Πρόσκληση προς φοιτητές για αξιολόγηση μαθημάτων

Πολιτικά θέματα; Οργανωτικά Προβλήματα; Προτάσεις Βετλτίωσης; Όλα τα ζητήματα που αφορούν στη σχολή αναλύονται εδώ.

Πρόσκληση προς φοιτητές για αξιολόγηση μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό elcv » Τετ, 14 Ιαν 2015 3:16 pm

Αγαπητοί φοιτητές της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών ΕΜΠ,

Σας ενημερώνω ότι σύντομα θα σας σταλεί μέσω email πρόσκληση για συμπλήρωση ερωτηματολογίων αξιολόγησης των μαθημάτων του χειμερινού εξαμήνου του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015 στα οποία έχετε εγγραφεί. Η αποστολή θα γίνει κεντρικά, από την υπηρεσία μηχανοργάνωσης του Ιδρύματος με μέριμνα της Πρυτανείας. Συγκεκριμένα θα λάβετε ηλεκτρονικό μήνυμα που θα αναγράφει τους κλειδαρίθμους με τους οποίους θα επιτρέπεται η πρόσβαση στα ερωτηματολόγια των μαθημάτων στα οποία έχετε εγγραφεί, καθώς και τους υπερσυνδέσμους (hyperlinks) των αντίστοιχων ερωτηματολογίων. Σας παρακαλώ να ανταποκριθείτε στην πρόσκληση συμπληρώνοντας τα ερωτηματολόγια.
Τα ερωτηματολόγια είναι ανώνυμα και, για πρώτη φορά φέτος, στη διαδικασία μπορείτε να συμμετάσχετε ακόμη και αν δεν έχετε παρακολουθήσει συστηματικά το μάθημα το οποίο αξιολογείτε. Όμως στην περίπτωση αυτή είναι χρήσιμο να καταγράψετε τους λόγους για τους οποίους δεν παρακολουθήσατε το μάθημα.
H γνώμη σας, διατυπωμένη με υπευθυνότητα, είναι το κύριο μέσο για τη συνολική αποτίμηση της παρεχόμενης εκπαίδευσης : περιεχόμενο μαθημάτων, φόρτος εργασίας φοιτητών, διδάσκοντες, συγγράμματα, εξεταστική διαδικασία. Αποτελεί επίσης απαραίτητη προϋπόθεση για τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ως τώρα καμιά πλευρά δεν έχει δώσει ιδιαίτερη σημασία στην φοιτητική αξιολόγηση των μαθημάτων. Χρειάζεται , πιστεύω, να δώσουμε μεγαλύτερη προσοχή και υπάρχει μεγάλο περιθώριο για βελτίωση της διαδικασίας. Όπως πληροφορούμαι από την Πρυτανεία και την Μονάδα Διασφάλισης Ποιότητας (ΜΟΔΙΠ) που έχουν την ευθύνη των ερωτηματολογίων, φέτος δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για βελτίωση και θα χρησιμοποιηθεί η τρέχουσα μορφή των ερωτηματολογίων. Επεξεργασμένα στοιχεία των απαντήσεών σας θα δημοσιοποιηθούν στη συνέχεια στον ιστότοπο της Σχολής.
Πέραν αυτών των ερωτηματολογίων, με την έναρξη του εαρινού εξαμήνου η Σχολή θα ζητήσει την γνώμη σας ,μέσω άλλου ερωτηματολογίου (με ευθύνη αυτή τη φορά της Σχολής και όχι της κεντρικής διοίκησης του ΕΜΠ), για το συνολικό Πρόγραμμα Σπουδών της Σχολής και τις προτεινόμενες αλλαγές του. Σας παρακαλώ να συμμετάσχετε και σε αυτή τη διαδικασία, για την οποία θα λάβετε νεότερο μήνυμα.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής

Δημήτρης Κουτσογιάννης

Πηγή
Μέρα τη μέρα ζω - πού ξέρεις αύριο τι ξημερώνει.
Το 'να μου χέρι τσαλακώνει τα λεφτά και τ' άλλο μου τα ισιώνει.
Άβαταρ μέλους
elcv
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Κυρ, 17 Ιουν 2012 5:16 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Πρόσκληση προς φοιτητές για αξιολόγηση μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό edchar » Πέμ, 29 Ιαν 2015 7:15 pm

Καλησπέρα.
Σε εμένα ήρθαν τα πρώτα ερωτηματολόγια. Θα παρακαλούσα πολύ όλους να τα πάρουν στα σοβαρά ειδικά σε μαθήματα που πρέπει να γίνουν αλλαγές γιατί έτσι δεν λειτουργούν καθόλου σωστά. (μου έρχονται στο μυαλό κάτι μαθήματα των πρώτων εξαμήνων που οι εργασίες τους πιάνουν το 50% της βαθμολογίας ;) και επειδή τρίτο εξάμηνο είμαι δεν ξέρω και για παρακάτω). Και να βαριέστε να το κάνετε σε όλα τα μαθήματα (είναι κατανοητό), τουλάχιστο να ασχοληθούμε με αυτά που θέλουν φτιάξιμο γράφοντας την ΑΛΗΘΕΙΑ που ζήσαμε μπας και γίνει η κατάσταση καλύτερη για τα επόμενα έτη... Εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη η τελευταία καρτέλα που έλεγε για επιπλέον παρατηρήσεις...
Όντως αξίζουν και τα θετικά σχόλια σε αυτούς που προσπαθούν αλλά λόγω και του λίγο χαζού της διαδικασίας (σε ένα μάθημα που διδάσκουν 5 σου λέει να τα πείς για τον καθένα ξεχωριστά όλα, δηλαδή πόσο παρακολούθησες το μάθημα 5 φορές κλπ..) τουλάχιστο να πούμε τα κακά μας.
Εννοείται πως η ευγένεια είναι απαραίτητη, αλλά και τις σκληρές αλήθειες θα πρέπει να τις πούμε.
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Πρόσκληση προς φοιτητές για αξιολόγηση μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό valentina1 » Πέμ, 29 Ιαν 2015 8:14 pm

Η αξιολογηση ειναι ανωνυμη ετσι;
valentina1
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ, 05 Φεβ 2012 9:30 pm
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Πρόσκληση προς φοιτητές για αξιολόγηση μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό xvantsik » Πέμ, 29 Ιαν 2015 8:17 pm

Είναι ανώνυμη. Συνάδελφε τα ερωτηματολόγια που σου ήρθαν αφορούν νομίζω την ΜοΔιΠ και δεν έχουν να κάνουν με την εσωτερική αξιολόγηση της σχολής. Ετοιμάζονται κι άλλα για το δεύτερο. Κατά τα άλλα καλά τα λες.
Άβαταρ μέλους
xvantsik Σημαντική βοήθεια στο MQN.gr
 
Δημοσιεύσεις: 478
Εγγραφή: Σάβ, 29 Μαρ 2014 11:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2012

Re: Πρόσκληση προς φοιτητές για αξιολόγηση μαθημάτων

Δημοσίευσηαπό edchar » Πέμ, 29 Ιαν 2015 8:35 pm

Ας τα γράψουμε και στη ΜοΔιΠ που έγινε τώρα και όταν γίνει και η άλλη τα ξαναγράφουμε. Το πολύ πολύ ότι γράψουμε τώρα, το κάνουμε ένα COpy Paste σε ένα textάκι και μετά είμαστε άρχοντες...
Δε θέλω να με αγαπούν πολλοί, θέλω να με αγαπούν λίγοι και πολύ!
Άβαταρ μέλους
edchar
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ, 12 Φεβ 2014 5:43 pm
Έτος εισαγωγής: 2013


Επιστροφή στο Σχόλια/Προτάσεις/Παρατηρήσεις για τη Σχολή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες