Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Πολιτικά θέματα; Οργανωτικά Προβλήματα; Προτάσεις Βετλτίωσης; Όλα τα ζητήματα που αφορούν στη σχολή αναλύονται εδώ.

Ποιές ώρες/μέρες πιστεύετε ότι πρέπει να γίνονται οι Γενικές Συνελεύσεις του Φοιτητικού Συλλόγου;

Α) Οι συνελεύσεις πρέπει να γίνονται σε «ώρες αιχμής» διακόπτοντας κάθε εκπαιδευτική διαδικασία (πχ. στις 12.30 που έχουν μάθημα όλα τα έτη), ώστε οι φοιτητές να μπορούν να λάβουν μέρος χωρίς να επιβαρύνουν τον ελεύθερο χρόνο τους.
3
7%
Β) Οι συνελεύσεις πρέπει να γίνονται απογευματινές ώρες, ώστε να ελαχιστοποιούνται οι χαμένες διδακτικές ώρες.
10
22%
Γ) Οι συνελεύσεις πρέπει να γίνονται χωρίς παρακώλυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, τουτ’ έστιν Σάββατο.
5
11%
Δ) Δεν με νοιάζει! Το ίδιο και το αυτό είναι, οπότε μου είναι αδιάφορο
4
9%
Ε) Θα πρέπει να υπάρχει ένα προγραμματισμένο κενό μια μέρα (σε συνεργασία με τη γραμματεία) που τα μαθήματα θα τελειωνουν μια νορμάλ ώρα (π.χ.2:30) και να γίνεται συνέλευση αμέσως μετά.
23
51%
 
Σύνολο ψήφων : 45

Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό mourgolykos » Δευτ, 27 Ιαν 2014 8:57 pm

Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου:

Βασικό Ερώτημα:

Ποιές ώρες/μέρες πιστεύετε ότι πρέπει να γίνονται οι Γενικές Συνελεύσεις του Φοιτητικού Συλλόγου;


Το γκάλοπ γίνεται με στόχο:
1. Να εκφραστούν ανεπίσημα οι γνώμες των φοιτητών για τις ώρες και μέρες που διεξάγονται οι Γενικές Συνελεύσεις του Φοιτητικού Συλλόγου μας και
2. Να δωθεί έναυσμα ώστε να θιχθεί το θέμα και επίσημα σε γενική συνέλευση στο μέλλον,

με σκοπό πάντα την αναβάθμιση των σπουδών μας.

Προτεινόμενες επιλογές:

Α) Οι συνελεύσεις πρέπει να γίνονται σε «ώρες αιχμής» διακόπτοντας κάθε εκπαιδευτική διαδικασία (πχ. στις 12.30 που έχουν μάθημα όλα τα έτη), ώστε οι φοιτητές να μπορούν να λάβουν μέρος χωρίς να επιβαρύνουν τον ελεύθερο χρόνο τους. Καμία μέριμνα για αυτούς που ενδιαφέρονται ΚΑΙ να σπουδάσουν Πολιτικοί Μηχανικοί ΚΑΙ να ασχοληθούν με τα κοινά… (ούτε και για όσους τους νοιάζει μόνο η πάρτη τους βέβαια)

Β) Οι συνελεύσεις πρέπει να γίνονται απογευματινές ώρες, ώστε να ελαχιστοποιούνται οι χαμένες διδακτικές ώρες. Το πρόγραμμα εξαμήνου θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη για την εύρεση της ώρας έναρξης της συνέλευσης και ο φοιτητής θα θυσιάζει λίγο από τον ελεύθερό του χρόνο για να ασχοληθεί με τα κοινά. Περιττές διαδρομές ελαχιστοποιούνται αφού είχε ούτως ή άλλως μάθημα και θεωρούμε ότι παρακολουθεί…

Γ) Οι συνελεύσεις πρέπει να γίνονται χωρίς παρακώλυση της εκπαιδευτικής διαδικασίας, τουτ’ έστιν Σάββατο (οκ ίσως θυσιαστεί κάνα έξτρα μάθημα μπετό…). Ο φοιτητής που θέλει να ασχοληθεί με τα κοινά μπορεί να διαθέσει τον ελεύθερό του χρόνο στο να κάνει το ταξίδι του στη σχολή και να λάβει μέρος στη συνέλευση.

Δ) Δεν με νοιάζει! Το ίδιο και το αυτό είναι, οπότε μου είναι αδιάφορο

Spoiler: show
Ε) Δεν με νοιάζει! Έτσι και αλλιώς όποτε μου πεί η ΔΑΠάρα ότι περνάει το πούλμαν εγώ θα κατέβω.

Στ) Δεν με μοιάζει! Είμαι Πασπίτης και το είδος μου έχει εκλείψει από τη σχολή…

Ζ) Δεν συζητάω με φασίστες που θέλουν να φιμώσουν τη φωνή του λαού!! Πρέπει να αγωνιστούμε ενάντια σε όλους και όλα!!! Ούστ!! Και να ντρέπεσαι που είσαι σε αυτή τη σχολή!! Και όταν ήμουν στο Κολέγιο κάτι τύπους σαν και εσένα τους τρώγαμε για πρωινό! Και άμα ξαναπείς τίποτα για τον Αλέξη θα σε ξεμαλλιάσω, οκ??

Η) Δεν με νοιάζει! Όποιο και να είναι το αποτέλεσμα εγώ αύριο κάνω κατάληψη της σχολής!! Όμως όχι Σάββατο γιατί τώρα να έρθω Κυριακάτικα να κάνω κατάληψη δεν παίζει…. ΆΑΑ ούτε την Πέμπτη γιατί έχει πορεία στα προπύλαια! Άσε που τα απογεύματα έχουμε σχήμα…..

Θ) Δεν με νοιάζει! Έτσι και αλλιώς όλα αυτά προβοκάτσια μου μυρίζουν…


Δεν δημιουργώ το ίδιο το γκάλοπ για να προσθέσετε επιλογές (ή και να μικρύνει κάποιος συντονιστής αυτές που έδωσα…)
mourgolykos
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευτ, 31 Ιαν 2011 4:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό Lion » Δευτ, 27 Ιαν 2014 10:25 pm

προσθέτω μια επιλογή ακόμα (που είναι και προσωπική μου αποψη)
θα πρεπει να υπαρχει ενα προγραμματισμένο κενό μια μέρα (σε συνεργασία με τη γραμματαεία) μια μέρα που τα μαθήματα θα τελειωνουν μια νορμάλ ώρα πχ 2.30 και να γινεται συνελευση αμέσως μετά... και τις εβδομάδες που δεν γίνονται συνελευσεις το κενό αυτό να καλύπτεται για άλλες αναγκες (πχ αναπληρώσεις μαθηματων ή εκδηλώσεις).. αυτό είναι κατι που γίνεται σε άλλες σχολές ειδικά στην επαρχία και θεωρείται κεκτημένο....
Lion
 
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Δευτ, 16 Μάιος 2011 1:23 am
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό iptamenos » Δευτ, 27 Ιαν 2014 10:41 pm

Off topic:
Προτείνω Σάββατο βράδυ Συνελευσάρα (με χαμό και νταβαντούρι) και μετά στο καπάκι ποτάκι για χαλάρωση!
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.

Bertrand Russell (Βρετανός φιλόσοφος)
iptamenos
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευτ, 20 Ιουν 2011 8:33 pm
Έτος εισαγωγής: 2010

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό Elendil » Δευτ, 27 Ιαν 2014 10:43 pm

Υπενθυμίζω πως με κάθε αλλαγή στο δημοψήφισμα, οι παλιές ψήφοι χάνονται. Όσοι είχατε ψηφίσει πριν την προσθήκη της πρότασης του Lion μπορείτε να ξαναψηφίσετε.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό TheMaster » Τρί, 28 Ιαν 2014 12:06 am

Παιδια , πως μπορει καποιος να ιδρυσει μια φοιτητικη παραταξη ?
"The funny thing about choosing sides is that you don't have to be all the way one one side or the other . It's okay to be feeling like 'this is the one I align a little bit more , ant it's not perfect,but at least there's stuff I can appreciate a little bit more on this side.'"
Άβαταρ μέλους
TheMaster
 
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Δευτ, 30 Δεκ 2013 2:56 am
Έτος εισαγωγής: 2013

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό Elendil » Τρί, 28 Ιαν 2014 1:16 am

Αν και μ'αρέσει η πρόταση του Lion δε νομίζω να είναι εφικτή. Ήδη, με κάθε μέρα τα μαθήματα να τελειώνουν στις 6 υπάρχουν επικαλύψεις και ψάχνουμε στα μεγάλα εξάμηνα ποιοι έχουν ποιο μάθημα για να τα μετακινήσουμε.
και δε δακρύζεις ποτέ σου μάνα μου Ελλάς
που τα παιδιά σου σκλάβους ξεπουλάς
Νίκος Γκάτσος

If you end up with a boring miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest, or some guy on television telling you how to do your shit, then you deserve it.
Frank Zappa
Άβαταρ μέλους
Elendil
Επίτιμο μέλος
 
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: Τρί, 16 Σεπ 2008 10:22 pm
Τοποθεσία: Ζωγράφου
Έτος εισαγωγής: 2007

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό mourgolykos » Τρί, 28 Ιαν 2014 12:32 pm

Ο Ελέντιλ έχει δίκιο, τα απογεύματα γίνεται κακός χαμός με τα μαθήματα επιλογής στα μεγάλα εξάμηνα: δύσκολα μπορεί να δοθεί συστηματικά τόσο μεγάλο χρονοπαράθυρο για συνελεύσεις/εκδηλώσεις…. Ωραία ακούγεται η λύση σου Lion, αλλά έχεις κάποιες προτάσεις για τον τρόπο εφαρμογής της?

Προσωπική άποψη για μια βιώσιμη και άμεσα εφαρμόσιμη λύση:

Οι συνελεύσεις να γίνονται απογευματινές ώρες (πχ. έναρξη 2.45) μειώνοντας έτσι τις χαμένες διδακτικές ώρες. Επιπλέον η μέρα διεξαγωγής των συνελεύσεων να γίνεται με rotation (πχ. τη μια φορά Δευτέρα, την επόμενη Τρίτη κλπ) ώστε να κατανέμονται καλύτερα οι απώλειες διδακτικών ωρών και να μην χαντακώνονται ένα – δύο μαθήματα.

Όσον αφορά την εφαρμογή της λύσης, μπορεί να ακολουθηθεί μια βρετανική λογική Bottom Up, που να προταθεί από ικανό αριθμό φοιτητών ως λύση (γενικότερα μια αποδεκτή λύση) και να ψηφιστεί σε γενική συνέλευση η δοκιμαστική εφαρμογή της (πχ. όλο το επόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο). Παίρνουμε feedback, βλέπουμε αν δουλεύει και πώς μπορεί να βελτιωθεί και πορευόμαστε καταλλήλως .

Spoiler: show
(μηδένισέ τα πάλι και βάλε και skype meeting adskia ως επιλογή για να ρουφήξει όλες τις ψήφους…. :ellinofreneia: . Τι να πώ….)
mourgolykos
 
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Δευτ, 31 Ιαν 2011 4:12 pm
Έτος εισαγωγής: 2008

Re: Περί Γενικών Συνελεύσεων Φοιτητικού Συλλόγου

Δημοσίευσηαπό Lion » Τρί, 28 Ιαν 2014 5:52 pm

mourgolykos έγραψε:Ο Ελέντιλ έχει δίκιο, τα απογεύματα γίνεται κακός χαμός με τα μαθήματα επιλογής στα μεγάλα εξάμηνα: δύσκολα μπορεί να δοθεί συστηματικά τόσο μεγάλο χρονοπαράθυρο για συνελεύσεις/εκδηλώσεις…. Ωραία ακούγεται η λύση σου Lion, αλλά έχεις κάποιες προτάσεις για τον τρόπο εφαρμογής της?

Προσωπική άποψη για μια βιώσιμη και άμεσα εφαρμόσιμη λύση:

Οι συνελεύσεις να γίνονται απογευματινές ώρες (πχ. έναρξη 2.45) μειώνοντας έτσι τις χαμένες διδακτικές ώρες. Επιπλέον η μέρα διεξαγωγής των συνελεύσεων να γίνεται με rotation (πχ. τη μια φορά Δευτέρα, την επόμενη Τρίτη κλπ) ώστε να κατανέμονται καλύτερα οι απώλειες διδακτικών ωρών και να μην χαντακώνονται ένα – δύο μαθήματα.

Όσον αφορά την εφαρμογή της λύσης, μπορεί να ακολουθηθεί μια βρετανική λογική Bottom Up, που να προταθεί από ικανό αριθμό φοιτητών ως λύση (γενικότερα μια αποδεκτή λύση) και να ψηφιστεί σε γενική συνέλευση η δοκιμαστική εφαρμογή της (πχ. όλο το επόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο). Παίρνουμε feedback, βλέπουμε αν δουλεύει και πώς μπορεί να βελτιωθεί και πορευόμαστε καταλλήλως .

Spoiler: show
(μηδένισέ τα πάλι και βάλε και skype meeting adskia ως επιλογή για να ρουφήξει όλες τις ψήφους…. :ellinofreneia: . Τι να πώ….)


ειναι κατι που δουλευει σε αλλες σχολές... προφανώς και μπορει να περάσει απο συνελευση και να δοκιμαστει τυουλαχιστον για τα 4 πρωτα ετη που φαινεται πιο ευκολο....
Lion
 
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Δευτ, 16 Μάιος 2011 1:23 am
Έτος εισαγωγής: 2010


Επιστροφή στο Σχόλια/Προτάσεις/Παρατηρήσεις για τη Σχολή

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες