Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Πολιτικά θέματα; Οργανωτικά Προβλήματα; Προτάσεις Βετλτίωσης; Όλα τα ζητήματα που αφορούν στη σχολή αναλύονται εδώ.

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό Black » Τρί, 25 Φεβ 2014 6:44 pm

OxYdO έγραψε: Εγώ, πάντως, όταν μου ζήτησε το ΑΦΜ των γονιών μου δεν του το έδειξα

Εγώ, όταν ζήτησε τον αριθμό ταυτότητας των γονιών μου, επίσης δεν του το έδειξα.
nulla dies sine linea
Black
 
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τρί, 10 Απρ 2012 2:03 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό PAINTER » Τρί, 25 Φεβ 2014 7:57 pm

OxYdO έγραψε:Είναι κάτι χειρότερο από προσβολή να μας χαρακτηρίζει πλουσιόπαιδα ένας άνθρωπος που εν έτει 1962 σπούδαζε στο ΕΜΠ και στο ΜΙΤ.

:thumbup: :thumbup:
αυτό το ίδρυμα,εσείς οι ίδιοι το απαξιώνετε κάθε μέρα...με τον να μπαίνετε το πρωί και το να βγαίνετε το βράδυ χωρίς να προσφέρετε τίποτα σ'αυτό,χωρίς να γυρνάτε κάτι σ'αυτό.Εάν κατανοήσετε τη σημασία του να είσαι μέλος του πολυτεχνείου ίσως ανακαλύψετε ότι ο άνθρωπος δεν έχει μόνο έναν ρόλο.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΙΚΙΟΥΝΙΤΕΣ

http://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI
Άβαταρ μέλους
PAINTER
Ιδρυτικό Μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: Κυρ, 01 Ιουν 2008 3:40 pm
Τοποθεσία: 109.74.3.51
Έτος εισαγωγής: 2002

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό ScepticEngineer » Τρί, 25 Φεβ 2014 8:22 pm

Αν και προσωπικα βρισκω το αρθρο εν μερη απαραδεκτο, γιατι αν και μπορει να λεει καποιες αληθειες, η επιθεση αποκλειστικα κατα αριστερων παραταξεων ειναι παραλογη και γινεται καθαρα με πολιτικα/ιδεολογικα κριτηρια, βρισκω επισης απαραδεκτη τη νοοτροπια ορισμενων παραταξιακων σχετικα με τους ανενταχτους. Εχει περασει ποτε απο το μυαλο σας, οτι πολλοι ειναι συνειδητα και απο πολιτικη επιλογη ανενταχτοι; Εγω προσωπικα και παρα πολλοι αλλοι φανταζομαι, δεν εκφραζομαστε επαρκως απο τα υπαρχοντα κομματα -γιατι ας μην γελιομαστε, οι παραταξεις ειναι κομματικα πλοκαμια στην τριτοβαθμια εκπαιδευση-, αρα και δεν εχουμε καμια ορεξη να γινουμε πιονια του καθε μεγαλοπαραταξιακου που προωθει τα κομματικα του συμφεροντα. Ειτε αυτος ειναι ΔΑΠιτης, ειτε ειναι ΑρΕνιτης.
“I’m sowing the seeds,
I’m sowing the seeds I’ve taken,
I’m sowing the seeds I’ve taken for granted

This thorn in my side
This thorn in my side is from the tree
This thorn in my side is from the tree I’ve planted

Ohh it tears me and I bleed…”
Άβαταρ μέλους
ScepticEngineer
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Δευτ, 30 Ιαν 2012 11:31 pm
Τοποθεσία: Κάπου στα 80's
Έτος εισαγωγής: 2011

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό nas » Τρί, 25 Φεβ 2014 8:42 pm

το θέμα είναι ότι όλοι εσείς οι "ανένταχτοι" που δεν γουστάρετε (και καλά κάνετε) να γίνετε στρατιωτάκια κανενός κόμματος, καταλήγετε να μην ασχολείστε γενικά με τα κοινά της σχολής (και τα κοινά γενικότερα)
If the kids are united then we'll never be divided
nas
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ, 08 Νοέμ 2013 6:38 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό Jakarta » Τρί, 25 Φεβ 2014 9:21 pm

Το κείμενο θίγει πολλές αλήθειες. Το πόσο εύστοχο ειναι φαίνεται και απο οτι πετάχτηκαν αμέσως κατευθείαν οι 2-3 κλασσικοι ''αριστεροι΄΄ να το χαρακτηρίσουν προπαγάνδα
Jakarta
 
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Δευτ, 01 Απρ 2013 8:49 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 25 Φεβ 2014 9:40 pm

Δεν ασχολουμαστε με τα κοινα της σχολης γιατι μας φερνει αηδια η , δυστυχως μονη , διαδικασια με την οποια μας επιτρεπεται να ασχοληθουμε με τα κοινα της σχολης ... Και για σας που φωναζεται οτι δεν τα εβαλε με ΔΑΠ και ΠΑΣΠ , ποτε απετρεψαν την λειτουργια του ΕΜΠ ? Οτι ειναι αηδιαστικοι σαν τους αλλους(ή εσας) δεν μπορω παρα να συμφωνησω ... Αλλα δεν νομιζω να εχουν καταστρεψει και εχουν καταστασει τροχοπεδη για την λειτουργια του ιδρυματος ...
Οσο για τα ερωτηματα σου OxYdO :
α)Ναι
β)Δεν γνωριζω την κατασταση , αλλα πολυ αμφιβαλλω
γ)Ποιος ακριβως φταει ?
δ)Σπαταλη ? Αν δεν κανω λαθος γινεται διαγωνισμος ... Αν υπαρχει ΤΟΣΟ μεγαλη σπαταλη αναρωτιεμαι γιατι δεν κατεθεσαι καποιος ζαμηλοτερη προσφορα ? Αν παλι δεν γινεται διαγωνισμος , γιατι δεν εχει καταγγελθει ? Σε καθε περιπτωση πολυ αμφιβαλλω αν κοστιζει παραπανω απο'τι αν το αναλαμβανε το δημοσιο ...
ε)Αποθεματικων ? Κουρεμα των PSI εχει να κανει με κουρεμα ομολογων και οχι αποθεματικων ... Εκτος και αν θεωρεις λεφτα που ΘΑ παρεις ΑΝ δεν εχει χρεωκοπησει ο δανειστης σου (ΑΚΑ ελληνικο δημοσιο) αποθεματικο ... Προσωπικα απο'τι ξερω μια επιταγη δεν θεωρειται αποθεμα , ειδικα αν υπαρχει περιπτωση να σου βγει ακαλυπρει αν επιμεινεις να παρεις ολο το ποσο ...
στ)Για τους μισθους γενικοτερα εχει παρει κατι το αυτι σου
ζ)Σαφεστατα και υποβαθμιζεοει και ειναι ενας παραπανω λογος να εκληψουν οι παραταξεις απ'τα πανεπιστημια . Θελετε να υπαρχετε , να κανεται πορεις εκδηλωσεις κ.τ.λ. ? Πολυ ωραια ... Οχι στο Παν/στημιο ...
η)Πιο ιδρυμα σωσανε ρε ?! Εισαι σοβαρος ? Μονο τις δουλειες των "σε διαθεσιμοτητα" ... Ξερω οτι η γραμματεια την τσικνοπεμπτη εκλεισε τα ρολλα στην μουρη ενος παιδιου ,περιπου μια ωρα πριν ληξει το ωραριο ... Και δεν φταινε οι απολυσεις , αλλα τα λαμογια που "δουλευουν" ... Υπαρχουν 2-3 ατομα που βγαζουν ολοι την δουλεια και οι αλλοι τα ξυνουν ... Δυστυχως ομως με την υπεροχη κυβερνηση , οχι μονο δεν ΑΠΟΛΥΘΗΚΑΝ(Τι εννοειτε να κρατησουν ολοι την δουλεια τους ? Φιλανθρωπικο ιδρυμα ειναι το δημοσιο ?) οι ξυσιματιες , αλλα ειμαι σιγουρος οτι μετατεθηκανε (Γιατι οπως ειπαμε οι δημοσιοι υπαλληλοι δεν ειναι να απολυονται) και ατομα που δουλευαν , διοτι πως αλλιως θα μενανε οι βυσματιες ? (Σορρυ για το μινι παραλληρημα)

ΥΓ(ψιλο ασχετο): Ολοι οι κατασταση στην Ελλαδα μου θυμιζει περιπτωση διαβητικου ... Ο διαβητικος αυτος διαλεξε ενα κατσαπλια γιατρο που εμπιστευτηκε γιατι του επετρεπε να τρωει γλυκα ... Ελα ομως που τωρα πρεπει να του κοψουν το ποδι και κατηγορει τον γιατρο , που εννοειται εχει ευθυνει αφου του ελεγε να φαει γλυκα , αλλα καθολου τον εαυτο του , αν και ηξερε οτι ο γιατρος δεν ειναι ο καλυτερος και οτι ενδεχομενος τα γλυκα θα κανανε κακο , αφου του τα ειχε πει αλλος γιατρος (σ.σ. Λεβεντης) , αλλα που να ακουσει μπροστα στα γλυκα ... Και τωρα συνεχιζει με τον ιδιο γιατρο , που ομως εχει βοηθεια (ΔΝΤ-ΕΚΤ) . Μονο που η βοηθεια δεν νοιαζεται για τον ασθενη ... παρα μονο για την πτερυγα που βρομαει απτην σαπιλα του κρεατος και ως εκ τουτου αδιαφορει για αν στο τελος θα επιζησει στο τελος ο ασθενης ... Και λεω εγω τωρα , δεν ειναι καιρος να βρουμε ενα γιατρο καλυτερο και αν η βοηθεια συνεχισει να αδιαφορει να την ξαποστειλουμε ?
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό nas » Τετ, 26 Φεβ 2014 12:26 am

Αν σου φέρνει αηδία (και καλώς εδώ που τα λέμε) η μόνη διαδικασία "που σου επιτρέπεται" (αλήθεια, ποιος σου απαγόρευσε τα υπόλοιπα μέσα και, αλήθεια, εσύ γιατί είσαι τόσο χαλβάς και τον ακούς;) για να ασχοληθείς με τα κοινά, τότε γιατί δεν εφευρίσκεις άλλους αλλούς τρόπους; Ή στην τελική, γιατί δεν πας στη ρημάδα τη συνέλευση για να την αλλάξεις;

Να σου πω γιατί. Επειδή δεν σε νοιάζει. Δεν θές να κουνήσεις τον κώλο σου για να αλλάξει οτιδήποτε. Θες να έρθει κάποιος άλλος, ένας "γιατρος καλυτερος" "να κάνει κάτι" (δεν ξες καν τι είναι αυτό το "κάτι", αλλά αυτό δεν είναι παρά μια ασήμαντη λεπτομέρεια), και ακόμα περισσότερο θες να υπάρχει πάντα κάποιος άλλος που φταίει για ό,τι παθαίνεις. Πάντως όχι εσύ, σε καμιά περίπτωση εσύ. Εσύ ούτε φταίς, ούτε ασχολείσαι. 'Αλλωστε, εσένα αυτά σου φέρνουν αηδία (φαντάζομαι ότι είναι περίπου το ίδιο είδος αηδίας που προκαλείς σε αυτούς που σου προκαλούν αηδία).

Spoiler: show
Θα συνέχιζα να σε κράζω, αλλά είδα ότι γουστάρεις Β.Λεβέντη, οπότε έχεις το ακαταλόγιστο
http://www.youtube.com/watch?v=y2vahqS8JP8
If the kids are united then we'll never be divided
nas
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ, 08 Νοέμ 2013 6:38 pm
Έτος εισαγωγής: 0

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τετ, 26 Φεβ 2014 1:27 am

Και για πες μου πως ακριβως μπορω να εχω αντικτυπο στα κοινα (και δεν εννοω εθελοντικη δραση , γιατι σε αυτην σρμμετεχω) ? Απλη απορια ... Και ποιος σου ειπε οτι δεν παω στην συνελευση ? Τελευταια φορα που ηταν να γινει guess what ? Η ΔΑΠαρα δεν παρουσιαστηκε και δεν υπηρξε απαρτια ... Το μονο που υπηρχε ηταν κατι αριστεροι που λεγαν τα δικα τους και οταν τους ελεγα οτι σαφως και πρεπει να υπαρχουν ανεργοι με κοιταγαν με μισο ματι (αχ αυτο το "και ο αλλος να μην εχει δουλεια ?" ... και να μην παρεξηγουμε δεν ειμαι κανενας βολεμενος , ο πατερας μου ειναι υποψηφιος ανεργος) ...
Ποιος σου ειπε οτι δεν θελω να κανω κατι ? Εχω σκεφτει να φτιαξω παραταξη μπας και κανω κατι , αλλα πώς και με ποιους ? Τα ατομα που φανταζομαι θα συμφωνουσαν μαζι μου , οταν ακουν για παραταξεις κανουν 180 μοιρες στροφη ... Θελω να ειμαι part of the solution not the problem ...Οσο για το 'κατι" που θελω ξερω τι ειναι (στο περιπου και κυριως κατα αρχην , διοτι ουτε οικονομολογος ειμαι , ουτε κατι ιδιεταιρο , just a concerned citizen) ... αλλα αφου νομιζεις οτι ειμαι σαν αυτους τους "αγανακτισμενους" που μουτζωνουν την βουλη , χωρις να καταλαβαινουν πως αυτη η μουτζα γυρνα σ'αυτους , καθως ειναι οι αντιπροσωποι τους , τι να σου πω ... Πραγματικα αυτο του να κραζει καποιος καποιον , ενω δεν ξερει ... Τα λεγομενα μου κραξτα οσο θες , για πραγματα που δεν ξερεις και απλως τα θεωρεις δεδομενα μην ... Φιλικα παντα ...
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Παρέμβαση του Ομότιμου Καθηγητή Θόδωρου Λουκάκη

Δημοσίευσηαπό ScepticEngineer » Τετ, 26 Φεβ 2014 1:55 pm

nas έγραψε:το θέμα είναι ότι όλοι εσείς οι "ανένταχτοι" που δεν γουστάρετε (και καλά κάνετε) να γίνετε στρατιωτάκια κανενός κόμματος, καταλήγετε να μην ασχολείστε γενικά με τα κοινά της σχολής (και τα κοινά γενικότερα)


Το θεμα ειναι οτι ολοι εσεις οι "ενταγμενοι" συνεχιζετε να βγαζετε αβιαστα συμπερασματα. Το αν ασχολουμαι με τα κοινα της σχολης, ασε να το ξερω καλυτερα εγω, ασχετα αν πολλες φορες σκεφτομαι οτι και το να κατεβαινεις στις συνελευσεις ειναι απλα χασιμο χρονου. Προφανως και δεν ασχολουνται ολοι οι ανενταχτοι, αλλα εγω πριν μιλησα για συνειδητοποιημενους ανενταχτους, οχι για απολιτικ ανενταχτους. Επισης εσυ οι σοφοι "ενταγμενοι", εχετε ποτε αναλογιστει τις ευθυνες σας σε σχεση με τη καταντια του συλλογου στη σχολη; Εχετε ποτε σκεφτει οτι εναν απολιτικ φοιτητη ή εναν ανεξαρτητο, τον απωθει το κλιμα των συνελευσεων; Και η ωμη αληθεια ειναι, οτι αριστερες δυναμεις της σχολης φερουν μεγαλυτερη ευθυνη για αυτον τον εκφυλισμο. Η ΔΑΠ (και παλιοτερα η ΠΑΣΠ, τωρα ειναι ανυπαρκτη) μπορει να ειναι η πιο σιχαμενη παραταξη, μπορει να υπερασπιζεται με παθος τα συμφεροντα της ΝΔ εις βαρος των φοιτητων, αλλα στο κομματι των συνελευσεων συγκεκριμενα, εχει ευθυνες μονο για τη "παρεμποδιση" τους (με το να "απαγορευει" στον κοσμο της να κατεβει). Ο εκφυλισμος της διαδικασιας ομως, ειναι ξεκαθαρα ευθυνη της ΕααΚ, της ΑρΕν, και της ΠΚΣ.
“I’m sowing the seeds,
I’m sowing the seeds I’ve taken,
I’m sowing the seeds I’ve taken for granted

This thorn in my side
This thorn in my side is from the tree
This thorn in my side is from the tree I’ve planted

Ohh it tears me and I bleed…”
Άβαταρ μέλους
ScepticEngineer
 
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Δευτ, 30 Ιαν 2012 11:31 pm
Τοποθεσία: Κάπου στα 80's
Έτος εισαγωγής: 2011

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Σχόλια/Προτάσεις/Παρατηρήσεις για τη Σχολή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης