Κομπιουτεράκι

Hardware, software, gadgets, OS, πλυντήρια, φούρνοι μικροκυμάτων...

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό int3h » Σάβ, 16 Φεβ 2013 1:43 pm

Απορία: το TI-36 βρίσκει ρίζες μιας 5ης τάξεως? Αν ναι πως?
Άβαταρ μέλους
int3h
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 421
Εγγραφή: Παρ, 01 Ιουν 2012 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Σάβ, 16 Φεβ 2013 1:50 pm

Δεν υπάρχει κλειστή μορφή για ρίζες πολυωνύμων 5ης τάξης, οπότε μάλλον αριθμητικά θα γίνεται (ή αν έχει συμβολικό επιλύτη θα γίνεται μόνο για συγκεκριμένες περιπτώσεις)
http://en.wikipedia.org/wiki/Quintic_equation
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Σάβ, 16 Φεβ 2013 2:29 pm

Επειδή το παλιό κομπιουτεράκι τα έφτυσε και θέλω να πάρω καινούριο,τι θα πρέπει οπωςδήποτε να καλύπτει το καινούριο ώστε να είμαι καλυμμένος και να με διευκολύνει αρκετά;;; (θέλω να το έχω μέχρι να τελειώσει η σχολή)
Χρωστάω τα περισσότερα μαθηματικοειδή μαθήματα της σχολής πάντως....
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Σάβ, 16 Φεβ 2013 2:43 pm

Κατά τη γνώμη μου, το πιο καλό και εύχρηστο με πληθώρα δυνατοτήτων είναι το casio fx-991es
Τώρα αν θέλεις να επενδύσεις σε ακριβά κομπιουτεράκια άλλης τάξης τιμής (πχ 200 ευρώ) δεν γνωρίζω, αλλά μου φαίνεται σπατάλη χρημάτων γιατί με τέτοια τιμή παίρνεις netbook-laptop που κάνει αυτά και πολύ περισσότερα πράγματα, ενώ η μόνη χρησιμότητα ενός υπολογιστή τσέπης τέτοιας τιμής θα ήταν να τον προγραμματίσεις για να τα έχεις έτοιμα στις εξετάσεις - μπορείς να γράψεις ακόμα και κείμενο μέσα (γι αυτό δεν είναι σίγουρο ότι επιτρέπονται κι όλας)
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Σάβ, 16 Φεβ 2013 2:59 pm

Είχα ένα παρόμοιο casio (το fx-570 es ) το οποίο έχει πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες μ αυτό που λες,οπότε έλεγα να πάρω κάτι ελαφρώς καλύτερο τώρα...
Παίζει να μην επιτρέπονται στην εξέταση κάποιου μαθήματος τα καλά;;;
Το έχεις ακούσει;;;
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Σάβ, 16 Φεβ 2013 3:11 pm

Ναι, έχω ακούσει ότι επιτηρητές την έχουν πει σε κάποιον, αλλά όχι ότι τα έχουν απαγορεύσει, αν και ποτέ δεν ξέρεις.
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό lybe33 » Σάβ, 16 Φεβ 2013 3:21 pm

Νομίζω ο int3h θα μπορεί να σε πληροφορήσει για τα "καλά" :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
lybe33
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Τετ, 03 Δεκ 2008 11:55 am
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Jimmis » Σάβ, 16 Φεβ 2013 7:22 pm

Κοκός έγραψε:Είχα ένα παρόμοιο casio (το fx-570 es ) το οποίο έχει πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες μ αυτό που λες,οπότε έλεγα να πάρω κάτι ελαφρώς καλύτερο τώρα...
Παίζει να μην επιτρέπονται στην εξέταση κάποιου μαθήματος τα καλά;;;
Το έχεις ακούσει;;;


Και εγω αυτο εχω βεβαια ειναι PLUS (δεν ξέρω τι διαφορα έχει) αλλα ειναι μια χαρα πιστεύω για την σχολη μας τι αλλο θες να κανει. Λογικα αν το εχεις ψαξει κανει ηδη παπάδες..δεν εχει να αποθηκευσεις τυπους βεβαια και αλλα ..αλλα πολυ πιο καλα πιστευω ξεπερνανε κατα πολυ τις τιμες των 30-50 ευρω όπως είπε και ο Lost.
Άβαταρ μέλους
Jimmis Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Τρί, 30 Νοέμ 2010 10:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Κοκός » Κυρ, 17 Φεβ 2013 2:46 pm

Jimmis έγραψε:
Κοκός έγραψε:Είχα ένα παρόμοιο casio (το fx-570 es ) το οποίο έχει πάνω κάτω τις ίδιες δυνατότητες μ αυτό που λες,οπότε έλεγα να πάρω κάτι ελαφρώς καλύτερο τώρα...
Παίζει να μην επιτρέπονται στην εξέταση κάποιου μαθήματος τα καλά;;;
Το έχεις ακούσει;;;


Και εγω αυτο εχω βεβαια ειναι PLUS (δεν ξέρω τι διαφορα έχει) αλλα ειναι μια χαρα πιστεύω για την σχολη μας τι αλλο θες να κανει. Λογικα αν το εχεις ψαξει κανει ηδη παπάδες..δεν εχει να αποθηκευσεις τυπους βεβαια και αλλα ..αλλα πολυ πιο καλα πιστευω ξεπερνανε κατα πολυ τις τιμες των 30-50 ευρω όπως είπε και ο Lost.


Η διαφορά με τις εκδόσεις PLUS είναι κυρίως στο design :lol: :lol: :lol:
(ντάξει έχουν και 5 λειτουργίες παραπάνω ;) )
Κοίτα αν είναι να με διευκολύνει αρκετά αυτό με την αποθήκευση στις εξετάσεις (δηλαδή να κερδίσω έστω και 5 με 10 λεπτά που είναι σωτήρια)
θα βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη δεδομένου ότι είναι κάτι το οποίο χρησιμοποιώ πλέον καθημερινά (οπότε θεωρητικά θα κάνω απόσβεση :D )
Από ότι καταλαβαίνω πάντως,πέρα από τα βασικά,το πολύ να μας χρειαστεί να λύσουμε καμία εξίσωση 3-4ου βαθμού και κανένα σύστημα,έτσι;;;
"Ο κόσμος είναι επικίνδυνος, όχι εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά εξαιτίας αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα"
Albert Einstein
Κοκός
 
Δημοσιεύσεις: 1058
Εγγραφή: Τρί, 11 Οκτ 2011 2:39 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Ό,τι να 'ναι απορίες

Δημοσίευσηαπό Lost.in.Athens » Κυρ, 17 Φεβ 2013 3:14 pm

Κοκός έγραψε:Από ότι καταλαβαίνω πάντως,πέρα από τα βασικά,το πολύ να μας χρειαστεί να λύσουμε καμία εξίσωση 3ου βαθμού και κανένα σύστημα,έτσι;;;

Αυτά τα κάνει και το casio
Lost.in.Athens
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2227
Εγγραφή: Κυρ, 07 Δεκ 2008 6:03 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Η τεχνολογική γωνιά του intelx86

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης