Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Hardware, software, gadgets, OS, πλυντήρια, φούρνοι μικροκυμάτων...

Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Σάβ, 26 Ιουν 2010 12:53 pm

Το pc μου (Compac - Intel - 8αετίας) έκαψε τροφοδοτικό και μητρική. Στο "Πλαίσιο" μου είπαν ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά. Ζητούνται:
1. Οι συντεταγμένες μερακλή Μάστορα.
2. Κουτί IDE, ώστε ο σκληρός να λειτουργήσει ως εξωτερικός.
3. Οιαδήποτε άλλη συμβουλή - πρόταση...
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό stalin » Σάβ, 26 Ιουν 2010 1:00 pm

Αν μιλάμε για laptop 8ετίας με καμένη μητρική, πολύ φοβάμαι πως αυτο που σας είπε το πλαίσιο ισχύει. Πολύ δύσκολο να βρεθούν ανταλλακτικά. Ίσως με πολύ τύχη βρεθεί κάτι στο εξωτερικό μέσω ebay.
Είμαστε έτοιμοι να πεθάνουμε για τα ιδανικά μας, αλλά, δόξα τω Θεό, δεν πιστεύουμε πια σε τίποτα.
stalin
 
Δημοσιεύσεις: 487
Εγγραφή: Σάβ, 28 Φεβ 2009 5:15 pm
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Σάβ, 26 Ιουν 2010 1:03 pm

Είναι desctop
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Σάβ, 26 Ιουν 2010 1:17 pm

Πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρονικών (προτείνω μικρό καθώς καταλαβαίνουν καλύτερα τι ζητάς) και πάρε μια εξωτερική θήκη USB2 για IDE δίσκο 3.5". Εναλλακτικά μπορείς να αγοράσεις έναν backup σύγχρονο δίσκο 2.5" (δε χρειάζεται τροφοδοσία, είναι μικρός) και να πας σε κάποιον με σταθερό και να στα φορτώσει στον μικρό. Ο δίσκος 8ετίας δεν είναι και πολύ σίγουρος. Σύμφωνα μάλιστα και με την έρευνα της Google, η μόνη σε τόσο μεγάλη κλίμακα, ο δίσκος μπορεί να σε εγκαταλείψει λόγω ηλικίας, θερμοκρασιών λειτουργίας και φόρτου. Ειδικά από ένα σύστημα που μόλις κάηκε το PSU εγώ δε θα άφηνα τα δεδομένα μου μόνο εκεί. Πάντα διπλά.
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό neaoktana » Σάβ, 26 Ιουν 2010 1:31 pm

Ευχαριστώ, backup έκανα σε εξωτερικό κάθε βδομάδα, λίγα χάθηκαν.
Αναρωτίεμαι αν μπορούν να ανακτηθούν εκτός από αρχεία και προγράμματα.
"Le meteque" - G. Moustaki (- 23/05/2013) & Zazie: https://www.youtube.com/watch?v=O51zyf83mfk
"Et nous ferons de chaque jour toute une eternite d' amour, que nous vivrons a en mourir..."
neaoktana
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 4405
Εγγραφή: Πέμ, 05 Ιουν 2008 3:24 pm
Έτος εισαγωγής: 1969

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό MakisH » Σάβ, 26 Ιουν 2010 1:37 pm

1. Δεν είμαι από Αθήνα και δεν ξέρω τι υπάρχει εδώ, θα πρότεινα όμως να αποφύγετε να το δώσετε σε κάποιο service, ειδικά μεγάλου καταστήματος καθώς θα το πληρώσετε χρυσό χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Βρίσκεστε στο ΕΜΠ, όλο και κάποιος φοιτητής με γνώσεις, όρεξη και χρόνο θα βρεθεί. :)
2. Υπάρχουν αύθονα και ουσιαστικά είναι όλα (τα φτηνά) ίδια. Προτείνω κι εγώ να τραβήξετε τα δεδομένα σας (είτε με τέτοιο κουτί αν σας βολεύει καλύτερα είτε με τον τρόπο που περιγράφει ο intelx86) και να έχετε έναν εξωτερικό δίσκο για back-up. Είστε τυχερός που κάηκε μόνο η μητρική μαζί με το τροφοδοτικό...
3. Ανταλλακτικά "σφραγισμένα" είναι όντως πολύ δύσκολο να βρεθούν. Υπάρχουν κάποια stock markets με καινούργια ή μεταχειρισμένα εξαρτήματα παλιότερης τεχνολογίας αλλά πολλές φορές είναι ακριβά και αβέβαια. Μπορείτε σήμερα να φτιάξετε έναν πολύ καλύτερο υπολογιστή με ελάχιστα χρήματα και ίσως μόνο λίγο περισσότερα από ό,τι θα σας κοστίσουν τα ανταλλακτικά (χώρια η ταλαιπορία). Να έχετε υπ' όψιν σας οτι από τη στιγμή που αλλάζετε μητρική είναι για το λειτουργικό σα να αλλάζετε υπολογιστή, οπότε μην σκέφτεστε την ταλαιπορία νέων ρυθμίσεων κτλ μόνο για την αγορά νέου...

Αν μιλάμε για υπολογιστή 8ετίας με Intel πάντως πρέπει να είναι σε πλατφόρμα Pentium 4 socket 423, Pentium III ή Celeron αντίστοιχης γενιάς. Αν είναι κάτι από αυτά είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν ανταλλακτικά καθώς ειδικά το socket 423 δεν κράτησε πολύ. Αν είστε τυχερός και έχετε κάποια μητρική με socket 478 ίσως βγάλετε πολύ πιο εύκολα άκρη με ανταλλακτικά.

Εάν ο δίσκος ήταν ο μοναδικός που είχατε στον υπολογιστή, τότε αν ξαναφτιάξετε τον υπολογιστή όπως ήταν θα παίζουν όλα τα προγράμματα μετά από κάποιες ρυθμίσεις (drivers κτλ). Αν εννοείτε να τα πάρετε απλώς από το δίσκο και να τα περάσετε αλλού, τότε νομίζω αναγκαστικά πρέπει να βρείτε το installer κάθε προγράμματος, εκτός αν έτρεχε το πρόγραμμα χωρίς εγκατάσταση, από ένα μόνο exe. Αλλιώς το βλέπω αρκετά δύσκολο...
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
MakisH Οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Δευτ, 03 Μάιος 2010 10:57 pm
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό intelx86 » Σάβ, 26 Ιουν 2010 1:47 pm

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι επισκευή του υπολογιστή δεν αξίζει. Με πολύ λίγα χρήματα, ακόμη και 200-300€, παίρνει κανείς τουλάχιστον 10 φορές δυνατότερο μηχάνημα. Αν θέλεις μπορώ κι εγώ να βοηθήσω τώρα που τελείωσε η εξεταστική αν και να ομολογήσω ότι ποτέ δεν έχω επαναφέρει σύστημα με τα προγράμματά του, προτιμώ τις καθαρές εγκαταστάσεις.
Ποιος είδε τον ικανοτικό και δεν τον φοβήθηκε

I used to be an adventurer like you.
Then I took a longitudinal reinforcement in the knee.


Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο
Απολαύστε υπεύθυνα...
Άβαταρ μέλους
intelx86
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 2211
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 8:28 pm
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Έτος εισαγωγής: 2006

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό merde_conserve » Σάβ, 26 Ιουν 2010 2:09 pm

Δεδομένης της ηλικίας του μηχανήματος (και εγώ παλεύω με ένα s478 μηχάνημα πενταετίας και βρίσκω-δε βρίσκω πράγματα) δεν συνιστώ επισκευή, ειδικά για την περίπτωση τροφοδοτικού-μητρικής. Επίσης ισχύει αυτό που λέει ο intel, οι δίσκοι είναι ιδιαίτερα επίφοβοι μετά από τόσα χρόνια, καιρός για εκτενές back-up. Συνεπώς:

α.) Το κουτί IDE είναι φτηνό και αξιόπιστο, αλλά δε γνωρίζω πόσο πολύ θα κρατήσει ο δίσκος ως εξωτερικός. Τουλάχιστον ας του τρέξουμε μερικά diagnostics πρώτα να δούμε σε πόσο άσχημη κατάσταση είναι.

β.) Η μόνη περίπτωση ανταλλακτικών (αν πραγματικά αγαπάτε τόσο πολύ το πισί) είναι σε κάποιο μικρομεσαίο κατάστημα της Στουρνάρη, και αν. Πολύ ψάξιμο, πολύς κόπος, αβέβαιο αποτέλεσμα γενικώς. Συνιστάται η λύση ενός νέου υπολογιστή γραφείου, με κόστος που μετά βίας ξεπερνάει τα 350 Ευρώ. Με ένα clean back-up και πέρασμα όλων των προγραμμάτων ξανά από την αρχή, πιστεύω είναι η καλύτερη λύση. :mrgreen:
CSI computer expert έγραψε:I'll create a GUI interface using Visual Basic, see if i can track an IP Address out of this.

http://www.youtube.com/watch?v=ygB0Zviq ... r_embedded
Άβαταρ μέλους
merde_conserve
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 3538
Εγγραφή: Παρ, 16 Μάιος 2008 9:43 pm
Τοποθεσία: Βαζελοχώρι (κοινώς Αμπελόκηποι)
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό woody_alex » Τετ, 09 Φεβ 2011 1:57 pm

παιδια κατι τρεχει με το πσ μεσα στην εξεταστικη στα καλα του καθουμενου . μεγαλο προβλημα βοηθειστε
ανοιγει περναει το setup
φτανει στη μαυρη οθονη windows xp με τη μπαρα που φορτωνει
και τελος ... μετα δεν κανει τιποτα
κανονικα επρεπε να πηγαινει στη μπλε οθονη με το καλως ηρθατε
λειτουργικο μαιμου αλλα δε πρεπει να φταιει αυτο
woody_alex
 
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Τρί, 24 Φεβ 2009 1:26 am
Έτος εισαγωγής: 2005

Re: Ζητείται τεχνολογική βοήθεια

Δημοσίευσηαπό Καμένος » Τετ, 09 Φεβ 2011 6:12 pm

Τι εννοεις setup? προσπαθεις να βαλεις windows xp με φορματ η απλα εκκινεις τα windows?
42
Άβαταρ μέλους
Καμένος
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 881
Εγγραφή: Σάβ, 17 Μάιος 2008 9:05 pm
Έτος εισαγωγής: 2006

Επόμενο

Επιστροφή στο Η τεχνολογική γωνιά του intelx86

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης