Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Πολιτικά θέματα; Οργανωτικά Προβλήματα; Προτάσεις Βετλτίωσης; Όλα τα ζητήματα που αφορούν στη σχολή αναλύονται εδώ.

Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 04 Απρ 2017 11:33 am

Ρε παιδιά, τελευταία λαμβάνω αρκετά διαφημιστικά στο mail που χρησιμοποιώ για τις υποθέσεις του Μετσοβίου, το οποίο είναι xxxxxx@mail.ntua.gr.
Φροντίστηρια, εταιρειες που διαφημίζουν άλλα προϊόντα κ.ο.κ. Πώς βρισκόμαστε εγγεγραμμένοι στις mailing lists όλων αυτών των τύπων;
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Δημοσίευσηαπό civil123 » Τρί, 04 Απρ 2017 12:18 pm

Ramrod έγραψε:Ρε παιδιά, τελευταία λαμβάνω αρκετά διαφημιστικά στο mail που χρησιμοποιώ για τις υποθέσεις του Μετσοβίου, το οποίο είναι xxxxxx@mail.ntua.gr.
Φροντίστηρια, εταιρειες που διαφημίζουν άλλα προϊόντα κ.ο.κ. Πώς βρισκόμαστε εγγεγραμμένοι στις mailing lists όλων αυτών των τύπων;

Υποθέτω από τη λίστα με τους χρήστες στα μαθήματα από το mycourses
Άβαταρ μέλους
civil123
 
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευτ, 15 Φεβ 2016 9:34 pm
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Τρί, 04 Απρ 2017 2:01 pm

Παίρνεις το cvXXXXX@central.ntua.gr και όπου Χ βάζεις νούμερα. Γράφεις κι ένα σκριπτάκι που να κάνει όλη τη διαδικασία για να μην τα περνάς με το χέρι και έχεις όλα τα πιθανά μέιλ των φοιτητών της σχολής. Αν είσαι και πιο μάγκας το προγραμματίζεις κιόλας να παρακολουθεί ποια από αυτά που στέλνεις τελικά παραδίδονται και μικραίνεις τη λίστα στα μέιλ που όντως υπάρχουν.
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Δημοσίευσηαπό Ramrod » Τρί, 04 Απρ 2017 3:18 pm

Αυτό που γράφεις Zerolord το καταλαβαίνω πώς μπορεί να υλοποιηθεί. Πες όμως οτι πολλοί έχουν άλλα mail που χρησιμοποιούν γι'αυτές τις δουλειές. Αυτοί λαμβάνουν τέτοια mail; Αν ναι, τότε προφανώς ή γίνεται κάτι από τη γραμματεία ή από το mycourses όπως γράφει ο civil
Άβαταρ μέλους
Ramrod
 
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Παρ, 09 Οκτ 2015 4:53 pm
Τοποθεσία: Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Δημοσίευσηαπό ZeRoLoRd » Τρί, 04 Απρ 2017 8:33 pm

Καλά, κι εγώ μια υπόθεση κάνω. Μπορεί και να μην εμπλέκεται καθόλου η γραμματεία, να πέρνουν τις λίστες από το Κέντρο Δικτύων. Μπορεί και κάποιος φοιτητής να παίρνει τις λίστες από το mycourses και να τις πουλάει. Μπορεί 1000 πράγματα, ποτέ δεν ξέρεις. Επειδή δε γλιτώνουμε με τίποτα όμως, εγώ τους έχω βάλει στα σπαμ και ησύχασα
Άβαταρ μέλους
ZeRoLoRd
 
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Κυρ, 21 Οκτ 2012 7:19 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Δημοσίευσηαπό Zagreus » Τρί, 04 Απρ 2017 9:13 pm

Νομίζω πως είναι πολύ εύκολο να το βρουν. Στο mycourses φαίνονται οι χρήστες σε κάθε μάθημα.

Κάτι που επίσης πρέπει να συζητηθεί είναι οι διαφημίσεις στους τοίχους της σχολής αλλά δεν φαίνεται να απασχολεί και κανένα. :thumbdown:
Άβαταρ μέλους
Zagreus Σημαντική βοήθεια & οικονομική ενίσχυση στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: Πέμ, 01 Σεπ 2011 2:01 pm
Τοποθεσία: Κέντρο Απόκεντρο
Έτος εισαγωγής: 2014

Re: Διαφημίσεις μέσω του mail του Μετσοβίου

Δημοσίευσηαπό GiannisRad » Τρί, 04 Απρ 2017 9:19 pm

Zagreus έγραψε:Νομίζω πως είναι πολύ εύκολο να το βρουν. Στο mycourses φαίνονται οι χρήστες σε κάθε μάθημα.

Κάτι που επίσης πρέπει να συζητηθεί είναι οι διαφημίσεις στους τοίχους της σχολής αλλά δεν φαίνεται να απασχολεί και κανένα. :thumbdown:

Είναι τώρα τελευταία ένας καμικάζι και τις ξηλώνει. Ότι πιο αστείο έχω δει τον τελευταίο καιρό.
Άβαταρ μέλους
GiannisRad
 
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ, 03 Ιουν 2013 9:14 pm
Έτος εισαγωγής: 2011


Επιστροφή στο Σχόλια/Προτάσεις/Παρατηρήσεις για τη Σχολή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης