Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Πολιτικά θέματα; Οργανωτικά Προβλήματα; Προτάσεις Βετλτίωσης; Όλα τα ζητήματα που αφορούν στη σχολή αναλύονται εδώ.

Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:25 pm

Καλησπέρα παιδιά.
Ήθελα να ρωτήσω αν κανένας από εσάς είναι γνώστης περιστατικών όπου κάποιος ξεκίνησε διπλωματική με έναν καθηγητή αλλά στην συνέχεια για διάφορους λόγους αποφάσισε να πάει σε άλλον καθηγητή.
Η διαδικασία απότι είδα στην ιστοσελίδα της σχολής χρειάζεται υπογραφές του παλιού και του νέου καθηγητή.
Υπάρχει γενικά κάποιος άγραφος κανόνας του στυλ "ότι αν αλλάξεις καθηγητή,δύσκολα θα σε αναλάβει κάποιος άλλος που είναι στον ίδιο τομέα με τον πρώτο"?
Το ρωτάω γιατί όλως παραδόξως παρατηρώ από άτομα που άλλαξαν καθηγητή διπλωματικής,ότι επέλεξαν να πάρουν θέμα άλλου τομέα π.χ. από συγκοινωνιολόγοι σε υδραυλικούς.
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό mike13 » Σάβ, 12 Οκτ 2019 9:34 pm

Ποιες υπογραφές από καθηγητή εννοείς ?
Λευτεριά στο Κουρδιστάν.Ζήτω η παγκόσμια ειρήνη.Αλληλεγύη στον σύντροφο Δημήτρη Καιρίδη.
Άβαταρ μέλους
mike13
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Παρ, 14 Φεβ 2014 7:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Σάβ, 12 Οκτ 2019 9:43 pm

Βασικά είδα σε παλιότερες ανακοινώσεις στο civil ntua ότι για να αλλάξεις τομέα διπλωματικής υπάρχει έγγραφο που υπογράφει ο παλιός επιβλέπων καθηγητής του ενος τομέα και ο καινούριος επιβλέπων του άλλου τομέα.
http://www.civil.ntua.gr/media/attachme ... thesis.pdf
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για αλλαγή καθηγητή στον ίδιο τομεά.
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό mike13 » Κυρ, 13 Οκτ 2019 7:20 pm

Στην δήλωση για διπλωματική για τομέα υπογράφεις όχι για συγκεκριμένο καθηγητή και δηλώνεις και 2 τομείς.Οπότε αν δεν αλλάξεις τομέα τι λόγος υπάρχει να ξανακάνεις δήλωση?
Λευτεριά στο Κουρδιστάν.Ζήτω η παγκόσμια ειρήνη.Αλληλεγύη στον σύντροφο Δημήτρη Καιρίδη.
Άβαταρ μέλους
mike13
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Παρ, 14 Φεβ 2014 7:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Κυρ, 13 Οκτ 2019 7:26 pm

mike13 έγραψε:Στην δήλωση για διπλωματική για τομέα υπογράφεις όχι για συγκεκριμένο καθηγητή και δηλώνεις και 2 τομείς.Οπότε αν δεν αλλάξεις τομέα τι λόγος υπάρχει να ξανακάνεις δήλωση?


ΟΚ.Οπότε σε αυτήν την περίπτωση απλά πάς σε άλλον καθηγητή και του λες θέλω να αλλάξω διπλωματική κτλ?Δηλαδή ο καθηγητής μέχρι και την παρουσίαση της διπλωματικής δεν κρατά κάποιο αρχέιο ότι συνεργάζεται μαζί σου και αυτό είναι και σε γνώση της γραμματείας?
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό mike13 » Κυρ, 13 Οκτ 2019 7:28 pm

hitchkof έγραψε:
mike13 έγραψε:Στην δήλωση για διπλωματική για τομέα υπογράφεις όχι για συγκεκριμένο καθηγητή και δηλώνεις και 2 τομείς.Οπότε αν δεν αλλάξεις τομέα τι λόγος υπάρχει να ξανακάνεις δήλωση?


ΟΚ.Οπότε σε αυτήν την περίπτωση απλά πάς σε άλλον καθηγητή και του λες θέλω να αλλάξω διπλωματική κτλ?Δηλαδή ο καθηγητής μέχρι και την παρουσίαση της διπλωματικής δεν κρατά κάποιο αρχέιο ότι συνεργάζεται μαζί σου και αυτό είναι και σε γνώση της γραμματείας?

Nαι απλώς πας σε άλλον καθηγητή δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Λευτεριά στο Κουρδιστάν.Ζήτω η παγκόσμια ειρήνη.Αλληλεγύη στον σύντροφο Δημήτρη Καιρίδη.
Άβαταρ μέλους
mike13
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Παρ, 14 Φεβ 2014 7:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό hitchkof » Κυρ, 13 Οκτ 2019 7:42 pm

Οκ.Πέρα από το τυπικό δεν είναι αφήνει μια κακή εικόνα για τον φοιτητή στον ίδιο τομέα?
Το ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σε περιπτώσεις ατόμων που άλλαξαν καθηγητή.
hitchkof
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ, 12 Οκτ 2019 8:13 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό Nestoras » Δευτ, 14 Οκτ 2019 9:46 am

Νομίζω εξαρτάται από τους λόγους που αλλάζεις θέμα. Αν δεν το έχεις προχωρήσει καθόλου, μάλλον θα είναι ανακούφιση για τον τωρινό καθηγητή. Αν έχεις προχωρήσει αρκετά, κατα την ταπεινή μου άποψη καλό είναι να το τελειώσεις και για σένα και για την εικόνα σου ως φοιτητής σε περίπτωση που θέλεις συστατικές Κλπ. Παράλληλα, σε περίπτωση που αλλάξεις, θέλει αφοπλιστική ειλικρίνεια σε αυτόν που θα απευθυνθείς γιατί να μην εκτεθείς.
Άβαταρ μέλους
Nestoras
 
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ, 12 Ιαν 2014 7:31 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Δευτ, 14 Οκτ 2019 2:33 pm

hitchkof έγραψε:Οκ.Πέρα από το τυπικό δεν είναι αφήνει μια κακή εικόνα για τον φοιτητή στον ίδιο τομέα?
Το ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σε περιπτώσεις ατόμων που άλλαξαν καθηγητή.

Όχι φυσικά. Γιατί να αφήσει κακή εικόνα, σε ποιόν και κυρίως γιατί να σε νοιάζει; Σε 6 μήνες δεν θα ξαναδείς κανέναν τους.
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Αλλαγή καθηγητή διπλωματικής

Δημοσίευσηαπό mike13 » Τρί, 15 Οκτ 2019 4:45 pm

Zagreus έγραψε:
hitchkof έγραψε:Οκ.Πέρα από το τυπικό δεν είναι αφήνει μια κακή εικόνα για τον φοιτητή στον ίδιο τομέα?
Το ρωτάω γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα σε περιπτώσεις ατόμων που άλλαξαν καθηγητή.

Όχι φυσικά. Γιατί να αφήσει κακή εικόνα, σε ποιόν και κυρίως γιατί να σε νοιάζει; Σε 6 μήνες δεν θα ξαναδείς κανέναν τους.

Μάλλον εννοεί ότι στην ώρα για βαθμολογία της διπλωματικής μπορεί να εκτιμηθεί αρνητικά...
Λευτεριά στο Κουρδιστάν.Ζήτω η παγκόσμια ειρήνη.Αλληλεγύη στον σύντροφο Δημήτρη Καιρίδη.
Άβαταρ μέλους
mike13
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Παρ, 14 Φεβ 2014 7:09 pm
Έτος εισαγωγής: 2014


Επιστροφή στο Σχόλια/Προτάσεις/Παρατηρήσεις για τη Σχολή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron