριμένα, παράγονται κάπου στην Κίνα (όπως το 90% όλων των ηλεκτρονικών που κυκλοφορούν σήμερα) σαν no-name προϊόντα και διανέμονται σε διάφορους εισαγωγείς παγκοσμίως, οι οποίοι τα βαφτίζουν όπως θέλουν. Στην Eλλάδα το Πλαίσιο τα βάφτισε turbo-x, στην Ιταλία πχ τα λένε κάπως αλλιώς. Αυτό σημαίνει πως ό,τι service μπορεί να χρειαστείς, στο παρέχει το Πλαίσιο. Τον κατασκευαστή ξέχασέ τον, δεν υπάρχει. Πρωσοπικά λοιπόν δεν τα κοιτάω καν, πάω παρακάτω.

Υ.Γ. Πολύ καλό το μηχάνημα που έβαλες, μια χαρά είναι. Αλλά προσωπικά θα έδινα τα παραπάνω λεφτά για να πάω σε κάτι πιο "επώνυμο".
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό JMorrison » Τρί, 11 Οκτ 2016 7:08 pm

Δηλαδή,πιστεύετε οτί παίζει να μου μείνει στα χέρια το μηχάνημα; :P
JMorrison
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ, 06 Οκτ 2016 3:46 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Η τεχνολογική γωνιά του intelx86

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης