Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Πολιτικά θέματα; Οργανωτικά Προβλήματα; Προτάσεις Βετλτίωσης; Όλα τα ζητήματα που αφορούν στη σχολή αναλύονται εδώ.

Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό magic » Κυρ, 27 Μαρ 2022 10:26 am

Επειδή το ζήτησε ο/η spoudase122. :D
magic
Γενικός Συντονιστής
 
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Κυρ, 31 Μαρ 2019 6:37 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό spoudase122 » Δευτ, 28 Μαρ 2022 5:01 pm

Ευχαριστώ συνάδελφε!
Ζητώ χείρα βοηθείας ειδικότερα από άτομα μεγαλύτερων ετών, ο καθένας να γράψει την άποψη του για την δικιά του κατεύθυνση.
Υπαρχούν πολλοί μύθοι και παραπληροφόρηση γύρω από τις κατευθύνσεις..πλιζ χέλπ! :))
spoudase122
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2019 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Δευτ, 28 Μαρ 2022 5:40 pm

Όλες έχουν τον φόρτο τους. Καθαρά ότι σου κινεί περισσότερο το ενδιαφέρον. Ξέρω δεν βοηθώ ιδιαίτερα συγγνώμη.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό jimys » Δευτ, 28 Μαρ 2022 6:21 pm

Το πιο υγιές κριτήριο θεωρώ πως είναι τα μαθήματα κορμού. Τα μαθήματα που σου άρεσαν περισσότερο θα σε προσανατολίσουν προς στην κατεύθυνση που θες. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ τα ΣΜΣ και η Κατασκευή Οδών οπότε επέλεξα αυτό.

Η κατεύθυνση αυτή έχει γενικά τον ίδιο τρόπο σκέψης με αυτά τα δυο μαθήματα.. είναι αρκετά αντιπροσωπευτικά δηλαδή. Έχουν εργασίες εξαμηνιαίες οπότε σε κρατούν σε εγρήγορση μέσα στο εξάμηνο. Θεωρώ πως αν ασχοληθείς με τις εργασίες σε όλο το εξάμηνο στο τέλος είναι πολύ βατά. Στα θετικά θα προσθέσω το διδακτικό/εκπαιδευτικό προσωπικό που το θεωρώ πολύ υψηλού επιπέδου. Αυτά για τους συγκοινωνιολόγους.
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό rossi46 » Δευτ, 28 Μαρ 2022 6:54 pm

Θα συμφωνήσω με τον jimys, νυν συγκοινωνιολόγος πρώην δομοστατικός. Δεν είμαι το καλύτερο παράδειγμα μιας και είμαι μεγάλο έτος και είχα αφήσει τη σχολή για προσωπικούς λόγους και τώρα πλέον ασχολούμαι σοβαρά για το πτυχίο. Το διδακτικό προσωπικό είναι όντως πολύ υψηλού επιπέδου και μάλιστα μαθήματα όπως η Κατασκευή Οδών που δεν είχα παρακολουθήσει διότι παρακολουθούσα Εδάφομηχανική 1, έχουν και ενδιαφέρον και οι σημειώσεις του μαθήματος είναι πληρέστατες. Να πω ότι και όταν ήμουν κανονικά 4ο έτος ήθελα συγκοινωνιολόγος απλά συγγενείς επέμειναν να μην διαλέξω την επιλογή μου.:sick: Πλέον όταν ολοκληρώθηκε η αλλαγή της κατεύθυνσης ομολογώ δεν έχω μετανιώσει. Όσον αφορά πάντως το διδακτικό προσωπικό θεωρώ ότι κάθε κατεύθυνση έχει αξιόλογο και υψηλού επιπέδου εκπαιδευτικό προσωπικό.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having me a buddy to be with to tell me where we's going to, coming from, or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world..every day. There's too much of it. It's like pieces of glass in my head..all the time. Can you understand?
rossi46
 
Δημοσιεύσεις: 356
Εγγραφή: Πέμ, 09 Σεπ 2010 11:06 am
Έτος εισαγωγής: 2009

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό Kcr565 » Δευτ, 28 Μαρ 2022 7:59 pm

Η πιο οργανωμένη κατεύθυνση είναι σίγουρα αυτή των συγκοινωνιολόγων, όντας Υδραυλικός με πολλούς φίλους Συγκ και Δομ νομίζω μπορώ να το επιβεβαιώσω. Τώρα βέβαια η οργάνωση δεν είναι το πάν. Εμένα μου αρέσει η κατεύθυνση που επέλεξα καθώς έχει ποικιλία μαθημάτων και ενδιαφέροντες καθηγητές.
Ειδικότερα, Διαχείριση Πλημμυρικού Κινδύνου (στο οποίο περιλαμβάνεται GIS και HEC-RAS προγράμματα), Διαχείριση Υδατικών Πόρων (εμπεριέχει την εισαγωγή και χρήση της Βελτιστοποίησης), Λύματα (Μεγάλο Ατομικό Project- καθώς και το αντίστοιχο του επιλογής λιμενικά έργα που είχαν φίλοι μου) είναι από τα μαθήματα που ξεχωρίζουν. Ταυτόχρονα, το μάθημα του κ.Παπανικολάου Πειραματική Υδραυλική είναι κάτι που γενικά λείπει στην σχολή, εννοώντας το πειραματικό κομμάτι που εφαρμόζεις την θεωρία που έχεις μάθει τόσα χρόνια και την οπτικοποιείς. Γενικά σε κάποια μαθήματα οι καθηγητές είναι τόσο καλοί που κρέμεσαι από τα χείλη τους κυριολεκτικά χαχα.

Τώρα για τους καθηγητές παράπονο δεν μπορώ να πω κάτι ότι είχα, εκτός από 1-2 περιπτώσεις. Το 'κακά' μαθήματα είναι αυτά της Ακτομηχανικής, που αν και είναι πολύ ενδιαφέρον αντικείμενο, η καθηγήτρια δεν ασχολείται καθόλου και ταυτόχρονα έχει απαιτήσεις. Έπειτα το μάθημα των υπογείων υδάτων είναι δύσκολο, η καθηγήτρια προσπαθεί αλλά οι σημειώσεις δεν είναι καλές και θέλει προσπάθεια. Επίσης, το μάθημα των Έργων Ανοιχτής Θαλάσσης είναι σχετικά εύκολο μάθημα αλλά η καθηγήτρια δεν βοηθάει, έκανα το μάθημα τη χρονιά που το πήρε πρώτη φορά και δυσκολευόταν και δεν ενδιαφερόταν τόσο κυρίως.

Και ένα tip, αμα εν τέλει επιλέξεις την κατεύθυνση, μην πανικοβληθείς στο πρώτο μάθημα της κατεύθυνσης Υδραυλική Ανοιχτών Αγωγών και Ποταμών και θέλεις να φύγεις χαχα γιατί τα λέει όλα γρήγορα και νομίζεις δεν ξέρεις τίποτα, αλλά ουσιαστικά είναι επανάληψη των Ρευστών.

Σου έκανα μία full παρουσίαση όσον μπορούσα ! Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
“No one gets left behind, remember?”
Άβαταρ μέλους
Kcr565
 
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Σάβ, 19 Δεκ 2015 6:39 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό ladose » Δευτ, 28 Μαρ 2022 8:13 pm

Εγώ το μόνο που θα προτείνω είναι να φανταστεί ο καθένας στο μέλλον με τι θα ήθελε να ασχοληθεί. Τα μαθήματα δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο, εν τέλει γιατί ακαδημαϊκά μπορεί να σου φαίνονται ενδιαφέροντα, αλλά η εφαρμογή και η καθημερινότητα μπορεί να μην σου αρέσει.
ladose
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ, 28 Ιαν 2021 10:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2015

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό jimys » Τρί, 29 Μαρ 2022 12:31 pm

ladose έγραψε:Εγώ το μόνο που θα προτείνω είναι να φανταστεί ο καθένας στο μέλλον με τι θα ήθελε να ασχοληθεί. Τα μαθήματα δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο, εν τέλει γιατί ακαδημαϊκά μπορεί να σου φαίνονται ενδιαφέροντα, αλλά η εφαρμογή και η καθημερινότητα μπορεί να μην σου αρέσει.


Σηκώνει μεγάλη συζήτηση αυτό, πάντως πιστεύω ότι είτε υδραυλικοί είτε συγκοινωνιολόγοι πάλι στα μπετά θα καταλήξουμε οι περισσότεροι, επαγγελματικά, δεδομένου ότι το πτυχίο είναι ενιαίο. Το βλέπω αυτό όντας και διπλωματούχος των ΗΜΜΥ, άλλα σπουδάζεις κι άλλα κάνεις τουλάχιστον να απολαύσεις τις σπουδές όσο μπορείς.
Αν ο Θεός Δημιουργεί, ο άνθρωπος κατασκευάζει..
Άβαταρ μέλους
jimys
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: Τρί, 07 Ιουν 2016 5:40 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό spoudase122 » Τετ, 06 Απρ 2022 12:45 pm

εχω ακουσει κακα σχολια για τους καθηγητες των δομοστατικων,οτι ειναι αρκετα αδιαφοροι στο να σε βοηθησουν να τα καταλαβεις ή να προσπαθησουν το κατι παραπανω; ισχυει;
spoudase122
 
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευτ, 30 Σεπ 2019 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2017

Re: Ποια κατεύθυνση να επιλέξω;

Δημοσίευσηαπό atn » Τετ, 06 Απρ 2022 12:57 pm

spoudase122 έγραψε:εχω ακουσει κακα σχολια για τους καθηγητες των δομοστατικων,οτι ειναι αρκετα αδιαφοροι στο να σε βοηθησουν να τα καταλαβεις ή να προσπαθησουν το κατι παραπανω; ισχυει;

Υπάρχουν κάποιοι αρκετά αδιάφοροι, αλλά προσωπική γνώμη κάθε εργαστήριο έχει και αυτούς που δεν ανήκουν σ αυτή την κατηγορία
πχ γαντες,βαμβατσικος,θανοπουλος,φραγκιαδακης,τριανταφυλλου,ζερης δεν υπάρχει περίπτωση να ρωτήσεις κάτι και να μην σου απαντήσουν
Η γνώση είναι για να μοιράζεται
Άβαταρ μέλους
atn
 
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί, 09 Φεβ 2021 1:41 pm
Έτος εισαγωγής: 2018

Επόμενο

Επιστροφή στο Σχόλια/Προτάσεις/Παρατηρήσεις για τη Σχολή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες