Χρησιμότητα laptop

Hardware, software, gadgets, OS, πλυντήρια, φούρνοι μικροκυμάτων...

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τρί, 11 Οκτ 2016 7:43 pm

Πιστευουμε οτι υπαρχουν σοβαροι λογοι να αποφυγεις προιοντα που ειναι αμφιβολου ποιοτητας. Ειδικα το λαπτοπ που εστειλες δεν με πολυτρελαινει προσωπικα για διαφορους λογους.

Αρχικα ο επεξεργαστης ειναι μετριος. Ναι, καλυπτει τις αναγκες της σχολης αλλα εσυ πρεπει να κοιταξεις να μεγιστοποιησεις το κερδος σου. Προτεινω να κοιτας επεξεργαστες κυριως σειρα 6**** και 7****.

Δευτερον, μην ψαρωνεις με τα gb της γραφικων, ειναι περισσοτερο θεμα μαρκετινγκ. Γενικα οι γραφικων στα λαπτοπς ειναι αδυναμες συγκρητικα με των πυργων και φαντασου ειναι σπανιες οι περιπτωσεις που η gtx 960 μπορει να υπερβει τα 2gb, ποσο μαλλον η 940m.

Τελος, ειναι κινεζια οποτε περιμενεις να βουλιαζει το πληκτρολογιο, η οθονη να ειναι της πλακας, να ξεβαψουν τα πλαστικα, κτλ κτλ. Ακομα χειροτερα, μπορει να υπερθερμαινεται,να κανει θορυβο, κτλ. Εγω προσωπικα θεωρω την ποιοτητα κατασκευης το σημαντικοτερο χαρακτηριστικο ενος λαπτοπ αφου γενικα αναβαθμιση δεν παιζει.

Κοινως, το λαπτοπ αυτο πασχει σε επεξεργαστικη ισχυ, εχοντας βεβαια μια ισως μετρια καρτα γραφικων. Σε τετοιο μπατζετ ομως πιστευω ειναι καλυτερα να στοχευεις στο αντιστροφο, δηλαδη εναν επεξεργαστη νεοτερης γενιας και ας ειναι το λαπτοπ με 920m ή ακομα χειροτερα της Onboard. Παλι ομως σκεψου οτι με την 940 σοβαρο παιχνιδι δεν προκειται να παιξεις, ποσο μαλλον σε λαπτοπ με μετρια ΤΝ οθονη 720p.

Για την σχολη θα σε καλυψει πληρως, το πλαισιο κανει και δωσεις που παντα ειναι στα θετικα, ομως σιγουρα δεν ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό JMorrison » Τρί, 11 Οκτ 2016 7:45 pm

Μαλιστα..Ευχαριστω πολυ παιδια !!!!!
JMorrison
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ, 06 Οκτ 2016 3:46 pm
Έτος εισαγωγής: 2016

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό gousia » Τρί, 11 Οκτ 2016 9:36 pm

Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να σχολιάσω σε αυτό το τόπικ, αλλά θα ήθελα να αναφέρω κάτι από προσωπική εμπειρία, καθώς και φίλων μου.
Εχω λάπτοπ της acer που όταν το αγόρασα (900 ευρώ σε προσφορά, αλλά στην ουσία πλήρωσα τις ίντσες και την ανάλυση της οθονής) άκουσα τα χειρότερα. Μετά από 7 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
Φίλος έχει επίσης λάπτοπ της acer(250 ευρώ γιατί δεν είχε λειτουργικό), πάλι είχε ακούσει τα χειρότερα και μέτα από 5 χρόνια κανένα πρόβλημα.
Φίλη με πολύωρη και τέρμα ατσούμπαλη χρήση hp compaq(ήταν η φθηνιάρικη σειρά της hp), τον έχει εδώ και 10 χρόνια...!
Λάπτοπ turbox λειτουργεί άψογα μετά από 6 χρόνια.
Γνώμες του στυλ ''μην πάρεις εκείνο, μακρία από το άλλο, δώστα μόνο εκεί'' νομίζω δεν πρέπει να λέγονται.
''Φθηνιάρικα'' μοντέλα βγάζουν τα λεφτά τους και ,αντίστοιχα, ακριβές σειρές βαράνε μπιέλα.


*Θα συμφωνήσω ως προς ένα σημείο με τους παραπάνω. Το service του πλαισιο όντως σου βγάζει τη ψυχή. Είχα πάει παλιότερα desktop turbox 3 φορές για service, μέχρι να αποφασίσουν να του αλλάξουν τον σκληρό δίσκο. Μετά από 10 χρόνια βέβαια το μόνο που χρειάστηκε είναι αντικατάσταση καμμένων ram (χαμηλό κόστος, έτσι και αλλιώς αναγκαία αναβάθμιση).
γιαούρτι με κέτσαπ
gousia
 
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί, 22 Φεβ 2011 2:10 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Χρησιμότητα laptop

Δημοσίευσηαπό balo » Τρί, 11 Οκτ 2016 10:38 pm

gousia έγραψε:Δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος για να σχολιάσω σε αυτό το τόπικ, αλλά θα ήθελα να αναφέρω κάτι από προσωπική εμπειρία, καθώς και φίλων μου.
Εχω λάπτοπ της acer που όταν το αγόρασα (900 ευρώ σε προσφορά, αλλά στην ουσία πλήρωσα τις ίντσες και την ανάλυση της οθονής) άκουσα τα χειρότερα. Μετά από 7 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.
Φίλος έχει επίσης λάπτοπ της acer(250 ευρώ γιατί δεν είχε λειτουργικό), πάλι είχε ακούσει τα χειρότερα και μέτα από 5 χρόνια κανένα πρόβλημα.
Φίλη με πολύωρη και τέρμα ατσούμπαλη χρήση hp compaq(ήταν η φθηνιάρικη σειρά της hp), τον έχει εδώ και 10 χρόνια...!
Λάπτοπ turbox λειτουργεί άψογα μετά από 6 χρόνια.
Γνώμες του στυλ ''μην πάρεις εκείνο, μακρία από το άλλο, δώστα μόνο εκεί'' νομίζω δεν πρέπει να λέγονται.
''Φθηνιάρικα'' μοντέλα βγάζουν τα λεφτά τους και ,αντίστοιχα, ακριβές σειρές βαράνε μπιέλα.


*Θα συμφωνήσω ως προς ένα σημείο με τους παραπάνω. Το service του πλαισιο όντως σου βγάζει τη ψυχή. Είχα πάει παλιότερα desktop turbox 3 φορές για service, μέχρι να αποφασίσουν να του αλλάξουν τον σκληρό δίσκο. Μετά από 10 χρόνια βέβαια το μόνο που χρειάστηκε είναι αντικατάσταση καμμένων ram (χαμηλό κόστος, έτσι και αλλιώς αναγκαία αναβάθμιση).

Δυστυχως τα αμερικανικα προιοντα μονοπωλουν την αγορα και κυριως η apple πουλαει μουρη με πολλα λεφτα χωρις λογο. Αν η ρωσικη βιομηχανια εισβαλλει δυναμικα στην αγορα τοτε ολοι θα στραφουν προς τα εκει. Συμφωνεις συναδελφε?
I'm back
Άβαταρ μέλους
balo
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί, 09 Δεκ 2014 8:32 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Η τεχνολογική γωνιά του intelx86

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης